apache # database # localhost # php # php7 # phpmyadmin # wamp # wamp server # wordpress

WampServer Kurulumu Localhost ve phpMyAdmin ile İlk Tanışma

İbrahim Bozkurt
İNDİREBİLİRSİNİZ!
WampServer Logo

WampServer (WAMP) , Windows işletim sistemi kullanan bilgisayarlara Apache, MySql ve PHP desteği sunan paket bir programdır.

WampServer (WAMP) , Windows, Apache, MySQL ve PHP’nin kısaltmasıdır. WAMP yüklemek , işletim sisteminize Apache , MySQL ve PHP’yi yüklemek anlamına gelir.

WampServer Logo
WampServer Logo

Nasıl kurulur? Localhost ve phpMyAdmin Nedir? İlk veritabanını oluşturmak için izle;

Nasıl kurulur? Localhost ve phpMyAdmin Nedir? İlk veritabanını oluştur!

Bunları ayrı ayrı kurabilseniz ancak, genellikle birlikte gelirler ve iyi bir sebepleri vardır. Çünkü hepsi birbirleriyle uyum içinde sürekli çalışmaktadır.

Bu durumda hepsinin bir paket içinde gelmesi güvenliğiniz ve zaman kazancınız noktasında size çok büyük katkılar sağlar.

Wamp gibi Lamp yazılımı da vardır. LAMP’ın L’si Linux için kullanılır. Bu ikisi arasındaki tek fark, WAMP’ın Windows için, LAMP ise Linux tabanlı işletim sistemleri için kullanılmasıdır.

Wamp ’ın ve Lamp’ın açılımına hızla göz atalım:

  1. “ W ” Windows, LAMP (Linux için) ve MAMP (Mac için) anlamına geliyor.
  2. “ A ” Apache’nin kısaltmasıdır. Apache, web sayfalarını sunmaktan sorumlu olan sunucu yazılımıdır. Tarafınızdan görüntülenecek bir sayfa talep ettiğinizde Apache isteğinizi HTTP üzerinden verir ve siteyi gösterir.
  3. “ M ” MySQL’in kısaltmasıdır. MySQL’in işi, sunucunuz için veritabanı yönetim sistemi oluşturmaktır. Sitenizin içeriği, kullanıcı profilleri vb. İle ilgili tüm bilgileri saklar.
  4. “ P ” PHP’nin kısaltmasıdır. WordPress’i yazmak için kullanılan programlama dilidir. Bu tüm yazılım yığını için yapıştırıcı gibi davranır. PHP Apache ile birlikte çalışıyor ve MySQL ile iletişim kuruyor.

Barındırma hesabınıza WordPress’i kurmak ve test etmek yerine,  kişisel bilgisayarınızda (localhost) yapabilirsiniz.

WAMP, bilgisayarınızdaki sanal bir sunucu gibi davranır. Makinenizde yerelleştirildiği ve web’e bağlı olmadığı için tüm WordPress özelliklerini hiçbir sonuç göstermeden test etmenizi sağlar.

Her şeyden önce, dosyalar sitenize yüklenene kadar beklemeniz gerekmediği anlamına gelir ve yedeklemeler-düzenlemeler oluşturmayı çok daha kolaylaştırır.

WampServer (WAMP), hem geliştiriciler hem de tema tasarımcıları için çalışma sürecini hızlandırır. 

Temel olarak, WAMP, web sitenizde çalışmak için çevrimiçi olarak barındırılmasına gerek kalmadan güvenli bir alan olarak kullanılır.

WampServer Dahası;

WAMP ayrıca bir kontrol paneline sahiptir. Yazılım paketini yükledikten sonra, yukarıda belirtilen tüm hizmetler (işletim sistemi hariç) yerel makinenize yüklenecektir.

Diğer işletim sistemleri için WAMP veya başka yazılım paketleri kullanıyor olmanız zaman kazanmanın harika bir yolu.

Bir siteye dosya yüklemek zorunda kalmayacaksınız ve güvenli, kaygısız bir ortamda nasıl geliştireceğinizi öğrenebileceksiniz.

İlginizi çekebilir…

WordPress Spam Yorumlarla Mücadele için Önemli İpuçları ve Araçlar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

“WampServer Kurulumu Localhost ve phpMyAdmin ile İlk Tanışma” için bir cevap

  1. Damla Şekerci dedi ki:

    İndirmeye indirdim bi türlü ayarlayamamıştım ama sonunda tamamladım. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim