ArmyYazılım

WordPress Dil Çeviri Eklentileri! (En İyi 9 adet)

Kasım 29, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress Dil Çeviri Eklentileri! (En İyi 9 adet)
WordPress Dil Çeviri Eklentileri

WordPress Dil Eklentileri. WordPress, dünyadaki milyonlarca İngilizce yada türkçe olmayan web sitesi tarafından kullanılmaktadır.

İstediğiniz herhangi bir dilde bir web sitesi oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz.

Ancak, WordPress çok dilli web siteleri oluşturmak için yerleşik bir özelliğe sahip değildir.

Neyse ki, çok dilli içeriği sitenize kolayca eklemenize izin veren bazı güçlü WordPress dil çeviri eklentileri vardır.

Bu yazıda, çok dilli web siteleri oluşturmak için kullanabileceğiniz en iyi WordPress çeviri eklentilerini göstereceğiz.

Web siteniz için en iyi seçeneği seçmenize yardımcı olacak özelliklerine, avantajlarına ve dezavantajlarına göz atacağız.

Çok Dilde WordPress Web Siteleri Oluşturmak İçin Çeviri Eklentisi Seçmek!

Yeni başlayanların çoğu WordPress’i kendi dilinizde kurabileceğinizi ve web sitelerini herhangi bir dilde yapmak için kullanabileceğinizi bilmiyor.

Eklentilerin yardımıyla iki dilli veya çok dilli web siteleri oluşturabilirsiniz. Kullanıcılarınızın Google Translate’i kullanarak içerik çevirmesine bile izin verebilirsiniz.

WordPress için pek çok çeviri eklentisi olsa da, iki ana kategoride tanımlanabilir.

  • WordPress Manuel çoklu dil çeviri eklentileri
  • WordPress Otomatik dil çeviri eklentileri

Çok dilli eklentiler, çok dilli içeriği web sitenize manuel olarak eklemenizi sağlar.

Bu eklentilerin asıl yararı, çevirilerinizin kalitesinin, makine tarafından üretilen çevrimiçi çeviri araçlarından çok daha iyi olmasıdır.

İkinci tür WordPress çeviri eklentileri, içeriğinizi çevirmek için çevrimiçi çeviri hizmetlerini kullananlardır.

Bu eklentiler birden fazla dilde içerik yazmanızı gerektirmez, ancak çevirilerin kalitesi olabildiğince iyi değildir.

En azından öyle olduğu söyleniyor, en iyi WordPress çok dilli eklentileri ve otomatik çeviri eklentileri bakalım.

En İyi WordPress Manuel Çoklu Dil Çeviri Eklentileri

Otomatik WordPress çeviri eklentilerinin aksine, bu çok dilli eklentiler, içerik, tema, eklentiler ve daha fazlası dahil olmak üzere web sitenizin her yönünü elle çevirmenizi sağlar.

Web sitenizi kolayca çevirmek için en iyi WordPress çoklu dil eklentileri için en popüler seçimlerimiz aşağıdadır.

WordPress Dil Çeviri Eklentileri: TranslatePress

WordPress Dil Çeviri Eklentileri

TranslatePress, web sitenizin her yönünü çevirmek için tam teşekküllü bir WordPress çoklu dil eklentisidir. TranslatePress ‘in ana özelliği, doğrudan ön uçtan çevirmenize izin vermesidir.

Çeviri sırasında dilleri kolayca değiştirebilirsiniz; canlı önizleme anında değişecektir.

Bu yaklaşımın bir başka yararı da arayüzü değiştirmeden içeriği, temayı, eklentileri ve hatta meta verileri çevirebilmenizdir.

TranslatePress, manuel çeviriler için idealdir. Kendinizi çevirebilir veya sitenizdeki herhangi bir kullanıcıya özel tercüman kullanıcı rolü atayabilirsiniz . Bu kullanıcılar, yönetici alanına erişmeden içeriği tercüme edebilecektir.

El ile yapılan çeviriler çok iş gibi geliyorsa, o zaman makine çevirileri için Google Translate’i de kullanabilirsiniz. Bu yaklaşım Yapay Zeka kaynaklı çevirileri manuel düzeltmelerle kullanmanızı sağlar.

Eklenti, yerel SEO sonuçlarında size destek olan tüm diller için SEO dostu URL’ler oluşturur.

Fiyatlandırma: Kişisel lisans için 79 € ‘dan başlayan fiyatlarla.

WordPress Dil Çeviri Eklentileri: WPML

WordPress Dil Çeviri Eklentileri

WPML en popüler WordPress çoklu dil eklentileri nden biridir. İçeriği, temaları, eklentileri ve daha fazlasını çevirmenizi sağlayan güçlü bir çeviri yönetim sistemi ile birlikte gelir.

WPML, Çok Dilli blog ve Çok Dilli CMS lisanslama planları ile birlikte gelir. E-Ticaret için çok dilli CMS planına, sayfa oluşturucu desteğine, özel alanlara, çeviri ekiplerini yönetmeye ve diğer bazı özelliklere ihtiyacınız olacak.

Web sitenizde çeviri eklemek ve çok dilli içeriği yönetmek için kullanımı kolay bir arayüzle birlikte gelir. WPML, WordPress temalarınız ve eklentileriniz tarafından oluşturulan tüm yazı türlerini, taksonomileri, özel alanları ve dizeleri destekler.

Ayrıca, web sitenizi üçüncü taraf çeviri hizmeti sağlayıcılarına bağlamanızı sağlar. Hangi içeriğin çevrilmesi gerektiğini seçebilir ve doğrudan web sitenize gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Fiyatlandırma: Çok Dilli Blog sürümü için 29 ABD Doları ve Çok Dilli CMS için 79 ABD Doları.

WordPress Dil Çeviri Eklentileri: Polylang

WordPress Dil Çeviri Eklentileri

Polylang, çoklu dil veya iki dilli bir WordPress sitesi kolayca oluşturmak için başka bir güçlü eklentidir. Yazılarınıza, sayfalarınıza, özel yazı türlerinize, widget’larınıza ve daha fazlasına kolayca çeviri eklemek için basit bir arabirimle birlikte gelir.

Polylang, WordPress temanızı ve eklentilerinizi tercüme etme desteği ile gelmiyor. Varsayılan eklenti e-ticaret desteği içermez, bu nedenle ücretli bir eklenti satın almanız gerekir.

Her dil için SEO dostu URL’ler kurmanıza olanak tanır ve popüler WordPress SEO eklentileri ile iyi çalışır . Dil seçimi için, dil değiştiriciyi bir kenar çubuğu widget’ı kullanarak web sitenize ekleyebilirsiniz.

Fiyatlandırma: Temel eklenti ücretsizdir. Tek bir site lisansı ile 99 € için Pro sürümünü alabilirsiniz.

WordPress Dil Çeviri Eklentileri: Weglot

Weglot bulut tabanlı bir web sitesi çevirisi platformudur. WordPress, Shopify , BigCommerce ve daha fazlası ile birlikte çalışır .

Kurulum sırasında, WordPress sitenizi platformlarına bağlamak için Weglot API’sini girmeniz gerekecektir.

Bundan sonra, tercih ettiğiniz dili, site dilini ve eklemek istediğiniz dilleri seçeceksiniz.

Tüm içeriğinizi çevirmek, çevirileri yönetmek ve canlı web sitenize gitmek için Weglot web sitesini kullanmanız gerekir.

Diğer önemli özellikler SEO dostu URL desteği, WooCommerce desteği, dil değiştirici düğmesi, üçüncü taraf çeviri hizmetleri ve daha fazlasını içerir.

Weglot, dillerin sayısına ve çevrilen kelimelere göre aylık bir fiyatlandırma yapısı kullanıyor.

Bu, sizin için yıllık sabit bir lisansla gelen diğer çoklu dil WordPress eklentilerinden daha pahalı hale getirebilir.

Fiyatlandırma: 1 dil ve 10.000 Söz için 8,25 € ‘dan başlayan fiyatlarla. Popüler PRO planları, aylık 41 € ‘ya sınırsız dil ve 200.000 kelimeyi destekliyor.

MultilingualPress

MultilingualPress, WordPress ile çoklu dil web siteleri oluşturmak için biraz farklı bir yaklaşım benimsemiştir.

Normal bir WordPress kurulumunda çalışmak yerine, her dil için yerleşik WordPress multisite ağını kullanır .

Bu, eklentinin her seferinde bir dil yükleyerek performansı geliştirirken her dil için içeriği verimli bir şekilde yönetmesini sağlar.

Çevirilerinizi tek bir gösterge panosundan yönetmek için kolay bir arayüz ile gelir.

Gönderileri, sayfaları, özel yazı türlerini, taksonomileri ve daha fazlasını destekler.

Mimarisi nedeniyle, her dil kendi alt etki alanı , dizini ve hatta özel bir etki alanı adı olabilir .

Fiyatlandırma: Tek bir çok bölgeli lisans için 199 $ / yıl’dan başlayan fiyatlarla.

En İyi WordPress Otomatik Dil Çeviri Eklentileri

Bu eklentiler, web sitenizi otomatik çeviri hizmetleri kullanarak veya web sitenizin bazı bölümleri için manuel olarak çeviriler sağlayarak çevirmenize olanak sağlar.

Translate WordPress with GTranslate

GTPlate ile WordPress tercüme WordPress için bir Google Çeviri eklentisi. Google çeviri API’sine otomatik olarak bağlanır ve desteklenen tüm diller için çevirileri alabilir.

Web sayfalarınızı kolayca çevirmek için bir dil değiştirici eklemenizi sağlar veya kullanıcının tarayıcısına göre içeriği otomatik olarak çevirebilirsiniz.

Eklenti, SEO dostu URL’leri seçmenize ve arama motorlarının çevrilmiş içeriğinizi indekslemesine izin veren ücretli bir sürüm sunar.

Transposh WordPress Translation

Transposh, otomatik makine çevirilerini manuel insan çevirileriyle birleştirir. Ayrıca, web sitesi ziyaretçilerinizin bağlam içi bir arayüz kullanımı kolay olan çevirilere katkıda bulunmalarına izin verebilirsiniz.

Eklenti çevirileri göndermek için profesyonel çeviri hizmetleri kiralamanıza izin verir. Transposh’un otomatik çeviri özelliği Google, Bing, Yandex ve Apertium çeviri hizmetlerini destekliyor.

Google Website Translator

Google Web Sitesi Tercüman eklentisi, web sitenizin içeriğini çevirmek için Google Çeviri API’sini kullanmanızı sağlar.

Web sitenizde herhangi bir yerde görüntüleyebileceğiniz varsayılan Google çeviri düğmesini kullanır.

Kenar çubuğu widget’ı veya satır içi bir kısa kod kullanılarak görüntülenebilen dil değiştiricide göstermek istediğiniz dilleri seçebilirsiniz.

Kısa kod özelliği, gerektiğinde belirli sayfalar için makine çevirileri sunmanıza olanak tanır.

Çevrilen sayfa, dili seçtiklerinde kullanıcılar tarafından görülebilir veya eklenti tarayıcı ayarları aracılığıyla algılar.

Loco Translate

Loco Translate listedeki diğer çeviri eklentilerinden biraz farklıdır. Temel olarak WordPress temalarını ve eklentilerini çevirmenize izin verir.

WordPress temanız veya eklentiniz çeviriye hazırsa , WordPress panosunun içine çevirmek için Loco Translate’i kullanabilirsiniz.

Orijinal dizeler için bir sütunu ve diğer çeviri için sütunu olan popüler çeviri araçlarına benzer basit bir kullanıcı arayüzü kullanır.

En İyi WordPress Dilde Eklentisi Seçimimiz

Web sitenizdeki içeriği elle çevirmek için çoklu dil çeviri WordPress eklentisi arıyorsanız, TranslatePress kullanmanızı öneririz .

Çok acemi dostu ve çok dilli web sitelerini kullanma deneyimi olmayan kullanıcılar için bile kullanımı oldukça kolaydır. Uzun vadede işinize fayda sağlayacak iki özellik, SEO ve performans için optimize edilmiştir.

Otomatik WordPress çevirileri için, WordPress Translate’i Gtranslate eklentisi ile kullanmanızı öneririz . Kullanımı kolaydır ve ücretsiz sürüm bile otomotik çevirileri için oldukça iyidir.

Arama motorlarının otomatik makine çevirilerini indekslemesine izin vermeli miyim?

Bazı çeviri eklentileri, arama motorlarının dizine ekleyebilmesi için otomatik çeviriler yapmanızı sağlar.

Bu makine çevirileri çok iyi değil. Bazen garip ve hatta yanıltıcı olabilirler. Arama motorlarının bu düşük kaliteli içeriği dizine eklemesine izin vermek kötü bir fikirdir.

Google, bu tür içerikleri tanımlayabilir ve web sitenizin arama sıralamasına zarar verecek spam olarak değerlendirir.

Ancak manuel site çevirileri için evet, Google’ın çevrilmiş sürümlerinizi indekslemesine izin vermelisiniz, böylece yerel SEO’da daha üst sıralara çıkabilirsiniz.

Umarız bu makale çok dilli web siteniz için en iyi WordPress çeviri eklentilerini bulmanıza yardımcı olmuştur.

İlginizi çekebilir…

WordPress Spam Yorumlarla Mücadele için Önemli İpuçları ve Araçlar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …wordpress çeviri wordpress çok dilli websitesi WordPress Dil WordPress Dil çeviri WordPress Dil çeviri eklentileri
3 sene / WordPress


Yorumlar