ArmyYazılım

Wix WordPress Hangisi Daha İyi? (Lehte ve aleyhte olanlar)

Kasım 25, 2019 | İbrahim Bozkurt

Wix WordPress
Wix vs WordPress

Wix vs WordPress. Web sitenizi oluşturmak için Wix ve WordPress arasında karar vermeye mi çalışıyorsunuz? WordPress, dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusu olsa da, bu tek seçenek değildir.

Wix , kolayca bir web sitesi oluşturmanıza olanak veren bir başka popüler oluşturucudur. Bu yazıda Wix’i WordPress ile karşılaştırarak artıları ve eksileri vurgulayacağız.

Umuyoruz ki, Wix incelemesi ve karşılaştırması ile hangi platformun sizin için uygun olduğuna karar verebileceksiniz.

Not: Bu makale Wix vs WordPress.org için karşılaştırma yapacağız. WordPress.com ile karıştırılmamalı.  WordPress.org ve WordPress.com siteleri arasındaki farkı görmeniz için makalemizi okuyabilirsiniz.

Bu karşılaştırmayı 5 kategoriye ayırdık:

#1.  Maliyetler
#2. Kullanım kolaylığı
#3. Dizayn
#4. Esneklik
#5. E-ticaret

Wix ve WordPress’in bu kategorilerin her birinde nasıl performans gösterdiğini görelim.

Wix vs WordPress: Fiyatlandırma ve Maliyetler

Bir web sitesi kurma maliyeti, platformunuzu seçerken önemli bir faktördür.

Sitenizi geliştirmenin ve sürdürmenin toplam maliyeti tamamen sizin ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır.

Amacımız, bütçeniz içinde ihtiyacınız olan her şeyi yapabileceğinizden emin olmaktır.

Wix ve WordPress’in fiyatlandırmasını, hangisinin size daha fazla para kazandırdığını bulmak için karşılaştıralım.

Wix:

Wix, ücretsiz bir web sitesi oluşturucu sunmaktadır. Ancak, bunun iki büyük olumsuz tarafı vardır.

İlk olarak, web sitenizin üstünde ve altında Wix markalı reklamlar ekler. İkincisi, siteniz için özel bir alan adı kullanamazsınız , bu nedenle site adresiniz: username.wix.com/sitename.

Bunun dışında, temel plan Google Analytics, Favicons, eTicaret gibi gerekli eklentileri sunmaz. Reklamları kaldırmak ve ek özellikler almak için sundukları premium planlardan birine yükseltmeniz gerekir.

Her bir Wix premium planında farklı depolama ve bant genişliği sınırlamaları vardır. Aylık ödeme yapabilir veya yıllık bir plan seçebilirsiniz.

Wix WordPress

Wix’teki en iyi değer planları Sınırsız plan (12.50 $ / ay) ve bir e-Ticaret mağazası istiyorsanız, e-ticaret planına ($ 16.50 / ay) ihtiyacınız var.

Bu maliyet, daha sonra web sitenizde kullanmayı seçtiğiniz uygulamaları içermez.

WordPress:

WordPress yazılımı herkesin kullanabileceği ücretsiz olarak kullanılabilir. Sık sık WordPress’in neden ücretsiz olduğunu ve neyin yakalandığını soruyoruz ?

Eh, en büyük yakalama, kendi alan adınızı ve web hosting yüklemeniz gerekir. Seçebileceğiniz birkaç WordPress barındırma sağlayıcısı var.

Bütçenize bağlı olarak, Bluehost gibi bir WordPress barındırma hizmeti sağlayıcısına sahip temel bir planla başlayabilirsiniz ; bu ücret size aylık 2,75 dolar tutar ve ücretsiz özel alan adı içerir.

Bütçeniz izin veriyorsa, ayda 29 dolara mal olan WPEngine gibi bir yönetilen WordPress barındırma sağlayıcısını kullanabilirsiniz .

Premium WordPress temalarını veya eklentilerini kullanmaya karar verirseniz, WordPress sitesinin maliyeti artacaktır .

Ancak, maliyetleri azaltmak için kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz WordPress teması ve eklentisi bulunmaktadır. Hosting planınızı yükseltmeden eklenti kullanarak WordPress sitenize herhangi bir özellik ekleyebilirsiniz.

Sonuç:

WordPress, Wix’i çeşitli web hosting şirketlerinden elde edilen esnek planlarla yener.

Maliyet, ne kadar kaynak kullandığınıza bağlıdır ve WordPress sitenizi istediğiniz şekilde kullanmakta özgürsünüz.

Wix vs WordPress: Kullanım kolaylığı

Yeni başlayanların çoğu yeni beceriler öğrenmek için çok fazla zaman harcamak istemiyor. Hem Wix hem de WordPress, kodlamayı öğrenmeden web siteleri oluşturmanıza izin verir.

Wix:

Wix , kendi web sitenizi oluşturmak için güçlü ve kullanımı kolay araçlarla gelir. Sitenizdeki herhangi bir öğeyi seçebileceğiniz ve bir WYSIWYG arayüzünde düzenlemeye başlayabileceğiniz basit bir sürükle ve bırak arabirimi sunar.

Wix WordPress

Öğeleri sitenizdeki herhangi bir yere sürükleyip bırakabilir, sayfalarınızdaki şeyleri yeniden düzenleyebilir, içerik yazabilir ve kullanıcı dostu bir ortamda medya ekleyebilirsiniz.

Yeni başlayanların çoğu, bu özelliği kodla uğraşmaktan kurtardığı için bir nimet bulacaktır.

WordPress:

WordPress , bir WYSIWYG ortamında tema özelliklerinizi düzenlemenize izin veren içerik ve tema özelleştiricinizi yazmak için görsel bir düzenleyiciyle birlikte gelir .

Ancak, varsayılan olarak WordPress yerleşik bir sürükle ve bırak sayfa oluşturucu ile birlikte gelmez .

Görünümün tam kontrolünü elde etmek için, kullanıcıların navigasyon menüleri, özelleştirici, görsel yayın editörü, vb. gibi farklı bölümleri tanıması gerekir.

Bu, WordPress’in yeni başlayanlar için küçük bir öğrenme eğrisi gerektirdiği anlamına gelir.

Öte yandan, özelleştirmeyi gerçekten kolaylaştıran binlerce tema var.

Sonuç:

Wix kesinlikle burada kazanan. Kullanıcıların, web sitesini oluşturmaya başlamadan önce platformu öğrenmek veya eklentileri yüklemek için fazla zaman harcamaları gerekmez.

Öte yandan, WordPress’in temellerini anlamaları ve sitelerini kurmak için eklentileri yüklemeleri gerekebilir .

Bununla birlikte, bağımsız Wix oluşturucudan çok daha fazla güç sunan BeaverBuilder veya Divi gibi güçlü WordPress sayfa oluşturucularını kullanabilirsiniz.

Wix vs WordPress: Deisgn ve Düzen

Sitenizin tasarımı ve düzeni, başarınızda önemli bir rol oynamaktadır.

Her site sahibi, yalnızca iyi görünmekle kalmayıp, aynı zamanda kullanıcı dostu bir tasarıma ve markasını öne çıkarmaya yönelik bir tasarıma ihtiyaç duyar.

Wix:

Wix, seçim için 500’den fazla önceden hazırlanmış şablon ile birlikte gelir. Tüm Wix tasarımları tamamen duyarlı ve HTML5’te yazılmıştır.

Yerleşik araçları kullanarak site tasarımınızı daha da özelleştirebilir, yerleşimi değiştirebilir ve uygun gördüğünüz öğeleri yeniden düzenleyebilirsiniz.

Her türlü site için tasarımlar mevcuttur. Şablonlar iş, e-ticaret, hobi, sanat ve zanaat, kişisel vb. Kategorilere ayrılır.

Büyük bir dezavantaj, bir şablon seçtikten sonra değiştiremezsiniz. Değiştirebilir ve yalnızca yerleşik araçları kullanarak istediğiniz kadar özelleştirebilir, ancak başka bir şablona geçemezsiniz.

WordPress:

WordPress için binlerce ücretsiz ve ücretli tema var. Ücretsiz temalar sınırlı destekle gelir, ancak aynı zamanda sıkı bir gözden geçirme sürecinden geçer.

Ücretli temalar genellikle daha fazla özellik sunar ve premium destek seçenekleri ile gelir.

WordPress temaları, küçük kişisel sitelerden tam teşekküllü e-Ticaret sitelerine kadar çeşitlilik gösterir.

Çoğu tema, kendilerine ait yerleşik özelleştirme seçenekleri ile gelir. Kendi temalarınızı ve eklentilerinizi kullanarak bunları daha da özelleştirmekte özgürsünüz .

Kullanıcılar WordPess.org dizininden ücretsiz temalar indirebilirler. Ücretli temalar için, WordPress gibi birçok tema dükkanları vardır.

Themify , CSSIgniter, StudioPress ve daha fazlası. Ayrıca, bir geliştirici kiralayabilir veya şirketiniz için tamamen özel bir tema oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

Sonuç:

WordPress, Wix’ten çok daha geniş bir tema ve tasarım düzenine sahiptir. WordPress kullanıcıları ayrıca temaları kolayca değiştirebilir veya herhangi bir kısıtlama olmaksızın istedikleri kadar özelleştirebilir.

Wix WordPress: Eklentiler ve Uygulamalar

Eklentiler ve Uygulamalar, daha fazla özellik eklemek için platformunuzla birlikte kullanabileceğiniz üçüncü taraf uzantılardır.

Wix onlara uygulamaları çağırır ve WordPress ekosisteminde buna eklentiler denir .

Her iki platformda bulunan uygulamaları ve eklentileri ve bunlarla neler yapabileceğinizi karşılaştıralım.

Wix:

Wix, sitenize ekleyebileceğiniz yaklaşık 200’den fazla uygulamayla birlikte gelir.

Bu uygulamalar, iletişim formları, galeri, yorumlar, e-posta listesi vb. eklemek gibi çok çeşitli özellikler sunar.

Çoğu uygulama ücretsizdir veya bir lite sürümü vardır. Diğer uygulamalar aylık ödeme gerektirir ve fiyatlara göre değişir.

Sınırlı sayıda uygulama olmasına rağmen, site sahipleri tarafından en çok talep edilen özellikleri kapsar.

WordPress:

Bu yazıyı yazarken, sadece WordPress.org eklenti dizininde bulunan 55.000’den fazla ücretsiz eklenti var. Bahsetmek gerekirse, diğer pazarlarda bulunan premium eklentiler.

Şöyle söyler birisi: Düşüncenizde ne varsa, muhtemelen düşüncenizdekini gerçekleştiren bir WordPress eklentisi vardır.

Bir iletişim formu oluşturmak , Google Analytics’i yüklemek , bir üyelik web sitesi oluşturmak veya çevrimiçi kurslar satmak isteyin , bunun için bir eklenti var.

WordPress ile istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Sitenizde hemen kullanabileceğiniz ücretsiz ve ücretli birçok eklenti var.

Sonuç :

WordPress, Wix’i bu alanda kolayca yener. Wix’in uygulama kitaplığı büyüyor olsa da, WordPress kullanıcılarına sunulan büyük seçenekle karşılaştırıldığında hala sınırlıdır.

Wix vs WordPress: E-ticaret

Çevrimiçi şeyleri satmak, yeni başlayanların aradığı önemli bir özelliktir. WordPress ve Wix’in e-Ticaret’te nasıl karşılaştırıldığını görelim.

Wix:

Wix, ücretli planları ile e-Ticaret sunuyor. Bu, ücretsiz plana sahip kullanıcıların, ücretli bir plana yükseltmeden Wix’te e-Ticaret mağazasını çalıştıramayacağı anlamına gelir. WixStores ile sadece PayPal veya Authorize.net kullanarak ödemeleri kabul edebilirsiniz.

Çevrimiçi şeyler satmak için kullanabileceğiniz birkaç üçüncü taraf uygulaması vardır, ancak bu uygulamalar aylık ücretleriyle daha fazla paraya mal olur. Sınırlı ödeme ağ geçitleri ve sınırlı işlevsellikten bahsetmiyoruz bile.

WordPress:

WordPress , dünyadaki tüm e-ticaret sitelerinin% 42’sinden fazlasına güç sağlayan WooCommerce kullanarak çevrimiçi mağazanızı oluşturmayı çok kolay hale getirir .

Ayrıca, WordPress için fiziksel veya dijital ürünler, hizmetler, etkinlikler, abonelikler ve daha fazlasını satmak için kullanabileceğiniz birçok e-ticaret eklentisi de vardır.

WordPress’in çoğu e-ticaret eklentisinin kendilerine özel temaları vardır ve bu eklentilerle çalışmak için özel olarak tasarlanmış birçok temaya sahiptir.

Sonuç:

Uygun bir çevrimiçi mağaza oluşturmak ve büyümeye hazır olmak istiyorsanız, WordPress Wix ile karşılaştırıldığında çok daha fazla esneklik, özgürlük ve seçenek sunar.

WordPress, Wix’e göre herhangi bir web sitesi için bir web yayın platformu olarak çok daha üstün.

Wix, kullanımı kolay bir web sitesi oluşturucusu sunarken, uzun vadede WordPress ile daha fazlasını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makalenin, Wix ile WordPress’i karşılaştırmanıza ve onların artılarını ve eksilerini öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

İlginizi çekebilir…

WordPress Spam Yorumlarla Mücadele için Önemli İpuçları ve Araçlar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …wix wix vs wordpress wix wordpress karşılaştırması wordpress
3 sene / WordPress , YAZILIMA DAİR!


Yorumlar