ArmyYazılım

Crack Cracker Reverse Engineering Reverse Grupları!

Nisan 30, 2020 | İbrahim Bozkurt

Crack Cracker Reverse Engineering Reverse Grupları!
Crack Cracker Reverse Engineering Reverse Grupları!

Crack Cracker.

Merhaba arkadaşlar,

Ben İbrahim Bozkurt. Bugünkü özel dosyamızda “Crack” ler var. Crack nasıl yapılır ondan bahsetmeyeceğim. Verdiğim örneklerle crack ‘in tarihine değineceğim.

Bilgisayar ve sanal alemde ücretli yazılımların gayri meşru yollar ile çalınması, güvenlik önlemlerinin ihlal edilmesi ve ücretsiz bir şekilde yine gayri meşru yollar ile dağıtılmasıdır.

Crack kelime manası olarak “kırılmış” anlamını taşır.

Yani bir crakli oyun bulursanız lisans güvenlik önlemleri kırılmış oyun anlamına gelir.

Crack yapan kişilere ise “Cracker” denir.

Sohbete başlamadan önce şunu belirtmeliyim:

Kesinlikle korsan oyunları ve korsan faaliyetleri desteklemiyorum ve büyük bir suç olduğunu sizlere beyan ederim. Kesinlikle uzak durulması gereken bir faaliyettir.

Bununla birlikte gelin Crack dünyasının faaliyetlerine bir göz atalım:

Göz atmadan önce şu soruyu sormalıyım: Neden bu insanlar yıllarca emek veren oyun geliştiricilerinin oyunlarını crackliyorlar?

Cevabı biraz uzun aslında ancak şunu söylemeliyim: Legal oyun dünyasının bir pazarı varsa illegal crackli oyun dünyasının da bir pazarı var. Karanlık dünyada bu oyunlar milyonlarca dolar karşılığında cracklenebiliyor.

Bir diğer durum ise crack gruplarının birbiriyle kıyasıya rekabeti sonucunda ortaya çıkabiliyor.

Evet ilginç fakat siyah-beyaz yazılım dünyasında bir rekabet ve ego kesinlikle var.

Yine bir diğer durum ise indirdiğiniz oyunların içinde zararlı yazılımlar bulunabiliyor ve kişisel bilgilerinizi üçüncü kişiler elde edebiliyor.

Günümüzde ise bir diğer kötü sonuç pc ‘nizden gizlice bitcoin gibi sanal para üretimi yapabiliyorlar.

İşte böyle kötü sonuçları var aslında.

Neyse hadi geçelim Crack gruplarını tanımaya:

RAZOR 1911 | Crack Cracker

İlk önce tanımamız gereken grup kesinlikle “RAZOR 1911”. Kısa adı “RZR” dir. İnternet dünyasının en popüler warez gruplarından birisidir. Belki de en meşhuru diyebilirim.

Grubun adında 1911 olmasının sebebi onaltılık sayı sisteminde 1911 ‘in “777” ye eş değer olmasıdır. 777 CHMOD ‘da okumaya, yazmaya, değiştirmeye tam yetki verme kısa kodudur.

Grup 1985 ‘te Kasım ayının o serin-soğuk günlerinde Sector9, Doctor No ve Insane TTM tarafından Norveç ’te kuruldu.

Hızlı bir faaliyet gösteren RZR, ilk iş olarak Commadore 64 altyapısını kullanan yazılımları kırmaya başladı.

1980 ‘lerin sonunda ise Amiga Altyapısını elden geçirdi. 90 ‘larda IBM ‘in PC çağını başlatmasıyla RZR ‘da PC ‘ye geçiş yaptı.

IBM ‘in PC ‘si sayesinde CD ‘ler hayatımıza girince disk dünyası da yavaş yavaş CD ‘lere evrilmeye başlamıştı.

RZR ‘da CD Dünyasında bir çok faaliyete imza attı. Tabi grubun bu denli meşhur olması ona Fairlight (FLT), The Dream Team (TDT), Tristar & Red Sector inc. (TRSi) gibi diğer meşhur warez gruplarını rakip çıkardı.

RZR rakiplerine karşı grubu deneyimli yazılımcılarla genişletmek için İngiliz merkezli NEXUS isimli gruptan bünyesine yazılımcılar dahiletti. Butcher, Butcher,  SwiTch, Marauder bu üyelerden en önemlileridir.

RZR grubunun liderliğini alan The Punisher, CD devriminin kapanması ve ISO dosyalarının internetten paylaşılmaya başlandığı dönemde warez dünyasına damga vurdu. Ancak The Punisher ‘dan sonra liderlik konusunda çıkmaza giren RZR büyük değer kaybına uğradı.

Bunu gören Pitbull isimli 90 ‘lı yılların üyelerinden bir yazılımcı grubu tekrar toparladı ve grubun başına geçti, gücü tek elde topladı.

Polisiye Baskınları ve Tutuklamalar

RZR bu kadar popüler olmuşken ve birçok yasadışı olaylara karışmışken devletler de boşdumuyor ve RZR ‘a bir dolu baskın yapıyor.

En bilindik baskın Pitbull lakaplı Sean Michael Breen ‘ne yapılan Korsan Operasyonu ‘dur.

Bu operasyon ile Pitbull; 50 yıl hapse, 3 yıl şartlı tahliye ve Cisco ‘ya yaklaşık 700 bin dolar taminat ödemeye mahkûm ediliyor.

Cisco ‘ya tazminat ödemesinin nedeni Cisco ‘ya verdiği zarardan geliyor. Pitbull Cisco ‘yu kandırarak Cisco müşterilerinin bilgilerini kullanmak suretiyle yüklü online siparişler veriyor ve bu siparişleri sahte kargo şirketi ile gerçekleştiriyor. Bu Cisco ‘ya yüklü bir zarar veriyor.

Pitbull ‘un yakalanmasından dolayı Grup bir müddet faaliyetlerini durduruyor ancak birkaç ay sonra tekrar faaliyetlerine devam ediyor.

Pitbull ‘un şahsi işlediği suçlar olduğundan ve gurup içindeki diğer Crackerlar da birbirlerinin bilgilerini polislerle paylaşmadığı veya paylaşamadığından dolayı grup pek etkilenmeden yoluna devam ediliyor.

 Grup Haziran 2006 ‘da tekrar sahalara geri dönüyor. 2006 ‘dan günümüze sürekli crackli oyunlar, içerikler yayınlayan grup halen bir şekilde faaliyetlerini yürütmektedir.

Nisan 2011 tarihinde grubun demo faaliyetlerini yürüten bölümü; Rez ‘in kodladığı ve Dubmood ‘un müziğini yaptığı “Insert No Coins” adında 64k bir intro yayınladı.

Bu intro Scene.org ‘un düzenlediği The Gathering ‘deki ödül töreninde halkın seçimi ödülünü almaya hak kazandı.

Grubun öne çıkan çalışmaları;

23 Temmuz 1996’da, kuruluşundan kısa bir süre sonra Quake’in kırılmış sürümünü piyasaya sürdü. Bu oyun, The Punisher tarafından sağlanan ilk oyundur.

En ilginç girişimlerinden biri de 14 Ekim 2006’da meydana geldi. Bu tarihte grup Battlefield 2142’yi resmi çıkışından dört gün önceden kullanıcılara sürdü.

11 Kasım 2007’de grup, Crysis’in Avrupa için yayınlanması planlanan sürümünü çıkış tarihinden beş gün önce kırıp kullanıcılara sundu.

7 Aralık 2008’de grup, Grand Theft Auto IV ’ü çıkışından beş gün sonra kırarak kullanıcılara tekrar sundu. Grup bu başarısıyla SONY’nin 200.000$ değerindeki SecuRom korumasını yerlebir etmiş oldu. 

27 Nisan 2010’da grup, The Settlers 7: Paths to a Kingdom’ı crackliyerek Ubisoft’un kesintisiz internet bağlantısı gerektiren DRM korumasını kıran ilk grup oldu.

Grubun birçok faaliyetleri var. Yazmakla bitmez ancak grubun ne kadar dikkat edilmesi gerektiğini göstermek için en önemlilerinden birkaç tanesini sıraldık.

Reloaded (RELOADED & RLD) Tanıyalım mı? | Crack Cracker

Deviance grubunun eski üyelerinin bir araya gelmesiyle Haziran 2004 yılında kurulan bir gruptur.

Grup The Sims 3 Beta sürümünü resmi çıkış tarihinden 15 gün önce kullanıcılara sürmüştür.

Yine grup Spore ‘yu resmi yaytın tarihinden 4 gün önce kullanıcıların beğenisine sundu.

Grubun en dikkat çekici girişimlerinden biri; Rus merkezli yazılım koruma şirketi StarForce tarafından korunan  Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory‘i oyun çıkış tarihinden tamtamına 424 gün sonra kullanıcılara sundu.

Oyunun bu kadar geç kırılmasının en büyük etkeni StarForce ‘nin muazzam güvenlik önlemleri almasıydı ancak o bile bir yere kadar etkili olabildi.

Yine dikkat çeken bir diğer faaliyetleri ise 24 Ekim 2011’de Battlefield 3‘ü çıkış tarihinden dört gün önce piyasaya sürmesidir.

Hadi Skidrow (SKiDROW) ‘u tanıyalım mı? | Crack Cracker

  Skidrow ‘un meşhur olması UbiSoft ‘un DRM koruma kalkanını geçmesiyle mümkün oldu.

 İşe Amiga oyunlarını kırarak basşlayan grup 90 ‘lı yıllardan beri içerik paylaşıyor. Grup içinde birçok gitgeller olmasına rağmen halen aktif birşekilde içerik paylaşıyorlar.

İçerikleri arasında daha çok oyunlar, deneme sürümleri ve crackler vardır. Silent Hunter 5: Battle of the Atlantic ve Assassin’s Creed II gibi oyunlar DRM korumasına sahipti bu koruma kalkanını kırmayı başaran grup asıl ününü bu oyunlara borçludur.

Grup bir müddet ara verdikten sonra 2007 yılında tekrar PC dünyasına döndü ve yine bu tarihte ilk ISO ‘larını yayınladı.

Hadi Birazda Fairlight (FLT) ‘ı Tanıyalım mı? | Crack Cracker

1987 yılında Commodore 64 platformunda faaliyet yürütmek için kurulan grup crack dünyasında çok saygın yere sahiptir.

Scenery 64 ‘te FLT ‘nin kuruluşuyla alakalı bir açıklamada şu ifadeler kullanılıyor: “Fairlight İsveç kökenli efsanevi bir demo ve crack grubu olup, West Coast Crackers (WCC) üyeleri No.1 ve Galahad tarafından 1987 yılının Nisan ayında kuruldu. Kurucuları, eski isimlerini değiştirmeye karar verip Strider ve Black Shadow isimlerini aldılar. Kuruluştan kısa bir süre sonra Gollum adında bir diğer İsveçli cracker, onun ardından da Danimarkalı coder ve cracker Woodo (eski Razor Express) ile Belçikalı grafiker The Hobbit gruba dahil oldu. FLT’nin ilk ayları çok sayıda oyunu cracklemekle geçti. İlk elektronik haberleşme sistemleri (BBS) olan The Pleasure Dome’u 1987’nin üçüncü çeyreğine yaklaşırken İsveç’te açtılar. Black Shadow amiga üzerinde daha aktif hale geldi, fakat zaman zaman C64 crackleri ile de ilgilendi.”

FLT 8 Şubat 1991 ‘de ilk PC yayını olan Image Software Ltd.’nin The Hunt for the Red October ’ını piyasaya sürdü.

FastLink Operasyonu ile Fairlight’ın Çöküşü

Dünyanın geniş noktalarında başta FLT üyeleri olmak üzere birçok korsan gruplara baskınlar düzenlendi ve FLT ‘nin çöküşü bu baskınlar sonucu başlamış oldu.

Uzun müddet içerik yayınlamayan grup tekrar bir araya gelip günümüze kadar içerik yayınlamaya devam etti.

Theta (THETA) ‘yı Tanıyalım mı? | Crack Cracker

Grup 2007 yılında ilk faaliyetlerini gösterdi. Hali hazırda 3000 ‘den fazla içerik yayınlayan grup genellikle Steam oyunlarına gözünü dikmiş durumda.

VİTALİTY ‘i de Tanıyalım mı? | Crack Cracker

Mayıs 2005 ‘te kurulan grup Ekim 2007 ‘de birçok warez grubu tarafından karalisteye alındı.

Vitality diğer grupları FBI ‘a bildirmekle ve tehdit ile suçlandı. Vitality ise Reloaded ‘ın üst düzey yöneticilerinin kendileri için aynısını yaptığını bildirdi.

Halen birçok düşmanı olan grup en son faaliyetini 7 Ocak 2011 ‘de Dragon Age: Origins yayınlayarak gerçekleştirdi.

Grup birçok popüler oyunları kırdı. Bunlardan bazıları: Pes 2009, Blur, Mass Effect ve dahası…

Hoodlum (HOODLUM) ‘uda Tanıyalım mı?

Hoodlum spesifik olarak Safedisc ve Securom güvenlik korumalarını kıran grup olarak tanındı. 2005 yılında Site Down Operasyonu ile ciddi darbe aldı.

Grubun en büyük başarısı GTA: San Andreas ‘ı kırmaktır.

Tüm bu gruplar sadece oyun değil film, müzik ve özel yazılımlar içinde yasadışı faaliyetler yürütmüştür ve yürütmektedir.

İsmini burda zikretmediğimiz birçok grup daha vardır ancak namsalmış gruplar genel olarak bunlardır.

Bize düşen korsandan ve korsancılıktan uzak durmaktır. Uzak durmak için de tanımak lazımdır.

Yazılım dünyası varolduğu sürece tüm bu faaliyetlerde devam edecektir.

Diğer makalelerde görüşmek üzere hoşçakalın.

Armyyazılım.com | İbrahim BOZKURT

Herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin!Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …crack crack nedir cracker cracker nedir hack
2 sene / YAZILIMA DAİR!


Yorumlar