marka stratejisi # marka stratejisi belirleme # marka stratejisi nasıl belirlenir # markalaşma # wordpress

Marka Stratejisi Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

İbrahim Bozkurt
OKUMALIK
marka-stratejisi-belirlerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Marka Stratejisi belirlemek pusula ile yola çıkmak gibidir. Yolunuzu kaybetmez ve odak noktanızdan sapmazsınız. Misyonunuz mutlaka olmalı.

Marka stratejisi oluştururken süslü bir logo ve havalı bir sloganın en önemli şey olduğunu düşünüyorsanız, biraz kaba bir uyanış içinde olabilirsiniz.

marka-stratejisi-belirlerken-dikkat-edilmesi-gerekenler
marka-stratejisi-belirlerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Tasarım önemli olsa da, marka stratejisi, görseller kadar tüketici ihtiyaçları ve sektörünüzdeki rekabet ortamları ile ilgilidir.

Peki marka stratejisi nedir? Bir şirketin güçlü bir marka olarak başarısına katkıda bulunacak uzun vadeli amaç ve hedeflerini ifade eder.

Başarılı bir marka stratejisi, hangi amaç ve hedeflerin öncelikli olması gerektiğini seçerken hem müşterileri hem de rakipleri dikkate alır.

Stratejinizin ayrıca benzersiz marka kimliğinizi yansıtması gerekir ; bu, esasen şirketinizin kendisini halka nasıl temsil ettiğidir.

Başlamanıza yardımcı olmak için, marka stratejinizi hayata geçirmek için uygulaması kolay beş ipucunu bir araya getirdik.

1. Markanızın Temel Değerlerini Vurgulayın

Dünyadaki her tanınmış markanın kendi temel değerleri vardır. Bu inançlar, ister küçük bir işletme ister milyar dolarlık bir işletme olun, şirket kültürünüzü yönlendirir. Ve marka stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır.

Neden? Çünkü çoğu insan markaları destekledikleri ideallere göre değerlendiriyor. Bağlı tüketicilerin% 77’si onlarla aynı değerleri paylaşan markalardan alışveriş yapıyor.

Markanızın hangi temel değerleri temsil etmesini istediğinizi belirleyin. Listenizin başında unutulmaz bir müşteri deneyimi mi oluşturuyorsunuz?

Çevre üzerinde olumlu bir etki oluşturmak mı istiyorsunuz? Değerleriniz ne olursa olsun, tutarlı bir şirket imajı oluşturmak için bunları marka varlıklarınız genelinde yayınlayın.

Starbucks, markalarının temel değerlerini  sitelerinde bir misyon beyanıyla gösterir .

Markanızın temel değerlerini web sitenizde, sosyal medya kanallarınızda ve diğer marka platformlarında paylaşın. Bu değerlerin açık ve öz olduğundan emin olun, böylece onları okuyan insanların marka konumunuz konusunda kafaları karışmasın.

Temel değerleriniz, yeni müşteriler tarafından markanızı diğerlerinin üzerinde seçmek için kullanılan bir farklılaştırıcı olarak hizmet etmelidir.

Marka adınızı, hedef pazarınızda yıllarca yankı uyandıracak değerlerle eş anlamlı hale getirmekle ilgilidir.

2. Dürüst Olun | Marka Stratejisi

İnsanların dürüstlüğün en iyi politika olduğunu söylemesinin bir nedeni var. Bilgiye neredeyse anında erişimin hakim olduğu bir dünyada, insanlar özgünlüğe ve şeffaflığa her zamankinden daha fazla değer veriyor. Aslında, tüketicilerin% 94’ü şeffaf bir markaya daha sadık olduklarını söyler.

Bir marka yanlış yaparsa, müşteriler o şirketin kendi hatalarını üstlendiğini görmek ister.

Ayrıca markanın gerçek duygu ve duygulara sahip gerçek insanlar tarafından yönetildiğini bilmek istiyorlar.

Bu, özellikle yeni bir ürün veya hizmete sahip yeni bir markaysanız ve yeni yeni pazarlama stratejinizi çözüyorsanız önemlidir.

Müşteri şikayetlerini halının altına süpürürseniz, müşterilerin güvenini kaybedersiniz.

Örneğin Nike’ı ele alalım. Ayakkabı ve giyim devi, her türlü müşteri talebini ele almak için bir Twitter hesabı oluşturdu.

Team Nike Twitter hesabının, onarım seçenekleri konusunda dürüst davranarak ve yardım sunarak zorlu bir müşteri durumunu nasıl ele aldığını görün.

Sinir bozucu müşterilere sosyal medya veya çevrimiçi incelemeler aracılığıyla hitap etmek, süreçte küçük bir marka kişiliğini gösterirken bir hatayı üstlenmenin harika bir yoludur.

Her müşteri duyulmak ister. Geri bildirimlerini kabul etmek, markanızın kusurlarına açık olduğunu ve işleri doğru yapmak istediğini gösterir.

3. Sadık Müşterileri Ödüllendirin

Bir marka, özellikle sosyal medya ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik çağında, yalnızca topluluğu kadar güçlüdür. Bu nedenle markanız için yeni veya eski müşterileri ödüllendirdiğinizden emin olmanız çok önemlidir.

Ve bugünün müşterileri çabalarının takdir edilmesini bekliyorlar. 2019 Sadakat Barometresine göre: mişterilerin %75 ‘i sürekli alışveriş yaptıkları markaların kendilerini ufakta olsa ödüllendirmesini bekliyor.

Yeni müşteriler veya ürünlerinize veya hizmetlerinize önemli miktarda para harcamış olanlar için indirim veya hediye kartı gibi ekstra teşvikler sunmayı düşünün.

Pazarlama çabalarınıza veya iş stratejinize dahil etmek için bir ödül programı bile oluşturabilirsiniz.

Müşteriler web sitenize girdiğinde ödül programınızla bir pop-up tasarlamak kadar basit bir şey harika bir başlangıç ​​noktası olabilir.

En önemlisi, ödülünüzün hedef kitlenizin gerçekten takdir edeceği bir şey olduğundan emin olun. Hiç kimse işe yaramaz eşyalarla dolu bir hediye sepetiyle eve gitmek istemez.

En iyi müşteriler sadece bir satın alma işlemi yapanlar değil – markayı savunanlardır.

Olumlu çevrimiçi incelemeler ve sosyal medya yorumları bırakacaklar ve arkadaşlarına veya aile üyelerine ürününüzü kullanmalarını ilk söyleyenler olacaklar.

Onlara ödüllerle doğru davranın, işinizi duyururlar ve marka yakınlığı oluşturmanıza yardımcı olurlar .

4. Rakiplerinize Yakından Bakın

İşletmenizin başka bir şirketin kopyası olmasını istemezsiniz – ancak bu, rakiplerin markalarını görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Çoğu endüstri, değişen rekabet ortamlarına sahiptir. Sektörünüzdeki rakiplerin sayısı ne olursa olsun, her zaman markalarının değer önerisine ve zaman içinde müşterilerle nasıl etkileşime girdiklerine dikkat ettiğinizden emin olun.

Benzersiz bir marka imajını nasıl oluşturacağınızı öğrenmek için rakiplerinizin marka temas noktalarında hız kazanın.

Rakiplerinizi “takip etmenin” minimum çalışma gerektiren birkaç kolay yolu vardır. Rakipleri sosyal medyada takip edin ve birisinin olumlu bir şekilde sohbetten ayrıldığı müşteri etkileşimlerine dikkat edin.

Rakiplerin web sitelerindeki marka mesajlarında (örneğin logolar, renkler, görev bildirimleri, hatta blog gönderileri) ve sosyal medya kanallarında yapılan önemli değişiklikleri not edin.

5. Herhangi Bir Yöntemle Tutarlı Kalın | Marka Stratejisi

Markanız adına yaptığınız her şey – mesajlarınızdan logo renklerine kadar – pano boyunca uyumlu olmalıdır.

Marka tutarlılığı, müşterilerin markanızı diğerlerinden ayırt etmesine ve bir bakışta fark etmesine yardımcı olur.

Marka tutarlılığı oluşturmanın en önemli parçası, evrensel bir marka yönergeleri kümesi belirlemektir.

Bu kurallar, markanızın tonunu, renklerini, yazı tiplerini ve diğer tasarım varlıklarını çalışanlara açıklamalıdır.

Örneğin Spotify, web sitelerinde özellikle tüm kurumsal marka kurallarına özel bir sayfa oluşturdu.

Bu yönergeleri derlemek için Frontify gibi marka yönetimi yazılımlarını kullanmayı düşünün.

Bu araç, marka yönergelerinizi ve varlıklarınızı tek bir yerde tutar, böylece çalışanların erişmesi kolaydır.

Marka Stratejinizle Esnek Olmayı Unutmayın

Markanız durağan değildir – müşterileriniz ve sektörünüz değiştikçe zamanla gelişecektir.

Marka stratejinizi şirketinizin pazarlama ve liderlik ekipleriyle düzenli olarak yeniden gözden geçirin.

Grup birlikte, mevcut pazar durumuna göre hangi ayarlamaların yapılması gerektiğini belirleyebilir.

Armyyazılım.com İbrahim BOZKURT

Herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin!Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim