başlık nasıl yazılır # başlık yazma # blog başlık yazma # etkileyici başlık yazma # html # wordpress

Başlık Nasıl Yazılır Etkileyici Bloglar ve İçerikler için?

İbrahim Bozkurt
OKUMALIK
Etkileyici Blog ve İçerik için Başlık Nasıl Yazılır?

Etkileyici bir Başlık Nasıl Yazılır öğrenerek içeriğinizin değerini arttırabilir ve gerçek okuyucularını bulmasını sağlayabilirsiniz.

Başlık Nasıl Yazılır? Blog yayınlarınız için bir başlık yazmayı öğrenmek (bu aslında okuyucunun dikkatini çekecektir), her blogger ve içerik pazarlamacısı için bir başlangıç noktasıdır.

Etkileyici Blog ve İçerik için Başlık Nasıl Yazılır?
Etkileyici Blog ve İçerik için Başlık Nasıl Yazılır?

İster inanın ister inanmayın, iyi blog başlıkları yazmanın ardındaki sanat ve bilim, blogunuzun uzun vadede başarılı olup olmaması arasında gerçekten fark oluşturabilecek bir beceridir.

İster blogunuza yeni başlıyor olun, ister bir kitleye zaten ulaşıyor olun, okuyucuları makalelerinize sürekli olarak tıklamaya ikna edecek bir başlık yazamıyorsanız, gelin ve uzun süre devam etmeye karar verin, o zaman Blog nişinizde kalıcı bir etki oluşturmak için inanılmaz derecede zor zamanlar geçireceksiniz.

Blog Yayınınız İçin Nasıl Başlık Yazılır: 26 Blog Başlığı Yazma İpuçları

 1. Hedef Kitle Araştırması Yapın
 2. Karar Vermek için Psikografik Verileri Kullanın
 3. Başlığınızda İkna Edici Bir Dil Kullanın
 4. Okuyucuların Başlığınızda Neler Kazanacaklarının Bir Resmini Yapın
 5. Başlığınızdaki Pasif Sesten Kaçının
 6. Başlık Yazmak için Anahtar Kelime Kullanın (Arama Motorları için)
 7. Başlığınızı Kullanıcı Amacıyla Uyumlu Hale Getirin
 8. Başlığınız “Ne” Sorusunu Yanıtlamalıdır
 9. Başlığınız “Neden” Sorusunu Yanıtlamalıdır
 10. Başlığınız “Ne Zaman” Sorusunu Yanıtlamalıdır
 11. Başlığınız “Kim” Sorusunu Yanıtlamalıdır
 12. Başlığınız “Nasıl” Sorusunu Yanıtlamalıdır
 13. Başlığınızın Daha Güncel Hissettirilmesi İçin Tarihleri ​​Kullanın
 14. İnsanlar Sayıları Seviyor: Başlığınızda Bunları Kullanın
 15. Akıllılık İçin Açıklıktan Ödün Vermeyin
 16. Başlığınız Doğrudan Olmalı
 17. Başlık Uzunluğuna İlişkin En İyi Uygulamaları Gözlemleyin
 18. Sorunu Çalkalayın ve Bir Çözüm Önerin
 19. Kelime Oyunu Becerisinde Ustalaşın
 20. Gizemli Bir Dokunuş Ekleyin
 21. Birkaç Tüy Atmaktan Korkmayın
 22. İşe Yarayan Bir Başlık Yazmayı Öğrenmek İçin Yazılımı Kullanın
 23. Rakip Başlıklarından Öğrenin
 24. Clickbait Başlıklarını Yazmaktan Kaçının
 25. Belirsiz Başlıklar Yazmayın
 26. Başlıklarda Asla Üçüncü Şahıs Bakış Açısını Kullanmayın

(Daha Fazla) Tıklama Getiren Bir Başlık Yazmayı Öğrenmek için Verilere Dayalı 3 Neden

Pek çok blog yazarının bir blog yazısı yazarken yaptığı hatalardan biri, tüm dikkatlerini ve çabalarını yalnızca eldeki blog gönderisinin kalitesine odaklamak – sonra hemen üzerine hissettiren hızlı bir başlık vurup yayınlamak. Sonuçta, okuyucuların gerçekten istediği şey blog gönderisindeki bilgiler, değil mi?

Aslında bu doğru olsa da… bu, bir başlık yazmayı öğrenmenin önemini ihmal edebileceğiniz anlamına gelmez (başlık size ilk başta okuyucuları getiren etmendir). Bir şey varsa, yazdığınız blog başlığı, blog gönderinizin geri kalanı kadar ilgi almalıdır.

İşte blog başlığı yazmanın önemli olmasının veri destekli üç nedeni:

 • İnsanların% 80’i yalnızca blog başlığınızı okuyor.
 • Arama yapanların% 95’i Google’ın arama sonuçlarının ilk sayfasını asla geçmez (bu nedenle, sizi 1. sayfaya yönlendirmeye yardımcı olan bir başlık çok önemlidir)
 • Araştırmalar, harika bir başlığın trafiğinizi % 500’e kadar artırma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor

Henüz ikna olmadınız mı? İşte size bir benzetme: Blog gönderiniz için zayıf bir başlık yazmak, olta kancanızın ucuna bir çizburger yapıştırmak gibidir… muhtemelen hiçbir balık bununla ilgilenmez. Ve (önce) okuyucularınızı ilgilendikleri bir başlığa bağlayamazsanız ve bunu Google arama sonuçlarının ilk sayfasına koymaya yardımcı olacak kadar güçlü bir başlık yazamazsanız, bu okuyucular blogunuza asla gelmez .

 • Blog Başlıkları: Verileri gördünüz, blog başlıkları, okuyucuları blogunuza çekmeniz için büyük planda güçlü bir araçtır. Ancak, bir başlık kötü yazılmışsa, içeriğinize göz atmak neredeyse imkansızdır. Yukarıdaki verilerin yanı sıra, blog yazılarınız için bir başlık yazmaya neden bu kadar çok yatırım yapmanız gerektiğine dair birkaç hızlı nedeni ele alalım. Yazmak istediğiniz yüzlerce blog yazısı fikriniz olsa bile , okuyucuların dikkatini çeken bir başlığı nasıl yazacağınızı bilmiyorsanız, aylar boyunca insanları sürekli olarak blogunuza çekmeyi başarmanız pek olası değildir. ve gelecek yıllar.
 • Harika Bir Başlık Blog Gönderinizi Öne Çıkarır :  Her gün yaklaşık 6 milyon blog yazısı yayınlanmaktadır. Dikkat çekmek, harika bir makale yazmaktan daha fazlasını yapmanızı gerektirecektir. Baş parmağınız gibi görünen bir başlık yazmanız gerekecek.
 • Stratejik Olarak Yazılmış Başlıklar Arama Motoru Sıralamalarını İyileştirir: Arama sonucu sayfalarının en üstünde görünecek bu kadar çok rekabetle, blog yayınınıza daha iyi bir sıralama şansı vermek için tüm engelleri kaldırmanız gerekir. Ve bu, blog SEO en iyi uygulamaları için başlığınızı optimize etmeyi içerir .
 • Başlığınız Kişisel bir Davettir : Başlığınızın amacı, okuyuculara blog gönderinizin ne hakkında olduğunu söylemek değildir. Bundan daha fazlası, okuyucuları içeriğinizin daha derine inmeye davet eden bir karşılama paspası görevi görmelidir. Bunu başarmak için, ulaşmaya çalıştığınız doğru kitleye çekici gelen bir başlık yazmalısınız.

Pekala, şimdi blog yazılarınız için nasıl başlık yazacağınıza ve hem sosyal medyadan hem de arama motorlarından içeriğinize daha fazla okuyucunun tıklamasını sağlayacak nihai kılavuzumuza bakalım.

Kime Başlık Yazdığınızı Anlayın| Başlık Nasıl Yazılır?

Blog yazılarınız için bir başlık yazmayı öğrenmenin ilk adımı, en başta kimin için yazdığınızı anlamaktır.

Kime Başlık Yazıyorsunuz? | Başlık Nasıl Yazılır?
Kime Başlık Yazıyorsunuz?| Başlık Nasıl Yazılır?

Hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek, blog yayınlarınız için bir başlık yazmayı öğrenmede etkili olacaktır – onlara kişiselleştirilmiş hissettirecek bir şekilde.

Okuyucuların doğrudan onlarla konuşuyormuşsunuz gibi hissetmesini sağlayacak blog başlıklarının nasıl yazılacağını inceleyerek başlayacağız.

Elbette, sonuç olarak, hedef kitlenizin başlığınıza tıklama (ve içeriğinizi okuma) olasılığı daha yüksek olacaktır.

Peki, kişiselleştirilmiş hissi veren bir başlığı nasıl yazarsınız?

1. Hedef Kitle Araştırması Yapın| Başlık Nasıl Yazılır?

İzleyici araştırması , hedef kitlenizi daha iyi tanıma amacıyla çalışmak ve onları öğrenmek anlamına gelir (bu, kendi hedef kitlenizin içindeyseniz her zaman yardımcı olur). Hedef kitle araştırmanız sırasında cevaplamak isteyeceğiniz bazı sorular:

 • Önemli demografik veri noktalarından ne öğrenebilirsiniz? (Yaş, cinsiyet, ırk, yer, istihdam ve medeni durum)
 • Tercih ettikleri dil tarzı nedir? (Zeki, gayri resmi, resmi)
 • Ne tür blog yazıları okumayı severler? (Bilgilendirici, tartışmalı, kişisel hikayeler)

Bu soruların cevapları, başlıklarınızı hedef kitlenizin tercih ettiği tüketim tarzına ve formatına hitap edecek şekilde düzenlemenize yardımcı olacaktır.

2. Karar Vermek için Psikografik Verileri Kullanın

Demografi ile karıştırılmaması gereken psikografi , bir kişinin davranışını belirleyen etkili faktörlerin incelenmesidir.

demografi ve psikografi | Başlık Nasıl Yazılır?
demografi ve psikografi | Başlık Nasıl Yazılır?

Psikografi (diğer şeylerin yanı sıra) hedef kitlenizin değerlerini, ilgi alanlarını, kişiliklerini, fikirlerini, yaşam tarzlarını ve tutumlarını içerir.

Başka bir deyişle, psikografik özellikler, insanların neden bir şeyler yaptıklarını belirleyen özelliklerdir – belirli bir blog yazısı başlığının yanında diğerinin üzerine tıklamak da buna dahildir.

Hedef kitlenizin psikografik özelliklerini belirlemek için kendinize (ve onlara) aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • İlgi alanları neler?
 • Hedefleri nelerdir ( blog nişinizle ilgili olarak )?
 • En büyük zorlukları neler?
 • Ne tür bir yazı tonuyla en iyi ilişkilidirler?
 • İçeriğinizi nasıl tüketecekler?

Onların dikkatini çeken bir başlık yazmak istiyorsanız, psikografik verileri kendi yararınıza kullanın. Okuyucularınızın kafasına girmenin anahtarı budur.

Hedef kitlenizi tanımak ve onlara istediklerini vermek, kişiselleştirilmiş hissi veren bir başlık yazmanın en iyi yoludur.

Bunlar, hedef kitlenizin kendi dünyalarıyla en alakalı bulacağı türden başlıklardır ve doğrudan onlarla konuşuyormuşsunuz gibi hisseder.

Blog Gönderinizin Hedefini Öğrenin (Bir Başlık Yazmadan Önce)

Her blog gönderisinin akılda net bir amacı olmalıdır, bu nedenle neredeyse tüm başarılı bloglar , temelindeki içerik kararlarınızı bildiren güçlü bir blog iş planı üzerine inşa edilmiştir .

Blog Gönderinizin Hedefini Öğrenin | Başlık Nasıl Yazılır?
Blog Gönderinizin Hedefini Öğrenin | Başlık Nasıl Yazılır?

Şimdi, içerik hedefinizin dikkat çekici başlıklar yazmakla ne ilgisi var? Görünüşe göre, başlığınızla ilgili hemen hemen her şeye sahipsiniz.

Başlığınız, okuyucunun blog yazısı için nihai hedefinize doğru yolculuğunu başlatan mini bir Harekete Geçirici Mesaj (HGM) gibi hareket etmelidir.

Blog başlıklarınızı daha ikna edici bir Harekete Geçirici Mesaj haline getirmek için nasıl optimize edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

3. Başlığınızda İkna Edici Dil Kullanın| Başlık Nasıl Yazılır?

Blog başlığı yazmayı öğrenmek için geliştirmeniz gereken en önemli becerilerden biri, ikna sanatıdır.

Bir başlık yalnızca okuyucuları çekmemeli, aynı zamanda onları bir sonraki adımı atmaya ve blog yazınızı gerçekten okumaya ikna etmelidir.

İşte bu yüzden başlıklarınızda ikna edici bir dil kullanmanız gerekiyor.

İkna edici dil birçok farklı biçimde olabilir, ancak basitçe okuyucularınıza hitap eden kelimeleri kullanmaya dönüşür:

 • Mantık : Okuyucularınız ne bilmek istiyor? Okumaya gelmekten alacakları değeri açıkça gösteren bir başlık yazmaya çalışın.
 • Duygu : Başlığınızın hangi duyguları uyandırmasını istiyorsunuz? Okuyucularınızı tıklamaya ve daha fazlasını okumaya mecbur hissettiren bir başlık yazın  .
 • Etik ve değerler : Okuyucularınız en çok neye değer veriyor? Değerlerine hitap eden bir başlık yazın.

Yerleşik insan doğamızın bu 3 temel yönüne hitap ederek, okuyucuları blog yazılarınıza çok daha kolay çekecek bir başlık yazmayı öğreneceksiniz.

4. Okuyucuların Başlığınızda Neler Kazanacaklarının Bir Resmini Çizin!

Daha fazla tıklama çekecek bir başlığı nasıl yazacağınızı daha iyi anlamak ister misiniz? Blog gönderinizi okuduktan sonra okuyucuların nelerden yararlanacağının bir resmini çizmek için başlığınızı kullanmanız gerekecek.

site-arama-yapinizi-gelistirmek-icin-en-iyi-wordpress-arama-eklentileri
site-arama-yapinizi-gelistirmek-icin-en-iyi-wordpress-arama-eklentileri

Örneğin, yukarıdaki resimdeki başlık, okuyuculara wordpress sitelerindeki arama deneyimini arttırabileceklerini vaad ediyor.

Bu makale için yazılmış başlık, okuyucuların makaleye gelerek ne elde edeceklerini çok net bir şekilde açıklamak için tasarlandı – hızlı bir şekilde siteiçi arama optimizasyonu sağlayan eklentilerin bir listesi.

Oldukça basit bir başlık, ancak iş sitelerinde gezinirken okuyucuların aklındaki gerçek nihai hedefle hemen bağlantı kurmaya çalışıyor… daha fazla deneyim elde etmek.

5. Başlığınızda Pasif Sesten Kaçının: Bunun yerine Aktif Bir Ses Kullanın

Birden çok farklı başlığı tararken ve hangi makalenin sizin için en iyi olduğuna karar vermeye çalışırken aktif sesin anlaşılması daha kolay olma eğilimindedir.

Ve bir haber kuruluşu yönetmediğiniz sürece, aktif ses okuyucularınızın dikkatini çekmeye yardımcı olacak daha doğal bir başlık yapısı olacaktır.

 • Pasif ses başlığı örneği: “Davalı Jüri Tarafından Suçlu Bulundu”
 • Aktif ses başlığı örneği: “Jüri, Davalı John Smith’i Hırsızlık Suçları Nedeniyle Suçlu Buldu”

Bu başlıklardan hangisine tıklardınız? Bana göre, aktif sürüm çok daha çekici, çünkü şu anda oluyormuş gibi görünen mevcut bir eyleme dayanıyor.

Başlıklarınızda aktif bir ses kullanmak ayrıca şu avantajlara da sahiptir:
 • Başlığınızı daha heyecanlı hale getiriyor
 • Başlığınızı kurnazca daha kesin bir ifadeye (veya komuta) dönüştürmek
 • Okuyucularınızı ana konumlandırmak ve eylem odaklı zihniyetinizi aktarmak

Mümkün olduğunca, bir blog başlığı yazarken pasif bir sesten kaçınmaya çalışın, çünkü pasif ses daha zayıf, daha az heyecan verici başlıklarla sonuçlanma eğilimindedir.

Blogunuz için bir plana ve net bir vizyona sahip olmak, ilk etapta ne tür içerik oluşturmanız gerektiğini bilmek için çok önemlidir.

Ayrıca, kitlenizin gelip içeriğinizi okumasını sağlamak için harekete geçirici mesaj görevi görecek blog başlıkları yazmanıza da büyük ölçüde yardımcı olur.

Başlığınızı SEO için Optimize Edin| Başlık Nasıl Yazılır?

Gerçek insanlar için manşet yazarken, başlıklarınızın da arama motorları için optimize edilmesi gerektiğini aklınızda bulundurmanız gerekir.

Başlık SEO Düzenlemeleri | Başlık Nasıl Yazılır?
Başlık SEO Düzenlemeleri | Başlık Nasıl Yazılır?

Sonuçta, hedef kitlenizin içeriğinizi ilk etapta bulması için – blog yayınlarınızın sonunda Google gibi arama motorlarında iyi sıralanması son derece yardımcı olur.

Blog SEO en iyi uygulamaları için optimize edilmiş bir başlık yazmanın yolu :

6. Bir Başlık Yazmak için Anahtar Kelimeler Kullanın (Arama Motorları için)

Anahtar kelimeleri içeriklerine dahil ederken birçok blog yazarının yaptığı bir hata , başlıklarında anahtar kelime kullanımının (doğru yerde) önemine çok fazla dikkat etmemektir.

Başlığınız, ana hedef anahtar kelime öbeğinizi vurgulamanız gereken ilk yerdir. Anahtar kelime dostu bir başlık yazmayı öğrenmek için en iyi uygulamalar şunları içerir:

 • Anahtar kelimeyi başlığınızın başlangıcına mümkün olduğunca yakın yerleştirmek
 • Anahtar kelimeleri çok fazla doldurmaktan kaçının, ancak başlığınıza alakalı bir kelime öbeği eklemeyi düşünün

Bu iki en iyi uygulamanın mükemmel bir örneği, şu anda okuduğunuz bu makalenin başlığındadır: ” Blog Gönderiniz İçin Bir Başlık Yazma: 26 Blog Başlığı Yazma İpuçları “

 • Bu makalenin sıralanmasını istediğim 1 numaralı hedef anahtar kelime öbeği tam başlangıçta ( nasıl başlık yazılır )
 • Anahtar kelime öbeğimizin alternatif bir versiyonu da başlığın sonuna doğru kullanılıyor (blog başlığı yazma ipuçları )

Tüm okuyucular çevrimiçi olarak yanıt ararken aynı terimleri aramayacaktır – bu nedenle, başlığınızın bir yerinde ana anahtar kelime öbeğinizin küçük bir varyasyonunu kullanmak (anahtar kelime doldurmadan zevkli bir şekilde yapılırsa), aramanın gözünde çok güçlü olabilir. Google gibi motorlar.

Hedef anahtar kelime öbeğinizi makalenizin gövdesine alt başlıklarınıza da dahil etmelisiniz. İçeriğinizin bağlamına doğal bir şekilde uyduklarından emin olun.

7. Başlığınızı Kullanıcı Amacıyla Uyumlu Hale Getirin| Başlık Nasıl Yazılır?

Başlığınızı SEO sıralaması yeteneği için daha iyi optimize etmek adına, başlığınızı kullanıcı niyetiyle yazdığınızdan emin olun.

İyi optimize edilmiş bir başlık, arama motorlarına, blog yayınınızın kullanıcılarının aradığı cevapları bulduğunu hızlı bir şekilde gösterir.

Ve okuyucular blog gönderinizden daha az geri dönme eğilimindeyse veya makalelerinize rakiplerinkinden daha fazla zaman harcıyorsa, o zaman doğru yoldasınız demektir.

Sonuç olarak, içeriğinizin arama motorları tarafından ödüllendirilme ve daha üst sıralarda yer alma şansı daha yüksektir.

Okuyucunuzun Sorusunu Yanıtlayan Bir Başlık Yazın

Bir başlık yazmayı öğrenmek söz konusu olduğunda bir diğer temel ihtiyaç, başlığınızın okuyucunun sorularını yanıtladığından emin olmaktır.

Elbette tam olarak değil, ancak onlara daha büyük blog gönderinizin aradıkları tüm bilgileri vereceğini göstermeye yetecek kadar. Bunu yapmak için, başlığınızın aşağıdaki önemli soruları yanıtlaması gerekir.

8. Başlığınız “Ne” Sorusunu Yanıtlamalıdır| Başlık Nasıl Yazılır?

Ne sorusunu yanıtlayan bir başlığa tıklamak okuyucuyu kazançlı çıkarır mı?

Windows 10 PC ‘nizin Hızını Arttırmak için Kanıtlanmış 10 Yol!
Windows 10 PC ‘nizin Hızını Arttırmak için Kanıtlanmış 10 Yol!

Her şeyden önce, ne sorusu hızla blog yayının başlığında açıkça belirgin olmalıdır.

Unutma, insanlar her zaman her şeyden önce kendileri için ne olduğunu bilmek isterler.

Ve bu hedefe ulaşabilecek bir başlık yazarsanız, kesinlikle dikkatlerini çekeceksiniz.

9. Başlığınız “Neden” Sorusunu Yanıtlamalıdır| Başlık Nasıl Yazılır?

Okuyucu neden makalenizi tıklamayı seçmeli (yanında arama sonuçlarında görünen diğer tüm makalelere kıyasla)?

Swift Programlama Dili Nedir ve Neden Öğrenmeliyiz
Swift Programlama Dili Nedir ve Neden Öğrenmeliyiz

Kitlenize blog yayınınızı okurken ne kazanacaklarını göstermenin yanı sıra, başlığınız da gönderinizi neden okumaları gerektiğini açıklamalıdır.

10. Başlığınız “Ne Zaman” Sorusunu Yanıtlamalıdır| Başlık Nasıl Yazılır?

Okuyucularınız gönderinizi ne zaman gelip okumak için tıklamalı?

Elbette cevap şimdi. Bu yüzden aciliyet duygusu uyandıran kelimeler içeren bir başlık yazmalısınız. Örnekler arasında şimdi , bugün , anında ve diğer pek çok sözcük yer alır .

Örneğin, bu hafta sonu uzaktan bir iş bulmayla ilgili tüm makaleyi çerçeveleyen, rehber için uzaktan iş bulma konusunda yazılan bir blog başlığını ele alalım .

Bu zaman çerçevesini başlığa eklemek, rehberi daha ulaşılabilir hissettiriyor ve okuyucuların taahhütte bulunmasını muhtemelen daha kolay hale getiriyor.

Okuyuculara blog gönderisinde vaat edilen sonuçları elde edebilecekleri bir zaman çerçevesi göstererek blog başlığınızdaki ne zaman sorusunu yanıtlamaya çalışın .

Kilo verme alanında bir blog yazısı yazıyorsanız, iyi bir başlık şu olabilir: ” 21 Günde Göbek Yağınızı Nasıl Kaybedebilirsiniz (En Sevdiğiniz Yiyeceklerden Ödün Vermeden) .”

11. Başlığınız “Kim” Sorusunu Yanıtlamalıdır| Başlık Nasıl Yazılır?

Blog gönderinizi okumaktan kimler faydalanacak?

Bu, belirli bir grup insanın dikkatini çeken bir başlık yazmayı öğrenmede size rehberlik edeceği için, hedef kitlenizi iyi tanımanın yardımcı olduğu yerdir.

Sıradan bir günlük kelime gibi görünse de, okuyucuların onlarla doğrudan konuşuyormuşsunuz gibi hissettirmesi şaşırtıcı derecede güçlü bir değerdir.

12. Başlığınız “Nasıl” Sorusunu Yanıtlamalıdır| Başlık Nasıl Yazılır?

Okuyucular blog yazınızı okuyarak belirli bir sonuca nasıl ulaşacak?

Başlığınız, blog yayınınızın okuyucuların makaleyi okuyarak vaat ettiğiniz sonuçlara ulaşmalarına nasıl yardımcı olacağı konusunda ipucu vermelidir.

Blog yazarak nasıl para kazanılacağına dair rehberin başlığıyla , bunu , güvenilirliği artırmaya yardımcı olmak için makalede gelir elde etmenin kaç yolunun ele alındığını önizleyerek  (ve kazanılan bir dolar rakamından bahsederek) başarabilirsiniz.

Bu yüzden  nasıl makaleleri bugün en popüler formatlardan bazılarıdır. Çoğu durumda, insanlar bir sorunu çözmenin, bir cevap bulmanın veya belirli bir görevi gerçekleştirmenin bir yolunu bulmak için çevrimiçi arama yapıyorlar. Bu nedenle, blog başlığınız, yazınızın içerdiğini açıkça göstermelidir.

İçerik oluştururken kesinlikle unutmamalısınız ki siz kendiniz için değil okuyucularınız için içerik kaleme alıyorsunuz.

İçeriğiniz her zaman ana odak noktası okuyucularınıza hizmet etmek olmalıdır ve bu, bunu açıkça gösteren bir başlık yazmayı öğrenmek anlamına gelir.

Bilimsel Yaklaşımı Alın: Belirli Bir Başlık Yazın

Yazmak bir sanat olduğu kadar, bir başlık yazmayı öğrenmek de gerçekten bir bilimdir.

Endişelenmeyin, burada daha önce öğrendiğimiz gibi… bu, anlaşılması ve ustalaşması nispeten kolay olan bir bilimdir.

Biraz zaman ve tekrarlama alabilir, ancak ne kadar çok yaparsanız blog başlıkları yazarken daha iyi olacaksınız.

Başlıklarınızın etkinliğini spesifik olarak artırmak için izleyebileceğiniz birkaç ilke aşağıda verilmiştir.

13. Başlığınızın Daha Güncel Hissettirilmesi İçin Tarihleri ​​Kullanın

Dünya her zaman o kadar hızlı değişiyor ki, ayak uydurmak bir mücadele gerektiriyor. Özellikle blog oluşturma ve internet pazarlamacılığı konusunda en iyi uygulamalar söz konusu olduğunda – bir dakika ertelerseniz geride kalırsınız.

Bu nedenle, okuyucularınızın dikkatini çeken bir başlık yazmayı öğrenmek istiyorsanız, makalenizin güncel ve alakalı bilgiler içerdiğini göstermeniz gerekir.

Ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri, başlığınızın içine bir tarih eklemektir – özellikle içerik zamanında ise.

Ya yeni bir yıl gelirse? Basit! Blog gönderinizi daha alakalı, güncel bilgiler, istatistikler, gerçekler, vaka çalışmaları, örnekler ve tabii ki tarihle güncellemeniz yeterli.

14. İnsanlar Sayıları Seviyor: Başlığınızda Bunları Kullanın

Sayılar, potansiyel okuyucuları bilgi aramak için web’de gezinirken izlerinde durdurmak için harika bir tetikleyicidir. Bunun nedeni, sayıların genellikle vaat etmesidir:

 • Belirli bir sonuç
 • Açık yapı (ve tanımlanmış bir bitiş noktası)
 • Taranabilir içerik

En iyi 101 iş fikri veya çevrimiçi para kazanmanın 70 yolu gibi konuları kapsayan daha fazla liste odaklı gönderilerin yanı sıra – blog başlıklarınızda güçlü rakamlar kullanmanın bir başka yolu da, eldeki konuyla ilgili maddi tutarlarını göstermektir.

Özünde, sayılar insanlar için beyin şekeridir – hem düzen hem de mantık vaat ederler, ki bu zihnimizin derinden istediği bir şeydir – özellikle karmaşık bilgileri sindirirken.

15. Akıllılık İçin Açıklıktan Ödün Vermeyin| Başlık Nasıl Yazılır?

Hepimiz oldukça meşgul hayatlar yaşıyoruz, değil mi? Bu nedenle çoğu insan, okudukları kaynaklar da dahil olmak üzere işlerin kendileri için basitleştirilmesini ister.

Okuyucularınıza ulaşan bir başlığı nasıl yazacağınızı öğrenmek istediğinizde (onları korkutmadan), hızlı bir bakışta anlaşılmasının kolay olduğundan emin olun.

Akıllı başlıklar, bazı izleyiciler ve içerik türleri için havalı ve yararlı olsa da, bunları organik arama sonuçlarında iyi sıralanacak şekilde tasarlanmış içeriklerde kullanmak, okuyucuları blog başlıklarında daha açık olan rakiplere kaptırma riskinizi artırabilir.

Bu, özellikle başlığınızdaki kelime oyununun ardındaki gerçek anlamı çözecek zamanı olmayan okuyucular için geçerlidir.

16. Başlığınız Doğrudan Olmalıdır| Başlık Nasıl Yazılır?

Blog başlıklarınızda doğrudan noktaya gelin. Blog yazınız ne hakkında? Bunu açıkça, hızlıca ve kafa karışıklığına yer bırakmadan ifade edin.

Okuyucularınız, başlığınızın ne anlama geldiğini hemen bilmeli ve makalenizde nelerin anlatıldığına dair net bir resim elde etmelidir.

Başlığınızın anlamı hakkında iki kez düşünmek zorunda kalırlarsa veya ne söylemeye çalıştığınızı anlamaya çalışırlarsa, onları kaybedersiniz. Harika bir başlık, anlamak için çok fazla bilişsel çaba gerektirmez.

Bu yüzden doğrudan olun ve konuya olabildiğince çabuk gelin.

17. Başlık Uzunluğunu iyi ayarlayın!| Başlık Nasıl Yazılır?

İster inanın ister inanmayın, başlığınızın uzunluğu dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. İşte bunun birkaç nedeni:

 • Başlığınız çok uzunsa kısaltılabilir (dolayısıyla etkisini ve anlamını kaybedebilir)
 • Çok kısaysa, okuyucularınızdan harekete geçme yeteneğini kaybedebilir

Peki mükemmel blog başlığı uzunluğu nedir?

Yapılan araştırmalara göre , en iyi performans gösteren blog başlıklarının içinde ortalama 6-12 kelime var. Bu genellikle 50-80 karakter arasındadır.

Ayrıntılı bir başlık oluştururken tüm işe yarar enerjinizi açığa çıkarmak cazip gelse de, arama motorları ve sosyal medya siteleri tarafından nelerin gösterileceği konusunda da kısıtlamalar olduğunu unutmayın.

İkisiyle birlikte (verimlilik ve bilim) kullanırsanız okuyucuların görmezden gelemeyeceği bir başlık yazmayı öğreneceksiniz.

Duyguya Hitap Et: Okuyucunun Duygularına Hitap Eden Bir Başlık Nasıl Yazılır

Araştırmalar , insanların mantıktan çok duyguya dayalı kararlar alma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Kısacası, belirli bir durumun mantıksal analizinden çok, hissettiğimiz duygular tarafından yönlendiriliriz.

Duyguya Hitap Etme | Başlık Nasıl Yazılır?
Duyguya Hitap Etme | Başlık Nasıl Yazılır?

Bugünkü karar verme sürecimizin temel itici güçlerine gelince , genellikle şunları içerir:

 • Benlik
 • Başarılı olma arzusu
 • İlham
 • Güvenlik ve hayatta kalma
 • Merak

Bu nedenle, en iyi performans gösteren blog başlıklarından bazıları bu tür duyguları hedefler. Ve sen de yapmalısın.

18. Sorunu Tespit Edin ve Bir Çözüm Önerin| Başlık Nasıl Yazılır?

Etkili blog başlıkları bir sorunu karıştırır ve net bir çözüm sunar. Bu, okuyucunuzun sahip olduğunu bildiği bir sorun olabilir veya siz işaret edene kadar bilmedikleri bir sorun olabilir.

Bu formatta bir başlık yazmayı öğrenmek için, bu iki adımlı basit yaklaşımı kullanın:

 • Sorunu basit terimlerle tanıtın
 • Başlığınızdaki çözümle ilgili ipucu

Örneğin, birçok blogcu, okuyucuları bloglarına çekmekle uğraşıyor (bilinen bir sorun). Çözüm, blogunuza nasıl trafik çekeceğinizi öğrenmek ve bu başlıkta açıkça ayrıldığım gibi blog nişinizde en iyi neyin işe yarayacağını denemektir.

Bir başlık yazarken (ve özellikle bir blog gönderisinin ana hatlarını çizerken ) sorunu ve önerdiğiniz çözümü bir arada konumlandırmak, okuyucu için rahatlama vaat eder ve böylece onları blog yazınızı incelemeye teşvik eder.

19. Kelime Oyunu Becerisinde Ustalaşın

Etkili bir blog başlığı yazmak sadece kelimeleri bir araya getirmekle ilgili değildir … Bu kelimeleri inşa etme şeklinizde stratejik olmakla ilgilidir.

Blog yayınlarınız için bir başlık yazmayı öğrenirken ustalaşmanız (ve kullanmanız) gereken iki yaygın kelime türü:

 • Üstünlük Belirten İfadeler : Bunlar, mümkün olan en yüksek seviyede karşılaştırma yapan kelimelerdir. Örnekler şunları içerir : en iyi, en büyük, en, en yüksek, en kötü, en güzel vb. Hem olumlu hem de olumsuz üstünlük belirten ifadeler, okuyucunuzun dikkatini çekmek için harikadır.
 • Güçlü kelimeler : Güçlü kelimeler güçlü duyguları (merak ve heyecan gibi) uyandırır. Güçlü sözcük örnekleri şunları içerir: kaydet, kolayca, anında, keşfet, yakala vb.

Bu yüzden, bir dahaki sefere blog yazınız için bir başlık yazdığınızda, okuyucularınızdan stratejik olarak duygusal bir tepki uyandıran kelimeleri deneyin ve kullanın.

20. Gizemli Bir Dokunuş Ekleyin

İnsanlar meraklı yaratıklardır ve genellikle daha fazla öğrenmek istemek için gizeme anında tepki veririz.

Gizemli Bir Dokunuş | Başlık Nasıl Yazılır?
Gizemli Bir Dokunuş | Başlık Nasıl Yazılır?

Bir başlık yazarken bu doğaya hitap edin ve daha fazla tıklama çeken başlıklar hazırlayın. Blog başlıklarınızda merak uyandırmanın birkaç basit yolu şunları içerir:

Açık Uçlu Soruları Kullanın

Açık uçlu sorular, basit bir evet veya hayır ile cevaplanamayan sorulardır.

Okuyucuları içeriğinize çekmek için açık uçlu bir soru kullanan bir başlık yazın, çünkü muhtemelen bu sorunun cevabını almak isteyeceklerdir.

İşte açık uçlu bir soru kullanan bir başlık örneği: ” Bilgilendirici Bloglar: Gerçekte Nasıl Gelir Elde Ediyorlar? 

Merak Uçurumundan Yararlanın

Merak boşluğu, bir kişinin bildikleriyle bilmek istedikleri (veya neye ihtiyaç duydukları) arasındaki boşluğu temsil eder. Başlık yazmanızdaki merak açığından yararlanmak için başlığınızın şunları yapması gerekir:

 • Okuyucunun zaten bildiği veya bilmediği bir gerçeği belirtin
 • Bilmedikleri ama yapmak istedikleri bir şeyi vurgulayın

Mesela şöyle bir başlık olsa: ” 2020 Yılında Bir Blog Nasıl Başlatılır ve Para Kazanılır?”

Bu örnekte, ” bir blog nasıl başlatılır ” bilgi parçasıdır, ” ve para kazanma ” yönü daha fazla okuyucunun nasıl yapılacağını öğrenmek istediği, ancak henüz bu bilgiye sahip olmayan bir şeyi vurgular.

Bu, çok fazla merak uyandırır ve okuyucuların yazımı tıklayıp okumalarına yol açar.

21. Birkaç Tüy Uçurmaktan Korkmayın

Herkes biraz tartışmayı sever (veya nefret eder). İşte bu yüzden tartışmalı başlıklar dikkat çekiyor.

Nişinizde veya blog adınız için iyi çalışıyorsa , tartışmalı bir başlık yazarak birkaç tüyleri karıştırmaktan korkmayın.

Elbette işin püf noktası, izleyicilerinizi o kadar iyi anlamaktır ki, saldırgan olmaktan uzak durabilirsiniz – yine de bazı okuyucuların inançlarına ters düşebilecek yararlı bir bakış açısı sağlar.

Harika başlıklar, okuyucularınızla duygusal bir bağ oluşturan başlıklardır. Bir dahaki sefere gelecek blog yazılarınız için bir başlık yazdığınızı unutmayın.

En İyi Başlık Yazma Araçlarından ve Teknolojisinden Yararlanın

Teknoloji, blog yazılarınız için başlık yazmak da dahil olmak üzere hayatı birden fazla şekilde kolaylaştırdı.

En İyi Başlık Yazma Araçları
En İyi Başlık Yazma Araçları | Başlık Nasıl Yazılır?

Daha iyi blog başlıkları yazmak söz konusu olduğunda özellikle yardımcı olabilecek birkaç blog aracına bakalım.

22. İşe Yarayan Bir Başlığın Nasıl Yazılacağını Öğrenmek İçin Yazılımı Kullanın

Güçlü algoritmalar ve AI teknolojisini kullanarak, daha etkili başlıkların yazılmasına yardımcı olabilecek şaşırtıcı sayıda harika ücretsiz araç vardır.

Okuyucular için daha çekici olacak bir başlık yazmayı öğrenmeye yardımcı olması için kişisel olarak kullandığım ve güvendiğim araçlardan ikisi şunlardır:

Farklı başlık yazma araçları, başlıklarınızı puanlamak için benzersiz algoritmalar ve veriler kullandığından, bunların her biri size doğal olarak farklı puanlar verir.

Bir başlık puanlama aracı kullanmanın avantajı, daha önce yazdığınız oldukça iyi bir başlığı alma ve onu tıklama çekme ve okuyucularınızla daha yüksek etkileşim elde etme olasılığı çok daha yüksek olan bir başlığa dönüştürmede son derece yardımcı olmalarıdır.

Burada bahsetmeye değer başka bir basit araç da WordCounter’dır . Bu araç, başlığınızda kullanılan karakter (ve kelime) sayısını hızlı bir şekilde görmenizi sağlar.

23. Rakip Başlıklarından Öğrenin

Dikkat çeken bir başlığı nasıl yazacağınızı öğrenmenizi sağlamanın bir başka yolu da rakiplerinize göz atmaktır.

Elbette, iyi performans gösteren başlıklardan biraz ilham almak isteyeceksiniz, onları kopyalamak değil (bunun yerine arama motorlarının cezalandırılmasına yol açması muhtemeldir).

İyi performans gösteren türden başlıkları görmenize yardımcı olabilecek araçlar (elbette kendi nişinizde) bir düzinedir.

Buzzsumo| Başlık Nasıl Yazılır?
Buzzsumo| Başlık Nasıl Yazılır?

Bununla birlikte, daha iyi blog başlıkları için önerdiğim en iyi iki rakip araştırma aracı:

Bu araçlar, web üzerindeki en iyi içeriği analiz etmenin temel amacına hizmet eder.

Belirli bir konu için en iyi performans gösteren makaleleri ve blog yayınlarını kontrol ederek, en iyi performans gösteren başlıkları halihazırda iyi gidenlere göre kolayca tersine çevirebilirsiniz.

En çok paylaşım alan blog yazılarına göz atarken, başlıkların şu olup olmadığına özellikle dikkat edin:

 • Uzun vs kısa
 • Listeler (Pandemi Sırasında Zinde Olmanın En İyi 10 Yolu)
 • Öğretim (Blog Başlığı Nasıl Yazılır)
 • Soru temelli veya ifadeler

Zaten orada olan blog başlıklarını analiz etmek, kitlenizin ne istediğini daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, başlıklarınızı onların ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarlayabilirsiniz.

Araçlar, başlık yazınızı daha verimli hale getirmenin harika bir yoludur. Sadece süreci hızlandırmakla kalmazlar, aynı zamanda zaman içinde başlıklarınızın kalitesini ve etkinliğini artırmaya da yardımcı olurlar.

Bu 3 Hatadan Kaçının (Bir Başlık Yazmayı Öğrenirken)

Pekala, izlemeniz gereken birçok blog başlığı yazma ipucunu ele aldık  .

Şimdi, blog yazılarınız için bir başlık yazmayı öğrenme yolculuğunuzda kaçınmanız gereken en büyük hatalardan birkaçını vurgulayalım.

24. Clickbait Başlıkları Yazmaktan Kaçının

Hiç bir başlığa tıkladınız mı, sadece içindeki içerikten hayal kırıklığına uğradınız mı? Bu çok sinir bozucu bir deneyim.

Bu kötü tıklama tuzağı başlıklarının sizi rahatsız etmesi gibi, bu taktikleri kendi başlıklarınızda kullanmaya çalışırsanız okuyucularınıza olumsuz bir deneyim yaşatmanız an meselesi.

İnsanları başlığınızı tıklamaya ikna etmek cazip gelse de, tıklama tuzağı yarardan çok zarar verir.

Tıklama tuzağı olan bir başlık yazmanın sorunu, insanları tıklamaya teşvik etseler de, bir okuyucunun sayfada gerçekte yaşadığı olumsuz deneyimin bütünlüğünü kaybetmenize neden olmasıdır (ve daha fazla okuyucu, farkına vardıklarında sayfadan geri dönecektir. elinizdeki içerik tarafından hayal kırıklığına uğrayacaksınız).

Peki, başlıklarınızın tıklama tuzağı olmamasını nasıl sağlıyorsunuz?

 • Abartıdan kaçının : Abartma veya abartılı ifadeler tıklama tuzağının ayırt edici özellikleridir (ne pahasına olursa olsun bundan kaçının)
 • Boş sözler vermeyin : Başlığınızın çözüm sunmak için tasarlanması gerektiği kadar, sözünüzün blog yazınızda yerine getirildiğinden emin olun.
 • Dürüst olun : Dürüstlük en büyük güven oluşturucudur (özellikle çevrimiçi), bu nedenle en ufak bir sahtekârlık blogunuza okuyucu kitlesine ve gelirine mal olabilir

Tıklama tuzağına dayanan bir başlık yazmaktan kaçınmanın bir başka basit nedeni, Google’ın tıklama tuzağına açıkça kaşlarını çatmasıdır . Bu nedenle, içeriğiniz, olması gerektiği gibi sıralanmayacaktır.

25. Belirsiz Başlıklar Yazmayın

Belirsizlik, birçok manşeti rahatsız eden başka bir kalite problemidir.

Okuyucularınızı blog gönderinizde derin bir açıklama ile şaşırtmak isteseniz de, bu, aşırı derecede belirsiz bir başlık yazmak için hiçbir şekilde haklı bir neden değildir.

Okuyucularınızla kalıcı ilişkiler kurmayı umuyorsanız, blog başlıklarınız makalenizin içeriğini açıkça tasvir etmelidir.

26. Başlıklarda Asla Üçüncü Şahıs Bakış Açısını Kullanmayın

Blog gönderilerinin çoğu haber makaleleri değildir. Blog içeriği sizi okuyucularınızla bağlamaya yönelik olduğundan, üçüncü şahıs bakış açısını kullanmaktan kaçınmanız önemlidir (yani o, bu, onlar).

Bunun yerine, hem başlıklarınızda hem de blog yazılarınız boyunca mümkün olduğunca birinci (ben) ve ikinci kişi (siz, sizin) bakış açısını kullanın.

Neden? Eh, üçüncü şahıs anlatısı, okuyucuları mesajınızdan uzaklaştırır, çünkü onları dışarıdan bakan biri gibi hissettirir.

Bununla birlikte, birinci ve ikinci şahıs bakış açıları, okuyucularınızın kendilerini bir arkadaş gibi hissetmelerini sağlar – ve doğru olan süreçte yer alırlar.

Blog başlıkları yazmak için en iyi uygulamalar olduğu gibi, size daha fazla okuyucu getirecek bir başlık yazmayı öğrenmeyi umuyorsanız, üstte söylediğimiz bu birkaç hatadan kaçınmalısınız.

Trafik Çekecek Bir Başlık Nasıl Yazılır: İşe Yarar

Dikkat çeken başlıklar yazmak her şeyden çok bir bilim olabilir – ama bu roket bilimi değildir.

Blog başlıklarını yazarken derinlemesine anlamanız gereken en önemli şey, hedef kitlenizdir.

Trafik Çekecek Bir Başlık Nasıl Yazılır
Trafik Çekecek Bir Başlık Nasıl Yazılır

Hedef kitlenizle yakın bir ilişki geliştirmek (ve ne aradıklarını bilmek) yazdığınız blog başlıklarının tarzına ve formatına ilham verecektir.

Buna, bu kılavuzda ayırdığımız diğer başlık yazma ipuçlarını ekleyin ve yakında daha iyi başlıklar yazacak ve blogunuza daha fazla okuyucu getireceksiniz.

Mükemmel başlığı yazarken zaman, çaba ve birden fazla revizyon işlemi gerektirebilir, sonuçların kesinlikle buna değer olduğunu unutmayın.

Armyyazılım.com İbrahim BOZKURT

Herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin!Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim