alan adı # alan adı alma # alan adı nasıl seçilir # alan adı # domain seçimi

2023’de Blogunuz için Alan Adı Nasıl Seçilir (10 Kolay Adımda Ücretsiz Eğitim)

İbrahim Bozkurt
OKUMALIK
Blogunuz için Alan Adı Nasıl Seçilir

Alan Adı Nasıl Seçilir. İstediğiniz bir alan adının gerçekten kaliteli ve akıllıca seçilmesi için mutlaka bu makaleyi okuyun.

Alan Adı Nasıl Seçilir? Bir blog yazarı olarak karşılaşacağınız en zor erken kararlardan biri, blogunuz için bir alan adını nasıl seçeceğinizdir.

Blogunuz için Alan Adı Nasıl Seçilir
Blogunuz için Alan Adı Nasıl Seçilir

Bu kılavuzda, yalnızca okunması kolay değil, aynı zamanda okuyucularınızın zihninde kalıcı bir anı oluşturan (akıllı) bir alan adı seçme adımlarında size rehberlik edeceğim. Ama önce…

Alan adı nedir? | Alan Adı Nasıl Seçilir

Alan adınız internetteki adresinizdir. Bu, kişilerin doğrudan blogunuza gitmek için yazacakları URL’dir (web adresi). Genellikle birbirinin yerine ‘adres’, ‘web adresi’ veya ‘blog URL’si’ olarak anılan alan adlarını duyarsınız, ancak hepsi aynıdır. Alan adınız, aşağıdaki gibi tarayıcı pencerenizin üst kısmındaki ‘adres çubuğunda’ şu şekilde görünür:

alan adi
alan adi

Örneğin, buradaki blogumun alan adı armyyazilim.com’dur (yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi ve şu anda kendi adres çubuğunuzda).

Bir alan adı iki farklı bölümden oluşur:

#1.Blogun adı (mevcut olmadığı yani daha önce alınmadığı ve 63 karakterden uzun olmadığı sürece istediğiniz herhangi bir şey olabilir)
#2.Son ek (alan adınızın sonundaki .com, .net, .org, .biz, .info vb.)

Seçtiğiniz alan adı çok önemlidir. | Alan Adı Nasıl Seçilir

Blogunuz için markanın bir parçası haline gelir. Bu, okuyucuların hatırlayacağı addır… ve hatta alan adınız bile okuyucuları çekebilir (veya geri çevirebilir).

Bu nedenle pek çok blog yazarı, bir blog başlatmayı öğrenme sürecinde nasıl bir alan adı seçileceği konusunda takılıp kalıyor. En iyi alan adlarının tamamı zaten alınmış gibi göründüğünde, mükemmel alan adını istemenin cazibesine kapılmak kolaydır. Ya da belki nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz, çünkü aklınıza gelen tüm isimler biraz yavan veya ilhamsız görünüyor.
Uzun vadede blog oluşturma çabalarınıza yardımcı olacak bir alan adı seçtiğinizden emin olmak için yapabilecekleriniz.

Blogunuz için 10 Kolay Adımda Alan Adı Nasıl Seçilir

#1. Doğru Nişi Seçin
#2. Konunuzu (ve Açınızı) Belirleyin
#3. Hedef Kitlenize Karar Verin
#4. Blogunuzla İlgili Kelimeler Beyin Fırtınası
#5. Sevdiğiniz 10 Örnek Blogu Listeye Alın
#6. Olabildiğince Çok Etki Alanı Adını Yazın
#7. İlk 10 Alan Adınızı Seçin
#8. Bir Alan Adı Oluşturucu Deneyin
#9. Akıllı Alan Adı Yapan 7 Temel Faktörü Düşünün
#10. Alan Adınızı Kaydedin

#1.Doğru Nişi Seçin | Alan Adı Nasıl Seçilir

Sizin için doğru olan bir alan adını nasıl seçeceğinizi öğrenme arayışınızda daha ileri gitmeden önce, her şeyden önce doğru blog nişinde olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Blog nişi nedir? | Alan Adı Nasıl Seçilir

Blog niş, blog içeriğinizin etrafına odaklanacağınız özenle seçilmiş bir konu alanıdır. Daha basit bir ifadeyle, bir niş seçmek, blogunuzda yazacağınız kapsayıcı konuları ve temaları belirlemenin gerçekten başka bir yoludur.

Bu, tüm arkadaşlarınızın hakkında yazdığı aynı niş veya çevrimiçi en yeni trend gibi görünen nişin seçilmesi anlamına gelmez. Bu karar, geleneksel olarak para kazanması kolay bir nişin peşinde koşmak anlamına bile gelmeyebilir.

Doğru nişin (ve sonunda akıllı bir alan adının) seçilmesi, iki ana faktörün birleşimiyle beslenen bir karar olmalıdır:

#1. Uzun uzun yazabilirsiniz: Nişinizin, gelecek aylar ve yıllar boyunca makul bir şekilde yazabileceğiniz içerik konularından oluşması gerekir (ve bundan keyif almaya devam edin – ayrıca bir başlık yazmayı öğrenmek için yatırım yapmak isteyeceksiniz ” Hedef okuyucularınızın dikkatini çeker).

#2. Sonunda para kazanabilirsiniz: Nişiniz, sonunda blogunuzdan para kazanmak için kanıtlanmış bir yola sahip olmalıdır.

Sizin için en iyi blog niş, sevdiğiniz konuların ve kanıtlanmış para kazanma potansiyelinin kesiştiği noktada yaşayacaktır.


#2. Konunuzu (ve Açınızı) Belirleyin


Hakkında blog yazmak için genel bir niş seçtikten sonra, bunu biraz daha daraltmanız gerekecek.


#1. Blogunuzu öne çıkaracak niş içinde benimseyebileceğiniz belirli bir yaklaşım var mı?


#2. Size zekice bir bakış açısı bulmanız için rehberlik edebilecek benzersiz deneyiminiz, becerileriniz veya ilgi alanlarınız var mı?


Bu, birbiriyle ilişkili ancak farklı iki konuyu bir araya getirmek anlamına gelebilir (bu, bir alan adının temelini bile oluşturabilir – Copyblogger’ın ‘metin yazarlığı’ ve ‘blog oluşturma’ kombinasyonu gibi).


IttyBiz’in küçük (genellikle tek kişilik) işletme sahipleri için pazarlama tavsiyeleri gibi, iyi eskimiş bir konuyu yeterince hizmet almayan bir kitle düşünerek ele almak anlamına gelebilir.

Bir blog yazısı yazmak için oturduğunuzda kendi tarzınızı veya sesinizi düşünerek de bu denkleme yaklaşabilirsiniz. Örneğin:


#1. Geleneksel olarak daha düğmeli olan bir konuya mizah getirmek isteyebilirsiniz.


#2. Ya da belki ciddi bir sese ihtiyaç duyan bir niş içinde, saçma sapan, sert bir şekilde yazarsınız.


Unutulmaması gereken önemli nokta, hangi alanda blog yazmayı seçerseniz seçin – orada zaten düzinelerce popüler blog olacak.

Yeni bir bakış açısıyla odaklanacağınız belirli bir konu bularak blogunuzu diğerlerinden ayırt etmenize yardımcı olabilirsiniz.

#3. Hedef Kitlenize Karar Verin | Alan Adı Nasıl Seçilir


İdeal olarak, blogunuzun kime ulaşacağına karar vermek ve bir alan adı seçmeden önce hedef kitlenizi nasıl bulacağınızı öğrenmeye başlamak istersiniz – çünkü okuyucularınızın kim olduğu, markanızın adından adınıza kadar değişen markalama kararlarınızda büyük bir fark oluşturabilir.

Blog, renkler, logo tasarım özellikleri ve daha fazlası.

renklerin markaya etkisi
renklerin markaya etkisi


Kitle hakkında kararlar verirken içerik oluşturacağınız aşağıdaki gibi soruları yanıtlamaya çalışın:


#1. Blog yazacağınız belirli kişiler kimler?


#2. İdeal hedef kitlenizdeki insanları hangi demografik ve psikografik tanımlar?


#3. Okuyucularınız için çözmeyi umduğunuz problem türleri nelerdir?


Örneğin, küçük çocukları olan evde oturan anneleri hedefleyen para tasarrufu ipuçlarıyla ilgili bir blog başlatıyorsanız, bu, genç erkek girişim kurucuları ve girişimcileri için para tasarrufu sağlayan ipuçları hakkındaki bir blogdan oldukça farklı görünecektir.

Doğal olarak, evde kalan anne kalabalığınızda en çok yankı uyandıracak bir alan adı seçmek isteyeceksiniz.

Hedef kitleniz hakkında yalnızca demografik (yaş, cinsiyet, fiziksel konum) değil, aynı zamanda psikografik (değerler, ilgi alanları, tutumlar ve inanç sistemleri) açısından da düşünmek isteyeceksiniz.

Hedef kitlenize doğru sinyalleri gönderdiğinizden emin olmak için özellikle kullanmak veya kaçınmak isteyeceğiniz kelimeler var mı?

#4. Blogunuzla İlgili Kelimeler ile Beyin Fırtınası Yapın


Artık blogunuzun niş, açısı ve hedef kitlenizin kim olacağı konusunda net olduğunuza göre, bir alan adı seçmenize yardımcı olacak kelimelerle ilgili beyin fırtınası yapmaya başlamanın zamanı geldi.

Bir sayfa kağıt alın ya da yeni bir Google Dokümanı açın veya en sevdiğiniz zihin haritalama uygulamanızı açın.

beyin firtinasi
beyin firtinasi

Blogunuz için vizyonunuzla ilgili olduğunu düşündüğünüz kadar çok kelime ve kelime öbeği not alın. Bu kelimelerin aşağıdakilerle bir ilgisi olabilir:


#1. Nişiniz (yani ‘bahçıvanlık’ veya ‘girişimcilik’)


#2. Hedef kitleniz (ör. ‘Meşgul ebeveynler’ veya ‘iş arayanlar’)
#3.Tarzınız veya kişisel markanız (ör. ‘Nazik’ veya ‘saygısız’ veya ‘büyülü’)


Bu kelimelerin kendileri blogunuz için bir alan adı olarak seçtiğiniz şey olmayabilir, ancak dahil etmek isteyeceğiniz bazı fikirler bulabilirsiniz.

Bunun için biraz gerçek zaman harcamak ve bazı eğlenceli kelime kombinasyonları üzerinde düşünmek, en azından birkaç potansiyel alan adı fikrini daraltmanıza yardımcı olacaktır.


#5.Beğendiğiniz 10 Örnek Blogu Listeye Alın | Alan Adı Nasıl Seçilir


En sevdiğiniz 10 veya daha fazla blogu seçin (ideal olarak nişiniz dahilinde) ve alan adlarını yazın.

Henüz çok fazla blog okumadıysanız, genel konu alanınızda blogların bir listesini bulun ve hangi alan adlarının özellikle ilgi çekici olduğunu görün.


#1. Bu sitelerden ne öğrenebilirsiniz?


#2. Kendi alan adınıza dahil etmek isteyebileceğiniz bir kelime için ilham kaynağı olabilecek herhangi bir ortak kelime var mı?


#3. Bu örnekler, kendi alan adınızı konumlandırmak isteyeceğiniz yollar hakkında güçlü bir inanç hissetmenize yardımcı oluyor mu?


Örnek havuzunuzda farklı türde alan adlarının bir karışımı olabilir.

Kişisel markalar olan (blog yazarının adını taşıyan) bazı bloglarınız ve elinizdeki konuları önizlemek için açık bir şekilde tasarlanmış alan adlarına sahip olabilirsiniz.

#1. Belki de gördüğünüz alan adları oldukça kısadır ve hatırlaması kolaydır.

#2. Belki bazılarını hecelemek zordu, sizi oraya gitmeden önce onları ilk olarak aramaya zorluyordu.

Her iki durumda da, nişinizdeki bir alan adında ne yaptığınız ve neyi sevmediğiniz hakkında bir veya iki dersle bu aktiviteden uzaklaşabilmelisiniz.


#6. Olabildiğince Çok Etki Alanı Adını Yazın | Alan Adı Nasıl Seçilir


Son olarak, bir alan adı seçmenin eğlenceli kısmı – kalemi (mecazi) kağıda koymak!

akliniza yatan alan adlarini bir kagida yazin
akliniza yatan alan adlarini bir kagida yazin


Bu noktada, kendi alan adı fikirlerinizi oluşturmaya hazırsınız.

Benim tavsiyem bunun için biraz zaman ayırmanız – ideal olarak bu sürece kesintisiz olarak odaklanabileceğiniz bir veya iki saat. Bu, en sevdiğiniz kafeye gitmek için harika bir bahane olabilir.

Alan adları için olabildiğince çok fikir listelemek önemlidir, çünkü fikirlerinizin çoğunun halihazırda alınmış olma ihtimali yüksektir. Ayrıca, pek mükemmel olmayan bir fikrin, bu egzersiz sırasında (hatta günler sonra) daha iyi bir şeye ilerlemenize yardımcı olabileceğini de unutmayın.

Aşağıda, bu kılavuzun 9. bölümünde, bir alan adı seçerken yedi temel faktörü gözden geçiren daha ayrıntılı sürecim yer almaktadır – bu nedenle, daha fazla fikir üretmenize yardımcı olması için buna bir göz atın.


#7. İlk 10 Alan Adınızı Seçin | Alan Adı Nasıl Seçilir


Listenizi oluşturduktan sonra, ilk 10 potansiyel alan adınızı seçin ve hangilerinin mevcut olduğunu kontrol edin.

Alan adı uygunluğunuzu kontrol etmek için harika bir yer, bir alan adı yazabileceğiniz ve zaten kayıtlı olup olmadığını görmek için arama yapabileceğiniz hosting firmaları vardır.


Bunlardan bazıları; GüzelHosting, Natro, ihs, Turhost vb.. Buralardan ücretsiz ve üye olmadan alan adlarınızın kullanılabilirliğini sorgulayabilirsiniz ve isterseniz satın alabilirsiniz.


Zaten başka biri tarafından kaydedilmişse, şimdilik tavsiyem listenizdeki bir sonraki potansiyel alan adına geçmektir.

Şu anda bir başkası tarafından alınmış bir alan adını almak mümkün olsa da (bunu doğrudan satıcıdan veya bir aracı kurum aracılığıyla satın alarak), alana bağlı olarak yüzlerce hatta binlerce dolara mal olması muhtemeldir.

Normalde .com sonekiyle bir alan adı kaydettirmek istersiniz (bununla ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki 9. bölümdeki 7 temel faktöre bakın).

Ancak bazen ideal .com alanınız yoksa yerel bir son ek (co.uk veya .in gibi) veya .net veya .co gibi daha az yaygın bir uzantı seçmek mantıklı olabilir.

Yukarıda bahsettiğim gibi, sevdiğiniz bir alan adının alındığını fark ederseniz, bu alan adının sahibi olan kişi satmaya istekli olabilir.

Bu, etki alanı adının ne kadar değerli olarak algılandığına bağlı olarak (ve etki alanını yeni kaydettirip kaydetmediklerine veya orada da bir site oluşturup oluşturmadıklarına bağlı olarak) yüz dolardan binlerce dolara mal olabilir.

Bu aşamada tavsiyem, blogunuzu kullanmaya başlamak için uygun bir alan adı kaydetmenizdir – ve alan edinimleri için bir bütçeniz olduğunda, daha sonra bu mükemmel alanı satın almaya her zaman yükseltebilirsiniz.


#8. Bir Alan Adı Oluşturucu deneyin


Hoşunuza giden bir alan adı bulmakta zorlanıyorsanız veya pek çok fikir bulamadıysanız, bir alan adı oluşturucu yardımcı olabilir.


Size verdiğim hosting firmaları aynı zamanda sizin için istediğiniz alan adlarına benzer öneriler de sunuyor.


Çok sayıda farklı alan adı oluşturucu mevcuttur, ancak hepsi temelde aynı şekilde çalışır. Bir anahtar kelime veya kelime öbeği girmenize izin verirler (normalde nişinizle ilgili bir şey olur) ve kullanabileceğiniz potansiyel alan adlarının bir listesini çıkarırlar.

Çoğu alan adı üreticisi, bu alan adlarının gerçekten mevcut olup olmadığını gösterir ve birçoğu, beğendiğiniz alan adını hemen satın alabilmeniz için kolay bağlantılar sunar.


#9. Akıllı Alan Adı Yapan 7 Temel Faktörü düşünün | Alan Adı Nasıl Seçilir


Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç potansiyel alan adınız varsa ve herhangi bir özel seçeneğe ilgi duymuyorsanız, o zaman alan adlarınızın her birini bu test aracılığıyla çalıştırın.

Blogunuz için nasıl bir alan adı seçeceğinize karar verirken tüm bu faktörleri mükemmel bir şekilde belirleyemeyebilirsiniz, ancak ne kadar çok kontrol ederseniz, alan adınızın uzun vadede daha iyi olma olasılığı o kadar artar.


#9.#1. İyi Bir Alan Adı Makul Kısalıkta Olmalıdır

Evet, alan adlarında en fazla 63 karakter olabilir (son eki saymazsınız), ancak kesinlikle hepsini kullanmak istemezsiniz. Neredeyse asla.

Alan adınızda üçten fazla kelime varsa, daha kısa bir şey seçip seçemeyeceğinizi düşünün – çünkü çok uzun olan alan adları genellikle spam olarak algılanır.

Kısa alan adlarının bir videoda, sosyal medyada, kartvizitlere yazdırılması daha kolaydır ve en önemlisi okuyucular için daha akılda kalıcıdırlar.


#9.#2. Akıllı Alan Adları Belirsizlik Bırakmaz


Örneğin, burada maalesef kötü adlandırılmış birkaç site (bir alan adı seçerken pek iyi bir iş çıkarmamış):


• expertsexchange.com
• childrenslaughter.com

Bu sitelerin adları aslında ‘Experts Exchange’ ve ‘Children’s Laughter …’ olsa da, bunlar alan adı tarandığında hemen indexlenmemiş olabilir.
Blogunuz için alan adı seçerken dikkatli olun… şu siteler gibi olmayın: expertexchange (.) Com, childrenslaughter (.) Com


Okuyucularınızın ilk bakışta oluşturdukları izlenim çok önemlidir, bu nedenle blogunuz için nasıl alan adı seçeceğinizi öğrenirken yanlış yorumlamaya yer bırakmadığınızdan emin olun.


#9.#3. Alan Adınızın Yazımını Kolaylaştırın


Alan adınızda alışılmadık veya sıkça yanlış yazılmış kelimeleri kullanmaktan kaçının.

Ve kendi adınızı kullanmayı düşünüyorsanız, özellikle alışılmadık bir yazım içeriyorsa, bunun hakkında iki kez düşünmek isteyebilirsiniz.
Alan adlarında tire (-) ve rakamlardan (1, 2, 3) kaçınmak da iyi bir fikirdir.

Bunlar bazen düşük kaliteli veya spam içerikli web siteleriyle ilişkilendirilir ve insanların alan adınızı adres çubuğuna tam olarak nasıl yazacaklarını hatırlamalarını zorlaştırırlar.

#9.#4. Sesli Okumanın Kolay Olduğundan Emin Olun

Yukarıdaki üç testi geçen alan adlarının normalde yüksek sesle okunması kolaydır… ancak emin olmak için alan adınızı yüksek sesle söylemeye değer.

Alan adınızı konuşmalarda, podcast’lerde ve hatta sonunda radyo röportajlarında bile söyleyebilmeyi isteyeceksiniz – bu nedenle, her şeyi zahmetli bir şekilde hecelemeden geçmenin kolay olduğundan emin olun.

#9.#5. Konunuzu Gösterdiğinden Emin Olmaya Çalışın

İdeal olarak, alan adınız en azından blogunuzun kapsadığı konuya işaret etmelidir. Yine de bu mutlaka bir anlaşma bozucu değildir.

Pek çok başarılı blog, sunduklarıyla pek ilgisi olmayan isimlerle popülerlik kazandı.

Bir zamanlar kimse ‘Amazon’ kelimesini kitaplarla veya çevrimiçi alışverişle ilişkilendirmezdi.

#9.#6. Markanıza ve Tarzınıza Bir Fikir Veren Alan Adı Seçin

Özellikle güçlü bir markanız veya yazı stiliniz varsa, bunu alanınıza dahil etmeye değer.

Örneğin, sitenizin adına bir eğlence veya mizah duygusu eklemek isteyebilirsiniz veya kişiliğinizi yansıttığını düşündüğünüz bir kelime kullanabilirsiniz.

#9.#7. Daima .com Alan Adı Uzantısını Deneyin

Orada yüzlerce farklı potansiyel alan adı uzantısı varken, hiçbiri ‘.com’ kadar ziyaret edilmedi ve arama motorları tarafından indexlenmedi.

Başlangıçta ABD’deki ticari web siteleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış olan bu uzantı, her türden web sitesi için dünya çapında bir tercih haline geldi ve sitenizin alan adını unuttuysa insanların yazmaya eğilimli olacağı son ek budur.

Bazı durumlarda, ağırlıklı olarak yerel bir kitleye satış yapıyorsanız, yerel bir alan kullanmak mantıklı olabilir. Normalde .com en iyi seçeneğinizdir.

Yine de istediğiniz ad için bir .com alamıyorsanız, bugün hepsi harika (yaygın) alternatifler haline gelen bir .co, .net veya .org için iyi bir ikinci seçenek olacaktır.

Bu, en iyi seçeneği seçmek için alan adlarınızı daraltmanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, daha kısa bir ad genellikle uzun bir addan daha iyidir — diğer her şey eşittir ve hecelenmesi kolay bir ad, kafa karıştırıcı veya belirsiz olandan daha iyidir.

#10. Alan Adınızı Kaydedin | Alan Adı Nasıl Seçilir


Son olarak… Seçtiğiniz alan adını kaydetme zamanı. Eğer alan adınızı belirlediyseniz artık alan adınız kaydetme zamanı. İstediğiniz bir hosting firmasına başvurup alan adınızı kaydettirebilirsiniz.

Armyyazılım.com İbrahim BOZKURT

Herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin!Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
ArmyYazilim