ArmyYazılım

Html Canvas Etiketi ve Kullanımı

Nisan 12, 2021 | İbrahim Bozkurt

Html Canvas Etiketi javascript ile kullanılan ve grafik oluşturmak için projelere dahil olan bir etikettir.

Bunula beraber Canvas etiketini elinizdeki verileri görsel olarak grafiklere dönüştürerek sizinle ilgilenenlerin sizi anlaması için kullanabilirsiniz.

Bunun dışında Canvas etiketi hakkında temel kullanımı öğreneceğiniz örnekler aşağıda verilmiştir. Adım adım uygulayarak canvas etiketinin kullanımını öğrenebilirsiniz.

Html Canvas Etiketi ve Kullanımı
Html Canvas Etiketi ve Kullanımı

See the Pen Armyyazilim Canvas Etiketi by ArmyYazılım (@armyyazilim) on CodePen.

Tanım ve Kullanım

Canvas etiketini genelde borsacılar, ekonomistler ve kurumsal yapılar kullanır. Bununla beraber herkes kullanabilir tabiki. Canvas etiketi ortaya çıkmadan önce grafikler oluşturmak çok uzun vakitler alıyordu ancak canvas etiketinden sonra herkes az bilgi ile istediği grafikleri oluşturabilir.

Canvas Etiketinin kullanımı ne kadar kolay olsa da bir kaç kuralı göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlardan en önemlisi eğer tarayıcınız canvas etiketini desteklemezse canvas etiketinizin arasında yazdığınız uyarı yazısı tarayıcınızda gözükecektir. Zaten örneklerden de bunu anlayacaksınız.

<canvas> Etiket komut dosyası (genellikle JavaScript) üzerinden, anında, grafik çizmek için kullanılır ve canvas etiketi ile istediğiniz renk ve değerlerde grafikler oluşturabilirsiniz.

Bu nedenle <canvas> Etiketi şeffaf ve sadece grafikler çizmek için kullanabileceğiniz bir etikettir.

<canvas>Öğenin içindeki herhangi bir metin , JavaScript’in devre dışı bırakıldığı tarayıcılarda ve desteklemeyen tarayıcılarda görüntülenecektir <canvas>.

ÖznitelikDeğerAçıklama
heightpixelsTuvalin yüksekliğini belirtir. Varsayılan değer 150’dir
widthpixelsTuvalin genişliğini belirtir Varsayılan değer 300’dür
canvas etiketinin öz nitelik değerleri.

See the Pen Armyyazilim Canvas Etiketi 2 by ArmyYazılım (@armyyazilim) on CodePen.

Varsayılan CSS Ayarları

Çoğu tarayıcı, <canvas>öğeyi aşağıdaki varsayılan değerlerle görüntüler:

canvas {
  height: 150px;
  width: 300px;
}

See the Pen Armyyazilim Canvas Etiketi 3 by ArmyYazılım (@armyyazilim) on CodePen.

Armyyazilim.com İbrahim BOZKURT

En önemlisi herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin! Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşarak istediğiniz konularda eğer biliyorsak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bu platformlardan herhangi birinde hesabınız yok ise telaşa gerek yok. Çünkü İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Ayrıca Diğer tüm etiketleri ve kullanımını görmek için Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları! makalemize bakabilirsiniz. Çünkü Eminiz ki bilmediğiniz , bilmediğimiz o kadar çok html etiketleri var ki şaşıracaksınız.

Ayrıca Java ve Python ile ilgileniyorsanız Java ve Python kategörilerimize de bakmanızı öneririz.

Veya Sıfırdan WordPress teması yapmak isterseniz, WordPress hakkında derin bilgiler edinmek istiyorsanız WordPress kategorimize bakabilirsiniz.

Ayrıca Css öğrenip istediğiniz tasarımları yapmak isterseniz Css kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Veya JavaScript öğrenip projelerinizi daha dinamik hale getirmek istiyorsanız JavaScript kategorimize bakmanızı öneririz.

En önemlisi bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…canvas etiketi html html canvas
1 sene / HTML


Yorumlar