ArmyYazılım

HTML Data Etiketi ve Örnek Kullanimi!

Kasım 15, 2021 | İbrahim Bozkurt

Html data etiketi, belirli bir içeriğin bir makine tarafından okunabilir çevirisini eklemek için kullanılır. Bu kısa açıklamayı anlamakta zorlandıysanız şöyle belirtebilirim: Sizin bir marketiniz var ve bu markette elma, armut, şeftali den oluşan bir meyve reyonu var.

HTML Data Etiketi ve Ornek Kullanimi
Data Etiketi ve Ornek Kullanimi

Bu reyonu listelemek için li etiketini kullanıyorsunuz. Li etiketi sayesinde kullanıcılara düzenli bir şekilde ürünlerinizi listeleyeblrsnz ve kullanıcılarda bu listeyi çok kolay bir şekilde anlayablr. Ancak listelediğiniz ürünlerin makine (bilgisayar vs.) tarafından tanınması için data etiketi kullanmalısınız.

Data etiketi sayesinde tıpkı kullanıcılar gibi makinelerde ürünlerinizi mantıklı ve doğru bir şekilde anlayabilecektir.

HTML Data Etiketi Kullanımı?

Aşağıdaki örnekte olduğu gibi;

Hadi Gelin Data Etiketi ‘ni İnceleyelim!

<li><data value="0001">Elma</data></li>

İçerik Data Etiketi ‘nin içine yazılır. Value=”0001″ özniteliğindeki değer makineye içindeki yazının karşılığının bu değer olduğunu bildiriyoruz. Makine de bu değeri alıp kendi içinde Elma meyvesine karşılık geldiğini belirtiyor.

Peki neden kullanırız?

HTML Data Etiketi genellikle veri işleme amacıyla kullanlr. String yani yazı ve türevleri için bilgileri makinelerin anlayacağı şekle getirme amacıyla kullanlr. Webde gezinirken anlayamayabilirsiniz.

Data etiketi hem kullanıcıların hem de makinelerin anlayabileceği ortak bir ortam oluşturur.

İçerik saat veya tarihle ilgiliyse data etiketi yerine <time> öğesini kullanmalısınız.

Armyyazılım | İbrahim BOZKURT

En önemlisi herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin! Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazablir veya video içerikler üreteblirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşarak istediğiniz konularda eğer biliyorsak size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Bu platformlardan herhangi birinde hesabınız yok ise telaşa gerek yok. Çünkü İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Ayrıca Diğer tüm etiketleri ve kullanımını görmek için Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları! makalemize bakabilirsiniz. Çünkü Eminiz ki bilmediğiniz , bilmediğimiz o kadar çok html etiketleri var ki şaşıracaksınız.

Ayrıca Java ve Python ile ilgileniyorsanız Java ve Python kategörilerimize de bakmanızı öneririz.

Veya Sıfırdan WordPress teması yapmak isterseniz WordPress hakkında derin bilgiler edinmek istiyorsanız WordPress kategorimize bakablrsnz.

Ayrıca Css öğrenip istediğiniz tasarımları yapmak isterseniz Css kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Veya JavaScript öğrenip projelerinizi daha dinamik hale getirmek istiyorsanız JavaScript kategorimize bakmanızı öneririz.

En önemlisi bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…html html data etiketi html5
11 ay / HTML


Yorumlar