HTTP durum kodları ve anlamları! (Adım Adım Açıklama)

Http durum kodları internet kullanıcısının bir websitesindeki geri dönüşleri anlaması ve yorumlaması için gereklidir. Http durum kodu 5 kategoriye ayrılır.

HTTP durum kodları ve anlamları
HTTP durum kodları ve anlamları

HTTP. İnternet 1 milyardan fazla web sitesinden oluşuyor. Bir internet kullanıcısı, en sevdikleri ekibin ana sayfası, bankası veya web tarayıcısındaki e-posta gelen kutusu gibi bir web sitesini açmak isterse, önce bir internet adresine ihtiyaç duyarlar. Bu, ilgili ağ sunucusunda istenen web sitesini bulur. İstenen verilerin yerel bilgisayarda aktarılması, Köprü Metni Aktarım Protokolü HTTP’si sayesinde gerçekleşir. 

Tarayıcı (bu durumda ‘müşteri’ olarak adlandırılır), web sunucusunun üç sayıdan oluşan bir HTTP durum koduyla cevap vermesini ister. Web sunucusu daha sonra tarayıcıya isteğin başarılı olup olmadığını bildirir., bir hata olup olmadığı veya kimlik doğrulamasının gerekli olup olmadığı. HTTP durum kodu bu nedenle web sunucusunun iletilen yanıtının önemli bir parçasıdır ve sunucu bunu otomatik olarak her HTTP cevabının başlığına ekler.

Bir internet kullanıcısı normalde bir HTTP durum kodunu yalnızca, web sunucusu müşterinin isteğini yerine getiremediğinde veya herhangi bir web sitesi bilgisini aktaramadığında, otomatik olarak oluşturulan bir HTML sayfası biçiminde görür.

http 200 Ok!
http 200 Ok!

HTTP durum kodu sınıfları

HTTP durum kodları genellikle beş farklı sınıfa ayrılır. Üç basamaklı kodun ilk basamağı, hangi sınıfa ait olduğunu gösterir. Bu nedenle, HTTP durum kodu 200, 2xx sınıfına ve 404 kodunu 4xx sınıfına aittir. Bu sınıflamaya, durum kodunun önemi ve işlevi esas alınarak karar verilir. Farklı sınıflar:

Bir bakışta önemli HTTP durum kodları

HTTP durum kodları, web sitesi sahipleri veya SEO uzmanları için önemli bir rol oynar. 404 (Bulunamadı) gibi müşteri hata kodları veya 503 (Sunucu Kullanılamıyor) gibi sunucu hataları, web tarayıcısında otomatik olarak oluşturulan HTML sayfaları olarak gösterildiğinden web sitesi ziyaretçileri tarafından görülebilir.

İlk bakışta görünmeyen birçok HTTP kodu vardır ve yalnızca özel araçlar ve tarayıcı uzantıları kullanılarak yönetici tarafından kontrol edilebilir. Hataları bulma ve bunları düzeltme, kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralamasının optimize edilmesi için tavsiye edilir. En yaygın yanıt kodları aşağıda gösterilmiştir. Vikipedi’de tam bir liste bulacaksınız.

Daha önemli HTTP durum kodları:

Http 404 Error
Http 404 Error

Web sitesi sahipleri HTTP durum kodlarını nasıl önler?

Web sitesi ziyaretçilerine en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için yöneticiler otomatik olarak oluşturulan HTML hata sayfalarını minimumda tutmaya çalışmalıdır.

Bu özellikle çevrimiçi mağazalar veya yüksek oranda değişken ürün yelpazesi veya bilgisine sahip haber portalları gibi büyük bir web varlığına sahip web siteleri için geçerlidir. Bir web sayfası artık bulunmadığında bir ziyaretçi 404 (Bulunamadı) durum mesajı alır.

Pek çok kullanıcı için bu, siteden çıkmanın ve başka bir yerde istenen bilgilerin veya ürünün aranmasının bir nedenidir. Bu nedenle web sitesi sahibinin ziyaretçiyi web sitesinde tutması için mümkün olan her şeyi yapması ve web sitesinde 404 hataları tanımlaması önemlidir.

Google’ın web yöneticisi araçları bu amaç için tarama hatası istatistikleri oluşturabilir. 404 HTTP durum kodu, kullanıcıları ilgili konuma yönlendirerek önlenebilir. Ziyaretçilerin hemen çıkma oranı, elle oluşturulan hata sayfalarıyla azaltılabilir.

301 kodunu kullanarak 404 hata sayfasını alternatif seçeneklere yönlendirme

Silinen bir sayfa nedeniyle bir 404 hatası oluşursa, kullanıcıyı 301 (Kalıcı Olarak Taşındı) durum kodunu kullanarak benzer içeriğe yönlendirebilirsiniz.

Ziyaretçi istediği ürünü veya bilgiyi bulamazsa, alternatif içerik onları daha uzun süre kalmaları konusunda teşvik edecektir. Burada önemli olan alternatif adresin orijinal istekle ilgili olması ve ziyaretçiye değer sunmasıdır.

Teorik olarak 404 sayfa 301 koduyla otomatik olarak başlangıç ​​sayfası gibi alternatif adreslere yönlendirilir. Uygun yönlendirme açılış sayfalarını el ile ararsanız, ziyaretçinin gemiden atlamasını engellemekte daha etkili olursunuz.

Alternatif hata sayfaları kullanıcı deneyimini geliştirir

İyi bir web sitesi bakımına rağmen, 404 hataları her zaman kaçınılmaz bir durum olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle, sunucunun otomatik olarak oluşturulan HTML hata sayfalarını kullanmak yerine kendi bildirimlerinizi el ile entegre etmeniz önerilir.

.Htaccess yapılandırma dosyası, kullanıcıların bu işlemi gerçekleştirmelerini sağlar. Alternatif 404 mesajlar web sitesinin tasarımına uyarlanmıştır ve durum kodunun üstüne genellikle ek bilgiler, karşılaştırılabilir ürün sayfaları veya sunulan bilgilere genel bir bakış sunar.

HTTP durum kodları arama motoru optimizasyonu için ne anlama geliyor?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) söz konusu olduğunda, birçok HTTP durum kodu çok önemlidir. 404 kodu yalnızca istenen sitenin bulunamadığı anlamına gelmez, aynı zamanda arama motorlarının içeriği tarayamadığı anlamına gelir.

Tıpkı insan ziyaretçilerde olduğu gibi, arama motoru botları da farklı içeriklere yönlendirilir. SEO nedeniyle, 404 Hatasını hiçbir zaman gözardı edemeyiz.

Bütün 404 Hata sayfalarını çözüme kavuşturup kullanıcının istediği adrese yada bizim belirlediğimiz adrese yönlendirmemiz gerek. Bu yönlendirmeyi de 301 ve 302 Durum kodlarıyla çözebiliriz.

Arama motoru tarayıcısı bir web adresi isteği sırasında 301 durum kodu bulursa, geçersiz adres arama dizininden silinir ve ardından bir yönlendirme yapılır.

Eski sayfaların bağlantı köprüsü işlem sırasında kaybolmaz, ancak 301 iletme hedefine aktarılır.

Bu, eski sayfa gelen bağlantıların hedefi olursa ve edinilen yetki ve gücün yeniden yönlendirme hedefine aktarılmasını istiyorsanız, kullanışlıdır.

302 durum kodu yalnızca geçici bir yönlendirme gösterdiğinden farklı davranır, böylece eski adres dizinde kalır. Bu durumda mevcut geri bağlantıların bağlantı gücü, yeniden yönlendirme hedefine aktarılmaz.

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

YAZILIMA DAİR!