ArmyYazılım

JavaScript Framework (En Popüler 5 tanesi)!

Kasım 5, 2019 | İbrahim Bozkurt

JavaScript Framework. Node.js ile şahlanan JavaScript en popüler web programlama dilleri arasında yer alıyor. JavaScript geniş kullanım alanına sahip. Kullanım çeşitliliği JavaScript e yoğunluk kazandırıyor.

Yazılımcılar ise bu yoğunluğu bölmek için kullanım alanlarına göre javascript i framework lere ayırdı. FrameWork kelime manası olarak “çatı” anlamına gelir fakat yazılım alanında çalışma sahasıdır.

Aşağıdaki javascript framework ler birbirlerinin yerine hemen hemen her yerde kullanılabilir fakat her framework kendi alanına özel performans göstermektedir. Sizde projenize göre istediğiniz framework u seçerek projelerinize import edebilirsiniz.

Aşağıdaki javascript framework lerin arkasında çok önemli şirketler vardır. Misal React.js ‘nin oluşturucusu facebook mühendisleridir. Bu framework facebook tarafından hali hazırda kullanılıyor zaten.

En Popüler 5 JavaScript Frameworkü!
En Popüler 5 JavaScript Frameworkü!

Hal böyle olunca bizde sizler için en popüler JavaScript frameworklerini listeledik.

İşte JavaScript framework ler;

1. Angular JavaScript Framework

Angular, web uygulamaları ve SPA’lar (tek sayfa uygulamaları) oluşturmak için en çok kullanılan JavaScript frameworklerinden biridir.

Angular JS
Angular JS

Angular’ın önceki versiyonuna AngularJS adı verildi ve 2009 yılında Google tarafından geliştirildi ve piyasaya sunuldu.

O zamandan beri uzun bir yol kat edildi ve pek çok kurumsal düzeyde web uygulamasını güçlendiren bir MIT lisanslı açık kaynak projesi olarak bulunuyor.

2. React

Facebook tarafından inşa edilen React, hızla popülarite kazanmış ve en hızlı büyüyen JavaScript frameworkü haline geldi.

Facebook'tan React JS
Facebook’tan React JS

Reakt, Facebook’un ve Instagram’ın kullanıcı arayüzlerine güç sağlar ve bundan dolayı, yüksek performans gösteren kurumsal uygulamalar için stabildir.

3. Ember JavaScript Framework

Ember, geniş bir topluluğun desteğini almış, öğrenmesi kolay, akıllı bir JavaScript frameworküdür.

Ember JS JavaScript Framework
Ember JS JavaScript Framework

Ember, kendisini iddialı web uygulamaları oluşturmak için bir framework olarak açıklıyor ve veri değişiklikleri üzerine otomatik olarak güncellenen Handlebars tabanlı şablonlara ev sahipliği yapıyor.

Ember.js, programcı üretkenliğine odaklanır ve yaygın deyimlere yer verir; böylece geliştiricinin önemsiz seçimler yaparak vakit kaybetmesi engellenmiş olur.

4. Aurelia

Aurelia, mobil, masaüstü ve web için popüler bir JavaScript istemci frameworküdür.

Aurella JS
Aurella JS

Aurelia, iki yönlü veri bağlama sunar ve ES5, ES 2015, ES 2016 ve TypeScript gibi farklı JavaScript türlerini destekler.

Aurelia, monolitik çerçeve yaklaşımını yerine, daha küçük, odaklanmış modüllerden meydana gelir. Aurelia, kodu test etmeyi kolaylaştırır ve üreticilerinden ticari destek sağlar.

5. Meteor

Meteor, JavaScript ile mobil, masaüstü ve web uygulamaları oluşturmak için kapsamlı bir uygulama frameworküdür.

Meteor JS JavaScript Framework
Meteor JS JavaScript Framework

2012’de piyasaya çıktığından buyana, Meteor iyi bir büyüme ve ticari olarak benimsenme gördü.

Bu MIT Lisanslı Açık kaynaklı JavaScript çerçevesi, veritabanından istemci tarafı koduna kadar uzanan entegre bir JavaScript yığını kullanarak daha az kod dizisi ile işlevsellik oluşturmaya odaklanır.

Meteor’un gelişiminin arkasındaki Meteor geliştirme grubu, Meteor uygulamaları için resmi destek ve kurumsal düzeyde hosting hizmeti sunuyor.

İlginizi çekebilir…

En Popüler Blog Türleri hangileridir?

Umarım faydalı bir makale olmuştur …
İyi çalışmalar dilerim …

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …angular js aurelia js ember js javascript javascript framework meteor js react js vanilla javascript
3 sene / JAVASCRİPT ve JQUERY


Yorumlar