ArmyYazılım

Sayfa İçi SEO Stratejisi (10 Adet): 2021’de Blog Gönderisini Optimize Etmek

Nisan 16, 2021 | İbrahim Bozkurt

Sayfa içi SEO stratejilerini izlemeniz gereken çok fazla yol var. Bu yüzden; size son 7 yıl da denen miş ve gerçek; en iyi uygulamaları göstereceğim.

Sayfa İçi SEO Stratejisi (10 Adet): 2021'de Blog Gönderisini Optimize Etmek
Sayfa İçi SEO Stratejisi (10 Adet): 2021’de Blog Gönderisini Optimize Etmek

En popüler son makalelerimden birinin arka ucuna bakmadan ( aşağıdaki video eğitiminde ) bu sayfa içi SEO stratejilerinin içerik başarısının garantisi olmadığını anlamak önemlidir… Bu sayfa içi SEO stratejilerini izleyerek anında binlerce okuyucu edinin.

Bunlar, aynı zamanda kendinizi daha yüksek organik arama sıralamalarında iyi konumlandırmak için uygulamanız gereken en iyi uygulamalardır.

İçeriğinizi düzenli olarak tanıtmak için çalışmaya başlamak olabildiğince hızlı bir şekilde sıralamanıza yardımcı olacak şeydir – ancak günün sonunda; Blogunuz için sayfa içi SEO’yu uygun şekilde optimize etme fikrini; yine de gözden geçirmeniz gerekir. Şimdi, tam olarak bunu yapalım.

10 Sayfa İçi SEO Stratejisi (SEO Sıralaması için Blog Gönderisini Optimize Etmek)

 1. Güçlü Bir Başlık Yazın
 2. Hedef Anahtar Kelime Öbeğinizle ilgili bir URL Seçin
 3. İçerikler kategorileri ile alakalı olmalı
 4. Stratejik Meta Etiketleri Kullanın
 5. Öne Çıkan Bir Görsel Tasarlayın
 6. Alternatif Metinler Kullan (Alternatif Başlık Etiketleri)
 7. Dış ve İç Bağlantıları Dahil Edin
 8. SEO Başlığınızı Tekrar Kontrol Edin (Meta Başlık)
 9. Anahtar Kelime İçin Optimize Edilmiş bir Meta Açıklama oluştur
 10. Anahtar Kelime Yoğunluğuna Dikkat Edin

Bir blog başlatırken; içeriğinizi organik (Google) arama sonuçlarında iyi bir şekilde sıralamanıza yardımcı olacak temel sayfa içi SEO stratejilerine hakim olmaya başlamak önemlidir.

Her blog yazarının bugün uygulaması gereken en iyi sayfa içi SEO stratejilerine hızlı bir şekilde dalalım.

Şimdi, bugün blogumda kullandığım en etkili; sayfa içi SEO stratejilerini kapsayan nihai kılavuzuma geçelim.

1. Sayfa İçi SEO Stratejisi için Güçlü Bir Başlık Yazın

Son araştırmalar, okuyucuların% 80’inin asla başlığı okumanın ötesine geçmediğini buldu. Yani, sadece başlığınızı okuyanların ötesine geçerek içeriğinizi de okuyanların sayısını arttırmak için; ilgi çekici, içeriğ-inizi özetleyen bir başlık seçmelisiniz.

Ayrıca, arama motoru sıralamaları için başlığı optimize ederseniz; blogunuzun genel SEO dostu olma özelliği üzerinde de etkisi vardır.

En-Iyi-WooCommerce-WordPress-Temalari-2021
En-Iyi-WooCommerce-WordPress-Temalari-2021

Başlıklar, bir makalenin arama yapan kişinin sorgusuyla alakalı olup olmadığını belirlemek için; arama motorlarının kullandığı en önemli öğelerden biridir. Bu nedenle, sizinkini yazma ve yapılandırma şeklinize dikkat etmelisiniz.

Sayfadaki SEO’nuzu geliştirmek için daha etkili başlıklar oluşturmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

Sayı ile Liderlik Etme

Bir numara içeren başlıklar, daha fazla tıklama çekme eğilimindedir .

Bunun bir nedeni, sayıların okuyuculara içeriğinizin taranmasının (ve sindirilmesinin) kolay olduğunu göstermesidir. Bu, arama motorlarının gözünde içeriğinizin; değerli olduğunu ve dolayısıyla daha üst sıralarda yer alması gerektiğini gösteren bir işarettir.

Anahtar Kelime Öbeğinizi Başlığınızın Başında Kullanın

Hedef anahtar kelime öbeğinizi başlığınızın ön kısmına yerleştirmek, arama motorlarına önemli olduğunu gösterir. Bu örnekte de görebileceğiniz gibi, makalenizin neyle ilgili olduğunun güçlü bir göstergesidir:

Anahtar Kelime Öbeğinizi Başlığınızın Başında Kullanın
Anahtar Kelime Öbeğinizi Başlığınızın Başında Kullanın

———

Anahtar kelimenizi önden yüklemek; okuyucuların ne hakkında yazdığınızı anında bilmelerine de yardımcı olur. Unutmayın, insanların dikkat süreleri kısadır (ortalama olarak sadece 10 ila 20 dakika). Başlığınızın içindeki arama çubuğuna yazdıkları anahtar kelimeyi hemen görmezlerse; arama sonuçlarında açıkça öne çıkan diğer blog yayınlarına geçerler.

Özetle, anahtar kelimenizi başlığa önden yükleyin:

 • Arama motorlarına blog yayınınızın ne hakkında olduğunu gösterir
 • Okuyucular aradıklarıyla yayınınızın alakalı olduğunu hemen anladığından daha fazla tıklama çeker

Bu nedenle; mümkün olduğu ve başlığınız hala anlamlı olduğu sürece; anahtar kelime öbeğinizin başlığınızın ilk birkaç kelimesi içinde yer aldığından emin olun.

Sayfa İçi SEO Stratejisi için Parantez Kullanın

Blog yayınınızın SEO ‘suna yardımcı olabile cek başka bir başlık alternatifi; parantez kullanmaktır. Parantezlerin SEO’yu güçlendirmeye yardımcı olmasının bir nedeni, başlığınızın görsel olarak daha çekici olmasına yardımcı olmalarıdır.

Potansiyel okuyucunuzun gözünde öne çıkan bir başlığın tıklanma ve dolayısıyla okunma olasılığı daha yüksektir.

Sayfa İçi SEO Stratejisi için Yıl Ekle

Başlığınızda yılı sergilemek ne fark eder? Pekala, ben çok tartışırdım!

İçinde bulunduğunuz yılı başlığınıza eklemek, okuyucularınız için çok daha alakalı görünmesini sağlar. Hızlı tempolu bir dünyada yaşıyoruz ve bilgiler hızla güncelliğini yitiriyor. Başlığınıza bir tarih koymak; arama motorlarına ve okuyuculara blog yayınınızın güncel ve alakalı bilgiler içerdiğini belirtmenin harika bir yoludur.

Başlığınız blog postanızın küçük bir öğesi gibi görüne bilir; ancak inanın bana, blog postanızın performansında büyük bir rol oynar. Yani, sadece başlık yazarken zeki olmayın . Stratejik olun.

2. Sayfa İçi SEO Stratejisi için Hedef Anahtar Kelime Öbeğinizle bir URL Seçin

Birçok blog yazarının yaptığı bir hata; URL ayarlarını optimize etmeden varsayılan olarak bırakmak ve bu nedenle uygulaması çok az çaba gerektiren; önemli bir sayfa içi SEO stratejisini kaçırmaktır.

Hedef Anahtar Kelime Öbeğinizle bir URL Seçin
Hedef Anahtar Kelime Öbeğinizle bir URL Seçin

Basitçe ifade etmek gerekirse; anahtar kelime öbeğinizi doğrudan URL’nize yerleştirmezseniz; arama motorlarının büyük önem verdiği ve kendi yararınıza kullanmanız gereken; büyük bir SEO sıralama faktörünü kaçırıyorsunuz.

Her blog yazısı yazdığınızda , URL’yi hedef anahtar kelime aşamanızı içerecek şekilde düzenlediğinizden emin olun. WordPress’in önerdiği dinamik olarak oluşturulmuş bir URL’yi muhtemelen asla kullanmamanız gerektiğini söyleyecek kadar ileri gideceğim. Bir blog gönderisi URL’sinde gerekli olmayan sayıların veya sembollerin varlığı; sayfadaki SEO sıralama yeteneğinize yarardan çok zarar verir.

Öte yandan, anahtar kelimenizi URL’ye eklemek; onu hem arama motorları hem de okuyucular için okunabilir hale getirir. Bu, maksimum SEO yeteneği için blog yazılarınızı optimize etmeye yardımcı olmak için; uzun bir yol kat eden bir sayfa içi SEO stratejisidir.

Not: URL’lerinizi nispeten kısa ve basit tutun. Bazen eklemeniz gereken tek şey ana anahtar kelime öbeğinizdir ve başka hiçbir şey değildir. URL’ye anahtar kelime öbeğinizden fazlasını eklemeyi düşünüyorsanız; genellikle tüm durdurma kelimelerini (“a”, “ve”, “the,” ve benzeri) kaldırmanızı öneririm.

3. Sayfa İçi SEO Stratejisi için İçerikler Kategorileri ile Akıllı Olmalı

Sayfa içi SEO’nun genellikle göz ardı edilen (veya yanlış yapılan) bir yönü; site yapısına dikkatlice karar vermektir; bu, bir şekilde içeriğinizin içinde yaşadığı kategorilere dönüşür.

İçerikler Kategorileri ile Akıllı Olmalı
İçerikler Kategorileri ile Akıllı Olmalı

Biliyorum, heyecan verici değil, ancak blog yazınızı maksimum SEO sıralaması yeteneği için optimize etmek istiyorsanız; site yapısını göz önünde bulundurmalısınız. Site yapısının sayfa içi SEO’nuza yardımcı olabilecek en önemli yönlerinden biri; blog gönderilerinizin her birine bir kategori atamaktır.

Yine; Google gibi arama motorlarının blogunuzun (ve özellikle de bireysel blog gönderinizin) neyle ilgili olduğunu; bilmesine izin vermekle ilgilidir. Kategoriler tam da bunu yapmanıza yardımcı olur. Arama motorlarının blog yayınınızın bir kullanıcının arama sorgusuyla alakalı olduğunu bilmesine yardımcı olurlar.

İçerik sınıflandırmanın bir başka nedeni; sayfa üzerinde SEO için yararlıdır Google yakın zamanda kullanıcı deneyimi ile tasarımın bir olacağını duyurdu. Yani sitenizde insanları yönlendireceğiniz kategorileriniz; menüleriniz vs. site içi yapınız artık çok daha fazla önem arzediyor.

Not: Kişisel olarak bir blog gönderisine veya sayfasına yalnızca bir kategori atamanızı tavsiye ederim; bu da makalenizin altında bulunduğu konuyu son derece netleştirmeye yardımcı olur.

4. Stratejik Meta Etiketleri Kullanın

Meta etiketleri, bir sayfanın neyle ilgili olduğunu belirtmek için kullanılan küçük metin parçacıklarıdır ve WordPress; bunları oluşturma işlemi sırasında yayınınıza eklemeyi çok kolaylaştırır, örneğin:

Stratejik Meta Etiketleri Kullanın
Stratejik Meta Etiketleri Kullanın

SEO topluluğunda, 2021’de meta etiketlerin sayfadaki SEO’nuzu gerçekten artırıp artırmadığına dair çok fazla tartışma olmasa da, en azından buna inanmayı seviyorum… zarar vermezler!

Teorik olarak, meta etiketler, arama motorlarına tam olarak belirli gönderinizin veya sayfanızın tam olarak ne hakkında olduğunu pekiştirir. Makalenizi tanımlayan bir avuç (5 ila 10) anahtar kelime öbeği eklediğinizi düşünün.

Ayrıca, blog yayınınız için en alakalı birkaç meta etiketi eklemeniz bir veya iki dakikadan fazla sürmez – bu nedenle onları dahil etmenin bir zararı olmaz.

Blog yazılarınız için akıllı meta etiketleri nasıl yazarsınız? Basit!

Ana hedef anahtar kelimelerinizi kullanın ve bunların birkaç varyasyonunu ekleyin. Etiketlerinizin uzun olması gerekmez, yukarıdaki örneğim gibi etiket başına sadece birkaç kelime. Kaç tane eklemeniz gerektiğine gelince, 5 ila 10 anahtar kelime eklemeniz yeterli olacaktır.

5. Öne Çıkan Bir Görsel Tasarlayın

Öne çıkan bir resim, makaleniz sosyal medyada ve bazen organik arama sonuçlarında paylaşıldığında görünecek olan blog yayınınızın “küçük resmi” görüntüsüdür. Blog gönderinizin neleri kapsayacağının görsel bir özeti olarak hizmet etmelidir.

Sayfa İçi SEO Stratejisi (10 Adet): 2021'de Blog Gönderisini Optimize Etmek
Sayfa İçi SEO Stratejisi (10 Adet): 2021’de Blog Gönderisini Optimize Etmek

Bu nedenle, blog yazılarınıza kesinlikle öne çıkan bir resim atamanız gerekir – ve ideal olarak görsel olarak öne çıkan bir resim.

Öne çıkan bir görüntünün sayfa içi SEO ile ne ilgisi var ve daha fazla trafik elde etmek için blog yayınınızı nasıl optimize etmelisiniz?

Size iki iyi neden göstereceğim:

 • Google bazen görselleri en üstte sıralar : Arama sorgusunun türüne bağlı olarak Google, görselleri arama sonuçlarının en üstünde sunar. Resminiz kalabalıktan sıyrılıyorsa (yani, bu sadece basit bir stok fotoğraf değilse), arama motorları önce resminizi görüntülemeyi tercih edebilir ve böylece kullanıcıların onu okumak için tıklama şansını artırabilir.
 • Sosyal katılımda yardımcı olur : Okuyucularınız blog gönderinize bir bağlantı paylaştığında, öne çıkan görüntü ağlarının ilk gördüğü şeydir. Öne çıkan görsel, makalenin içeriğiyle alakalıysa, bu, katılımı artırmaya yardımcı olur.
 Öne Çıkan Bir Görsel Tasarlayın
Öne Çıkan Bir Görsel Tasarlayın

Bu , Canva , Visme veya Adobe Photoshop gibi araçlarla dikkat çeken öne çıkan görüntüler tasarlamak için biraz zaman ve çaba harcamanız gerektiği anlamına gelir .

İnsanların görsel yaratıklar olduğunu unutmayın; bu yüzden bize çekici göz şekerleri vermek, daha fazla kişiyi blog yazınızı okumaya çekmek için harika bir yoldur.

6. Resimler için Altermatif Metin (Alternatif Başlık Etiketleri) kullanın

Alternatif başlık metni (görüntü alt etiketleri olarak da bili nir), bir sayfadaki bir görüntünün amacını açıklar. Birincil amaçları erişilebilirliği artırmak olsa da, arama motorlarına görüntüyü düzgün bir şekilde dizine eklemelerine ve bir bütün olarak sayfanın daha büyük amacı için metinlerini hesaba katmalarına yardımcı olan daha iyi bağlam sağlarlar.

Resimler için Altermatif Metin (Alternatif Başlık Etiketleri) kullanın
Resimler için Altermatif Metin (Alternatif Başlık Etiketleri) kullanın

Akıllı alternatif metin yazmak için üç ipucu:

 • Alternatif metin, çok uzun olmaksızın, mümkün olduğunca resmi açıklayıcı olmalıdır (maksimum 5 ila 15 kelime düşünün)
 • Anahtar kelimeyle ilgili bir şeyler yapmadığınız sürece, alt metninize anahtar kelimeler ekleyin.
 • Anahtar kelime kotanızı doldurmayı önlemek için, farklı resimler için farklı resim alt metni kullanın ve her resmi açıklamaya sadık kalın

Ne yaparsanız yapın, görsellerinizi alternatif metin eklemeden WordPress’e yüklemeyin … çünkü boş alternatif metin içermeyen bir resim (1) ekran okuyuculara herhangi bir yardım sağlamaz ve (2) aynı zamanda amacı gözlerde belirsizlik bırakır arama motorları için de bir anlamı olmaz.

Görsel alt metni, buradaki diğer sayfa içi SEO stratejilerimiz kadar büyük bir faktör olmaya bilir, ancak blog yayınlarınızı maksimum SEO sıralaması yeteneği için optimize etmeye yardımcı olurlar ve amaç, birleştirildiğinde iyi çalışan tüm bu en iyi uygulamaları birlikte gerçekleştirmektir.

7. Dış ve İç Bağlantıları Dahil Edin

Bağlantılar, İnternet’in gerçek bel kemiğidir, bu nedenle Google gibi arama motorları, sıralama sinyalleri söz konusu olduğunda bunlara büyük önem verir. Blog yayınınız son derece yetkili bir web sitesinden bağlantılıysa, Google büyük olasılıkla yayınınızı daha yüksek bir organik sıralama pozisyonu ile ödüllendirecektir.

Arama motorları bağlantılara bu kadar önem veriyorsa, o zaman siz de yapmalısınız.

Sayfa içi SEO söz konusu olduğunda, blog yazılarınıza eklemeniz gereken iki ana bağlantı türü vardır: harici bağlantılar ve dahili bağlantılar. Dahası, her iki tür bağlantıyı oluşturma şekliniz (ve konumlarınız) açısından stratejik olmanız gerekir.

Sayfa İçi SEO’da Dış Bağlantılar

Bazen giden bağlantılar olarak da adlandırılan harici bağlantılar, diğer sitelere işaret eden bağlantılardır. Genellikle kaynak veya okuyucularınıza belirli blog yayınınızda ele alamayacağınız daha fazla bilgi vermek için kullanılırlar:

Sayfa İçi SEO 'da Dış Bağlantılar
Sayfa İçi SEO’da Dış Bağlantılar

Blog yayınlarınıza harici bağlantılar eklerken, uymanız gereken en önemli üç kural şunlardır:

 • Mümkünse doğrudan rakip bir web sitesine (içerik konularında çok fazla geçişin olduğu) bağlantı vermekten kaçının
 • Makalenizi sıralamak istediğiniz aynı anahtar kelime öbeğini hedefleyen rakip bir blog gönderisine asla bağlantı vermeyin
 • Bir rakip blog gönderisinin organik aramada sıralanmasını istemediğiniz bağlantı metnine harici olarak (veya dahili olarak) bağlanmayın. 

Ve diğer web sitelerine bağlantı yaptığınızda, aşağıdaki harici bağlantılara öncelik verdiğinizden emin olun:

 • Saygın web siteleri . Saygın bir web sitesine bağlantı vermek, otoritelerine “dokunmanın” harika bir yoludur. Arama motorlarına sayfanızdaki içeriğe de güvenilebileceğini belirtir.
 • Son gönderiler . Mümkün olduğunca; son birkaç yıl içinde yayınlama (veya güncelleme) tarihi olan bir sayfaya bağlantı oluşturmaya çalışın.
 • Orijinal kaynaklar . Bir istatistiği veya gerçeği aktarırken, mümkün olduğunca orijinal kaynağa bağlantı verdiğinizden emin olun.

Blog yayınlarınıza alakalı, değer katan harici bağlantılar eklemek; hem okuyucularınız hem de arama motorlarınız arasında güven oluşturmaya yardımcı olduğundan; makalenizin sayfa içi SEO’sunu sağlamlaştırmanın harika bir yoludur.

Sayfa İçi SEO’da İç Bağlantılar

Dahili bağlantılar, blogunuzdaki diğer gönderilere veya sayfalara basitçe bağlantılardır. Ve gücünüz varken, sırf yapabildiğiniz için; blogunuzdaki her bir gönderiye yeni bir makale içinde bağlantı vermemelisiniz.

Sayfa İçi SEO 'da İç Bağlantılar
Sayfa İçi SEO’da İç Bağlantılar

En önemli makalelerinizin (veya sayfalarınızın) sayfa içi SEO’sunu artırmak için tasarlanmış bir dahili bağlantı stratejiniz olmalıdır. İşte mantıklı bir dahili bağlantı stratejisi oluşturmak için birkaç ipucu:

 • Blogunuzun en önemli sayfalarına düzenli olarak bağlantı verin (en sık)
 • Yeni bir makale yazarken her zaman alakalı ve ilgili sayfalara bağlantı verin
 • Yayınladığınız yeni gönderi başına yaklaşık 5 ila 10 dahili bağlantı eklemeye çalışın (mümkünse)

İyi uygulandığında, dahili bağlantı stratejiniz; başka bir web sitesinden bağlantı aldığında genel sitenizin aldığı yetkiyi paylaşarak blog yazılarınızı sayfa SEO’sunda artırmaya yardımcı olacaktır.

Bu nedenle, bir dahaki sefere yeni bir makale taslağı hazırladığınızda, blogunuzdaki en az birkaç başka ilgili gönderi veya sayfaya bağlantı vermeyi unutmayın.

8. SEO Başlığınızı Tekrar Kontrol Edin (Meta Başlık)

SEO başlığınız (meta başlık olarak da adlandırılır); maksimum SEO sıralaması yeteneği için blog yayınınızı optimize etmek istiyorsanız; doğru yapmanız gereken başka bir kritik unsurdur. Her yeni bir şey yayınladığınızda kesinlikle kullanılması gereken bir sayfa içi SEO stratejisidir.

SEO Başlığı nedir?

Bir SEO başlığı, organik arama sonuçlarında görünen başlıktır. Ana işlevi, arama motorlarına (ve arama yapanlara) blog yazınızdan tam olarak ne bekleyeceklerini söylemektir. İşte yeni bir makale için SEO başlığımın bir örneği:

Sayfa İçi SEO Stratejisi için SEO Başlığı nedir?
SEO Başlığı nedir?

SEO Başlığınızı Nasıl Optimize Edersiniz?

Doğru blog araçlarının (Yoast gibi) gerçekten işe yaradığı yer burasıdır .

Eğer yüklemediyseniz WordPress için Yoast blogunuzda yapmanız gerekir. Aşağıdakiler gibi en iyi uygulamaların bir kontrol listesi ile sayfa içi SEO’nuzu verimli ve kolay bir şekilde optimize etmenize yardımcı olur:

Sayfa İçi SEO Stratejisi için SEO Başlığınızı Nasıl Optimize Edersiniz?
SEO Başlığınızı Nasıl Optimize Edersiniz?

Şimdi, SEO başlığınızı nasıl optimize edersiniz?

 • SEO başlığınızın uzunluğunu izleyin : SEO başlıkları için optimum uzunluğun genellikle; ~ 60 karakterden az olduğu kabul edilir; ancak arama motorları bazen size daha fazla başlık alanı vereceği için biraz denemeye değer. Yine de 60 karakteri aşan herhangi bir şey genellikle kesilir. Merak etmeyin, Yoast SEO başlığınızın ne zaman çok uzun olduğunu görmenize yardımcı olacaktır.
 • Anahtar kelimenizi önden yükleyin : Anahtar kelime öbeğinizi SEO başlığınızın başlangıcına mümkün olduğunca yakın yerleştirmek, hem arama motorlarına hem de okuyuculara makalenizin kapsadığı en önemli konuyu gösterecektir.
 • Tüm büyük harflerden kaçının : Temelde İnternet dilinde bağırmanın yanı sıra; tüm büyük harfler arama motorlarının kafasını karıştırabilir ve kullanabileceğiniz karakter sayısını azaltabilir.
 • Çok Fazla Anahtar kelime kullanmayın : SEO başlığınızı dolduran anahtar kelimeler; arama motorları tarafından cezalandırılmanıza neden olabilir. (sıralamanız daha düşük olacaktır). Ayrıca, arama yapanlar için kötü bir kullanıcı deneyimine yol açarak, düşük tıklama oranlarına neden olur.
 • Okuyucularınız için yazın : SEO başlığınız her şeyden önce okuyucularınız için anlamlı olmalı, sadece arama motorları için yazmayın.

Optimize edilmiş bir SEO başlığı, arama motorları blog yayınınızın bir araştırmacının sorgusuyla alakalı olup olmadığını belirlemek için kullanacağından, sayfa içi SEO oyununuzu güçlendirmede uzun bir yol kat eder.

Harika bir SEO başlığı, gönderinizin gerçek değerini gösterdiği için daha fazla tıklama almanıza da yardımcı olur – bu yüzden biraz zaman ayırın!

9. Sayfa İçi SEO Stratejisi için Anahtar Kelime İçin Optimize Edilmiş bir Meta Açıklama oluşturun

Bir meta açıklama, arama sonuçlarında SEO başlığınızın altında görünen blog gönderinizin veya sayfanızın kısa bir özetidir:

Sayfa İçi SEO Stratejisi için Anahtar Kelime İçin Optimize Edilmiş bir Meta Açıklama oluşturun
Anahtar Kelime İçin Optimize Edilmiş bir Meta Açıklama oluşturun

Arama motorları, girişinizden ilk veya iki cümleyi çekerek bu pasajı otomatik olarak oluşturabilirken, kendi optimize edilmiş versiyonunuzu oluşturmak en iyisidir (Yoast bunu kolayca yapmanıza izin verir).

Bunun nedeni, bazen blog yayınınızdan otomatik olarak alınan snippet arama motorlarının aslında hedef anahtar kelime öbeğinizi içermeyebileceği veya makalenizin kapsayacak şekilde tasarlandığı şeyin mutlak en iyi temsili olabileceğidir.

Sayfa içi SEO’nuz için gerçekten etkili olması için, meta açıklamanın hedef anahtar kelime öbeğinizi içermesi gerekir.

Her zaman kendi meta açıklamanızı yazmanızın bir başka nedeni de, bunu blog yazınız için mini bir “söyleşi” olarak kullanabilmenizdir. İyi yürütülürse; bir meta açıklama okuyucuların ilgisini çekebilir ve arama yapanları önce yayınınızı tıklamaya teşvik edebilir.

Bunu iyi yapmak için, blog gönderinizin neyle ilgili olduğuna dair kısa bir teaser (veya fragman) yazmak için birkaç deneme yapın.

10. Sayfa İçi SEO Stratejisi için Anahtar Kelime Yoğunluğuna Dikkat Edin

Makalenizde anahtar kelime aşamanızdan kaç kez bahsedildiği, blog yayınınızı sayfa içi SEO için optimize etmede önemli bir rol oynasa da, anahtar kelime doldurma bölgesine aşırıya kaçmamaya da dikkat etmeniz gerekir.

Bu, anahtar kelime yoğunluğunuza dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir … ama ne kadarı çok fazla?

Şimdi şahsen,% 1-3 arasında bir anahtar kelime yoğunluğunu hedefliyorum; ancak bu cevap; konuştuğunuz SEO danışmanına bağlı olarak değişebilir. ?

Yine de % 1-3 aralığının ötesine geçmek bazen oldukça agresif olabilir. Sizi (tespit edilirse) arama motorlarının sıralamanızı gömeceği; kaygan aşırı optimizasyon yoluna sürükleyebilir. Neyse ki, Yoast’ın WordPress için SEO eklentisi, blog gönderinizin anahtar kelime yoğunluğunu görmenize yardımcı olacak ve güvenli bir aralıkta kalmanız için size rehberlik edecektir.

Anahtar kelime yoğunluğunuzun biraz fazla olduğunu fark ederseniz; tam anahtar kelime öbeklerinizi potansiyel okuyucular tarafından da; aranabilecek bazı eşanlamlı kelimelerle değiştirmeyi deneyin.

Arama Sıralamanızı Yükseltmek İçin Dikkate Alınacak Bonus Sayfa İçi SEO Faktörleri

Sayfa İçi SEO Stratejisi için Arama Sıralamanızı Yükseltmek İçin Dikkate Alınacak Bonus Sayfa İçi SEO Faktörleri
Arama Sıralamanızı Yükseltmek İçin Dikkate Alınacak Bonus Sayfa İçi SEO Faktörleri

Sayfa içi SEO; organik aramada iyi sıralama için optimize edilmiş çok yönlü; blog gönderileri oluşturmaya yardımcı olmak için birlikte çalışan birçok farklı faktörü hesaba katar. Yukarıda göz önünde bulundurmanız gereken başlıca sayfa içi SEO stratejilerinden bahsetmiş olsam da, dikkate almaya değer birkaç küçük faktör daha var.

Sayfa İçi SEO ‘da Avantajınız İçin Başlıkları Kullanın

Başlıklarınız; blog yayınlarınızın sıralama yeteneğini artırmaya yardımcı olabilecek; başka bir sayfa içi SEO faktörüdür. Blog düzeniniz boyunca başlık kullanımınızı optimize etmek için iki ipucu :

 • HTML etiketleri kullanın : HTML etiketleri (H1, H2, H3, H4 veya H5 vb.), Arama motorlarının blog yayınınızın yapısını ve amacını daha kolay anlamasına yardımcı olur.
 • Anahtar kelimelerinizi başlıklara ekleyin : Mümkün olduğunca, hedef anahtar kelime öbeğinizi ve varyasyonlarını blog yazınız boyunca çok çeşitli başlık boyutlarında ekleyin.

Başlıklarınıza sonradan gelen bir düşünce olarak davranmayın. Gönderinizin her yönünün sayfa içi SEO dostu olması için optimize edilebileceğini ve başlıkların, makalelerinizin genel sayfa SEO’sunu artırmada hayati bir rol oynadığını unutmayın.

Sayfa İçi SEO Stratejisi için Sayfalarınızı Hızlandırın

Daha hızlı yüklenen sayfaların, yavaş yüklenenlere göre bir avantajı vardır . Bu nednle, blogunuzdaki sayfaların ve gönderilerin olabildiğince hızlı yüklenmesini sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.

Google; sitenizdeki belirli bir sayfanın yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü test etmek için; kullanabileceğiniz PageSpeed ​​Insights adlı bir araç bile oluşturdu ve sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesi için; son derece uygulanabilir ve spesifik öneriler sunar.

Sayfa İçi SEO Stratejisi için Sayfalarınızı Hızlandırın
Sayfalarınızı Hızlandırın

Bu notta, sayfa yükleme hızınızı artırmanıza yardımcı olacak önemli bir sayfa içi SEO stratejisi; blog yazılarınız da ki tüm resimleri optimize etmektir. (çünkü bunlar genellkle makaleniz her istendiğinde yüklenen; en büyük dosyalar olabilir).

Blogunuzdaki resimleri optimize etmenin birkaç yolu:

 • Görüntü ve video sıkıştırma : Bu, resimlerinizin veya videolarınızın boyutunu küçülterek daha hızlı yüklenmelerini sağlar. Bunu doğrudan WordPress’te yapmanıza yardımcı olması için ücretsiz veya ucuz araçları veya TinyPNG gibi eklentileri kullanabilirsiniz .
 • Doğru resim formatını kullanın : PNG veya JPEG, sıkıştırılmaları kolay olduğundan blog gönderisi resimleri için tercih edilen dosya formatlarıdır.

Blog gönderinize bir dahaki sefere görseller eklediğinizde; önce bunlrı hız için optimize ettiğinizden emin olun. Bu hem arama motorları hem de; okuyucularınız arasında iyilik yapmanıza yardımcı olacaktır.

Sayfa İçi SEO Son Düşünceler: Blog Yayınlarınızı SEO için Optimize Etmek Çok Önemli

Hoşunuza gitsin veya gitmesin rekabet gün geçtikçe daha da şiddetlendiğinden arama motorlarında iyi sıralama son yıllarda daha zor hale geldi – yine de sayfa içi SEO ‘nuzu belirleye biliyorsanız hala en sürdürülebilir (büyük) trafik kaynaklarından biridir ve siz blogunuzun etki alanı otoritesini oluşturmada da iyi bir iş çıkardınız.

Bu nedenle bu sayfa içi SEO stratejilerini içeriğinize uygulayarak bloglama başarısı için en baştan doğru temeli atmak önemlidir.

Evet, bu temel sayfa içi SEO stratejilerinin içeriğinizi veya sayfanızı arama motorlarının gözünde yüksek kaliteli veya yetkili olarak görüldüğü bir yere götürmek için; yapmanız gereken şeyler olduğunu tekrarlayarak bunu tamamlamak istiyorum. .

İçerik sıralamanızı rekabetçi arama sonuçlarının en üstünde veya üst sıralarda almak için uygulanması gereken bir dier sayfa dışı SEO faktörleri de vardır. Bazı önemli sayfa dışı SEO faktörleri şunları içerir:

 • Misafir bloglama yani yüksek kaliteli doğal bağlantılar elde etmek ve artan trafik sağlamak.
 • Anlamlı miktarda sosyal paylaşımları toplamak yani arama motorlarına içeriğinizin popüler olduğunu bildirmek
 • Topluluklardan yayınlardan veya saygın çevrimiçi hedeflerden yönlendirme trafiğini artırmak.

Tüm bu sinyaller iyi bir temel sayfa içi SEO ile birlikte; arama sonuçlarının en üstünde yer almanıza yardımcı olur ve tabii ki; aynı zamanda blogunuza trafik çekmenize de yardımcı olur.css sayfa içi seo sayfa içi seo ipuçları sayfa içi seo nedir seo uyumlu içerikler wordpree Yoast SEO
1 sene / SEO


Yorumlar