ArmyYazılım

HTML Caption Etiketi ve Kullanımı

Nisan 17, 2021 | İbrahim Bozkurt

Html caption etiketi bir tablonun başlığını belirlemek için kullanlır. Örneğin 8/A sınıfının öğrencilerini bir tabloda göstermek isteyebilirsiniz. Bu tablonun başlığını 8/A sınıfı diye adlandırmanız gerekeblir. Bu noktalarda caption etiketi yardımıza koşar. Veya sipesifik bir ürün tablosunun kategorisini adlandırmak için veya bir mali tablonun adını belirlemek için kullanabilirsiniz.

HTML Caption Etiketi ve Kullanımı
HTML Caption Etiketi ve Kullanımı

Peki kullanmasak ne olur?

Caption etiketi dışında bir başlık (h1, h2, h3, vb.) kullanabilirsiniz ancak arama motorları ve sitenizi analiz eden araçlar için bu anlaşılması zor bir kullanım olacaktır. Eğer tablonuzda caption etiketi kullanırsanız sitenizi ziyaret eden arama motorları veya analiz platformları sitenizi ve içindeki verileri doğru bir şekilde analiz etmiş olur.

Misal

Caption etiketi kullanılmış bir tablo:

See the Pen armyyazilim caption etiketi by ArmyYazılım (@armyyazilim) on CodePen.

<caption>Etiketi bir tablo başlığını tanımlar.

<caption>, <table> etiketinden hemen sonra kullanılmalıdır.

İpucu: Varsayılan olarak, bir tablo başlığı bir tablonun üzerinde ortaya hizalanır. Ancak, metin hizalama ve CSS özellikleri , caption yazısını hizalamak ve yerleştirmek için kullanılabilir.

Misal olarak kullanım:

See the Pen armyyazilim caption 2 by ArmyYazılım (@armyyazilim) on CodePen.

Varsayılan CSS Ayarları

Çoğu tarayıcı, <caption>öğeyi aşağıdaki varsayılan değerlerle görüntüler:

See the Pen armyyazilim caption 3 by ArmyYazılım (@armyyazilim) on CodePen.

Armyyazilim.com İbrahim BOZKURT

En önemlisi herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin! Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir veya video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşarak istediğiniz konularda eğer biliyorsak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bu platformlardan herhangi birinde hesabınız yok ise telaşa gerek yok. Çünkü İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Ayrıca Diğer tüm etiketleri ve kullanımını görmek için Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları! makalemize bakabilirsiniz. Çünkü Eminiz ki bilmediğiniz , bilmediğimiz o kadar çok html etiketleri var ki şaşıracaksınız.

Ayrıca Java ve Python ile ilgileniyorsanız Java ve Python kategörilerimize de bakmanızı öneririz.

Veya Sıfırdan WordPress teması yapmak isterseniz, WordPress hakkında derin bilgiler edinmek istiyorsanız WordPress kategorimize bakabilirsiniz.

Ayrıca Css öğrenip istediğiniz tasarımları yapmak isterseniz Css kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Veya JavaScript öğrenip projelerinizi daha dinamik hale getirmek istiyorsanız JavaScript kategorimize bakmanızı öneririz.

En önemlisi bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…css html html caption html table
1 sene / HTML


Yorumlar