ArmyYazılım

HTTP durum kodları ve anlamları! (Adım Adım Açıklama)

Aralık 4, 2019 | İbrahim Bozkurt

HTTP durum kodları ve anlamları
HTTP durum kodları ve anlamları

HTTP. İnternet 1 milyardan fazla web sitesinden oluşuyor. Bir internet kullanıcısı, en sevdikleri ekibin ana sayfası, bankası veya web tarayıcısındaki e-posta gelen kutusu gibi bir web sitesini açmak isterse, önce bir internet adresine ihtiyaç duyarlar. Bu, ilgili ağ sunucusunda istenen web sitesini bulur. İstenen verilerin yerel bilgisayarda aktarılması, Köprü Metni Aktarım Protokolü HTTP’si sayesinde gerçekleşir. 

Tarayıcı (bu durumda ‘müşteri’ olarak adlandırılır), web sunucusunun üç sayıdan oluşan bir HTTP durum koduyla cevap vermesini ister. Web sunucusu daha sonra tarayıcıya isteğin başarılı olup olmadığını bildirir., bir hata olup olmadığı veya kimlik doğrulamasının gerekli olup olmadığı. HTTP durum kodu bu nedenle web sunucusunun iletilen yanıtının önemli bir parçasıdır ve sunucu bunu otomatik olarak her HTTP cevabının başlığına ekler.

Bir internet kullanıcısı normalde bir HTTP durum kodunu yalnızca, web sunucusu müşterinin isteğini yerine getiremediğinde veya herhangi bir web sitesi bilgisini aktaramadığında, otomatik olarak oluşturulan bir HTML sayfası biçiminde görür.

http 200 Ok!
http 200 Ok!

HTTP durum kodu sınıfları

HTTP durum kodları genellikle beş farklı sınıfa ayrılır. Üç basamaklı kodun ilk basamağı, hangi sınıfa ait olduğunu gösterir. Bu nedenle, HTTP durum kodu 200, 2xx sınıfına ve 404 kodunu 4xx sınıfına aittir. Bu sınıflamaya, durum kodunun önemi ve işlevi esas alınarak karar verilir. Farklı sınıflar:

 • Sınıf 1xx – Bilgilendirici: 1xx HTTP durum kodu iletilirse, sunucu müşteriye isteğin hareket halinde olduğunu bildirir. Bu sınıf talep sırasında müşteriye bilgi iletmekten sorumlu kodları birleştirir.
 • Sınıf 2xx – Başarı: 2xx kodu başarılı bir işlemi ilan eder. Bu kod iletilirse, müşterinin isteğinin sunucu tarafından alındığı, anlaşıldığı ve kabul edildiği anlamına gelir. 2xx kodları genellikle istenen web sitesi bilgileriyle aynı anda gönderilir ve kullanıcı genellikle yalnızca istedikleri web sitesini fark eder.
 • Sınıf 3xx – Yönlendirme: 3xx kodu, sunucunun isteğinin alındığını gösterir. İsteğin başarılı bir şekilde işlenmesini sağlamak için müşterinin isteğinden daha ileri adımlar gerekir. Yönlendirme ve iletme sırasında 3xx kodları görünür.
 • 4xx sınıfı – İstemci hatası: 4xx kodu göründüğünde istemci hatası oluştu. Sunucu isteği aldı, ancak gerçekleştiremiyor. Bunun arkasındaki nedeni genellikle yanlış bir istek. İnternet kullanıcıları otomatik olarak oluşturulan bir HTML sayfasını alarak bu hatayı haberdar edeceklerdir.
 • Sınıf 5xx – Sunucu hatası: Sunucu isteği gerçekleştiremediğinde 5xx kodu gösterilir. Bu sunucu hata kodları, isteğin şu anda gerçekleştirilemediğini veya hiç mümkün olmadığını, bu da bir HTML hata sayfasına yönlendirdiğini bildirmektedir.   

Bir bakışta önemli HTTP durum kodları

HTTP durum kodları, web sitesi sahipleri veya SEO uzmanları için önemli bir rol oynar. 404 (Bulunamadı) gibi müşteri hata kodları veya 503 (Sunucu Kullanılamıyor) gibi sunucu hataları, web tarayıcısında otomatik olarak oluşturulan HTML sayfaları olarak gösterildiğinden web sitesi ziyaretçileri tarafından görülebilir.

İlk bakışta görünmeyen birçok HTTP kodu vardır ve yalnızca özel araçlar ve tarayıcı uzantıları kullanılarak yönetici tarafından kontrol edilebilir. Hataları bulma ve bunları düzeltme, kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralamasının optimize edilmesi için tavsiye edilir. En yaygın yanıt kodları aşağıda gösterilmiştir. Vikipedi’de tam bir liste bulacaksınız.

 • Durum kodu 200 – Tamamlandı: HTTP durum kodu 200, isteğin başarıyla gerçekleştirildiğini gösterir. İstenen verilerin tümü web sunucusunda bulundu ve müşteriye aktarıldı. İnternet kullanıcıları bu kodu genellikle görmezler.
 • Durum kodu 301 – Kalıcı Olarak Taşındı: 301 kodu, istemciden istenen verilerin kalıcı olarak taşındığından, bu adres altında bulunamayacağı anlamına gelir. İstenen içeriğin mevcut konumu durum raporunda yayınlandığından, tarayıcı hemen yeni adres isteyebilir. Kullanıcı daha sonra yeni adrese iletilir ve eski adres artık geçerli değildir. 301 kodu da farkedilmez çünkü adres çubuğundaki URL basitçe değişir.
 • Durum kodu 302 – Geçici Olarak Taşındı: Kalıcı bir yeniden yönlendirme olan 301 kodunun aksine, 302 kullanıcıya istenen verilerin geçici olarak taşındığını bildirir. Bir 302 koduyla, geri kalan bilgi otomatik bir yönlendirme gerçekleştirilebilecek şekilde belirtilir. Eski adres geçerli kalır.

 • Durum kodu 403 – Yasak : HTTP durum kodu 403, müşteriye istenen verinin erişim korumalı olduğunu ve istemcinin yetkisi olmadığı için isteğin gerçekleştirilemediğini söyler. Otomatik olarak oluşturulan bir HTML sayfası kullanıcıya erişim sorunu hakkında bilgi verecektir.
 • Durum kodu 404 – Bulunamadı: Sunucu bir 404 mesajı verirse, istenen web sitesi bilgilerinin sunucuda bulunmadığı anlamına gelir. Adresin artık mevcut olmaması veya içeriklerin önceden bildirilmeksizin yeni bir adrese taşınması olabilir. 404 mesajı alan kullanıcılar, adresin adres çubuğuna doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmelidir. Var olmayan sayfalara verilen bağlantılar ‘ölü linkler’ olarak bilinir.
 • Durum kodu 500 – Dahili Sunucu Hatası: 500 sunucu yanıtı, beklenmeyen sunucu hataları için bir toplama durum kodu olarak işlev görür. Sunucu tarafında, istenen verilerin alınmasını önleyen bir hata meydana gelirse, bu HTTP durum kodu otomatik olarak verilir. Müşteriye bir yanıt göndermenin yanı sıra, web sunucusu aynı zamanda dahili bir hata raporu oluşturur. Bu, sunucu yazılımı üzerinde onarımlar yapılabilmesi için web sitesi sahibi tarafından analiz edilmelidir.
 • Durum kodu 503 – Hizmet Kullanılamıyor: Kullanıcı 503 kodu alırsa, istenen bilgiyi iletmesi gereken ilgili web sunucusunun aşırı yüklenmesi anlamına gelir. Sunucu yanıtı zaman zaman isteğin en erken ne zaman işleme alınabileceği hakkında bilgiler içerir. İnternet kullanıcıları bir yöneticinin sorun üzerinde çalıştığını ve sunucunun daha sonra erişebileceğini varsayabilirler.

Daha önemli HTTP durum kodları:

 • HTTP 400 Kötü İstek
 • HTTP 502 Kötü Ağ Geçidi
 • HTTP 504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı
Http 404 Error
Http 404 Error

Web sitesi sahipleri HTTP durum kodlarını nasıl önler?

Web sitesi ziyaretçilerine en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için yöneticiler otomatik olarak oluşturulan HTML hata sayfalarını minimumda tutmaya çalışmalıdır.

Bu özellikle çevrimiçi mağazalar veya yüksek oranda değişken ürün yelpazesi veya bilgisine sahip haber portalları gibi büyük bir web varlığına sahip web siteleri için geçerlidir. Bir web sayfası artık bulunmadığında bir ziyaretçi 404 (Bulunamadı) durum mesajı alır.

Pek çok kullanıcı için bu, siteden çıkmanın ve başka bir yerde istenen bilgilerin veya ürünün aranmasının bir nedenidir. Bu nedenle web sitesi sahibinin ziyaretçiyi web sitesinde tutması için mümkün olan her şeyi yapması ve web sitesinde 404 hataları tanımlaması önemlidir.

Google’ın web yöneticisi araçları bu amaç için tarama hatası istatistikleri oluşturabilir. 404 HTTP durum kodu, kullanıcıları ilgili konuma yönlendirerek önlenebilir. Ziyaretçilerin hemen çıkma oranı, elle oluşturulan hata sayfalarıyla azaltılabilir.

301 kodunu kullanarak 404 hata sayfasını alternatif seçeneklere yönlendirme

Silinen bir sayfa nedeniyle bir 404 hatası oluşursa, kullanıcıyı 301 (Kalıcı Olarak Taşındı) durum kodunu kullanarak benzer içeriğe yönlendirebilirsiniz.

Ziyaretçi istediği ürünü veya bilgiyi bulamazsa, alternatif içerik onları daha uzun süre kalmaları konusunda teşvik edecektir. Burada önemli olan alternatif adresin orijinal istekle ilgili olması ve ziyaretçiye değer sunmasıdır.

Teorik olarak 404 sayfa 301 koduyla otomatik olarak başlangıç ​​sayfası gibi alternatif adreslere yönlendirilir. Uygun yönlendirme açılış sayfalarını el ile ararsanız, ziyaretçinin gemiden atlamasını engellemekte daha etkili olursunuz.

Alternatif hata sayfaları kullanıcı deneyimini geliştirir

İyi bir web sitesi bakımına rağmen, 404 hataları her zaman kaçınılmaz bir durum olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle, sunucunun otomatik olarak oluşturulan HTML hata sayfalarını kullanmak yerine kendi bildirimlerinizi el ile entegre etmeniz önerilir.

.Htaccess yapılandırma dosyası, kullanıcıların bu işlemi gerçekleştirmelerini sağlar. Alternatif 404 mesajlar web sitesinin tasarımına uyarlanmıştır ve durum kodunun üstüne genellikle ek bilgiler, karşılaştırılabilir ürün sayfaları veya sunulan bilgilere genel bir bakış sunar.

HTTP durum kodları arama motoru optimizasyonu için ne anlama geliyor?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) söz konusu olduğunda, birçok HTTP durum kodu çok önemlidir. 404 kodu yalnızca istenen sitenin bulunamadığı anlamına gelmez, aynı zamanda arama motorlarının içeriği tarayamadığı anlamına gelir.

Tıpkı insan ziyaretçilerde olduğu gibi, arama motoru botları da farklı içeriklere yönlendirilir. SEO nedeniyle, 404 Hatasını hiçbir zaman gözardı edemeyiz.

Bütün 404 Hata sayfalarını çözüme kavuşturup kullanıcının istediği adrese yada bizim belirlediğimiz adrese yönlendirmemiz gerek. Bu yönlendirmeyi de 301 ve 302 Durum kodlarıyla çözebiliriz.

Arama motoru tarayıcısı bir web adresi isteği sırasında 301 durum kodu bulursa, geçersiz adres arama dizininden silinir ve ardından bir yönlendirme yapılır.

Eski sayfaların bağlantı köprüsü işlem sırasında kaybolmaz, ancak 301 iletme hedefine aktarılır.

Bu, eski sayfa gelen bağlantıların hedefi olursa ve edinilen yetki ve gücün yeniden yönlendirme hedefine aktarılmasını istiyorsanız, kullanışlıdır.

302 durum kodu yalnızca geçici bir yönlendirme gösterdiğinden farklı davranır, böylece eski adres dizinde kalır. Bu durumda mevcut geri bağlantıların bağlantı gücü, yeniden yönlendirme hedefine aktarılmaz.

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …404 404 error durum kodu 200 durum kodu 301 durum kodu 302 durum kodu 400 durum kodu 403 durum kodu 404 durum kodu 500 durum kodu 502 durum kodu 503 durum kodu 504 http https
3 sene / YAZILIMA DAİR!


Yorumlar