apple # html # java # javascript # python # swift # yazılım

Swift Programlama Dili Nedir ve Neden Öğrenmeliyiz?

İbrahim Bozkurt
YAZILIMA DAİR!
Swift Programlama Dili Nedir ve Neden Öğrenmeliyiz?

Apple’ ın yazılım dünyasına kazandırdığı Swift ‘in kullanımı ve öğrenimi kolaydır. Ayrıca Swift Apple ekosistemindeki cihazlarda ve Linux’ da çalışıyor.

Swift Programlama Dili Nedir ve Neden Öğrenmeliyiz?

Apple’ın amaca yönelik programlama dili olan Swift, iOS, macOS, iPadOS ve diğerlerinde çalışır.

Bir uygulama geliştiricisiyseniz, muhtemelen araç kitinizde birkaç tane programlama diliniz vardır.

İstatistiksel olarak konuşursak, bunlar muhtemelen Java, Python ve bazı C varyasyonlarını içerir. Ancak daha önce yapmadıysanız Swift programlama dilini cephaneliğinize dahil etmek için güçlü bir argüman var.

Swift, Apple tarafından geliştirilen ve sürdürülen açık kaynaklı bir programlama dilidir. Şirketin geliştiricilerin çeşitli platformları için uygulamalar yazarken kullanmasını önerdiği şeydir.

Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’ın, NeXT’nin kuruluşunun bir parçası olarak onlarca yıl önce lisansladığından beri kullandığı ve Objective-C ‘nin basitleştirilmiş ve oldukça genişletilebilir bir sürümü olarak inşa edilmiştir. Swft, Objective-C dilinin bir evrimidir.

Objektif-C ‘ye ek olarak Swft, Python, Rust, Ruby ve diğer dillerin özelliklerini içerir.

Özelliklerinin birçoğu Swift’i mümkün olduğunca kullanımı kolay hale getirmeye odaklanıyor; bu, gelişmiş string desteği, seçenek türleri ve boş nokta düzenleme veya tamsayı taşması gibi programlama hatalarına karşı korunma önlemleri gibi şeyleri içerir.

Swift’le ne yapabiliriz?

Swift sadece Apple işletim sistemleri ile uyumlu – Android veya Windows cihazlarında yazılım geliştirmek için kullanamazsınız.

Ancak, macOS, tvOS, iPadOS, watchOS ve iOS’da çalıştığı için herhangi bir Apple ürününün kodunu yazmak için kullanabilirsiniz. Linux, bunun tek istisnası, Swft popüler açık kaynaklı işletim sistemi çekirdeğini destekliyor.

Swift kodu, Apple’ın donanım ve işletim sistemlerinden maksimum şekilde yararlanmak için tasarlanmıştır. Bu alanlardaki en son gelişmelere paralel olarak düzenli olarak güncellenir.

Herhangi bir Apple cihazındaki uygulamalar için sunduğu işlevsellik seviyesinin yerini hiçbir şey tutamaz.

Swift programlama dili nasıl öğrenilir?

Anlaşılabilir bir şekilde, Apple, homebrew dili ile aşina olduğu bir noktaya kadar olabildiğince fazla insan almaya istekli ve bunu desteklemek için bir dizi eğitim kaynağına sahip.

Bu tür bir kaynak Swift Playgrounds – çocuklara Swift programlamanın temellerini bir dizi oyun ve zorluklarla öğretmeye yardımcı olan ücretsiz bir iPad uygulamasıdır.

Programlama dünyasına yeni başlayanlar için, burası başlamak için iyi bir yer olabilir, ama muhtemelen en acemi geliştiriciler için basit olanıdır.

Swift öğrenmek için çok sayıda çevrimiçi kursun yanı sıra, daha ileri seviyedeki öğrenciler için e-kitaplar ve diğer resmi Apple kaynakları bulunmaktadır.

Swift ‘e aşina olduktan sonra, uygulamaları geliştirmek için kullanmaya başlamanın en kolay yolu, Apple’ın macOS için IDE’si olan Xcode’un son sürümünü indirmek.

Xcode, bir kod editörü, hata ayıklayıcı, test ortamları ve daha fazlası gibi tüm temel araçları sunar. Swift’in tam sürümünü ve uygulamalar oluşturmaya başlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm çalışma aşamalarını bünyesinde barındırır.

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

“Swift Programlama Dili Nedir ve Neden Öğrenmeliyiz?” için bir cevap

  1. Sevgi Ertürk dedi ki:

    Eğer performansını ilerleyen yıllarda gerçekten kanıtlarsa Windows ta kullanmak için destek sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim