c++ # html # java # programlama dili # web

Java nedir ve kimindir? (Adım Adım Açıklama)

İbrahim Bozkurt
JAVA
Java Nedir?

Bu blogda Java ‘nın ne olduğunu, özelliklerini ve bileşenlerini öğreneceksiniz. Ayrıca Java ‘nın Piyasadaki farklı alanlardaki talebini de öğreneceksiniz.

Java Nedir?
Java Nedir?

Java, C ++ üzerine kurulu kullanımı kolay bir bilgisayar programlama dilidir. Programcıların, sayısal kodlar yazmak yerine, İngilizce tabanlı komutlar kullanarak bilgisayar talimatları yazmasını sağlar.

Üst düzey bir dil olarak bilinir, çünkü insanlar tarafından kolayca okunabilir ve yazılabilir.

Türkçe’de olduğu gibi , Java’da da talimatların nasıl yazıldığını belirleyen bir dizi kural vardır.

Bu kurallar sözdizimi olarak bilinir. Bir program yazıldığında, üst düzey talimatlar bilgisayarların anlayabileceği ve uygulayabileceği sayısal kodlara çevrilir.

Java ‘yı Kim Oluşturdu?

90’lı yılların başında, ilk olarak Oak ve ardından Green adıyla geçen Java, şu anda Oracle’ın sahip olduğu bir şirket olan Sun Microsystems için James Gosling tarafından yönetilen bir ekip tarafından oluşturuldu.

Başlangıçta cep telefonları gibi dijital mobil cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, Java 1.0 1996 yılında halka açıldığında, ana odağı internet üzerinde kullanılmak üzere kaydırılmış ve geliştiricilere animasyonlu web sayfaları üretmeleri için bir yol sağlayarak kullanıcılarla etkileşime girmişti.

Ancak, sürüm 1.0′dan beri, 2000’de J2SE 1.3, 2004’te J2SE 5.0, 2014’te SE 8 ve 2018’de SE 10 gibi birçok güncelleme yapıldı.

Yıllar geçtikçe, Java, hem internette hem de internet dışında kullanım için başarılı bir dil olarak gelişti. 

Neden Java’yı Seçmelisiniz?

Java, akılda tutulması gereken birkaç temel ilkeyle tasarlanmıştır:

  • Kullanım Kolaylığı: Java’nın temelleri, C ++ adlı bir programlama dilden gelir. C ++ güçlü bir dil olmasına rağmen, sözdiziminde karmaşıktır ve Java’nın bazı gereksinimleri için yetersizdir. Java, güçlü ve kullanımı basit bir programlama dili sağlamak için C ++ fikirlerini geliştirdi.
  • Güvenilirlik: Programcı hatalarından ölümcül hata olasılığını azaltmak için Java gerekli. Bunu akılda tutarak, nesne yönelimli programlama tanıtıldı. Veriler ve manipülasyon tek bir yerde bir araya getirildiğinde, Java’ya sağlamlık katıyor.
  • Güvenlik: Başlangıçta ağlar üzerinden veri alış verişi yapacak mobil cihazları hedef aldığından, yüksek düzeyde güvenlik içerecek şekilde oluşturulmuştur. Muhtemelen bugüne kadarki en güvenli programlama dilidir.
  • Platform Bağımsızlığı: Programların yürütülmekte oldukları makineler ne olursa olsun çalışması gerekir. Java, işletim sistemi, donanım veya üzerinde çalıştığı aygıtlarla ilgilenmeyen, taşınabilir ve platformlar arası bir dil olarak yazılmıştır.

Sun Microsystems ekibi, bu kilit prensipleri birleştirmede başarılı oldu ve Java’nın popülerliği, sağlam, güvenli, kullanımı kolay ve taşınabilir bir programlama dili olarak izlenebilir.

Nereden Başlayacağım?

Java’da programlamaya başlamak için önce geliştirme setini indirip yüklemeniz gerekir .

JDK’yı bilgisayarınıza yükledikten sonra , ilk Java programınızı yazmak için size temel bir öğretici kullanmaktan alıkoyacak hiçbir şey yoktur.

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim