ArmyYazılım

Hata 404: Hata sayfasının anlamı ve nasıl kullanılacağı!

Aralık 4, 2019 | İbrahim Bozkurt

Hata 404. Sayfayı biliyorsunuz: bir bağlantıyı tıklıyorsunuz, ancak istediğiniz siteyi almak yerine, istenen sayfanın mevcut olmadığını belirten bir hata çıkıyor. ‘404 Bulunamadı’ çizgisi boyunca bir şeyler. 404 hatası standartlaştırılmış HTTP durum kodudur . Mesaj çevrimiçi varlığın web sunucusundan, HTTP isteğini gönderen web tarayıcısına (genellikle müşteri) gönderilir. Tarayıcı daha sonra bu hata kodunu görüntüler.

404 Hata Sayfası
404 Hata Sayfası

İçindekiler;

 1. 404 hatası‘ nasıl ortaya çıkıyor?
 2. 404 Bulunamadı’ hatası nasıl düzeltilir?
 3. HTTP 404 hataları bir web sitesinin sıralamasına ve itibarına zarar verebilir
 4. Kendi web sitenizde 404 hata belirleme
 5. 404 hata sayfası oluşturma
 6. 404 hata sayfanızı neden kişiselleştirmelisiniz?

Gerçek;

Hiçbir yere yönlendirmeyen linkler ‘ölü linkler’ veya ‘kopuk linkler’ olarak bilinir. HTTP durum kodu 404 genellikle ‘hata 404‘, ‘HTTP 404‘ veya ‘404 kodu‘ olarak adlandırılır.

Hata mesajları hakkında bilgi topladık ve size kendi 404 sayfanızı nasıl oluşturacağınızı göstereceğiz.

‘404 hatası’ nasıl ortaya çıkıyor?

Bir hata 404 mesajı için tipik tetikleyici, web sitesi içeriğinin kaldırıldığı veya başka bir URL’ye taşındığı durumdur. Bir hata mesajının görünmesinin başka nedenleri de vardır. Bunlar şunları içerir:

 • URL veya içeriği (dosyalar veya görüntüler gibi) silindi veya taşındı (iç bağlantıları buna göre ayarlamadan)
 • URL ‘in tekrar düzeltilmesi sırasında daha önceki versiyonunun paylaşıldığı sayfalarda gösterilmemesi yada düzeltilmemesi.
 • Sunucu web sorumlu olduğu noktada çalışmıyorsa bağlantı bozulur.
 • İstenen alan adı , alan adı sistemi (DNS) tarafından IP’ye dönüştürülemezse.
 • Girilen alan adı mevcut değilse (artık)

Ölü linkler çoğu zaman uzun süre kalır, çünkü operatörler bağlantılı içeriğin silindiği veya taşındığı hakkında bir fikir sahibi değildirler. Pek çok web sitesi, artık çevrimiçi olmasalar da (veya en azından belirtilen URL’de olmasalar bile), arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünmeye devam ediyor.

Bloglar, haber portalları, vb. Gibi diğer bağlantılı web siteleri genellikle sitenin kaldırıldığı veya yeni bir URL altında bulunabileceği konusunda bilgilendirilmez. Birçok web sitesi operatörü harici bağlantılarını düzenli olarak kontrol etmez ve bu nedenle çalışan bir bağlantı kolayca ölü olabilir.

‘404 Bulunamadı’ hatası nasıl düzeltilir?

404 hatası nadiren silinmiş dosyaların bir nedeni olabilir. Genellikle url değişikliği nedeniyle bu hatayı alıyoruz. Günün sonunda, web sitesinin ziyaretçileri aradıkları içeriği bulamadılar. Bununla birlikte, bir 404 sayfanın görünümü zorunlu olarak istenen bilginin hiç mevcut olmadığı anlamına gelmez. Çoğu durumda, asıl hatanın çözümü kolayca bulunur ve ziyaretçi çabucak aradıkları web sayfasına yönlendirilebilir. Peki tam olarak nasıl bir 404 hata düzeltme elde edebilirsiniz? Tavsiyemiz bu olası çözümleri denemek olacaktır (sıralandıkları basamak ile uygulayınız):

 • Sayfayı yeniden yükleyin: Sayfanın düzgün yüklenmemesinin basit bir nedeni için 404 hatası ortaya çıkmış olabilir. Bunu, tarayıcınızdaki ‘Yenile’ düğmesine tıklayarak veya F5 düğmesine basarak kolayca kontrol edilebilir.
 • URL’yi kontrol edin: URL adresini manuel olarak girdiğinizden veya bir bağlantı yoluyla yönlendirildiğinizden bağımsız olarak, bir hata yapılmış olabilir. Bu nedenle, web sitesinin belirtilen yolunu kontrol etmelisiniz. Ya siz ya da bağlantıya giren kişi bir şeyi yanlış yazmış olabilir. Yazım hatalarının yanı sıra, öne eğik çizgiler bırakılmış veya yanlış yerleştirilmiş olabilir. Ancak anlaşılmaz kısaltmalar, harfler, sayılar ve semboller yerine okunamayan kelimeler içerdiklerinden, bunun yalnızca ‘temiz’ URL’ler ile kontrol edilebileceğini unutmayın.
 • Dizin seviyelerine geri dönün: Örneğin, aşağıdaki yapının URL’si; example.com/a1/b2/c3, bir 404 hata sayfasına neden olursa, her zaman önceki dizin düzeyine geri dönebilirsiniz (bu örnekte: örnek.). com / Directory1 / Directory2) istenen sayfanın oraya bağlı olup olmadığını kontrol etmek için. Tek yapmanız gereken, URL’deki son dizini silmek. Aradığınız sayfanın bağlantısı önceki sayfada görünmelidir. Eğer o sayfada bulunmuyorsa, önceki sayfaya geri dönebilir ve doğru bağlantıyı arayabilirsiniz. Ancak, bu yöntem aynı zamanda başarılı olursa ve sonunda ana sayfaya geri dönerseniz, bir sonraki ipucuna geçin.

 • Web sitesinin arama işlevini kullanın: Birçok web sitesi, ana sayfalarının bir parçası olarak bir arama işlevi sunar. Bir veya birkaç anahtar kelime girerek, aradığınız belirli sayfayı bulmanıza yardımcı olabilir.
 • Bir arama motoru kullanın: Ayrıca bir web sitesi bulmak için seçtiğiniz web sitesini kullanma olanağınız da vardır. İstediğiniz site bulunduğu sürece, web sitesine etki alanı ve / veya konunun anahtar kelime transkripsiyonunu girerek bulabilmelisiniz.
 • Tarayıcı önbelleğini ve çerezleri silin: Web sitesine başka bir cihazdan erişebiliyorsanız ve HTTP 404 hatası yalnızca belirli bir bilgisayarda görünebilirse, sorun tarayıcınızda olabilir. Bu nedenle, tarayıcı önbelleğini ve bu site için tüm çerezleri silmelisiniz ve daha sonra sayfaya erişmenize izin verebilir.
 • Web sitesi ile iletişim kurun: Yukarıda belirtilen ipuçlarından hiçbiri başarılı olmadıysa, geriye kalan tek seçenek web sitesinden sorumlu kişi / kişilerle temasa geçmek olabilir. İletişim bilgileri genellikle web sitesinin ön tarafında veya belirli bir ‘Bize Ulaşın’ sayfasında bulunur. Web sitesinin işletmecileri, aradığınız sayfanın gerçekten var olup olmadığı hakkında bilgi sağlayabilmelidir. Söz konusu sayfanın yeni bir URL’ye taşınması söz konusu olabilir ve bu senaryoda web sitesi operatörüne büyük bir iyilik yapacaksınız. Ardından, kullanıcıları otomatik olarak eski web sayfasından mevcut web sayfasına yönlendiren bir alan adı yönlendirmesi tanıtarak 404 hata düzeltmesi gerçekleştirebilirler.

HTTP 404 hataları bir web sitesinin sıralamasına ve itibarına zarar verebilir

Google ve Bing gibi arama motorları, bir çok 404 hata varsa bir siteyi olumsuz etkileyecektir. Tarayıcılar, birçok isteğin 404 koduyla karşılandığını tespit ettikten sonra, sitenin çok iyi korunmadığını varsaymaktadır. Ölü bağlantılar, bir sitenin sıralamasını etkiler ve Google, SERP’lere yerleştirmeyi azaltabilir veya çok fazla 404 hata sayfası oluşması durumunda dizine eklemeyi durdurabilir. Bu, web sitesi için ziyaretçi sayısında önemli bir düşüşe neden olabilir .

Bağlantı kesik doluysa veya açılış sayfası (arama motoru sonuçlarından erişilen sayfa) ölü ise ziyaretçi siteye olan güvenini kaybeder. Site düzenli olarak bu sorunu yaşıyorsa, birçok kullanıcı aramaya devam etmekte zorluk çekmez, çünkü istenen içeriğin hala mevcut olup olmadığından emin değillerdir.

Kendi web sitenizde 404 hata belirleme

Web sitesi operatörleri için HTTP 404 sayfalarını engellemek önemlidir. Şunun için geçerlidir iç 404 hata sayfaları kendi web sitesinde hem de dış 404 hata sayfaları diğer sitelerde. Bu kırık bağlantıları daha kolay bulmanıza yardımcı olacak çok sayıda ücretsiz araç bulunmaktadır. En iyi ve en tanınmış üçü:

 • Google Arama Konsolu (önceden ‘Google Web Yöneticisi Araçları‘ olarak bilinir): Zaten bir Google hesabınız varsa ve web sitenizi orada kaydettiyseniz, Google Arama Konsolu seçeneğini kullanmalısınız. Google tarayıcısı tarafından bulunan 404 hata, web aracında görüntülenir ve burada da düzeltilmiş olarak işaretlenebilir. Ek işlevler, robots.txt dosyalarındaki hataları bulmanıza ve sitenizin Google tarayıcıları tarafından ne sıklıkta tarandığını hesaplamak için tarama istatistiklerini kullanmanızı sağlar.
 • Dead Link Checker: Hem iç hem de dış bağlantılı 404 sayfa bulmak için en basit ve en hızlı araçlardan biri Dead Link Checker . Bu web uygulamasıyla, incelemek istediğiniz sitenin URL’sini girip denetimi başlatmanız yeterlidir. Burada tek bir web sayfasını veya tüm siteyi kontrol etme seçeneğiniz vardır. Uygulamanın durum kodları ve URL ile tüm izlenen hata sayfalarını listeler.
 • W3C Bağlantı Denetleyicisi: World Wide Web Consortium’dan (W3C) gelen bu çevrimiçi araç, tek tek web sayfalarını test etme konusunda özellikle ayrıntılıdır; bu nedenle işlem, diğer web sitelerine göre bağlantıları doğrulamak için daha uzun sürer. W3C Link Checker sadece Ölü Link Checker gibi çalışır: URL’yi girip aracı dinlenme yapalım. Daha fazla ayrıntı eklemek de mümkündür.

404 hata sayfası oluşturma

WordPress , Joomla ve Drupal gibi bazı içerik yönetim sistemleri (CMS ) , bir web sitesinin URL’si bulunamadığında otomatik olarak 404 hata sayfası oluşturur . HTTP 404 sayfası yalnızca basit bir standart hata mesajıdır, ancak çoğu özel CMS uzantıları kullanılarak kişiselleştirilebilir.

CMS’niz size 404 sayfanızı oluşturma veya değiştirme seçeneği sunmuyorsa veya web siteniz yalnızca HTML , PHP , vb. Tabanlıysa, biraz daha karmaşık olacaktır. Aşağıdaki gibi bir hata sayfası oluşturabilirsiniz:

 • Kök dizinde bir hata sayfası (‘ 404.html ‘ veya ‘ 404.php ‘) oluşturun (eğer mevcut değilse).
 • Kök dizinde .htaccess dosyasını açın (veya gerekirse bir tane oluşturun), bunu ‘ ErrorDocument 404 /404.html ‘ içine girin ve değişikliği kaydedin. Hata sayfası bu kodla üretilecektir.
 • İşe yarayıp yaramadığını görmek için, kullanılamayan bir web sayfasına erişmeye çalışın ve umarım 404 hatası tarayıcıda görünecektir.

404 hata sayfanızı neden kişiselleştirmelisiniz?

Standart bir 404 hata sayfasına sahip olmak, hiç olmamasından daha iyidir, ancak bazı nedenlerden dolayı özelleştirilmiş bir sayfa daha çok tercih edilir. Bir yandan, ziyaretçilerin doğru bir HTTP durum kodu aldığından emin olabilirsiniz: örneğin, istenen içerik sitede artık mevcut değilse, bu ‘ 410 ‘ mesajı ile iletilmelidir. Ziyaretçi daha sonra bu içeriğin kalıcı olarak silindiğini bilir.

Öte yandan, ilgili bağlantılar içeren özel olarak tasarlanmış bir hata sayfası (örneğin, içeriğin ziyaretçinin orijinal olarak istediklerinin üstüne geldiği ana sayfanıza veya alt sayfalara bağlantılar) sağlayabilirsiniz. Web siteniz için bir arama işlevi bile ekleyebilirsiniz. Bu ekstra önlemleri alarak ve teşvik vererek, ziyaretçilerin 404 kodunu gördükten hemen sonra sitenizi terk etmelerini engelleyebilirsiniz.

Güzel oluşturulmuş 404 mesajında bile ziyaretçilerin daha bağışlayıcı olduğunu görebilirsiniz. Doğal olarak, vaat ettikleri içeriği bulamadıkları için hayal kırıklığına uğrayacaklar, ancak orijinal veya eğlenceli bir 404 sayfası bunu telafi edebilir. Düzgün yapılırsa, hata sayfalarının bazı potansiyelleri vardır.

Hata mesajının tasarımının web sitenizin stiliyle aynı olduğundan ve 404 hata sayfası için bir temeli olduğundan emin olun. Ziyaretçilere içeriğinizin mevcut olmadığını komik ve yürekli bir şekilde bildirirseniz, umarım onlardan bir gülümseme alırsınız ve kin tutmazlar.

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …404 404 error http https
3 sene / YAZILIMA DAİR!


Yorumlar