ArmyYazılım

Developer Geliştirici İstatistikleri (İlginç)!

Aralık 29, 2019 | İbrahim Bozkurt

Developer (Geliştirici) İstatistikleri
İlginç Developer Geliştirici İstatistikleri!

Developer Geliştirici İstatistikleri. Çoğu geliştiriciye karmaşık sorunların çözümlerini nerede aradıklarını sorarsanız, yaklaşık yüzde 90’ı StackOverflow.com diyecektir .

Stack Overflow, bu topluluğa katkıda bulunan diğer sitelere göre daha fazla geliştiriciye sahiptir ve çoğu durumda bilgilerin güvenilir ve doğru olmasını sağlarken aradığınız çözümü hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Stack Overflow her yıl, sitelerine erişen geliştiriciler hakkında bilgi toplamak için bir anket yapar ve şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı geliştirici anketlerinden biri olarak birazdan bahsedeceğimiz anket lanse edilmiştir.

64.000’den fazla geliştirici nerede çalıştıkları, ne üzerinde çalıştıkları ve yazılım çözümleri oluşturmak için kullandıkları teknolojiler hakkında bilgi verdi. StackOverflow tarafından toplanan bazı ilginç istatistiklere bir göz atalım.

Yazılım Profesyonelleri ve İş Unvanları

Ankete katılanlar:

  • Geliştiriciler
  • Programcılar
  • Mühendisler
  • Veritabanı Yöneticileri
  • Kıdemli Geliştiriciler
  • Full Stack Geliştiriciler
  • Web Geliştiriciler

“Web Geliştiricisi” unvanı yüzde 72,6 ile en popüler seçim oldu.

Developer Geliştirici İstatistikleri: İş Unvanları

Ankete katılanlardan “Full Stack” geliştirici en çok seçilen iş unvanıydı. Full Stack geliştirici genellikle beş ila altı ana programlama dilini ve çerçevesini bilir.

Yöneticiler genellikle kendilerini Full Stack geliştiriciler olarak görürler. Farklı teknolojiler kullanmakta genellikle daha rahattırlar çünkü daha fazla deneyime sahip olma eğilimindedirler ve sektörde daha uzun süredir bulunmaktadırlar.

ABD’de, dünyanın dört bir yanındaki diğer ülkelere kıyasla kendilerini Full Stack web geliştiricileri olarak tanımlayan insanların daha yüksek bir oranına sahip olduğunu belirtilmektedir.

Developer Geliştirici İstatistikleri: Geliştiricilerin Ortalama Yaşı

Kendilerini “hardcore geliştirici” olarak değerlendiren katılımcıların en yüksek yüzdesi 25 ile 29 yaş arasındaydı.

Bu, 30’dan fazla geliştirici olmadığı anlamına gelmez – daha eski geliştiriciler artık kendilerini “hardcore geliştiriciler” olarak görmemektedir. Çünkü egolarını ayaklarının altına alıp sadece işine bakarlar.

Mesela bu olaya benzer bir olay da Ülkemizde yaşandı: Ünlü fotoğraf sanatçımız “Ara Güler” ‘e bir gazeteci; efendim sizi bir fotoğraf sanatçısı olarak tanımlayabiliriz değil mi dediğinde “Ara Güler”; “Yok efendim ben sadece Foto Muhabirim” demişti. Bu olay “Bir ego nasıl ayaklar altına alınır?” başlığıyla yazılımcılarımıza ders olarak okutulmalı.

Ortalama Deneyim Düzeyi

Ankete katılanların genelinin deneyimi 2 ile 5 yıl arasındadır. Bu oaran Full Stack geliştiricilerinde 6 ile 10 yıl arasındadır ve Mühendislik alanındaki geliştiricilerinde ise deneyim 11 yıldan fazladır.

“Geliştiricilerle ilgili yaygın bir yanlış anlama, hepsinin çocukluğundan beri programladığı. Aslında, çok çeşitli deneyim seviyeleri görüyoruz.

Profesyonel geliştiricilerin 12,5% ‘i dört yıldan az bir süredir kodlamaya öğrenmeye başladı, 13,3% ise dört ila altı yıl önce kodlamayı öğrendi.

Çevrimiçi kursların ve kodlama bootcamp’lerinin yaygınlığından dolayı, programlama deneyimi çok az olan veya hiç olmayan yetişkinler artık bir geliştirici olarak kariyere daha kolay geçiş yapabilirler.”

Geliştiriciler için Cinsiyet Dağılımı

Erkekler hala geliştirici işgücünün yüzde 88,6’sını oluşturuyor. Bununla birlikte, bu sayı, erkeklerin geliştirici iş gücünün yüzde 92’sine yaklaştığı 2016 anketinden önemli ölçüde daha azdır.

Bu cinsiyet farkı büyük ölçüde bilgisayar bilimi ve geliştirme çalışmalarının çoğunlukla erkek öğrencilere pazarlanmasıyla ilgilidir.

Bununla birlikte, bu eğilim üniversitelerde değişmektedir, bu nedenle kadınlar yakın gelecekte boşluğu kapatmaya başladı.

Eğitim Seviyeleri

Yüzde 76.5’i bir lisans veya daha yüksek lisans derecesine sahip olduğunu kabul etti. Bununla birlikte, büyük bir geliştirici grubu da en azından kısmen kendi kendine öğrendiklerini söyledi.

Bu, örgün bir eğitimin kalkınma endüstrisinde hala yüksek derecede ödüllendirildiğini göstermektedir.

Bunlar, İnternet’te en çok ziyaret edilen geliştirici sitelerinden biri olan Stack Overflow tarafından derlenen bazı ilginç gerçekler.

İyi bir geliştirici olmak için, kariyerinizi ilerletmek adına sürekli olarak en son yöntemler ve teknolojiler üzerinde eğitim almalısınız.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir bize Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …developer geliştirici hardware html pc php software yazılım
3 sene / YAZILIMA DAİR!


Yorumlar