mikro pazarlama # mikro pazarlama nasıl oluşturulur # mikro pazarlama nasıl yapılır # mikro pazarlama nedir # mikro pazarlama stratejisi

Mikro Pazarlama Stratejisi Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

İbrahim Bozkurt
OKUMALIK
mikro-pazarlama-stratejisi-nedir-ve-nasil-olusturulur

Mikro Pazarlama Stratejisi işletmenizi müşterilerinize daha iyi anlatmak ve ürünlerinizin müşterileriniz ile uyumunu sağlamak için çok önemli

Mikro Pazarlama Stratejisi. Müşterilerinizi ne kadar iyi tanırsanız, işiniz o kadar iyi olur.+

mikro-pazarlama-stratejisi-nedir-ve-nasil-olusturulur
mikro-pazarlama-stratejisi-nedir-ve-nasil-olusturulur

Günümüz pazarının aşırı rekabetçi doğasını ele almak için işletmelerin daha büyük yerine daha küçük düşünmesi gerekiyor. Mikro pazarlama burada devreye giriyor.

Bu tür bir pazarlama stratejisi, daha geniş hedef kitleniz içinde çok niş bir pazara hitap etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Güçlü bir mikro pazarlama stratejisi, işletmenizin bir ürünü veya hizmeti pazarlamak için çok özel insan gruplarını müşteri olarak bünyesine dahil etmesine yardımcı olabilir.

Ölçeklenebilir bir mikro pazarlama stratejisi oluşturma hakkında bilmeniz gerekenler.

Mikro Pazarlama Stratejisi Nedir?

Mikro pazarlama, müşteri tabanınızın küçük bir grubunu hedefleyen bir pazarlama türüdür.

Bunlar, konumları, yaşları, ilgi alanları, hane halkı geliri, alışveriş davranışları veya meslekleri gibi çok spesifik özellikleri paylaşan, hedefi iyi belirlenmiş müşterilerdir. Özünde, mikro pazarlama, genel grupların aksine belirli bireyleri hedef alır.

Örneğin, bir pazarlama ajansı, ürün veya hizmetlerini genellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere pazarlayabilir. Bununla birlikte, sundukları dijital reklamcılık hizmetlerinin küçük perakende mağazalarına da hitap ettiğini fark edebilirler.

Belirli sayıda çalışanı olan perakende mağaza sahiplerini hedefleyen bir mikro pazarlama stratejisi oluşturmaya karar verebilirler.

İşletmeler Neden Mikro Pazarlama Stratejisi Kullanıyor?

Mikro pazarlama, hem büyük hem de küçük işletmeler tarafından kullanılmaktadır.

Örneğin, büyük bir işletmenin yeni ürünler veya hizmetler sunması veya küçük işletmelerin yerel reklamcılık çabalarıyla bir temel kazanmasına yardımcı olması için harika bir yol olabilir.

İşletmelerin mikro pazarlamayı kullanmasının başlıca nedenleri, ürün veya hizmetlerini satabilecekleri çok özel bir pazar segmenti bulmaktır.

Bu anlamda niş pazarlamadan bile daha spesifik . Bir şirket, bu belirli kitleyi doğru ürün veya hizmetle eşleştirebilirse, geniş bir ağ oluşturmaya göre daha yüksek bir geridönüş oluşturabilir. Birçok işletme bunu yeni teklifleri ve reklam fikirlerini test etmek için yapar.

Örneğin Coca-Cola gibi büyük bir şirkete bakarsanız, hedef kitleleri içinde ekstra kafeinli ve kızarmış vanilya aromalı Diet Coke gibi bir ürünü içecek sadece küçük ve belirli bir grup insan var.

Coca-Cola, söz konusu alkolsüz içecek için gerçekten bir iştah olduğunu belirlemek adına muhtemelen bir mikro pazarlama stratejisi uygulamıştır.

Mikro Pazarlama Stratejisi ‘nin Artıları ve Eksileri

Bu tür bir pazarlama planını uygulamadan önce dikkate alınması gereken birkaç mikro pazarlama avantajı ve dezavantajı vardır.

Mikro pazarlama hakkında düşünürken akla gelen birincil dezavantaj, ne kadar zaman taahhüdü olabileceğidir.

Çok özel bir müşteri grubunu hedeflediğiniz için, onları samimi bir düzeyde tanımanız gerekir.

Ayrıca ayrıntılı alıcı kişileri oluşturmanız ve pazar araştırmanızı gerçekten derinlemesine incelemeniz gerekir.

Bunu akılda tutarak, mikro pazarlama kampanyaları yürütmenin de getirdiği bazı belirgin avantajlar vardır.

Bu faydaların başında, bu çabaların ne kadar hedefe yönelik olabileceği. Yaşı veya iş unvanı gibi şeylere göre bir müşteriyi gerçekten tanımaya başlıyorsunuz. Bu bilgilerle donatıldığında, genel ihtiyaçlarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Diğer bir yararı da, mikro pazarlamanın yatırım getirisini artırmada ülke çapında yaygın bir kitle pazarlama kampanyasından genellikle daha uygun maliyetli olmasıdır. Daha az insanı hedeflediğiniz için, onları hedeflemek için daha az para harcarsınız.

Başarılı Mikro Pazarlama Stratejilerine Sahip Markalar

Başarılı mikro pazarlama stratejileri oluşturmuş birçok harika şirket örneği var ve her biri bunu farklı şekillerde gerçekleştirdi. Birkaç büyük kazananı vurgulayacağız:

Coca Cola

Coca-Cola kampı tarafından uygulanan başarılı bir mikro pazarlama stratejisine bir örnek, 20 onsluk şişelerindeki Coca-Cola etiketini müşteri isimleriyle değiştirdikleri 2014 “Bir Kolayı Paylaş” kampanyasıdır. Müşteri tabanlarına göre hangi isimlerin en çok satacağını analiz etmek için bir mikro pazarlama stratejisi geliştirdiler.

Kişiselleştirilmiş dokunuş şirket için büyük bir başarı haline geldi ve Coca-Cola, % 19 ile 20 onsluk şişede yıldan yıla en büyük büyümesini gördü.

HubSpot

HubSpot kurucu ortağı ve CEO’su Brian Halligan, genellikle 2008 yılında “gelen pazarlama” terimini ortaya atmasıyla tanınır.

O zamandan beri, gelen pazarlama, dünya çapında binlerce şirket tarafından kullanılan bir pazarlama temel malzemesi haline geldi.

HubSpot, gelen pazarlama nişine sahip oldu ve konsept etrafında inşa edilmiş kitaplar, bir konferans ve bir akademi oluşturuldu.

HubSpot’un gelen pazarlama konseptini oluşturmak için uyguladığı mikro pazarlama stratejisi, özellikle pahalı reklam ve pazarlama kampanyaları oluşturmaya gücü yetmeyen küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedeflemekten doğmuştur. Gelen pazarlama, bu soruna düşük maliyetli bir çözüm olarak hizmet etti.

Uber

Belirli müşteri ihtiyaçlarını hedeflemek için son derece hedefli mikro pazarlama kampanyaları geliştiren bir şirketin en iyi örneklerinden biri Uber’den başkası değildir.

Aslında, bugün hepimizin bildiği ve sevdiği araç çağırma hizmeti olarak başlamadılar.

Uber, eskiden şehrin taksi sorunları nedeniyle yalnızca San Francisco’ya hizmet veren, uygulama tabanlı bir siyah araba limuzin servisiydi.

Bu yeni hizmetle ilgili haberler hızla San Francisco’ya yayıldı ve çok geçmeden diğer eyaletler de onun için yaygara kopardı.

Eyaletten eyalete geçerken Uber, bu pazarlara hitap eden yerelleştirilmiş mikro pazarlama kampanyaları oluşturdu.

Bu, farklı şehir ve eyaletlerdeki belirli ulaşım sorunlarını belirlemek için sosyal medya verilerini kullanmaya odaklandı.

Uber daha sonra bu pazarlardaki insanları uygulamayı kullanmaya ikna etmek için farklı promosyonlar ve tavsiye avantajları içeren yerelleştirilmiş çevrimiçi reklamlar oluşturdu.

Ölçeklenebilir Mikro Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur

İşletmeniz için uygulayabileceğiniz farklı mikro pazarlama stratejileri vardır, ancak her strateji şu önemli adımlara dayanmaktadır:

1. Alıcı Personeli Oluşturun

Alıcı personeli, başarılı bir mikro pazarlama stratejisinin en önemli parçasıdır. Onlar olmadan, müşteri tabanınız hakkında samimi bir anlayışa sahip olmayacaksınız.

Çok yönlü bir alıcı profili oluşturmak için hem nicel hem de nitel bileşenleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

Nicel bileşenler için, mümkün olduğunca çok sayıda veri havuzundan ölçümler almalısınız.

Verilerin alınabileceği bazı yerler arasında Google Analytics, Instagram Insights, Facebook Insights ve YouTube Analytics bulunur.

Bu analiz platformları demografi, yaş, cinsiyet, konum ve ilgi alanları hakkında bilgi sağlayabilir.

Bu nicel verileri almak istemenizin nedeni, mevcut müşterilerinizin web siteniz ve içeriğinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu yüksek düzeyde anlamaktır.

Nicel veriler, size alıcı personelinizin genel özelliklerini söylerken, nitel veriler, bu müşterileri duygusal düzeyde neyin beslediğini anlamak için tasarlanmıştır.

Bu bilgileri bulmanın en iyi yolu, bir anket yapmak veya belirli sayıda müşteriyle görüşmektir.

Müşterilerle röportaj yapıyorsanız, adil bir kapsam elde etmek için en az 10 kişiyle konuşmak isteyeceksiniz.

Niceliksel veri noktalarını zaten aldığınız için, nerede alışveriş yaptıkları, bir markaya güvenmelerini sağlayan ve markanıza güvenmelerini sağlayan şey gibi daha derinlemesine soruları yönlendirmeye yardımcı olabilir.

2. Onlara Ulaşmanın En İyi Yolunu Belirleyin

Artık kime pazarlama yaptığınızı bildiğinize göre, bunu nasıl yapacağınızı anlamanın zamanı geldi.

Oluşturduğunuz her alıcı kişisinin, en çok kullandıkları platformlar söz konusu olduğunda farklı tercihleri ​​olabilir. 19 yaşındaki bir üniversite öğrencisi zamanının çoğunu Instagram’da geçirebilirken, 58 yaşındaki bir ebeveyn çoğu zaman Facebook’ta olabilir.

Demografik veriler gibi faktörler, belirli insanlar için hangi platformların en iyi çalışacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Alıcı kişilere ulaşmanın en iyi yolunu belirlemek nihayetinde size kalmıştır. Bunu göz önünde bulundurarak, onlarla çevrimiçi olarak bağlantı kurmanın bazı yaygın yolları şunlardır:

  • Çevrimiçi reklamlar (Google, Facebook vb.)
  • Sosyal medya (Facebook, Twitter, Instagram vb.)
  • Podcast’ler (iTunes, Spotify vb.)
  • Video akış hizmetleri (YouTube)

3. Mesajınızı Bulun

Hedef müşterilerinize ulaşmak için doğru platformları bulmak bir şeydir, ancak onları dönüştürmek için doğru mesajlaşma olmadan pek bir şey yapamazsınız.

Bu nedenle, alıcı personel oluşturmanın niteliksel bileşeni çok önemlidir – personelinizin duygusal düzeyde nasıl düşündüğünü anlamanız gerekir.

Mülakatlar yapmak ve neden şirketinize güvendiğine dair kendilerinden emin olduklarından bahsettikleri anahtar cümleleri yazmak en iyi uygulamadır.

Bu ifadeler satın almak için güçlü duygusal itici güçlerdir, bu nedenle bunları reklamlarınızda veya organik mesajlaşmanızda kullanmak, alıcı personeliniz arasında yankı uyandıracaktır.

4. Uygulama ve Test Etme

Niş bir kitleye neyin yankı uyandırdığını test etmek için mikro pazarlamayı kullandığınızdan, mesajlaşma onları en iyi nasıl dönüştüreceğiniz konusunda size fikir verecektir.

Örneğin, bir Facebook reklam kampanyası oluştururken, hangisinin daha yüksek dönüşüm oranına sahip olduğunu görmek için A / B’yi test etmek için her zaman iki reklam varyantı oluşturmak isteyeceksiniz.

Kazanan formülünüzü bulduğunuzda, mikro pazarlama stratejinizi ölçeklendirmek için sonraki reklam kampanyalarında bundan yararlanabilirsiniz.

Bu yapı taşlarını yerleştirdikten sonra, mikro pazarlama kampanyanızı uygulama zamanı.

İzleyicinin nasıl tepki verdiğini görmek için sürekli olarak farklı mesajları test ettiğinizden emin olun.

Oradan, en iyi geridönüşü elde ettiğinizden emin olmak için kampanyayı optimize edebilirsiniz.

Armyyazılım.com İbrahim BOZKURT

Herhangi bir sorunuz ve öneriniz varsa, yorumlar kısmında bize bildirin!Eğer yazılım ile ilgileniyorsanız sizde bizlere katılıp makaleler yazabilir video içerikler üretebilirsiniz. Sizlerle birlikte bizde büyük bir ekip olabiliriz.

Ayrıca İnstagram hesabımızı takip edebilir  bize  Twitter ’dan da yazabilirsiniz.

Bu platformlardan herhangi birinde hsabınız yok ise telaşa gerek yok. İstediğiniz soruyu yorumlarda belirtebilirsiniz.

İlginizi çekebilir…

Tüm HTML Kodları ve Açıklamaları!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir
ArmyYazilim