c++ # Disney # Google # IBM # Instagram # java # Nokia # Pinterest # python # Yahoo!

Python Nedir? (Adım Adım Açıklama)

İbrahim Bozkurt
PYTHON
Python Nedir?

Python, web ve uygulama geliştirmek için tasarlanmış nesne yönetimli bir programlama dilidir. Python ile robotik kodlama da yapabilirsiniz.

Teknik açıdan Python, öncelikle web ve uygulama geliştirme için entegre dinamik anlambilimine sahip nesne yönelimli, üst düzey bir programlama dilidir. Hızlı Uygulama Geliştirme alanında son derece çekicidir. Çünkü dinamik yazma ve dinamik ciltleme seçenekleri sunar. 

Python Nedir?
Python Nedir?

Python nispeten basittir, bu nedenle öğrenilmesi kolaydır, okunabilirliğe odaklanan benzersiz bir sözdizimi gerektirir. Geliştiriciler Python kodunu diğer dillerden çok daha kolay okuyabilir ve çevirebilir. Bu da, programın bakım ve geliştirme maliyetini düşürür. Çünkü ekiplerin önemli dil ve deneyim engelleri olmadan işbirliği içinde çalışmasına izin verir.

Ek olarak, Python, modüllerin ve paketlerin kullanımını destekler; bu, programların modüler bir tarzda tasarlanabileceği ve kodun çeşitli projeler arasında yeniden kullanılabileceği anlamına gelir. İhtiyacınız olan bir modül veya paketi geliştirdikten sonra, diğer projelerde kullanılmak üzere ölçeklendirilebilir ve bu modülleri almak veya vermek kolaydır.

Python’un en umut verici yararlarından biri hem standart kütüphanenin hem de tercümanın hem ikili hem de kaynak biçimde ücretsiz olarak sunulmasıdır. Python ve gerekli tüm araçlar tüm büyük platformlarda mevcut olduğundan, hiçbir istisna yoktur. Bu nedenle, yüksek geliştirme maliyetlerini ödemekten endişe etmek istemeyen geliştiriciler için cazip bir seçenek.

Python’un bu açıklaması aklınızda yer etmediyse, endişelenmeyin. Yakında anlayacaksınız. Bu bölümden almanız gereken şey Python’un mobil de dahil olmak üzere web üzerinde ve uygulama biçiminde yazılım geliştirmek için kullanılan bir programlama dili olmasıdır. Öğrenmesi nispeten kolaydır ve gerekli araçlar ücretsiz olarak kullanılabilir.

Bu Python’u neredeyse herkes için erişilebilir kılar. Öğrenmeye vaktiniz varsa, dille ilgili inanılmaz şeyler oluşturabilirsiniz.

Python Nasıl Kullanılır?

Python genel amaçlı bir programlama dilidir ve bu, neredeyse her şey için kullanılabileceğini söylemenin başka bir yoludur. En önemlisi, yorumlanmış bir dildir; bu, yazılı kodun çalışma zamanında bilgisayar tarafından okunabilen bir biçime çevrilmediği anlamına gelir. Oysa çoğu programlama dili, program çalıştırılmadan önce bu dönüşümü yapar. Bu dile, aynı zamanda “betik dili” de denir, çünkü başlangıçta önemsiz projeler için kullanılması amaçlanmıştır.

Script dili” kavramı, kuruluşundan bu yana önemli ölçüde değişti, çünkü Python şimdi sadece banal yerine büyük, ticari stil uygulamaları yazmak için kullanılıyor. Python’a olan bu güven, internet popülerliği kazandıkça daha da artmıştır. Web uygulamalarının ve platformların büyük bir kısmı Google’ın arama motoru, YouTube’u ve New York Borsası’nın (NYSE) web odaklı işlem sistemini içeren oluşumlar Python’a güveniyor. Bir borsa sistemine güç verirken dilin oldukça ciddi olması gerektiğini biliyorsunuz.

Aslında NASA, ekipmanlarını ve uzay makinelerini programlarken Python kullanıyor. Oldukça ilginç, değil mi?

Python ayrıca metin işlemek, sayıları veya görüntüleri izlemek, bilimsel denklemleri çözmek ve veri kaydetmek için de kullanılabilir.

Kısacası, mobil cihazlarınızda, ihtiyaç duyduğunuz veya karşılaşabileceğiniz birçok öğeyi işlemek için perde arkasında kullanılır.

Python’u Öğrenmenin Yararları

Python’u öğrenmenin birçok faydası vardır. Öğrenmesi çok kolay olan bir dildir ve diğer programlama dillerine ve çerçevelerine adım atmak için kullanılabilir. Eğer mutlak bir acemi iseniz ve bu herhangi bir kodlama dili ile ilk kez çalışıyorsanız, kesinlikle istediğiniz bir şey.

Python, Google, Pinterest, Instagram, Disney, Yahoo!, Nokia, IBM ve diğerleri gibi birçok büyük şirket tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mini bir bilgisayar ve DIY aşığının hayali olan RaspBerry Pi, temel programlama dili olarak Python’a da güveniyor.

Muhtemelen bunlardan birinin neden önemli olduğunu merak ediyorsunuzdur ve bunun nedeni Python’u bir kez öğrendiğinizde, bu beceriyi kullanmak için hiçbir zaman bir sıkıntınız olmayacak.

Birçok büyük şirketin dile güvendiğinden bahsetmiyorum bile. Python geliştiricisi olarak iyi para kazanabilirsiniz.

Diğer avantajlar şunlardır:

1) Python prototipler geliştirmek için kullanılabilir ve hızlı bir şekilde çalışmak ve okumak çok kolaydır.

2) Çoğu otomasyon, veri madenciliği ve büyük veri platformları Python’a güveniyor. Bunun nedeni, genel amaçlı görevler için çalışmak adına ideal bir dil olmasıdır.

3) Python, C# ve Java gibi büyük dillerden daha verimli bir kodlama ortamı sağlar. Tecrübeli kodlayıcılar Python ile çalışırken de daha düzenli ve üretken kalma eğilimindedir.

4) Yetenekli bir programcı olmasanız bile Python’un okunması kolaydır. Herkes dil ile çalışmaya başlayabilir, tek gereken biraz sabır ve çok Pratik yapmak. Ayrıca, bu çok programcı ve büyük geliştirme ekipleri arasında kullanım için ideal bir aday yapar Python’u.

5) Python, eksiksiz ve açık kaynaklı bir web uygulama çerçevesi olan Django’ya güç veriyor. Frameworks – Ruby on Rails gibi – geliştirme sürecini basitleştirmek için kullanılabilir.

6) Açık kaynak olması ve toplumun gelişmesi nedeniyle büyük bir destek tabanına sahiptir. Milyonlarca benzer düşünceli geliştirici günlük olarak dille çalışıyor ve çekirdek işlevselliği geliştirmeye devam ediyor. Python’un en son sürümü zaman ilerledikçe geliştirmeler ve güncellemeler almaya devam ediyor. Bu, diğer geliştiricilerle ağ kurmanın harika bir yoludur.

İyi çalışmalar dileriz.

Diğer makalelerde görüşmek üzere hoşçakalın!

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

“Python Nedir? (Adım Adım Açıklama)” için 2 cevap

  1. Duygu Bozkurt dedi ki:

    Kısa bir süre için deneyimlere fırsatım oldu. Çok pratik bir dil.

  2. Latife Güven dedi ki:

    Nasanın kullandığını bilmiyordum. Gerçekten ilginçmiş ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim