ArmyYazılım

Nesnelerin İnterneti (IoT) (Internet of Things) Nedir?

Kasım 22, 2019 | İbrahim Bozkurt

İşte Nesnelerin interneti hakkında bilmeniz gereken her şey. Nesnelerin İnterneti veya kısaca “IoT”, internetin gücünü bilgisayarların ve akıllı telefonların ötesine, bir dizi başka şey, süreç ve çevreye yaymakla ilgilidir.

Nesnelerin İnterneti (IoT)
Nesnelerin İnterneti (IoT)

ArmyYazilim.com içindeki her mühendisin aklındaki bir sorudur aslında Internet of Things (IoT) veya “IoT nedir?” Mühendislerimizin bilmediğinden değil gerçek cevabın henüz tam manası ile verilememiş olmasından kaynak lanıyor. Bu yüzden bizde bu makaleyi kaleme almaya karar verdik.

 Genel olarak, bu soruya aşırı teknik cevaplar sadece daha fazla kafa karışıklığı ve soru üretir.

Bir bilgisayarı mühendise teknik detaylarıyla anlatmanız onun hoşuna gider ve size pürdikkat dinler ancak burada biz Nesnelerin İnterneti (IoT) ni herkesin anlaması için son kullanıcıya anlatır şekilde anlatacağız.

Bu sayede her okur sıkılmadan ve rahat bir şekilde Nesnelerin İnterneti (IoT) ni anlayabilir.

“Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?”

Google ‘da “Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir?” diye arama yaptığınızda çok gereksiz teknik bilgiyle karşılaşırsınız ve size de bu kavramın zor bir anlama süreci olduğu olgusu oluşur.

Fakat konu çok basittir ve herkesin anlaması teknolojik çağda çok önemlidir.

Mesela “ Nesnelerin İnterneti (IoT) nedir? “ uzun anlamsız ve teknik bir açıklama aşağıda verilmiştir.

Ancak bu açıklamanın çok daha ötesinde bir anlama sahiptir Nesnelerin İnterneti (IoT).

“Nesnelerin İnterneti (IoT), birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya insanlara benzersiz tanımlayıcılar ve insandan insana veya insana ihtiyaç duymadan bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneği sağlayan bir sistemdir bilgisayar etkileşimidir. ”

-IOT’un gereksiz yere teknik bir açıklaması

Eğer onu okuyup, “tamam da… ne?” Diye düşünürseniz, yalnız değilsiniz. Çoğu insan, IoT’nin nitrit kumluğına dalmak istemez ve buna ihtiyaç duymaz.

Bu yüzden, bu yazıda size Nesnelerin İnterneti ve sizi nasıl etkileyebileceği konusunda basit bir açıklama sunacağız.

Bu makale, IoT ile tanışması gereken diğer topluluklarla (arkadaşlar, aile üyeleri veya müşteriler gibi) paylaşmak için bir kaynak olarak da kullanılabilir.

Atlamadan önce, “Nesnelerin İnterneti” ve “IoT” nin birbirlerinin yerine kullanılabileceğini ve kullanılması gerektiğini unutmayın. Ve hızlı bir ipucu: “IoT” demekten kaçının.

Nesnelerin İnterneti (IoT) nin Basit ve Teknik Olmayan Açıklaması!

Şu an bu yazıyı nasıl okuyorsunuz? Masaüstünde, cep telefonunda, belki bir tablette olabilir, ancak hangi cihazı kullanıyorsanız kullanın, kesinlikle internete bağlı.

Bir internet bağlantısı harika bir şey, bize daha önce mümkün olmayan her türlü avantajı veriyor.

Yeterince yaşlandıysanız, bir akıllı telefon olmadan önce cep telefonunuzu düşünün. arayabilir ve mesaj atabilirsiniz, ancak artık avucunuzun içinde herhangi bir kitabı okuyabilir, herhangi bir filmi izleyebilir veya herhangi bir şarkıyı dinleyebilirsiniz. 

Ve bu sadece akıllı telefonunuzun yapabileceği inanılmaz şeyleri adlandırmak için bir dizi erişebilirliktir.

Mesele şu ki, şeyleri internete bağlamak, birçok şaşırtıcı yarar sağlıyor. Bu avantajları akıllı telefonlarımız, dizüstü bilgisayarlarımız ve tabletlerimizle hepimiz gördük, ama bu her şey için de geçerli. Ve evet, her şeyi kastediyorum.

Nesnelerin İnterneti aslında oldukça basit bir kavram, dünyadaki her şeyi alıp internete bağlamak anlamına geliyor .

Bu kavramın çok dar ve sıkı bir şekilde tanımlandığı için değil, daha geniş ve gevşek bir şekilde tanımlandığı için ortaya çıktığını düşünüyoruz.

IoT’de pek çok örnek ve olasılık varken kavramı kafanıza sokmak zor olabilir.

Netleşmek için, şeyleri internete bağlamanın faydalarını anlamanızın önemli olduğunu düşünüyoruz. Neden her şeyi internete bağlamak istiyoruz?

Neden Nesnelerin İnterneti (IoT) Önemlidir?

İnternete bir şey bağlandığında, bu bilgi gönderebileceği veya bilgi alabileceği veya her ikisini birden yapabileceği anlamına gelir.

Bu bilgi gönderme ve / veya alma yeteneği Nesneleri akıllı kılar ve akıllı olması her açıdan iyidir.

Örnek olarak tekrar akıllı telefonları (smart phones) kullanalım . Şu anda dünyadaki hemen hemen her şarkıyı dinleyebiliyorsunuz, ancak telefonunuzda aslında dünyada kayıtlı her şarkıya sahip olduğu için değil.

Bunun nedeni, dünyadaki her şarkının başka bir yerde saklanmasıdır; ancak telefonunuz, (o şarkıyı soran) bilgileri gönderebilir ve ardından yine o bilgiyi alabilir (bu şarkıyı telefonunuza aktarabilir).

Akıllı olmak için, bir şeyin içinde süper depolama veya süper bir bilgisayara sahip olması gerekmez. Tek yapmanız gereken süper depolamaya veya süper bir bilgisayara bağlanmak . Bağlanmak harikadır.

Nesnelerin İnterneti’nde, internete bağlı olan her şey üç kategoriye ayrılabilir:

  1. Bilgi toplayan ve daha sonra gönderen şeyler.
  2. Bilgi alan ve ardından hareket eden şeyler.
  3. İkisini de yapan şeyler.

Ve bunların üçünün de birbirlerini besleyen büyük faydaları var.

1. Bilgi Toplama ve Gönderme!

Bu sensörler demektir. Sensörler, sıcaklık sensörleri, hareket sensörleri, nem sensörleri, hava kalitesi sensörleri, ışık sensörleri olabilir.

Bu sensörler, bir bağlantı ile birlikte, daha akıllı kararlar almamızı sağlayan çevreden otomatik olarak bilgi toplamamıza izin veriyor.

Çiftlikte, toprak nemi hakkında otomatik olarak bilgi edinmek çiftçilere tam olarak bitkilerinin sulanması gerektiğini söyleyebilir.

Çok fazla sulamak (çok pahalı bir sulama sistemi kullanımı ve çevresel olarak atık) zararlı olabilir veya çok az sulamak pahalı bir bitkinin kaybı ile sonuçlanabilir.

Çiftçi, bitkilerin tam olarak doğru miktarda su almasını sağlayabilir sensörler vasıtasıyla.

Çiftçiler için daha fazla para ve dünya için daha fazla yiyecek bu sensörler sayesinde kazanılmış olur.

Gördüğümüz, duyduğumuz, kokladığımız, dokunduğumuz ve tattığımızın bize, insanların dünyayı anlamalarına olanak sağladığı gibi, sensörler de makinelerin dünyayı anlamalarına izin veriyor.

2. Bilgi Edinme ve Harekete Geçme!

Makinelerin bilgi edinmesi ve sonra hareket etmesi ile ilgili çok şey biliyoruz. Yazıcınız bir belge alıyor ve yazdırıyor.

Arabanız, arabanızın anahtarlarından bir sinyal alır ve kapılar açılır. Örnekler sonsuzdur.

İster “açma” komutunu göndermek, isterse bir 3D yazıcıya bir 3D model göndermek kadar karmaşık olsun, makinelere uzaklardan ne yapacaklarını söyleyebileceğimizi biliyoruz. Ne olmuş yani?

Nesnelerin İnterneti’nin gerçek gücü, işlerin yukarıdakilerin her ikisini de yapabildiği zaman ortaya çıkar.

Bilgi toplayan ve gönderen, aynı zamanda bilgi alan ve hareket eden şeyler.

3. İkisini Birden Yapmak!

Çabucak tarım örneğine geri dönelim. Sensörler, toprak nemiyle ilgili bilgileri toplayarak çiftçiye bitkileri ne kadar sulayabileceklerini söyler, ancak gerçekte çiftçiye ihtiyaç duymazsınız.

Bunun yerine, sulama sistemi topraktaki nemin ne kadar olduğuna bağlı olarak otomatik olarak açılabilir.

Siz de bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Sulama sistemi internet bağlantısı üzerinden hava durumu hakkında bilgi alırsa, ne zaman yağmur yağacağını da bilir ve yağmurlu bir günde ekinleri sulamamaya karar verir, çünkü yağmurla sulanırlar.

Ve orada bitmiyor! Toprak nemi hakkındaki tüm bu bilgiler, sulama sisteminin mahsulleri ne kadar suladığı ve mahsullerin ne kadar iyi büyüdüğü, tüm bu bilgileri anlamlandıran şaşırtıcı algoritmalar çalıştıran süper bilgisayarlara gönderilebilir.

Ve bu sadece bir çeşit sensör. Işık, hava kalitesi ve sıcaklık gibi diğer sensörleri ekleyin ve bu algoritmalar çok daha fazlasını öğrenebilir.

Bu bilgileri toplayan onlarca, yüzlerce, binlerce çiftlikle birlikte, bu algoritmalar, dünyanın büyüyen nüfusunu beslemeye yardımcı olarak, mahsullerin en iyi şekilde nasıl yetiştirileceğine dair inanılmaz fikirler üretebilir.

Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir Kısa Açıklaması?

IoT Nedir? : Nesnelerin interneti veya kısaca “IoT”, internetin gücünü bilgisayarların ve akıllı telefonların ötesine, bir dizi başka şey, süreçlere yaymakla ilgilidir.

Bu “bağlantılı” şeyler bilgi toplamak, geri bilgi göndermek veya her ikisini birden kullanmak için kullanılır.

IoT neden önemlidir? : IoT, işletmelere ve insanlara daha iyi bir bakış açısı ve kontrol sağlar. İnternet erişiminin ötesinde kalan nesnelerin ve ortamların yüzdesi 99% dur.

Bunu yaparak, IoT işletmelerin ve insanların çevrelerindeki dünyaya daha fazla bağlanmalarını ve daha anlamlı, daha üst düzey iş yapmalarını sağlar.

Temel anlamda Nesnelerin İnterneti (IoT) tam manasıyla budur. Herşeyi internete bağlamak ve herşeyin herşey hakkında analiz yapmasının farklı kötü sonuçlarda doğuracağını unutmamak gerekir.

Ancak Nesnelerin İnterneti (IoT) kaçınılmaz bir gerçek. Ülke ve millet olarak gereken değeri vermemiz şart. Bu noktada irili ufaklı işletmelerin hepsinin bu konu hakkında araştırma ve destek almasını öneriyoruz.

Tabiki işletmeler ve iş sahibi insanlar için değil sadece nesnelerin internet (IoT). Yaşayan herkes için çok önemlidir.

Sizin de bu konuda söylemek istedikleri varsa mutlaka yorumda belirtmeli. Aklınıza takılanlar da varsa kesinlikle yorumlarda sormalısınız çünkü bu alanda uzman kişi veya kişiler size dönüş yapacaktır.

İlginizi çekebilir…

WordPress Spam Yorumlarla Mücadele için Önemli İpuçları ve Araçlar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …internet of things IoT nesneler nasıl internete bağlanır nesnelerin interneti nesnelerin interneti ne yapar nesnelerin interneti nedir
3 sene / YAZILIMA DAİR!


Yorumlar