algoritma # algoritma ne demektir # algoritma nedir # css # html # java # javascript # php # wordpress

Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demek?

İbrahim Bozkurt
YAZILIMA DAİR!
Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demek?

Algoritma nedir? Algoritma ne demektir? Sorusunu adım adım örneklerle açıkladığımız makalemizi okuyabilirsiniz. Sizde ilk algoritmanızı yazabilirsiniz.

Algoritma nedir? Algoritma ne demektir?
Algoritma nedir? Algoritma ne demektir?

Algoritma nedir? Algoritma ne demektir? Sorularını cevaplamadan önce algoritma hakkında bilmemiz gerekn en temel bilgi günlük hayatta hemen hemen her an kullanıyor olmamız.

Bu makalede yaşamımızı tam manası ile saran Algoritma hakkında konuşacağız. Acaba sadece günlük hayatımızı mı etkileyen bir olgu? Tabiki hayır. Algoritma bu aralar en belirgin olarak yazılımsal uygulamalarda kendini gösteriyor.

Algoritmanın temel bilimsel açıklaması size sıkabilir. Ve belki de anlamayacaksınız. O yüzden bir çok örnek ile sizlere algoritmayı anlatmaya çalıştık.

Hem güncel yaşamımızdan örnekler hemde yazılım alanında örnekler ile bu makalenin sonunda algoritma hakkında temel kültürü edineceksiniz.

Öncelikle Algoritma nedir? Algoritma ne demektir?

Her teknik terimin bir açıklaması vardır ancak her teknik açıklama ilk kez karşılaşanlar için anlamsız gelebilir o yüzden en temel ve anlaşılır bir şekilde algoritmayı açıklayacak olursak: Bir problemi çözmek veya bir hedefe ulaşmak için tasarlanan anlamsal yola Algoritma denir.

Algoritma oluştururken en kısa, en basit, en çözüm odaklı yolları seçmemiz gerektiğinden “anlamsal yol” ifadesini kullanıyoruz. Birçok yol vardır ancak algoritma en iyi yolu seçer.

Kelime anlamını hallettiysek sıra geldi genel açıklamalara;

Algoritma matematik, fen, yazılım alanında bariz bir şekilde kullanılmaktadır. Aslına bakacak olursak bütün üretilen ürünler bir algoritma eseridir.

Algoritma; matematik, fen ve yazılımda “sonlu işlemler” kümelerini oluşturur. Sonlu işlemler kümesi; bir başlangıç noktası olup sıralı basamaklarla bir bitiş noktasına ulaşan kümeler bütününü ifade eder.

Algoritmada bir başlangıç noktanız ve bir bitiş noktanız olmak zorunda. Hiçbir adımınız açıkta ve sonsuz döngü de kalamaz. Bunu Türk Dil Kurumu’nun resmi algoritma açıklamasında da görüyoruz.

TDK’nın algoritma açıklaması aynen şu şekildedir:  Bir sorunun çözümü için, sonlu sayıda adım biçiminde iyice tanımlanmış, sonlu bir kurallar kümesi.

Bu ifadeden de anlaşılacağı üzere Algoritmanın bir başlangıcı olacak ve sonlu sayıda basamak içerecek en sonunda da bir bitiş noktasında algoritmanız bitecek.

Kelime anlamına bakarak Algoritmayı gözünüzde büyütmeyin. Aslında her an algoritmayı kullanıyoruz.

Ancak yaptığımız işler o kadar basitleşti ki algoritmayı kullanıdığımızın farkında bile değiliz.

Örneğin Bilgisayar Mühendislerine algoritmayı anlamak için yumurta pişirme örneği verilir.

Yumurta pişirmek için ne gibi adımlar atarız bunların bir kural çerçevesinde yazılmasıyla algoritmayı oluşturmuş oluruz.

Mesela;

1.Adım Ocağın altını açarız.

2.Adım Ocağın altını yakarız.

3.Adım Tavayı ocağa koyarız.

………………..

Böyle devam eder.

Burada dikkat etmeniz gereken anlamsal olmasıdır. Mesela 1.Adımı yapmadan ikinci adımı yapmayı denemeniz anlamsız olacağından anlamsal bütünlükte hareket etmeniz gerekiyor.

Günlük hayatta bu gibi durumlarda dahil olmak üzere her an algoritmayı kullanıyoruz.

Sosyal medya mecraları ve websiteleri de algoritmayı kullanıyor. Ancak onlar daha büyük algoritmalar kuruyorlar. Taktir edersiniz ki bir yumurta pişirme algoritması gibi değil.

Ancak korkulacak bir durum yok onlarda diyagramlarla algoritmalarını çiziyorlar ve bizde makalemizde bu konuya değineceğiz.

Diğer makalelerimizde akış diyagramları dediğimiz ifadelerden derinlemesine bahsedeceğiz.

Algoritmanın Ne Faydası Var?

Algoritma nedir ve algoritma ne demek? Sorusunu cevapladık artık ikinci adıma yani algoritmanın ne faydası var onu açıklamada sıra.

Algoritmanın temel mantıkta amacı sorun çözmektir. Algoritma kullanmazsak ne olur gibi bir soru soramayız çünkü algoritmayı ister istemez kullanıyoruz.

Çünkü birçok her an küçük büyük aşılması gereken birçok sorun ile karşılaşabiliyoruz. Sadece sorun olmasına da gerek yok.

Eve gitmek istediğinizde de algoritma kurup hedefinize ulaşıyorsunuz. Fakat şunu sorabiliriz: Algoritmamızı iyi oluşturamazsak ne gibi sonuçları olur.

Bunu yukarıdaki örnekle açıklayabilirsiniz. Evinize gitmek için bir algoritma kurdunuz ve evinize gitmek için iki yolunuz var biri tehlikeli ve size zarar verebilme yüzdesi fazla ancak kısa mesafe. Diğer yolda güvenli kolayca evenize ulaşabilirsiniz ancak uzak mesafe.

Burada iyi algoritma diğer yoldur. Çünkü içgüdüsel ve mantıksal olarak bir korku mekanızmamız var ve o mekanizmayı kullanmamayı isteriz.

En tehlikesiz yolu seçeriz ve yolu uzatsakta güvenli bir şekilde sonuca ulaşabiliriz.

Algoritma da bu mantıkla çalışır aslında. Algoritma en kolay, en masrafsız, en kısa, en verimli yolu seçer ancak bunları tek başına bir parametre olarak kullanmaz. Hepsini bir analiz ederek en ideal yolu bulur ve sonunda bir sonuca bağlanır.

Kötü algoritma kurarsak; verimsiz, masraflı, zor, uzun bir çözüm yolu seçmiş oluruz. Buda en son isteyeceğimiz yoldur.

Bu başlık için vel hâsılı kelam; algoritma, çözümlerimiz için en verimli yolları bulmamızı sağlar ve bizi her anlamda kazançlı kılar.

Algoritma Bölümleri!

Algoritma temelde üç bölümden oluşur.

Bunlar;

Giriş bölümü

İşlem –  Döngü Bölümü

Sonuç Bölümü.

Tüm algoritmalar temelde bu bölümlerden oluşur.

Algoritma Gerekli mi?

Evet. Algoritmayı istesekte istemesekte kullandığımız için evet gerekli. Algoritma bize bir düzen veriyor.

Her anlamda düzenli bir iş ve sosyal yaşamı bize sunuyor. Düzen oluşturmak için şarttır.

Peki düzensizler algoritmasız mı tabiki hayır. Onlar da her zaman Algoritma kuruyor ancak başarısız ve kötü bir algoritmaya sahipler.

Arkadaşlar şunda anlaşalım nefes aldığımız sürece algoritma kurmaya devam! J Ancak Öldüğümüzde bizim algoritmamızı başkaları kuracak!

Mesela Talebe (Öğrenci) siniz. Talebelikte sizi neler karşılıyor. Sınavlar, dersler, ödevler, projeler vs. Tüm bunların yanında ise sosyal hayatınız var.

İşte bu bütün öğrencilik yaşamınızı düzene koymazsanız her anlamda sıkıntı yaşarsınız.

Düzene koymak içinde algoritmaya ihtiyacınız var. İyi kötü hemen bir algoritma hazırlarsınız eğer sosyal yaşamınızda ve öğrencilik yaşamınızda başarılı bir grafik çizmişseniz bilinki doğru bir algoritma oluşturmuşsunuz demektir.

Eğer başarısız ve sosyal hayatınızda öğrencilik hayatınızdan ötürü mutsuzluk varsa bilinki kötü bir algoritma oluşturmuşsunuz ancak yine dediğimize geliyoruz her zaman bir algoritma kuruyorsunuz. İyi kötü!

Bu yazıyı yazarken yayınlarken bile algoritma kuruyoruz. Heyt Beee!

Şimdi Akış diyagramlarına geldik.

Akış Diyagramları Nedir?

Akış diyagramları algoritma kurarken oluşturduğumuz anlamlı yolları şekillerle ifade etmemize yarayan şemalardır. Aşağıda göründüğü gibi.

Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demek? Akış Diyagramları

Çalışma alanınıza göre birçok farklı diyagram elemanı var. Biz sadece aşina olun diye en sık kullanılan temel diyagram elemanlarını gösterdik.

Şimdi örneklerine gelelim.

Günlük Yaşamdan Örnek;
Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demek?
Yazılım ve Matematik alanında Örnek;
Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demek?

Yazılım ve Algoritma İlişkisi Nasıl?

Makalemizin başında da ifade ettiğimiz gibi algoritma günlük yaşamımızda kullanıldığı gibi yazılım alanında da kullanılıyor.

Twitter, Facebook, WhatsApp, İnstagram gibi uygulamaların oluşum süreci tamamen Algoritma kurarak anlamlı hale geldi. Her program bir sorunumuza veya siteğimize çözüm sunuyor.

Peki bunu nasıl yapıyor? Bir program yazılmadan önce sorun veya istek bulunuyor ve adım adım o suna veya isteğe en iyi çözüm bulunuyor ve program yazılmış oluyor.

Bakın gördünüz mü bir soun veya istek bulduk ve algoritmamızı kurup çözüme kavuşturduk. Eğer Sorunumuz veya isteğimiz gerçekten iyi belirlenmişse uygulamamız başarıya ulaşır.

Bu yüzden Algoritmamızı iyi belirlemeliyiz. Algoritmamız sorunlarımız veya isteklerimiz için tam teşekküllü bir çözüm sunmalı ve açık bir kapı bırakmamalı.  

Algoritma Geliştirme Sürecinde Dikakt Edilmesi Gerekli Unsurlar!

Öncelikle her zaman algoritmayı kullanıyoruz dediysekte algoritma bebek oyuncağıdır demedik! Algoritma büyük sorunları çözmek için çok kolay kurulan bir şey değil.

Öyle kolay olmuyor herşey. Algoritmada dikkat edilmesi gerekli unsurlar var aşağıda belirttiğimiz gibi.

 • Birincisi Algoritma net ve anlaşılır olmalıdır. Çok karmaşık bir problem de olsa sizinle birlikte çalışan, sizinle aynı alanı paylaşan insanlar algoritmanızı anlamalı.

 • İkincisi Algoritmanızdaki bütün ihtimalleri incelemeli, gözünüzün önüne almalı ve en uygun adımları atmalısınız.

 • Üçüncüsü (Bu tavsiye niteliğindedir.) Düzenlenen algoritma değiştirilmemelidir. Çünkü hata oranınızı arttırır ve algoritmayı baştan tasarlamak zorunda kalabilirsiniz.

 • Dördüncüsü ve en önemlisi algoritmanız sonsuz döngüye girmemelidir. Başlangıç, işlem ve sonuç bölümlerinin uyumlu bir şekilde çalıştığından emin olmalısınız.

Unutmamanız gerekir ki İlk oluşturulan algoritmayı bir zaman sonra tekrar oluşturmak ya da onu geliştirmek ilk yazmaktan daha zordur. Algoritma geliştirmek zorunludur.

İlk oluşturduğunuz algoritmada gözünüzden kaçan güvenlik, gizlilik gibi birçok sorunu daha sonra algoritmayı geliştirerek ortadan kaldırabilirsiniz.

Genel anlamda algoritma konusu bundan ibaret. Diğer makalelerde algoritmanın daha iyi anlaşılması için birçok örnek paylaşılacaktır. Bizi takip etmeyi bırakmayın!

İyi günler…

Verimli çalışmalar dileriz.

Herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin!

Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

“Algoritma Nedir? Algoritma Ne Demek?” için 3 cevap

 1. Seda İnan dedi ki:

  Detaylı değil ama iyi açıklama yapmışsın tebrikler. Teşekkür ederim…

  • İbrahim Bozkurt dedi ki:

   Herkes için güncel-kültürel bir seviyede açıklamasını yapmak istedim sadece. Rica ederim. Başarılar…

 2. Selçuk Yıldırım dedi ki:

  kardeşim varya okulda senin gibi şöyle anlatsalar anlardım be.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim