ArmyYazılım

B2B, B2C ve C2C Ticaret Modelleri Ne Anlama Geliyor?

Kasım 23, 2019 | İbrahim Bozkurt

B2B, B2C ve C2C. Gündelik yaşamımızda sürekli duymaya başladığımız be kelimelerrin gerçekten anlamını biliyor musunuz?

B2B, B2C ve C2C
B2B, B2C ve C2C

Bu makalede e ticaret ile daha fazla duyduğumuz bu kelimeleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Hadi başlayalım o zaman!

B2B Çalışma Stili Nedir?

Business to Business”, Türkçesi “Şirketten Şirkete” diye çevriliyor. Bu kavrama göre şirketler aralarında pazarlama ve satış uygulamarı gerçekleştirir.

Bu iş modelinde şirketler temel manada birbirlerinin ürünlerini iyileştirir ve geliştirir. Peki B2B iş modeli neden ortaya çıktı? İşte bu iş modelinin ortaya çıkmasının nedenleri;

  • Hammadde İlişkisi: Bir üretici ürününü ortaya çıkarmak için gereksinim duyduğu hammadde ihtiyacını bir başka şirketten alır. Örnek: Beyaz eşya üreticisi bir şirket ürünlerini yapabilmek için bir şirketten çelik alımı gerçekleştirir.
  • Operasyonel nedenlerden ötürü kurulan iş ilişkisi: Bir şirket, kendini yetersiz gördüğü bir çalışma sağasında diğer başka bir şirketten destek alabilir. Örneğin: Bilgi işlem alanında yetersiz çalışana ve bilgiye sahip olan bir şirket bu alani başka bir şirkete denetlemesi ve yürütmesi için emanet eder.
  • Toptancı İle Perakendeci iş ilişkisi: Bir üretici/işletmeci, sahip olduğu ürünleri tek tek satmak yerine toplu bir şekilde başka bir şirkete satabilir. Toptan alan şirket ise bu ürünleri tek tek yani perakende satabilir. Örneğin bir bakkal bu iş modeli ile çalışır. Ülker veya Coca Cola gibi firmalardan ürünleri toptan alır ve peraketden bir şekilde satar.

Aslına bakacak olursak tüm üreticiler B2B iş modelini devamlılıkları için kullanmak zorundadır ve sürekli kullanır. Peki bu durumu nasıl anlarız?

Şöyle: Bir araba üretim planlamasını ele alalım. Bir arabanın yüzlerce parçası var. Elektronik aksamlarından yürüyen aksamlarına kadar.

Tüm bu bölümlerin tek başına sadece arabayı üreten firmanın kalkması çok zordur. Bu durumda diğer alanine göre şirketlerle iş birliği yapılır ve arabanın her bir bölümü için bir şirket üretim planlaması yapar ve sonuçta ana montaj alanında bütün bu firmaların ürünleri birleştirilir ve tek marka için araba piyasaya sürülür.

Ancak siz aslında yüzlerce farklı firmanın ürününü almış olursunuz sadece farkında değilsiniz. Bu durum B2B ticaret modeline en güzel örnektir.

B2C İş Modeli Nedir?

Business to Consumer”, Türkçe çevrimi “Firmadan Tüketiciye” dir. Bu kavram çerçevesinde üretim yapan şirketler ürünlerini arada başkaları olmadan direkt kullanıcılarına sunarlar.

Aslına bakacak olursak kişisel olarak yaptığımız alışverişlerin hepsi B2C ticaret modeline girer. B2C modeli günümüzde iki çeşide ayrılmıştır. Bunlar;

  • Sanal Pazar Alanları: Günümüzde B2C ticaret modeilini açıklayabileceğimiz en önemli alandır. E-ticaret, hergün etkisini iyiden iyiye gösteriyor. Hele küresel anlamda özel indirim günlerini de sayarsak e ticaret artık hepimizi sarıp sarmalamış durumda. Bu iş modelinde Sanal alışveriş dükkanları tedarikçisinden aldığı ürünü kar payı ile son kullanıcıya satar. Ödeme ve faturalandırma  yöntemi olarak sanal post yazılımlarını kullanır.
  • İkinci Çeşitse: Üreticinin kendine ait ürünleri yine kendine iat sanal dükkanlarında son kullanıcıya satmasıdır. Bu ticaret modeli arada tedarikçi, toptancı vs. olmadığı için son kullanıcı ürünleri daha ucuz alabilir.

B2C ticaret yapısı eticaretin ülkemizde Zemin kazanmasıyla kendini geliştridi.

Düşünsenize üreticiler ülkelerinde, şehirlerinde, ilçelerinde, beldelerinde yerel olarak ticaret yapsalardı ulaşabilecekleri insanlar kısıtllıydı.

Ancak e-ticaret ile akıllarının alamayacağı kadar potansiyel müşteriye sahip.

Hal böyle olunca e-ticaretin üreticiye ve müşteriye bir çok avantajı vardır. Onlardan bazıları;

  • E- Ticaret sayesinde ufak bir satıcı da olsanız dünyanın birçok yerine ürünlerini satabilirsiniz.
  • Eski tip ticaret yapanların genellikle fiziksel giderleri fazladır. Dükkan kirası, depo kirası, fazla çalışan olduğu için fazla sigorta giderleri, maaş giderleri vs. bu maddeleri arttırabilirsiniz. Ancak e-ticaret yapan bir işletme normal bir işletmeden daha az insan ve fiziksel alana ihtiyaç duyar.
  • E-Ticarette müşteri ne ister neyi sever gibi birçok analiz yapılabiliyor. Yani nabza göre şerbet verilebiliyor. Fakat geleneksel stilde zaten satış yaptığınız kişi sayısı da az olduğundan analiz yapmakta güçleşiyor ve hatta imkansız hale geliyor.

B2B ve B2C Ticaret Modellerinin Farklarına Bakalım!

B2B Ticaret modeli kapsamında ilişki kuran müşteriler mantıklarına inanarak alışverişlerini gerçekleştiriyor.

B2C Ticaret modelinde ise müşteriler duygusal davranıyor. Peki bunu nasıl anlıyoruz?

Her marka kendi ürününü kendi sanal mağazalarında sattığı için sadece o markaya ait ürünleri kişiler o sanal mağazada görebildikleri için markaya olan duygusal bağlarından dolayı ürünleri başka markalar ile karşılaştırma yapmadan iyi / kötü derecelendirmesinden geçirmeden alışverişini tamamlıyor.

B2B Ticaret modeli daha çok faydalı olduğu için insanlar tekrar bir ürün satın alımlarında B2C modeline göre B2B modelini daha çok kullanıyor.

Çünkü B2B sisteminde müşteri tamamen kendisi için en faydalısını bulmaya çalışır.

B2B Ticaret modelinde ürün fiyatı ve kargolama tarihleri açısından pazarlık payı vardır ancak B2C modelinde ürün fiyatları ve taahhütleri önceden belirlendiği için bu koşullarda pazarlık yapılamaz.

C2C İş Modeli Nedir?

Consumer to Consumer”, Türkçe manası “Tüketiciden Tüketiciye” anlamına gelmektedir. Yine bu ticaret modelinde faturalandırma mecburi değildir.

Sahibinden.com’u kısmen buna örnek verebiliriz. Sahibinden.com’a bir ürünümüzü satmak için hesap açarız ve ürünümüzü yerleştiririz siteye.

Kullanıcılar da sitede bizim ürünümüzü görür pazarlık yaparlar ve bir ortak noktada buluşuruz.

Ürünün satışını elden yada kargolama mantığıyla gerçekleştiririz ancak fatura, satış sözleşmesi gibi belgelerle uğraşmayız. Tamamen güvene dayalı bir system de denebilir.

İyi çalışmalar dilerim …
Diğer makalelerde görüşmek üzere …

İlginizi çekebilir…

WordPress Spam Yorumlarla Mücadele için Önemli İpuçları ve Araçlar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …b2b b2c c2c ticaret modelleri
3 sene / YAZILIMA DAİR!


Yorumlar