7p büyüme stratejisi # 7p kuralı # büyüme stratejisi # e ticaret # eticaret # satış

7P Büyüme Stratejisi ‘nde Pazarlama Karmasının Önemi!

İbrahim Bozkurt
OKUMALIK
7p-buyume-stratejisi-nde-pazarlama-karmasinin-onemi

7P Büyüme Stratejisi; Ürün, Fiyat, Promosyon, Yer, İnsanlar, Süreç ve Fiziksel kanıt basamaklarından oluşan başarılı bir büyüme planıdır.

7P Büyüme Stratejisi. Slack, ürününe odaklanarak dört yıldan kısa bir sürede 4 milyar dolarlık gelire ulaştı ve neredeyse hiç reklam vermedi.

7p-buyume-stratejisi-nde-pazarlama-karmasinin-onemi
7p-buyume-stratejisi-nde-pazarlama-karmasinin-onemi

Chick-fil-A, konuma aşırı odaklanarak endüstrisinin zirvesine yükseldi.

Starbucks’ın fiyatlandırması, şirketin hala genişleyebileceğine inanmak zor olsa da büyümeyi sağlıyor.

Ve Lego’nun tanıtım stratejisinin, dünyanın en değerli oyuncak markası olma konusundaki düşüşünü tersine çevirmedeki rolüne itiraz etmek mümkün değil.

Bu örnekler, pazarlama stratejilerinin geliştirilmesinde pazarlama karmasının önemini vurgulamaktadır .

Pazarlama hedeflerinizi desteklemek için tüm pazarlama faaliyetleriniz uyumlu olmalıdır .

Ancak pazarlama karmasının önemi bunun ötesine uzanır. Karışımı inceleyerek, büyümenizi hızlandıracak tek bir göze çarpan unsur olan birşeyler söyleyebiliriz.

Pazarlama Karması Nedir? | 7P Büyüme Stratejisi

Pazarlama karması, bir işletmenin müşterilerine nasıl değer sağladığını şekillendiren unsurların kombinasyonunu ifade eder. Bu unsurlara 7P denir: Ürün, Fiyat, Promosyon, Yer, İnsanlar, Süreç ve Fiziksel kanıt.

Ürün, Fiyat, Promosyon, Yer, İnsanlar, Süreç ve Fiziksel kanıt

Konsept ilk olarak 1960 yılında 4P olarak tanıtıldı : Ürün, Fiyat, Promosyon ve Yer.

Ancak pazarlama ortamı geliştikçe, 4P’ler 7P’lere genişledi ve karışıma İnsanlar, Süreç ve Fiziksel Kanıt eklediler.

Ek unsurların, teknolojinin yükselişinden ve insanların iletişim şeklindeki değişikliklerden etkilenen modern rekabet ortamlarını daha iyi ele aldığı düşünülmektedir.

Büyümeyi Güçlendirmede Pazarlama Karmasının Her Bir Unsurunun Önemi

İşletme hedeflerine ulaşmada pazarlama karışımının önemi abartılamaz. Bahsettiğimiz gibi, pazarlama karışımının her bir unsurunun hedeflerinizi desteklemek için diğerleriyle birlikte çalıştığından emin olmalısınız.

Örneğin, yüksek fiyatlı ve konumlu birinci sınıf bir ürünü desteklemeniz gerekir ve promosyonunuz bu değeri iletmelidir. Bir unsur bile “kapalı” olduğunda, kendinizi engelli bulabilirsiniz.

Göze çarpan büyümeye sahip bazı şirketler, pazarlama karmasının bireysel unsurlarından yararlanmanın etkilerini yaşıyor. Bu örneklerden bazılarında göreceğimiz gibi, bir öğe diğerlerini yükseltmeye bile yardımcı olabilir.

1. Slack, “ürün” oranını ikiye katlayarak dört yıldan kısa bir sürede 4 milyar dolara çıktı. | 7P Büyüme Stratejisi

“Ürün”, sunduğunuz mal veya hizmetleri ve bunların müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve isteklerini nasıl karşıladıklarını ifade eder.

Bu, kaliteyi, garantileri, ambalajı, özellikleri, çeşitli ürünleri veya hizmet seviyelerini vb. kapsar.

Ürün liderliğindeki büyüme, şu anda başlangıç ​​dünyasında popüler olan bir pazara giriş stratejisidir.

Temel fikir, kullanıcıları diğer çözümlerden daha fazla tatmin eden bir ürün oluşturmak için kullanıcı deneyimini stratejinin her yönünün ön saflarına koymaktır.

Anlık mesajlaşma platformu Slack, ürün liderliğindeki büyümeyi dört yıldan kısa bir sürede 4 milyar dolara ulaşmak için ünlü bir şekilde kullandı .

Bu büyüme stratejisi, pazarlamaya veya satışa dayanmak yerine, ağızdan ağza pazarlama karışımının “promosyon” unsuruyla ilgilenmesini bekler.

Ve Slack için durum böyle oldu: bir satış ekibi veya ayrıntılı pazarlama olmadan, kullanıcıların sözcüğü yaymasına güvenerek büyüme elde ettiler.

2. Starbucks, kârlılığı en üst düzeye çıkarmak için “fiyat” kullanır. | 7P Büyüme Stratejisi

“Fiyat”, müşterilerin ürün veya hizmetiniz için ne kadar ödediği veya ödemeye hazır olduğu anlamına gelir.

Ödeme yöntemleri, finansman / kredi koşulları, indirimler, fiyat eşleştirme, yönlendirme bonusları, bağlı kuruluş ödemeleri, sadakat indirimleri, ücretsiz denemeler, abonelik seçenekleri vb. gibi faktörleri kapsar.

İşletmenizi ayakta tutmak için, fiyatınız bir kâra götürmelidir. Aslında, fiyat unsuru büyümeyi hızlandırmak için görünüşte basit bir yol sunuyor, çünkü fiyattaki% 1’lik bir artış bile ortalama olarak kârı % 11 artırabilir .

Starbucks fiyat arttırma şekli

Yine de birçok şirket ürünlerini en uygun şekilde fiyatlandırmakta başarısız oluyor .

Neyse ki Starbucks böyle şirketlerden değil. Onun fiyatlandırma yaklaşımı bize şirket büyümesini ve karlı çalışmasını nasıl sürdürdüğü noktasında iyi bir fikir verir.

Müşterilerinin fiyata duyarlı olmadıklarını bilmek, Starbucks’ın fiyatları küçük artışlarla artırmasını sağlar.

Bu, şirketin, satın almayı durdurmadan, müşterilerin ödemeye hazır oldukları en yüksek tutara doğru sürekli olarak fiyatlarını artırabileceği anlamına gelir.

3. Lego, “Promosyon” ile dünyanın en değerli oyuncak markası oldu.

“Promosyon”, potansiyel müşterilerle iletişim kurma şeklinizi ifade eder. Ne söylediğinizi, kime söylediğinizi, onlara ulaşmak için hangi kanalları kullandığınızı ve bunu ne sıklıkla yaptığınızı içerir.

Promosyon karışımındaki faaliyetler; reklam, halkla ilişkiler, doğrudan pazarlama ve kişisel satış kapsamına girer ve arama motoru pazarlamasını , sosyal medyayı , reklam panolarını ve tabelaları, basılı reklamları ve çok daha fazlasını kapsayabilir .

Promosyon, potansiyel müşterilerin sizi duymasını mümkün kıldığı için büyümede önemli bir rol oynar.

Lego için, bütçe açıkları ve işten çıkarmalardan olağanüstü bir geri dönüş anlamına geliyordu ve 7.57 milyar dolar değerinde “dünyanın en değerli oyuncak markası” haline geldi.

Şirket, müşterilerle bağlantı kurmak için markalı eğlenceye dönene kadar düşüşle karşı karşıyaydı. Star Wars ve Batman gibi franchise’larla ortaklaşa filmler oluşturdu ve 5 milyon abone ile YouTube’un en popüler kanallarından biri haline gelen bir YouTube kanalı kurdu.

Ayrıca, Lego Life çevrimiçi topluluğu içinde ve YouTube’da kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik ederek kendi müşterilerinin ürünlerini pazarlamasına izin verdi.

Büyük markalar, kullanıcıları aracılığıyla promosyonu benimsemeyi riskli bir hareket olarak değerlendirebilir, ancak Lego için karşılığını aldı.

4. Chick-fil-A, diğer restoran zincirlerinden daha fazla satış yapmak için “Yer” kullanır. | 7P Büyüme Stratejisi

“Mekan”, bir şirketin ürünlerini müşterilerine nerede ve nasıl sunacağıdır. Bir şirketin ürünlerini satmak için kullandığı yerel mağazalar, e-ticaret web siteleri, kişisel ağlar, doğrudan satışlar, bağlı şirketler vb. kanalları içerir.

Aynı zamanda dağıtım merkezleri, ürün nakliyesi ve depolar ve envanter gibi lojistiği de içerir.

Chick-fil-A lokasyon

Chick-fil-A’nın rakiplerinden daha az lokasyona sahip olmasına ve haftada sadece altı gün faaliyet göstermesine rağmen, zincir Amerika’daki en büyük üçüncü restoran zinciri haline geldi.

Bazı uzmanlar bunun Chick-fil-A’nın yeni mağazalar için yer seçmeye büyük önem vermesinden kaynaklandığını düşünüyor .

Potansiyeli belirlemek için psikografik ve demografik verilere bakarak, siteleri değerlendirmesine yardımcı olmak için konum teknolojisine büyük yatırım yaptı.

Ayrıca, lokasyonlarının bireysel mağaza sahiplerini birbirleriyle rekabete sokmamasına büyük özen göstererek yerel toplulukları da destekledi.

5. Bonjoro, en hızlı büyüyen uygulamalardan biri olmak için “İnsanlara” odaklandı.

Pazarlama karışımının “İnsanlar” bileşeni, ekibinizdeki herkesi kapsar. Buna yöneticiler, müşteri hizmetleri temsilcileri, ürün mühendisleri, üretim çalışanları, satış görevlileri ve destek personeli dahildir.

Ayrıca, çalışanların işleri verimli bir şekilde yapmalarına ve birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olmayı amaçlayan bir kuruluştaki ilişkiler hiyerarşisini de içerir.

Bir video paylaşım aracı olan Bonjoro , büyük olasılıkla insanlara odaklandığı için Zapier’de en hızlı büyüyen uygulamalardan biri haline geldi . Şirket, ürünün ne yaptığını ve neden yararlı olduğunu iletmek için markasını çevreleyen insanlardan yararlanır.

Bu özellikler , kendi personel ve müşterilerine – – bütün videoları. CEO, şirketin maskot kostümünü giyen sitesinde videolarda bile görünüyor.

İnsanlara olan bu odaklanma, bir markanın kitlesiyle daha samimi ve kişisel bir düzeyde bağlantı kurmasına yardımcı olabilir.

6. Zara’nın benzersiz geribildirimi “Süreç” tasarımları diğer giyim perakendecilerinin önünde başlamasını sağladı.

Pazarlama karışımındaki “süreç”, bir şirketin ürün veya hizmetini müşteriye sunmak için kullandığı akışı ifade eder.

Bu, Ar-Ge’den nihai üretim hattına kadar bir ürünün oluşturulması ve pazarlanmasıyla ilgili lojistiği içerir.

Ayrıca, pazarlama ekibinin kampanyalar oluşturmak için birlikte çalışma şeklini de genişletebilir.

Zara müşteri geri bildirimi

Otomasyon ve ileri teknoloji sayesinde şirketler, süreçlerden kaynaklanan rekabet avantajı oluşturmak için yazılım ve araçlardan yararlanabiliyor.

Süreçlerin iyileştirilmesi, işletmelerin karı artırmak için üretkenliği artırmasına yardımcı olur. Ayrıca, bir şirketin pazara giriş hızını artırarak, ona ilk hamle avantajı sağlayabilir.

Örneğin, perakende moda devi Zara’nın yeni giyim tasarımlarını mağazalarına nasıl hızla soktuğunu ele alalım .

Şirket, inovasyon sürecini müşteri geri bildirimi etrafında kurdu, mağazalarını girdi toplamak ve ardından tasarımcılarına iletmek için kullanıyor.

Bu modern yaklaşım, tasarımcılarının hızlı bir şekilde yeni tasarımları dahil etmesine olanak tanıyor, böylece şirket, raflarını rakiplerinden önce en son trendlerle doldurabiliyor.

Müşteri geri bildirim süreci, Zara için hızdan daha fazlasını ifade etti. Şirketin reklama olan bağımlılığını azalttı.

Şirket reklama çok az harcama yapsa da – satışların sadece% 0,3’ü – hayranları inovasyon sürecine dahil etmesi sayesinde hevesli bir takipçi kitlesi oluşturdu.

Şirket, 30 milyondan fazla Instagram takipçisi ve 28 milyon Facebook hayranına sahiptir.

7. Restoran Chloe, “Fiziksel Kanıt” da yeni bir eğilime girerken, 31 milyon dolar fon topladı.

“Fiziksel kanıt”, bir müşterinin görebileceği veya dokunabileceği belgeler, makbuzlar, ürün incelemeleri, demolar, ambalajlar, web siteniz ve markanız hakkında bilgi sağlayan diğer malzemeler gibi somut öğeleri içerir.

Müşteri için şirketin veya ürünün verdiği sözleri tuttuğunun kanıtı olarak işlev görür.

Bir restoran için ambiyansı veya yemek atmosferini oluşturan bileşenler fiziksel kanıt işlevi görebilir: renkler ve dekor, menü tasarımları ve hatta personel üniformaları.

Bu şeyler restoranlar için her zaman önemliyken, bazı yeni operatörler, yakın zamana kadar kimsenin dahil etmeyi düşünmediği fiziksel kanıtlar üzerinde cesur yeni bir bakış açısıyla ön plana çıkıyor.

Konseptini genişletmek için 31 milyon dolar toplayan yeni vegan fast-food zinciri Chloe, müşterilerinin başarılı bir izleyici kitlesi oluşturmaları için sağladığı fiziksel kanıtları optimize ediyor.

Eşsiz yemek deneyiminin somut yönleri – parlak renkler, modern iç tasarım ve görsel olarak çekici menü – Instagram’da popüler olan kışkırtıcı fotoğraflar için mükemmel bir şekilde uygundur.

#Bychloe Instagram hashtag’i 30.000’den fazla kez kullanıldı. Bu tür bir virale maruz kalma, yeni müşterileri yakalayabilir ve şirket liderliğindeki promosyon ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir şirketin büyümesi için temel olarak ortaya çıkan pazarlama karması unsurlarının faydaları diğer unsurlara da yayılabilir.

Bunu, Slack’in “Araç” tanıtımı için de sağlayan ürününe amansız odaklanmasında gördük. Aynı şeyi, örneğin promosyonu desteklemek için fiziksel kanıtlar kullanan By Chloe’nin stratejisi için de söyleyebiliriz.

Pazarlama Karmasının Önemi: Büyüme Stratejinizde 7P

Pazarlama karması analizinin faydaları, işinizi büyütme söz konusu olduğunda büyük fark oluşturabilir.

Elinizdeki pazarlama karması modeliyle, 7P’leri uygulamanın yollarını düşünmeye başlayabilirsiniz.

Her bir unsuru (ürün, fiyat, yer, promosyon, insanlar, süreçler ve fiziksel kanıtlar) ve firmanızın her birine nasıl yaklaştığını düşünün.

Rakipleriniz onlara nasıl yaklaşacak? Rekabet avantajı elde etmek için 7P’lerden herhangi birini farklı şekilde uygulama fırsatlarını görebiliyor musunuz?

Armyyazılım.com İbrahim BOZKURT

Herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin!Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim