blog # blog gönderisi # blog nasıl yazılır # blogger # içerik nasıl oluşturulur # içerik nasıl yazılır # içerik yaz # içerik yazımı

Blog Yazısı Nasıl Yazılır: Blogcular için En İyi Yazma Kılavuzu 2020

İbrahim Bozkurt
OKUMALIK
Blog Yazısı Nasıl Yazılır: Blogcular için En İyi Yazma Kılavuzu 2020

Blog Yazısı Nasıl Yazılır? Hepimiz birşeyler karalıyoruz fakat pek azımız başarılı oluyor. Sizde başarılı bloglar yazabilirsiniz. Sadece Tıkla

Blog Yazısı Nasıl Yazılır: Blogcular için En İyi Yazma Kılavuzu 2020
Blog Yazısı Nasıl Yazılır: Blogcular için En İyi Yazma Kılavuzu 2020

Blog Yazısı Nasıl Yazılır? Bir blog yazısının seo uyumlu, yalın ve düzene uygun olarak nasıl yazılacağını öğrenmek zor gibi görünse de bir ihtiyaç olduğundan öğrenme süreci eğlenceli ve kolay geçebiliyor. En azından bu makaleyi okuyup uygulayanlar için.

Elbette güçlü bir yazar olmak zaman, çaba ve pratik gerektirir. Ancak, size yeni okuyucular getirecek ve mevcut okuyucularınızı büyüleyecek bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorsanız, hemen burada başlayabilir ve önemli ilerleme kaydedebilirsiniz.


Ryan Robinson 6 yıllık bir blogger. Blog yazmaya başladığında hiç tahmin etmiyordu belki bu noktaya geleceğini ancak şuan yıllık 5 milyona yakın ziyaretçisiyle mükemmel bir topluluk oluşturmuş durumda. Bu da hem maddi hemde manevi olarak bir çok pozitif gerdönüş sağlıyor.

Siz de içinizden geldiği gibi yorum yapabildiğiniz ve bilgi sahibi olduğunuz konuları bloglayarak bu noktaya gelebilirsiniz. Tabi ki nasıl yazmanız gerektiğini bilmelisiniz öncelikle.

Bugünün bir blog yazısı yazma kılavuzunda, okuyucularınızı nasıl daha iyi anlayacağınıza, okuyucunun dikkatini çekecek ilginç blog yazısı fikirleri üretme formülüne , daha fazlasını teşvik eden kazanan başlıkların nasıl yazılacağına değineceğiz.

Tıklamalar, maksimum okunabilirlik, hikaye anlatımı ve çok daha fazlası için bir blog gönderisinin nasıl yapılandırılacağı bu makalede.

2020’de Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

#1. Blog Kitlenizi Tanıyın
#2. Her Blog Gönderisine Akıllı Bir Başlık Yazın
#3. Okuyucularınızı Baştan Bağlayın
#4. Blog Yazılarınızla Soruları Yanıtlayın
#5. Büyüleyici Bir Hikaye Anlatın
#6. Blog Yazılarınızı Kolayca Taranabilir Hale Getirin
#7. Düşünceli Tasarıma Yatırım Yapın
#8. Yazınızda Özgün Olun
#9. Blog Yazılarınızı Taşınabilir (ve Mobil Uyumlu) Yapın
#10. Kaliteye Miktara Göre Öncelik Verin
#11. Onlara Sayıları Gösterin

Bloglarını tanıtmak , trafiğini artırmak ve hatta mevcut organik arama sıralamalarını korumak isteyen blogcular , geleceğe doğru zorlu bir savaşla karşı karşıya.

Yeni başlayanlar için, Google bugün web sitelerine daha az organik trafik gönderiyor , hatta arama yapanları Google’ın sahip olduğu mülklerde tutmak veya onlara tam burada bunun gibi öne çıkan snippet’ler şeklinde anında yanıtlar sağlamak için kendi reklam birimlerini gösteriyor.

Bunun da ötesinde, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi büyük platformlarda (ücretsiz) sosyal erişim ve katılımın hızla artması yönünde artan bir eğilim var .

Son blog istatistiklere göre , yayınlanan bloglar 4 ‘ten az sosyal medya platformlarında paylaşılıyor ve hiç geri dönüş alınamıyor.


Şaşırtıcı olmasa da, her gün yayınlanan 4 milyondan fazla yeni blog yazısı ile gözbebekleri için rekabet hızla artıyor .

Bugün okuyucular için gerçekten yararlı, iyi araştırılmış, dönüşümsel içerik sağlama konusunda zirveye doğru bir yarış var.

Bu nedenle, rekabetin çok üzerinde duran bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmek (okuyucuya muazzam değer sağlama açısından) 2020’de çok önemlidir.

Her zamankinden daha fazla rekabete rağmen, burada fırsat yatıyor. Öğrenmek için zamanınız varsa ve çabalamak için istekli iseniz bir blog yazısı yazmayı hem eğlenceli hemde çözüm üretici bir biçimde öğrenirsiniz.

Bir blogun nasıl yazılacağını öğrenmenin tüm bu zorluklarına rağmen , blog yazma, bir kitleye öğretmenin, ilham vermenin ve katılım sağlamanın en etkili yollarından biri olmaya devam ediyor.


1. Blog Kitlenizi Tanıyın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmeye başlamadan önce , okuyucularınızın gerçekten ilgisini çekecek bir dizi konu fikri hakkında blog yazmanız ve bunları belirlemeniz gerekir.


Bir sohbet başlatır gibi bir blog yazısı yazmaya yaklaşın – ortak bir zemin bularak başlayın .

Okuyucularınıza değer katmak için, yalnızca onlara söylemek istediklerinizi değil, bilmek istedikleri şeyler hakkında da yazmanız gerekir.

Hedef kitlenizin neyle ilgilendiğini gerçekten biliyor musunuz ?


Değilse, o zaman bu aşamadaki en önemli göreviniz budur. Kitlenizi anlama basitçe etkinliğinden daha çok farklı olduğunu unutmayın kelime araştırması yapmak ve fırsatları belirlemek . Bu, trafik probleminizi geriye doğru çözmeye çalışır.


Amaç genel olarak hangi konuların popüler olduğunu bulmak değil. Kendi ilgi alanlarınızla ilgili olduğu için izleyicilerinizin ne bilmek istediğini anlamaya çalışıyorsunuz .


Herkes, hangi anahtar kelimelerin İnternette bir ton arama trafiği aldığını araştırmak için on dakika harcayabilir ve bu ifadelerin peşinden gitmek için bir blog yazısı yazmaya başlayabilir .


Ancak okuyucularınızla gerçek ilişkiler kurmanın (veya uzun vadeli bir blog iş planı tasarlamanın ) yolu bu değil ve onları daha fazlası için geri getirmek kolay değil.


Kısa vadeli içerik saldırıları sizi yalnızca bir yere kadar götürür ve arama motorları, kullanıcıları için yalnızca mutlak en iyi, en itibarlı, en güvenilir ve yetkili içeriği ortaya çıkarma konusunda çok daha iyi hale geliyor.


İşte okuyucularım için bir blog yazısı yazmam gerekeceğini bildiğim anlamlı konuları saptamaya başlamanın en sevdiğim yollarından birkaçı – önce bu tür soruları yanıtlayarak işe başlamalıyız:


• Okurlarımın uzun vadede en acil ihtiyaçları nelerdir?
• Bugün akıllarında hangi endişeler var?
• Becerileri ve yetenek seviyeleri nelerdir?
• İlgilendikleri genel bir odak alanına ne dersiniz?
• Kendileri için ne tür hedefleri var?
• Paylaşabileceğim ve ilişkilendirilebileceğim kendi benzersiz mücadelelerim var mı?

Kendinize bu 6 soruyu sorun, blog izleyicileriniz için TAM OLARAK ne yazacağınızı bileceksiniz.

Okuyucularınızı sorgulamak ve nereden geldiklerini gerçekten anlamak için zaman ayırırsanız (blogunuzun adı hakkındaki hislerinden , ele aldığınız konulara kadar her şey dahil ), kısaltılabilecek bir blog yazısı yazmayı öğreneceksiniz. ihtiyaçlarının özü.


Daha ayrıntılı bir düzeyde, okuyucularınızın en çok öğrenmek istedikleri konuları ortaya çıkarmak için birkaç daha kesin taktikler:


Onlara sorun: Kulağa aşırı basitleştirilmiş gelebilir, ancak hiçbir şey doğrudan okuyucularınızla konuşmaktan daha iyi olamaz.

SurveyMonkey gibi bir araçla anket yapın, Twitter’da anket yapın, Helio ile bir tasarım testi yapın veya blog e-posta pazarlama çabalarınızın bir parçası olarak doğrudan listenize bir anket gönderin .

Daha aktif okuyucuların olduğu diğer çevrimiçi toplulukları bulun ve oralara sorun. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, anlamlı sorular sormak için zaman ayırdığınızda değerli içgörüler elde etmek zorundasınız.


Google Otomatik Tamamlama’yı Kullanın: Henüz soracak çok okuyucunuz yok mu? Google Otomatik Tamamlama’yı deneyin.

Google arama alanına kelimeleri yazarak, farklı arama önerileri elde edebilirsiniz.

Bu tahminler, size kullanıcı amacı hakkında bir sürü bilgi verebilir ve okuyucularınızın arama motorlarına sorduğu soruları kapsamlı bir şekilde ele almak için keşfedebileceğiniz birkaç ilgili konuyu vurgulayabilir.


İnsanların Quora’da veya forumlarda sorduğu sorulara bakın: Quora ‘nın içine bir konu girin ve hemen hemen her zaman (bu konuyla ilgili ve cevapları) İlgili soruların sayısız örneklerini göreceksiniz.

Bu araştırma tekniği, sizinki gibi okuyucuların tam olarak ne bilmek veya daha fazlasını öğrenmek isteyebileceğini keşfetmek için bir altın madenidir.
Bu konuda çok güçlü hissettiğim için bir kez daha söyleyeceğim…


İnsanların aslında okumak isteyecekleri bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenme yolculuğu, önce bu insanları anlamakla başlar (ve yakında göreceğiniz gibi biter).


Okuyucularınızla bağlantınız ne kadar yakınsa, içeriğiniz uzun vadede o kadar özgün olacaktır .


Blog Yazısının Nasıl Yazılacağını Öğrenmek İster misiniz?

2. Her Blog Yazısına Akıllıca Bir Başlık Yazın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Her Blog Yazısına Akıllıca Bir Başlık Yazın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?
Her Blog Yazısına Akıllıca Bir Başlık Yazın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

İlgi çekici bir başlık yazmanın önemi, bir blog yazısı yazmayı öğrenirken abartılamaz.


Güçlü başlıklar, kendi başlarına pazarlama araçlarıdır. Blog yayınınızı sosyal medya platformlarında, Google arama sonuçlarında ve e-postalarda temsil ederler.

İnsanlar öncelikle yazdığın bloğun başlığını okur ve bloğun ile ilgili ilk fikirleri edinir. Bu yüzden başık bloğunun değerini öne çıkarmak için çok önemlidir.


Aslında, 10 kişiden 6’sı , Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi sosyal ağlarda paylaşmadan önce yalnızca bir blogun başlığını okuduğunu bildiriyor.
Peki insanları okumaya, tıklamaya ve paylaşmaya teşvik edecek büyüleyici bir başlığı nasıl yazarsınız?


Tıklamaları ve paylaşımları teşvik edecek bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenirken başlığa biraz zaman ayırmak önemli olsa da, kendinize yüklenmeyi de göze alamazsınız. Mükemmel bir başlık oluşturmayı zaman içinde.


Bu, özellikle blog postanızı yazma sürecine yeni başladığınız ve hala size bakan boş bir sayfanız olduğu için geçerlidir.

Eğer mükemmel bir başlık nasıl yazılır? Sorusuna cevap arıyorsanız sizi şu makaleme alayım:…..


Baştan başlığa saatler harcamak yerine, daha sonra değiştirebileceğiniz basit bir çalışma başlığıyla başlayın .


Örneğin, şu anda okuduğunuz bu makaleye ilk başladığımda, “Blog Yazısı Nasıl Yazılır ” başlıklı çalışma başlığım kasıtlı olarak çok basitti.


Bir blog yazısı taslağı yazma sürecinden geçerken ve daha sonra makaleyi gerçekten yazarken, başlık daha fazla şekil aldı ve bir yazmayı öğrenmeye yönelik kesin kılavuzu oluşturmak için gereken tüm çalışma bileşenlerini açıklığa kavuşturdum.


Bu kılavuzu orijinal olarak yayınlamadan önce, tam başlık, bu kılavuza rastlayan potansiyel okuyucular için önemli ölçüde genişletilen (ve daha ilginç) “2020’de Blog Yazısı Nasıl Yazılır (Ücretsiz Blog Gönderisi Şablonu): Blog Yazma Rehberi” oldu. sosyal medyada, arama motorlarında veya başka şekilde.

Büyüleyici bir blog yazısı başlığı yazmanın birkaç unsurunu inceleyelim:
Sayıları kullanın: Başlıkta cari yılı kullanıyorum, bu da onu (1) organik arama sonuçlarında görsel olarak öne çıkıyor ve (2) okuyuculara bu kılavuzun onlar için güncel olduğunu çok hızlı bir şekilde iletiyorum


Hedef anahtar kelime öbeğinizi ekleyin: Daha sonra, bu başlık, potansiyel okuyucuların burada nasıl yapılacağını tam olarak öğrenmeyi umduklarının merkezinde yer alan “bir blog yazısı nasıl yazılır” kök anahtar kelime öbeğini içerir (bu, hem arama motorları hem de eşleme için iyidir okuyucu-niyet)


Parantezlerle deney yapın: Bundan sonra, başlığın bir bölümünü (parantez) ekledim ve bu da bir arama motoru sonuç sayfasında görsel olarak görünmesini sağlama eğilimindedir.


İkincil bir anahtar kelimede örgü: Son olarak, bu başlığa “Ücretsiz Blog Gönderisi Şablonu” nun (önemli) ikincil anahtar kelime öbeğini ekledim, bu konuyla ilgili başka hiçbir mevcut kılavuzun okuyuculara sunmadığı bir şey (benim rekabet avantajlarımdan biri bu kılavuz) ve okuyucuların bu makaleden neler bekleyebileceklerine dair başka bir hızlı gösterge
Daha önce de söylediğim gibi, bu yazıyı tam olarak yazıp düzenleyene kadar bu başlığın son hali gelmedi.


Ve bugün ona baktığımızda, orijinal versiyonundan çoktan biraz değişti – ki bu, izleyicilerimi dinlemenin, organik arama sonuçlarında kaç tıklama aldığını ve ücretli reklamcılık denemesinin bir yansıması.
Harekete geçmeden önce netliği beklemek cazip gelse de, gerçek şu ki, netlik eylem yoluyla gelir .


Sadece yazmaya başlayın ve ilerledikçe başlık fikirleri akacaktır.
Sadece bir blog yazısı yazmayı öğrenmekten ve bir yazar olarak daha rahat bir yere geçerken zaman geçtikçe, manşetler de sizin için daha doğal hale gelecektir.


Tamamen açığa çıkartmadan parçanın içindekiyle uyumlu karşı konulamaz bir başlık yazın.
Merak, en güçlü insan duygularından biridir ve onu etkili bir şekilde kullanmak tamamen denge ile ilgilidir. İşin püf noktası, insanları daha fazla öğrenmeye yönlendirecek kadar bilgi sağlamaktır, ancak daha fazla araştırma yapmaya kendilerini mecbur hissetmeyecek kadar.

Fazlası kullanıcıyı sıkar. Yani okuyucuda merak uyandırın ve bu merakı cevaplandırın. Aklındaki bütün sorular cevaplarıyla eşleşsin.
Son olarak, yazınızı arama ve sosyal medya için optimize ettiğinizden emin olun .

Bu iki kanal, içeriğiniz için başlıca trafik kaynakları olacaktır , bu nedenle makale başlıklarınızın bu platformlarda nasıl okunacağı ve yorumlanacağıyla ilgilenmeniz gerekir.


• Başlığınız tweet atmak için heyecanlı mı?
• Facebook akışında öne çıkacak mı?
• İnsanların Pinterest’te tıklayacağı öne çıkan bir resim içeriyor mu?


Arama sonuçlarında görünme şansınızı artırmak için anahtar kelimeler kullanmak her zaman iyi bir fikirdir (bundan sonra daha fazlası), ancak içeriğinizi doğru bir şekilde yansıtabilecek ve sosyal medyada viral hale gelebilecek bir başlık oluşturmaya yardımcı olmak için kendinize elinizden gelen her fırsatı vermelisiniz. .


3. Okuyucularınızı Baştan Bağlayın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

3. Okuyucularınızı Baştan Bağlayın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?
Okuyucularınızı Baştan Bağlayın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Okuyucuları ikna etmek ve onları blog gönderinizi okumaya çekmek için en fazla iki cümleniz var. Gazeteciler buna lede diyor .
Ve tıpkı biriyle ilk kez tanışmak gibi, bir blog gönderisiyle ilgili ilk izlenimler önemlidir ve birini daha iyi tanımayı ya da çıkış yolunu seçip seçmemeyi etkiler.
Bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenirken, işte ilginç bir giriş hazırlamak için yapmanız ve yapmamanız gerekenler:


Yapmanız gerekenler:


• Renkli bir dil kullanın
• Şaşırtıcı bir istatistikle açın mevzuyu
• Bir alıntıyla başlayın
• Drama veya mizah kullanın
• Göz alıcı biçimlendirmeden yararlanın ( kalın ve italik gibi )
Yapmamanız gerekenler:
• Okuyucuların gözlerini devirmesini sağlayacak bir klişe kullanmak
• Makalenizdeki en ilginç noktayı anlatamamak
• Açıkça ruhsuz ifadeler ile herşeyi anlatmak.


Zorlayıcı lede oluşturmak için en kolay strateji, kim, ne, nerede, ne zaman ve neden sorularını en kısa sürede cevaplamaktır.


Ve bu, bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenirken mantığa aykırı gelebilir, ancak başka bir yararlı strateji, önce sonucunuzla başlamaktır .
Kısa ilgi süreleri çağında, insanlar hiçbir yere gitmeyen tıklama tuzağı blog gönderileriyle zaman kaybetmekten bıktılar.


Bu nedenle, okuyucuları aradıkları yanıta ulaşmadan önce tam bir makaleyi tüketmeye teşvik etmeye çalışmak yerine, onlara yanıtlarını hemen veren bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenin, ardından içeriğinizin geri kalanını onlara nedenini göstermek için kullanın. (ve özellikle meşgul olanlar için daha derinlere inin).


Okuyucunuzla ne kadar çabuk alaka kurabilirseniz, onlara blog gönderinizde aradıkları şeyi bulacaklarına inanmaları için güçlü bir neden verirsiniz, yazınızı irdeleme ve başkalarıyla paylaşma olasılıkları o kadar artar.


4. Blog Yazılarınızla Soruları Yanıtlayın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

Google “ney” konularını anlamakta çok iyidir, kullanıcıların aradığını kullanıcılardan çok daha iyi bilir.


Bu yüzden bugün bir blog yazısı yazmayı öğrenmek başlıbaşına bir sanattır. Artık sadece insanların kullandığı kelime ve ifadelerle eşleşen içerik sunmakla ilgili değil, tamamen okuyucu sorularına, zorluklarına ve sorunlarına tatmin edici yanıtlar vermekle ilgili bir dünyadayız.


Arama motorlarının gözünde blogunuz bir hedeften veri kaynağına dönüşmeli.


Bir restoran aradığınızda, restoranın gerçek URL’sinin öne çıkan snippet’in altına yakın bir yerde gömülü olduğu derecelendirmeler, çalışma saatleri, konum ve en iyi yemeklerle dolu bir bilgi paneli bulmanız olasıdır.


Bu tartışmaya açık bir şekilde daha iyi, daha kolay ve daha hızlı arama yapanların aradıkları cevapları bulmalarına rağmen, okuyucularının deneyimini kontrol etmek isteyen blog yazarları (sizin gibi) için kötüdür.


Ancak haberlerin tamamı kötü değil. Sonuçta, insanların bugün içeriği tüketme şekli için bir blog yazısı yazmayı öğrenmek için buradasınız .


Öne çıkan snippet’lerin ve bilgi kutularının ortaya çıkışı, ilginç olmak ve bu yüksek görünürlüğe sahip özellikli snippet’lere girmek için bir sürü yeni fırsat olduğu anlamına gelir – böylece rakiplerinizi geride bırakır ve kendinize en iyi kareyi verir ve en ilgili okuyucuları blogunuza getirir.


Ayrıca Alexa, Siri, Google Home ve Cortana tarafından başlatılan artan sesli arama trafiği patlamasını yakalamanın harika bir yolu.


Bu kılavuzun üst kısmına yakın bir yerde bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını fark ettiyseniz, öne çıkan pasaj yerleşimlerini teşvik etmek için optimize edilmiş çok net, köprülü bir menü ekledim.

Öne çıkan snippet yerleşimleri için blog yayınlarınızı nasıl optimize edebilirsiniz (köprülü bir menü ile).

Google, makalenin sahip olduğu yüksek kaliteli geri bağlantıların sayısı, sayfa yükleme hızınız ve itibarınız gibi sayısız başka faktörü hesaba kattığından, blog yayınınız için öne çıkan bir snippet’i başarılı bir şekilde açmanın, bu en iyi biçimlendirme uygulamalarını uygulamaktan daha fazlasını gerektireceğini unutmayın. web siteleriniz (ve daha fazlası).


Yine de, faydalar çok büyük olabileceğinden, her zaman öne çıkan bir pasajı indirmeyi hedeflemelisiniz. Öne çıkan bir snippet’i nasıl edineceğiniz aşağıda açıklanmıştır:


• İnsanların tam olarak ne istediğini anlayın (Google ve Quora gibi sitelerde önerilen sonuçları gözlemleyerek)
• Bu soruları blog postanızdaki başlıklara ekleyin (uygun H1’leri, H2’leri ve H3’leri kullanarak)
• Aynı uygun metin biçimlendirmesini kullanarak blog yayınınızın üst kısmına yakın yapılandırılmış, köprülü bir menü oluşturun
• Her menü öğesini aşağıdaki ilgili alt başlığa köprüleyin (gönderiyi kolayca gezilebilir hale getirmek için)
• Bu arama terimiyle ilgili en sık sorulan soruları kısa ve öz bir şekilde yanıtlayın (soru-cevap biçimini kullanarak)


Blog yayınlarınızda okuyucuların en acil sorularını net bir şekilde yanıtlamanın bariz faydalarının yanı sıra, bunu akıllı biçimlendirme ile yapmak sizi son derece ödüllendirebilir.


Öne çıkan bir snippet almak için optimize edilmiş bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmek , blogger sosyal yardımları , geri bağlantılar satın alma, misafir blogları oluşturma , sosyal paylaşımlar için ödeme yapma gibi diğer stratejilere çok fazla yatırım yapmanıza gerek kalmadan bir ton yeni trafik elde etmenize yardımcı olabilir. aynı şekilde ödemeyen maliyetli taktikler.


Daha fazla trafik elde etmek için ucuz taktiklere para harcamak yerine, rakipten 10 kat daha iyi bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmeye yatırım yapın.


Gördüğüm en yaygın bloglama hatalarından biri (özellikle yeni blog yazarlarının yaptığı), hızlı sonuçlar istemeleri ve kitaptaki her “hile” ve “hack” denemeye istekli olmalarıdır.

Bunun gibi daha fazla bloglama hatasından kaçınmak istiyorsanız, o zaman bugün piyasadaki en iyi blog kitapları ve blog kursları için seçtiklerimle fazladan çalışma yapın .


Pek çok yeni blog yazarı, blogunuza en çok okuyucuyu çekmeye layık olabilmek için, okuyucuların zorluklarını çözmede gerçekten daha iyi bir iş çıkaran blog gönderileri yazmaya yatırım yapmanız gerekeceği şeklindeki soğuk ve katı gerçekle yüzleşmek yerine bunu yapacak. İnternetteki her şeyden çok.


Bu nedenle, en iyi blog tavsiyesi genellikle bu kadar basittir – gerçekten harika içerikler oluşturun, haberi duyurun ve bunun için ödüllendirileceksiniz.


5. Büyüleyici Bir Hikaye Anlatın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

5. Büyüleyici Bir Hikaye Anlatın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?
Büyüleyici Bir Hikaye Anlatın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

İnsanlar binlerce yıldır ve iyi bir nedenle hikayeler anlatıyorlar.
Hikayeler duyguları harekete geçirir, bağlantılar kurar ve bizim için hatırlaması kolaydır .

Tek başına bu üç neden, okuyucularınızın birlikte seyahat etmeleri için bir hikaye anlatan bir formatta bir blog gönderisini nasıl yazacağınızı öğrenmeniz gerektiğine dair yeterli kanıttır.


İnsanlar eğlenmek veya bilgi almak için blogunuza geliyor. Hikayeler, ikisine birden vermeyi kolaylaştıran bir araçtır.


Blog gönderinizin sadece hikaye bileşeninin yanı sıra, insanlar diğer insanlarla bağlantı kurar .


Kendi özgün hikayelerinizi paylaşmak sizi her gün çıkan binlerce genel içerik çiftliği blog gönderisinden ayıracak ve hedef kitlenizle çok daha derin bir düzeyde bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

Yazar Mark Manson, fantastik hikayeler anlatan ve okuyucularının daha fazlası için geri gelmesini sağlayan bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmenin en iyi örneklerinden biridir.


Benim için de; bir blog yazısı yazmayı öğrendiğimde hikaye anlatmaya başladığım yer ve kendi deneyimlerimden yararlanmaya odaklanmak okuyucularımla uzun süreli bağlar kurdu.

İşte oynayabileceğiniz bir başka eğlenceli fikir…


Harika bir blog yazısı yazmak, bir televizyon programına konuk olmak gibi olabilir.


Her yılı (veya blog yazısı fikirleriyle dolup taşıyorsanız üç aylık dönemi ) yeni bir sezon gibi düşünün.


Bu referans çerçevesi göz önünde bulundurulduğunda, bu size aşağıdaki gibi soruları yanıtlama açısından blog içeriğiniz hakkında düşünme özgürlüğü verir:


• Ortam nedir?
• Karakterler kimler?
• Durumlar neler?
• Doruk noktası nedir?
• İnsanları gelecek hafta dinlemeye nasıl teşvik edeceksiniz?


Bir televizyon şovunun formatını gerçekten taklit etmenize gerek yok, ancak zaman içinde blog yazılarınız boyunca örülen ortak bir temaya sahip olmak, içeriğinizi birleştirmenize ve okuyucularınızı markanıza daha fazla sadakatle sonuçlanacak bir yola taşımanıza yardımcı olacaktır.


Hikaye anlatımından yararlanan bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenin ve okuyucularınız için unutulmaz kalmaya devam edin.


İşte blogunuz için büyüleyici hikayeler bulmanın 5 ilginç yolu:


Daha kişisel ve ilgi çekici bir blog yazısı yazmayı öğrenirken hikayeler için nereden ilham alacağınızdan emin değilseniz, şununla başlayın :


• (Kendi deneyimleriniz )
• (Sevdiğiniz yazarların – bloggerların deneyimleri )
• (Denk geldiğiniz herhangi değerli bir deneyim )
• (Hayali ancak tutarlı bir deneyimde oluşturabilirsiniz.)
• Hatta (bir kaç okuyucunuz ile işbirliği yapıp tutarlı bir hayali deneyim de paylaşabilirsiniz. )

Okuyucularınız için büyüleyici bir hikaye anlatan bir blog gönderisinin 4 özelliği.


Hikaye kavramına nasıl indiğinizden bağımsız olarak, her harika hikaye şu dört özelliğe sahip olmalıdır:


Çok basit: Aşırı karmaşık veya karmaşık bir hikayeyi, yazmak şöyle dursun, okuyucu olarak takip etmek ve hatırlamak zordur.

Hikayelerinizi basit tutmak, okuyucularınızın etkileşimde kalmasına yardımcı olacak ve mesajınızı iletmenizi kolaylaştıracaktır.


Unutulmaz: İnsanlar onu daha sonra hatırlayamazsa bir hikaye ne işe yarar? Harika hikayeler yansıtılmalı, hatırlanmalı ve yeniden anlatılmalıdır.

Canlı dil ve heyecan verici durumlar, hikayenizin okuyucularınızın zihninde öne çıkmasına yardımcı olabilir.


Zorlayıcı bir çatışma var: Hikayelerinizde bir çatışma ortamı oluşturun. Anlatılan hikayelerden çıkan sonuçlar her okuyucunuzun zihninde kendine özgü düşünceler bıraksın.

İnanılmaz karakterler var: Hikayenizdeki karakterler bir kahraman gibi anılmalı ve o hikayeye özgü olmalı.

En basit formatı, maceraya atılan ve belirleyici bir krizde bir zafer kazanan, ardından daha iyi ya da daha kötüye dönüşmüş eve dönen bir kahramanı içerir.


Yüzüklerin Efendisi’ni (veya bugün binlerce başka kitap ve filmden birini) okuduysanız veya izlediyseniz ne demek istediğimi anlamış olmalısınız. İşte bütün mesele bir film gibi özgün hikayeler yazabilmek.


Hikayeler anlatan bir blog gönderisinin nasıl yazılacağı konusunda şablon olarak Yüzüklerin efendisini ya da Harry Potter ‘I kullanın ve okuyucularınızın daha fazlası için geri gelmesini sağlayın.


6. Blog Yazılarınızı Kolayca Taranabilir Hale Getirin| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?


İnsanlar web’de nadiren kelimesi kelimesine okur .
Konuyla aşırı derecede ilgilenmedikçe, çoğu insan belirli bir blog gönderisini hızlı bir şekilde tarayacaktır.

Okuma davranışı, bir blog gönderisinin nasıl yazılacağına ve blog düzeninizin nasıl görünmesi gerektiğine karar vermenin merkezinde olmalıdır.
Daha önce de bahsettiğim gibi, çoğumuz çevrimiçi olarak paylaştığımız içeriği tam olarak okumuyoruz – sosyal medya platformları aracılığıyla, e-posta veya kulaktan kulağa iletişim yoluyla.


Göz izleme çalışmaları, çoğu insanın bir web sayfasındaki metnin yaklaşık% 20’sini okuduğunu ortaya çıkardı. Gözden geçirerek okuma yeni normaldir , bu nedenle blog yazılarınızı bu tüketim davranışına uygun bir şekilde yazmanız mantıklı, değil mi?


Nielsen araştırması tarafından yapılan bir kullanılabilirlik testinde, taranabilir ve objektif metin yazarlığı , daha büyük metin bloklarına sahip daha geleneksel bir blog yazısı formatına kıyasla% 124 daha iyi kullanılabilirlik sağladı.


Hedef kitlenizin seveceği taranabilir blog içeriği oluşturmak için 7 hızlı yazma ipucu.Okuyucularınızın içeriği gerçekten tüketmesi için biçimlendirilmiş bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenme temamıza sadık kalınarak, kitlenizin keyif alacağı taranabilir içerik oluşturmaya yönelik birkaç ipucu:


• Paragraflarınızı ve cümlelerinizi kısa tutun (maksimum 3-4 dikey çizgi hedefleyin)
• Basit kelimeler kullanın
• Madde işaretli listeleri dahil et
• Yazılarınızı bölümlere ayırmak için alt başlıkları kullanın
• Vurgulamak için kalın , italik , farklı metin boyutları ve biçim gibi biçimlendirmelerle oynayın
• Birkaç blok alıntı (veya tweet tırnak) ekleyin
• Sık sık resimleri, çizelgeleri ve tabloları kullanın


İnsanların yazdığınız her kelimeyi okumayacağını öğrenmek cesaret kırıcı olsa da, bu benimsenmesi gereken bir gerçek.


Kolayca taranabilen bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmek, sizi yalnızca okuyucunuzun bilmesi gereken en kritik bilgilere odaklanmaya zorlar.

Tüm bunları uygulamak sizi uzun vadede daha güçlü ve daha etkili bir yazar yapacaktır. Ve daha fazla uzunluğa gitmek istiyorsanız , çok daha uzun biçimli içeriğiniz için daha iyi bir hedef olarak hizmet edebilecek bir e-Kitap yazmayı öğrenmeye dönün .


7. Düşünceli Tasarıma Yatırım Yapın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

7. Düşünceli Tasarıma Yatırım Yapın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?
Düşünceli Tasarıma Yatırım Yapın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

İnsanlar oldukça görsel yaratıklardır ve okuyucularınıza anlamlı bir değer katacak kadar uzun süre görsel dikkatlerini çekecek bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmek söz konusu olduğunda bunu akılda tutmak önemlidir.


Beyinlerimizin% 50’den fazlası görsel bilgileri işlemeye alışkındır , bu oran dokunma duyumuz için sadece % 8 ve işitme duyumuz için% 3’tür .


Malcolm Gladwell Blink adlı kitabında beynimizin bilinçli farkındalığımızın dışında anlık kararlar vermek için kullandığı sistemi, Uyarlanabilir Bilinçdışı tanımladı . Sürekli olarak çevremizi tarıyor, uyaranları değerlendiriyor ve nesnelerin nasıl göründüğüne bağlı olarak yargılarda bulunuyor.


Blog okuyucularınızın görsel olarak meşgul olmasını mı istiyorsunuz?

Düşünceli tasarım ve düzene yatırım yapın.
Beynimizin her şeyin görünüşüne verdiği önem nedeniyle, blogunuzun görsel çekiciliğini iyileştirmek algılanan güvenilirliği, güveni ve değeri artırabilir.


Tersine, çekici olmayan tasarımlar, tutarsızlıklar veya görsel hatalar içeren bir blog yazısı yazdığınızda, aksi takdirde okuyucularda kazanacağınız güven ve otoriteyi çabucak yok edebilir.


Düşünceli tasarım, blog okuyucularınızı görsel olarak meşgul ve eğlendirmek için çok önemlidir.

Kazanan bir blog yazısı yapısı oluşturmak için bu 5 araştırma destekli tasarım ilkesini kullanın:

Blogunuzun görsel estetiğini iyileştirmenin kanıtlanmış beş yolu, böylece okuyucuların etrafta dolaşmak isteyecekler:


Çok sayıda resim kullanın: Fotoğraflar, çizimler, grafikler ve çizelgeler metni parçalara ayırır ve fikirlerinizi güçlendirir.

Fotoğraflar söz konusu olduğunda, gerçekçi görüntüler sevimsiz stok fotoğraflardan çok daha iyi sonuç verir.

Daha az “aşamalı” bir görünüm için Unsplash gibi sitelerden birkaç resim çekin .


Doğru biçimlendirme kullanın: Blog SEO en iyi uygulamalarına yardımcı olmanın yanı sıra , başlıkların ve diğer biçimlendirme etiketlerinin kullanımı içeriğiniz için çok önemli görsel yapı sağlar ve birlikte takip etmeyi (veya taramayı) çok daha kolay hale getirir.


Düzeninizi optimize edin: İster inanın ister inanmayın, blog düzeni son derece önemlidir. Web’deki içeriği görüntülerken, insanlar F şeklinde tarama yapma eğilimindedir .

Kullanışlı tasarım, F şeklinde taramayı önlemeye yardımcı olabilir, ancak bir blog yazısı yazarken kritik sayfa öğelerini üst ve sol tarafa koymak yine de iyi bir fikirdir.


Yazı tipi boyutunuzu artırın: Küçük metinler bazılarına havalı görünse de, daha genç okuyucularınız için bile okumak zordur. Daha büyük yazı tipi boyutları da okuma hızını ve anlamayı artırabilir .


Kenar boşluklarını ve boşlukları kullanın: İçerik ve sayfa kenarları arasındaki boşluklar olan kenar boşlukları, tasarımınızı dengelemenize ve içeriğinizin tüketilmesini kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir .

Okuyucularınız için daha okunaklı ve görsel olarak daha az stresli hale getirmek için metin bloklarının etrafında bol miktarda boş alan ekleyin.
Bunların hepsinin bir bütçe dahilinde yapılması gerektiğini unutmayın – özellikle bir blog yazısı yazmayı (ve okuyucunuzu oluşturmayı) öğrenmenin başlangıç aşamalarındayken.


Blogunuz için tamamen özel bir düzen oluşturmak için bir grafik tasarımcıyı işe almak yerine , zaten yerleşik olarak bulunan bir dizi iyi düşünülmüş, mobil uyumlu şablon tasarımlarıyla birlikte gelen Elementor veya OptimizePress gibi en iyi WordPress temalarından birini kullanmanızı öneririm.

GeneratePress’in son derece özelleştirilmiş bir sürümü, şu anda bloguma güç veren temadır, ancak teknik olmayan bir blog yazarı olarak, Elementor veya OptimizePress gibi görsel bir temadan öğrenmek biraz daha zor.


8. Yazınızda Özgün Olun| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

8. Yazınızda Özgün Olun
8. Yazınızda Özgün Olun

Günümüzün kalitesiz pazarlama hileleri, sahte haberler ve ücretli etkileyiciler çağında , insanlar her zamankinden daha şüpheci.

Bir düşünün… her türlü mesajla boğuşuyoruz ve balık kokusu aldığımız an hızla uzaklaşmakta gittikçe daha iyi oluyoruz .

Bir blog gönderisinin nasıl yazılacağına karar verme biçiminize gerçek özgünlük katmak, okuyucularınızla güçlü bir bağlantı kurabilir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma , 2017’de% 58 olan ABD’deki insanların yalnızca% 48’inin markalara güvendiğini ortaya koydu .

Bu, okuyucularınızla gerçek bir bağ kuran bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmeyi her zamankinden daha önemli hale getiriyor – aldatıcı taktikler yerine, onları sayfada reklam parası elde etmeye yetecek kadar uzun süre tutmak yerine bir güven temeli üzerine inşa edilmiş.

Özgünlük, blogunuzun öne çıkmasına yardımcı olabilir ve işinize kesinlikle üç ana yoldan fayda sağlar :

Katılımı artırır: İnsanlar her zaman gerçek, otantik etkileşimler arzular. İçeriğinizi dürüstlük ve yürekten oluşturun – izleyicileriniz sizi zamanlarından ve ilgilerinden daha fazla ödüllendireceklerdir.
Markanızı yükseltir: Eşsiz düşünceleriniz ve bakış açılarınız sizi rakiplerinizden ayırabilir. Zamanla insanlar size olan güvenini geliştirecek ve bu da hayatlarındaki etkinizi artıracaktır.
Duygusal bağlantılar kurar: Dürüstlük ferahlatıcıdır. Şeffaf olun, sizi kötü bir ışık altına soksa, zayıflıklarınızı veya başarısızlıklarınızı gösterir ve izleyicileriniz açık sözlülüğünüze çekilecektir. Güveni önemli ölçüde artıracaktır.


Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bazı markalar bugün gerçekten bunu başarıyor .

Patagonia, çevreye gereksiz zarar vermeden harika ürünler üretmekle ilgilidir ve paralarını sürekli olarak ağızlarının olduğu yere koyarlar.

Çevresel amaçlara milyonlarca bağışta bulunurlar, müşterilerine giysilerini nasıl tamir edeceklerini öğretirler, böylece daha az satın alırlar ve hatta gerçekten ihtiyaçları yoksa, ürünlerini satın almaktan caydırırlar .

Değerlerine olan bu sarsılmaz bağlılık, onlara endüstrilerinde rakipsiz bir marka sadakati düzeyi kazandırdı.

jacket
jacket

Bir sosyal medya yönetim aracı şirketi olan Buffer, bloglarına yazmayı seçerken ne kadar özgün ve şeffaf olduklarıyla da tanınır.

Başarılı bir blogger olmak ister misiniz? @Buffer gibi özgünlük ve şeffaflıkla paylaşın 

Mali zorlukları ve işten çıkarmalar hakkında yazdıkları, tüm çalışanlarının maaşlarını yayınladılar ve hatta gelir rakamlarını bile paylaştılar .

Şeffaflığa yönelik bu radikal yaklaşım, onlara bir ton özgür basın ve büyük, tutkulu bir kullanıcı tabanı (gerçekten sizinki dahil) kazandırdı.

Blog yazılarınızda radikal bir şekilde şeffaf olmak, büyük bir rekabet avantajı olabilir.

Öyleyse bir blog yazısı yazmayı öğrenirken tam olarak nasıl daha özgün olabilirsiniz?

İnsan gibi Tartışma: Büyük fikirleri iletmek için kısa cümleler ve basit kelimeler kullanın, ancak okuyucuların dikkatini dağıtabilecek argo kullanmaktan (veya inandırıcı görünmek için olası tüm blog terimlerini ) kullanmaktan kaçının .


Değerlerinizi belirleyin: Gerçekte neyi temsil ediyorsunuz? Amacınız ne? Sizin “nedeniniz ” nedir? Değerlerinizle uyum içinde yaşayarak ve mesajınıza sadık kalarak, benzer düşünen insanları çekebilecek ve kabilenizi oluşturabileceksiniz.


Gerçekten ilgilendiğiniz konular hakkında yazın: Trendleri takip etmeye veya geçici heveslerden para kazanmaya çalışmayın. Kısa vadede sonuçları görseniz de, insanlar samimiyetsizliğinizi bir mil öteden fark edebilecekler. Bunun yerine, sizinle ve hedef kitlenizle en alakalı konular hakkında yazın.


Bir tavır alın: Dürüstlüğü korumak, ödün vermeden doğru olanı savunmak demektir. Herkesi mutlu edemezsiniz, bu nedenle, katılmadıkları bir blog gönderisini yazdığınızda bazı insanların hayran olmayacağı gerçeğini kabullenin.

Uzun vadede, gerçekten inandığınız şeyi tavır almak size sürekli saygı ve kitlenizin sadakatini verir.


Şeffaf olun: Çoğu insan, hatalarını ve başarısızlıklarını kamuoyundan uzak tutarken zaferlerinin ve başarılarının reklamını yapmakta hızlıdır. Güzel görünen bir Instagram beslemesi oluştursa da, mükemmel görünen biriyle gerçek bir bağlantı kurmak zordur.

Tersi yaklaşımı benimseyin ve kendinizi izleyicilerinize ve diğerlerine açın. Hataları kabul etmek için hızlı olun, başarısızlıklarınızı kaydedin ve sektörünüzdeki konuların arkasındaki gerçek gerçeği paylaşın.


İngilizce ana diliniz değilse, bir gecede böyle hikayeler (ve manşetler) oluşturmaya başlamanın zor olabileceğini biliyorum .


Babbel, Duolingo, Rosetta Stone ve diğerleri gibi dil öğrenme mobil uygulamalarıyla İngilizce yazma becerilerinizi tazelemek için biraz zaman ayırın .


Ne kadar çok okuma ve yazma pratiği yaparsanız, yeteneğiniz o kadar artar – okuyucularla bağlantı kuran bir blog yazısı yazmayı öğrenme – olur.


9. Blog Yazılarınızı Taşınabilir (ve Mobil Uyumlu) Yapın| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

9. Blog Yazılarınızı Taşınabilir (ve Mobil Uyumlu) Yapın
Blog Yazılarınızı Taşınabilir (ve Mobil Uyumlu) Yapın

Bugün herkes, içeriğin tüm cihazlarda görüntülenebilir olması gerektiğini biliyor – bu savaş uzun zaman önce kazanıldı.


Ancak mobil uyumlu tasarım artık tek başına yeterli değil. Her zamankinden daha fazla yolla sindirilebilecek bir blog yazısı yazmayı öğrenmeniz gerekiyor.


İnsanlar sürekli hareket halindedir ve bilgiyi kullanma şekilleri her zaman değişmektedir. Bu, okuyucuların içeriğinizi sindirmek istediği yollar için bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını yeniden öğrenmek anlamına gelir .


Blog yayınlarınızın yalnızca farklı cihazlara değil, farklı yaşam tarzlarına uyması için taşınabilir olması gerekir.


Birisi iş yerinde bir dizüstü bilgisayarda blog gönderinizi okumaya başlayabilir , sonra eve gitmek için otobüse atlayabilir.

Bu, bir podcast versiyonunu dinlemeyi veya yazılı yazıda anlatılan kavramlar üzerinden konuştuğunuz bir videoyu izlemeyi daha tercih edilir hale getirir.


Bu yeni davranışlara uyum sağlamak için, içerik parçalarınızı farklı ortamlara ayırmanız çok önemlidir, böylece izleyicileriniz içeriği o anda kendileri için anlamlı olan bir formatta hızlı bir şekilde tüketebilir, ayrıca bıraktıkları yerden kolayca geri almalarına olanak tanır.

İçeriğinizi daha erişilebilir hale getirmek için bu ek adımı atmak bir yatırım olarak görülmelidir.


Yalnızca blog yayınlarınızı daha geniş bir izleyici kitlesi için daha erişilebilir hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda hepimizin farklı şekilde öğrendiğimizi ve göze çarpan içerik sunmak için yukarıda ve öteye gittiğinizi fark ettiğinizi gösterecektir – bu, daha çeşitli bir girişimde bulunur. okuyucu zorluklarını farklı formatlarda çözün.


Okuyucuların yararlanacağı bir blog yazısı yazmayı öğrenmek söz konusu olduğunda geleceğin yolu budur.


Blog yayınlarınızı hedef kitleniz için heyecan verici yeni içerik formatlarına dönüştürmenin 6 akıllı yolu.


Başlamak için mevcut uzun biçimli blog yayınlarınızı şuna dönüştürmeyi deneyin:


• Videolar
• Podcast (iyi seçim olacaktır).
• GIF’ler
• Sosyal gönderiler
• İnfografikler
• Slayt desteleri


İçeriğinizi farklı biçimlere dönüştürmek, okuma güçlüğü çeken (veya engelli) kişilerin blogunuzdan yararlanmasına bile yardımcı olabilir.
Blog yayınlarınızla erişilebilirlik artık isteğe bağlı değildir.


İşinizden herkesin keyif almasını kolaylaştırmak için elinizden geleni yapmak sadece yapılacak doğru şey değil, iş için de iyidir.


Elbette, doğru web sitesi şablonuna sahip olmanız , en iyi web sitesi oluşturucuları arasından seçim yapmanız ve okunabilir bir blog sunmak için duyarlı bir web sitesi oluşturmanız gerekir; ancak erişilebilirlik, okuyucularınız için birden fazla tüketim biçimine sahip olmaya da genişler, içeriğinizi fiziksel olarak okuyabilirsiniz.


Diğer içerik formatlarına kolayca dönüştürülebilen bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmek, ilerledikçe çok önemlidir.


10. Miktardan Önce Kaliteye Öncelik Verin| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

10. Miktardan Önce Kaliteye Öncelik Verin
Miktardan Önce Kaliteye Öncelik Verin

Blog yazmanın ilk günlerinde tutarlılık çok önemliydi.
Yalnızca bir dereceye kadar düzenli bir şekilde blog yazıları yazmak, bir kitle oluşturmak ve trafiğinizi artırmak için yeterliydi .


Düzenli bir yayınlama ritmine sahip olmak hala önemli olsa da, hemen hemen her kategoride blog yazma pazarı son derece rekabetçi ve doygun hale geldi. Günümüzde kalite, haftanın her günü nicelikten iyidir.

2020’de blogunuzun başarısı, rakipler denizinden ne kadar sıyrılabileceğinize ve sizinle aynı konular hakkında yazmanıza çok daha fazla bağlı. Daha kaliteli blog içeriğiyle en iyi nasıl rekabet edeceğinizi belirlerken, şu soruları yanıtlamaya çalışın:


• İçeriğinizi farklılaştırmak için güçlü yönlerinizi, deneyimlerinizi ve ilgi alanlarınızı nasıl kullanabilirsiniz?
• Rakiplerinizden iki kat daha uzun bir blog yazısı yazmaya düzenli olarak uyum sağlayabilir misiniz?
• İçeriğinizi daha benzersiz hale getirmek için kullanılabilecek belirli bir beceriniz (bu bloglama becerilerinden biri gibi ) var mı?


Okuyucularınızın karşılaştığı zorlukları daha iyi çözmek amacıyla rekabet avantajınızı bulun ve ona doğru eğilin.


Bunu başarılı bir şekilde yapabilirseniz, nişinizdeki gerçek bir güç olarak devralma yolunda ilerliyorsunuz demektir.


En büyük rekabet avantajlarından biri, bir blog yazısı yazmak için oturduğumda sektörümdeki çoğu kişiden çok daha derinlere inebilmemdir.

Blogumdaki makalelere bir göz atarsanız, çoğunun (bu kılavuz dahil) 5.000 kelimeyi aştığını göreceksiniz. Bu derinlik seviyesi bir amaçla yapılır – ve bu kadar büyük konularda blog yazıları yazma sürecinde ortaya çıkan soruları, endişeleri ve daha küçük konuları yanıtlamaktan çekinmediğim için.


Gerçekten öne çıkan bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmek biraz zaman alacaktır.


Yayınladığınız her blog gönderisine daha fazla zaman ayırmak, doğal olarak daha az sıklıkta, ancak ideal olarak çok daha derinlikte yeni içerik yayınlamaya dönüşecektir .


Kendi sitemde bir blog yazısı yazmaya gittiğimde, genellikle baştan sona en az birkaç hafta sürecektir . Bunun nedeni, yayınladığım her makalenin titiz bir araştırma sürecinden geçmesi, blog ana hatlarının çizilmesi , yazılması, düzenlenmesi ve ardından resimlerle, tweet alıntılarıyla, özel grafiklerle ve benzeri biçimlendirmelerle – tüm bunlar nihayet dünyanın görmesi için yayınlanmasıyla bitiyor .


Ancak, nişimdeki rekabette öne çıkmama yardımcı olan bu özen, derinlik ve ayrıntı düzeyiydi. Ve bu benden daha fazlası için de iyi çalışıyor.


Backlinko’nun arkasındaki SEO uzmanı Brian Dean , arama motorlarında iyi sırada yer alan yüksek kaliteli içerik oluşturma konusunda dünyanın önde gelen uzmanlarından biridir.

Yılda yalnızca birkaç kez gönderi paylaşıyor, ancak yazdığı her parça, konuyla ilgili en iyi makale olma eğilimindedir.


Aslında, en iyi SEO taktiklerinden biri gökdelen tekniğidir (ben de hakkında yazdım). Bu yöntem, mevcut bir popüler gönderiyi bulmaya ve iyileştirilmiş içerik, tasarım ve daha çeşitli içerik ortamlarını keşfetme yoluyla daha iyi hale getirmeye indirgenir.


Kitlenizi büyütmek ve sürdürmek için düzenli olarak yayınlamak yine de gereklidir, ancak günlük olarak alt düzey içerik yayınlamaktansa, temponuzu yavaşlatmak ve orijinal, yüksek kaliteli içerik sunmak çok daha iyidir.


11. Onlara Sayıları Göster| Blog Yazısı Nasıl Yazılır?

11. Onlara Sayıları Göster
11. Onlara Sayıları Göster

Daha önce bahsettiğimiz gibi, bu günlerde çoğu insan dikkat çekmeye yönelik içerik konusunda oldukça yorgun.


Onları kim suçlayabilir? Çoğumuz bir noktada çevrimiçi olarak kandırıldık, dolandırıldık.


İçeriğinizin öne çıkmasını sağlamak için, iddialarınızı destekleyecek verileri gösterin , güvenilirliğinizi artırın ve mümkün olan her yerde puanlarınızı açıklayın. Bu, kesinlikle ikna edici bir blog yazısı yazmanın temel ilkesidir.

Orijinal veriler ve araştırmalar, blogunuzun arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına, geri bağlantılar oluşturmasına ve otoritenizi, etkinizi ve güvenilirliğinizi artırmasına yardımcı olabilecek çok büyük farklılıklardır.


Güvenilir verilere dayanan bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmenin ilk adımı , gerçek verilerin kendisini toplamaktır.


Blog yayınlarınıza dahil edilecek orijinal verileri izlemek için en iyi kaynaklardan bazıları şunlardır:


Deneyler: Orijinal verileri toplamaya başlamanın ilk ve en kolay yolu bir deney yapmaktır ( benim yaptığım gibi ). Bir hipotez oluşturun, bir deney tasarlayın, bulgularınızı özetleyin ve seçenekleri karşılaştırın. Deneylerinizin ayrıntılı olması gerekmez, sadece öğrendiklerinizi paylaşın ve sonuçlarla şeffaf olun.


Gözlemler: Ölçebileceğiniz veya izleyebileceğiniz bir şey bulursanız, sadece analiz edilmeyi bekleyen bir veri kaynağınız vardır. Durumu izleyeceğiniz süreye karar verin ve sayıları kolay analiz için bir elektronik tabloya koyun.


Anketler: İlk anahtarda ele aldığımız gibi, izleyicilerimizin anketlerini yürütmek için kullanabileceğimiz çeşitli ücretsiz ve ucuz bloglama araçları vardır.

Veri kazıma: İlginç ve orijinal verileri elde etmenin en kolay yollarından biri kazıma olarak adlandırılır . Henüz keşfedilmemiş web sitelerinden bilgi toplamak için bir algoritma oluşturun veya bir aracın geliştirilmesini dış kaynak olarak kullanın.

Sektör referans parçaları: Blog yazmaya başlarken veya iş gücüne girerken kendinizi tanımanız gereken blog terimlerini ve iş jargonunu ayrıştıran sözlük tarzı listelerimden bazıları genellikle yüksek kaliteli yayınlarda ve endüstri bloglarında yararlı olarak bahsedilir kaynaklar.


Karşılaştırmalar ve incelemeler: Okuyucularınızın finansal bir bileşeni içeren zor bir karar vermelerine yardımcı olmak için bir başka harika biçim, onlara sektörünüzdeki en alakalı ürün ve hizmetlerin tarafsız bir incelemesini sağlamaktır. Blog yayınlarınızda veri kullanmanın bir başka akıllı yolu, başkaları tarafından yapılan mevcut araştırmalara yeni bir bakış açısı getirmektir .


Verileri etkili bir şekilde iletebilen bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrenmeye devam ederken, kendi orijinal çalışmalarınıza bir ton zaman (ve finansal kaynak) yatırmaktan daha akıllıca bir başlangıç noktasıdır.
İnternetteki mevcut çalışmaları kendi blogunuz için benzersiz içeriğe dönüştürmenin iki akıllı yolu:


Verileri yorumlayın ve özgün bir bakış açısı sunun: Çalışmalara, kılavuzlara ve raporlara dayalı benzersiz bir teori veya içgörü bulun. İki farklı veri kaynağı arasında bağlantılar kurun veya fark edilmeyen kalıpları belirleyin. Veri orijinal olmayabilir, düşünme olacaktır.


Marka veriler : Bir konuyla ilgili en etkileyici gerçekler veya veri noktalarının listelendiği bir madde işareti derleyin . Öngörüleri küçük boyutlu, tweet atılabilir cümleler halinde özetleyin.


2020’de Blog Yazısı Nasıl Yazılır: İnfografik


Bir göz atın ve yorumlarda ne düşündüğünüzü bana bildirin!

Bu infografiği blogunuzda da paylaşmak ister misiniz?
Bana armyyazilim@gmail.com adresine bir e-posta gönderin ve sizi yüksek çözünürlüklü dosyalar ile buluşturayım 


Son Düşünceler: Okuyucularınızı Çekecek Bir Blog Yazısı Nasıl Yazılır?


Tıklamalar için rekabet her yıl artarken ve Google’dan gelen organik trafik azalmaya devam ederken, bu yıl erişiminizi genişletmek ve bir kitle oluşturmak için hala inanılmaz yeni fırsatlar var.


Ancak artan rekabet, bloglama hedeflerinize havlu atmanız gerektiği anlamına gelmez.


Neyin dönüşümsel içeriği oluşturduğuna dair çıta yükseltilmeye devam ediyor. Zaman testine dayanabilecek (ve organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilecek) bir blog yazısı yazmak için, sonunda artan bir zaman yatırımı yapmanız gerekecektir.

Şimdi, bu çalışmanın gerçekten değip değmeyeceğini belirlemek size kalmış. Bana sorarsanız … o kesinlikle.


Bu adımları izleyerek, diğerlerinden daha uzun durmaya hazır bir blog gönderisinin nasıl yazılacağını öğrendiniz.

Armyyazılım.com İbrahim BOZKURT

Herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin!Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim