ArmyYazılım

WordPress İstatistikleri ve Gerçekleri

Kasım 9, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress istatistikleri ni, gerçeklerini ve başkalarını WordPress ‘i kullanmaya başlama konusunda ikna etmenize yardımcı olacak bir araştırmayı derledik.

WordPress İstatistikleri ve Gerçekleri
WordPress İstatistikleri ve Gerçekleri

Son zamanlarda okuyucularımızdan biri, WordPress’i neden kullanmaları gerektiğine dair patronlarını ikna etmeye yardımcı olacak bazı WordPress istatistikleri, gerçekleri ve araştırmaları sunmamızı istedi .

WordPress, dünyanın en popüler web sitesi oluşturucusu olsa da, bazen kullanıcılar için yalnızca popülerlik, kullanıcıların kendi kararlarını vermesi adına yeterli değildir.

Temel Bilgiler: WordPress nedir?

WordPress, kullanıcıların bir web sitesi yapmasını sağlayan açık kaynaklı bir yazılımdır . Ücretsiz bir yazılım olarak indirilebilir ve herhangi bir WordPress hosting şirketine yüklenebilir .

WordPress’in (yazılım), barındırılan bir çözüm olan WordPress.com ile karıştırılmaması önemlidir. Daha fazla bilgi için, yan yana karşılaştırmamızda WordPress.com ile WordPress.org arasındaki farkı görün .

Temel Bilgiler: WordPress nedir?
Temel Bilgiler: WordPress nedir?

Her şey b2 / cafelog adlı bir blog yazım yazılımının iki kullanıcısı yazılımı yeni bir yöne almaya karar verdiğinde başladı. Bu fikir, Mark Little ve Matt Mullenweg tarafından yapıldı ve birlikte, 27 Mayıs 2003 tarihinde WordPress’in ilk versiyonunu yayınladılar.

WP İlk Versiyon
WP İlk Versiyon

O zamandan beri, WordPress basit bir bloglama yazılımından bir CMS’ye, web sitesi oluşturucusuna, e-ticaret platformuna ve daha fazlasına evrildi.

WordPress bir topluluk yazılımıdır ve dünyanın dört bir yanından binlerce kullanıcı kodu göndererek, hataları düzelterek, çevirerek, test ederek ve başkalarının ona yardım etmesine yardımcı olarak katkıda bulunmuştur.

WordPress ’in insanların internette harika şeyler yapmasına nasıl yardımcı olduğunu görmek için bazı WordPress istatistiklerine ve gerçeklerine bir göz atalım.

WordPress İstatistikleri ile ne kadar popüler?

WordPress istatistikleri çok çarpıcı bilgileri ortaya çıkarıyor. WordPress son derece popüler ve tüm dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılıyor.

WP ne kadar popüler?
WP ne kadar popüler?

İşleri perspektife koymak için bazı rakamlar;

 • #1. WordPress, İnternet’teki tüm web sitelerinin% 30’undan fazlasına güç sağlar.
 • #2. Ayrıca CMS pazar payının yaklaşık% 60’ını elinde tutuyor. Başka bir web sitesi oluşturucu yazılımı yakınından bile geçemez.
 • #3. WordPress , Disney, Sony, Facebook ve daha fazlası dahil olmak üzere büyük isim markaları için web sitelerine güç sağlar .
 • #4. İlk 100 Web sitesinin% 14.7’si WordPress tarafından desteklenmektedir.
 • #5. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm yeni alan adlarının % 22’den fazlası WordPress’i kullanıyor.
 • #6. Her gün 1014’ten fazla WordPress sitesi ve 496 adet WooCommerce mağazası , W3Techs tarafından izlenen en iyi 10 milyon web sitesine katılıyor.

WordPress İstatistikleri ile Eklentileri

Eklentiler WordPress web siteniz için uygulamalar gibidir. Sitenize yeni özellikler eklemek ve işlevlerini genişletmek için bunları yükleyebilirsiniz.

WordPress Eklentileri
WordPress Eklentileri

İşte WordPress eklentileri hakkında, WordPress ekosisteminin ne kadar masif olduğunu gösteren, akla getiren bazı gerçekler.

 • #1. Sadece WordPress.org eklenti dizininde 50.000’den fazla ücretsiz WordPress eklentisi vardır.
 • #2. Bu eklentilerin 3 tanesi 5 milyondan fazla web sitesinde yer almaktadır.
 • #3. En iyi 19 WordPress eklentisi 1 milyondan fazla web sitesine yüklenmiştir.
 • #4. En popüler e-ticaret eklentisi olan WooCommerce , tüm zamanların 43 milyonu aşan site içinde 3 milyondan fazla web sitesine kurulmaktadır .

Bu istatistikler sadece WordPress.org eklenti dizinindedir. Birçok eklenti geliştiricisi eklentilerinin premium sürümlerini kendi web sitelerinden satmaktadır.

Sağlıklı bir eklenti ekosistemi ile, web sitenize özel geliştirmenin maliyetinin bir kısmında özel işlevler ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

WordPress İstatistikleri ile Temaları

Temalar bir WordPress web sitesinin görünümünü kontrol eder. Bunlar, görünümünü değiştirmek için web sitenize yükleyebileceğiniz WordPress’e özgü web sitesi tasarım şablonlarıdır.

WordPress Temaları
WordPress Temaları

WordPress kullanıcılarına sonsuz bir tasarım, düzen, renk şeması ve özellik kombinasyonu sunan binlerce ücretsiz ve ücretli WordPress teması vardır.

 • #1. Temalar ilk olarak 2005 yılında WordPress 1.5 ile tanıtıldı ve Kubrick adı verilen tema ilk yeni WordPress temasıdır.
 • #2. Eklentiler gibi, yükleyebileceğiniz hem ücretsiz hem de ücretli WordPress temaları vardır.
 • #3. WordPress.org’un ücretsiz tema dizininin 5,800’den fazla ücretsiz WordPress teması vardır.
 • #4. Builtwith’e göre, Genesis tema çerçevesi, hizmetlerinin analiz ettiği web sitelerinin% 17’si tarafından kullanılan en popüler temadır.
 • #5. Binlerce tema, Commercial WordPress tema mağazaları tarafından, tema başına 40 ABD doları ortalama fiyatla satılmaktadır .

WordPress İstatistikleri ile Güvenliği

WordPress, dünyanın en yaygın kullanılan CMS yazılımıdır ve bu da aynı zamanda hack girişimlerinin, DDOS saldırılarının, kötü amaçlı yazılımların ve truva atlarının ortak bir hedefidir.

 • #1. Önde gelen bir web sitesi güvenlik şirketi olan Sucuri’ye göre , 2017’de saldırıya uğrayan tüm CMS tabanlı web sitelerinin% 83’ü WordPress’i kullanıyordu. WordPress’in CMS pazar payının% 60’ını elinde bulundurması dikkate alındığında bu sayı şaşırtıcı değil.
 • #2. Sucuri ayrıca, saldırıya uğramış WordPress web sitelerinin% 39’unun yazılımın eski bir sürümünü kullandığını da bildirdi. Bu yüzden her zaman web sitenizdeki WordPress’in en son sürümünü kullanmalısınız .
 • #3. Yaklaşık% 50 WordPress sitesi, eski veya kötü kodlanmış bir WordPress eklentisi veya temasının neden olduğu bir güvenlik açığından etkilenmektedir.
 • #4. WordPress sitelerinin yaklaşık% 8’i zayıf bir şifre nedeniyle saldırıya uğradı.

Bazı temel en iyi güvenlik uygulamalarını takip ederek WordPress sitenizi olabildiğince güvenli hale getirebilirsiniz.

Çoğu zaman yukarıdaki istatistikler WordPress’in kötü bir şöhrete kavuşmasına neden olur, ancak gerçekte WordPress’in güvensiz değildir.

WordPress çekirdeği titiz güvenlik denetimlerinden geçer ve diğer birçok platformdan daha güvenlidir.

WordPress’in tek hatası, yukarıdaki gibi istatistiklere yol açan popüleritesidir.

WordPress Topluluğu

WordPress, tüm dünyaya yayılmış büyük bir kullanıcı tabanına sahiptir. Sadece işletmeler değil, hükümetler, okullar ve kolejler , kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve daha fazlası tarafından kullanılır.

WP Topluluğu
WP Topluluğu

Açık kaynaklı bir proje olarak, WordPress küresel bir kullanıcı topluluğu tarafından yönlendirilmektedir. Bu, herkesin projeye birçok farklı şekilde katkıda bulunabileceği anlamına gelir.

 • #1. WordPress çeviri topluluğu, kısmen düzinelerce tercüme edilen 56 dile tamamen çevrilmiştir.
 • #2. 2017 yılında, dünya çapında WordPress toplulukları 48 ülkede 128 WordCamp etkinliği düzenledi ve 39.625 bilet sattı.
 • #3. 2017 yılında, yerel WordPress toplulukları 73 ülkede 4.379 buluşma düzenledi

WordPress Ekonomisi

WordPress, tüm dünyada binlerce iş imkanı sunan, milyarlarca dolarlık bir ekosisteme sahiptir.

WP Ekonomisi
WP Ekonomisi

Bu ayrıca, WordPress ile ilgili ürün ve hizmetleri satan serbest çalışanları, geliştiricileri ve şirketleri içerir.

 • #1. Bu yazının yazıldığı sırada, freelancer.com web siteside, 13.680’inin açık olduğu 564.010 adet WordPress işi yayınlanmıştır.
 • #2. Binlerce WordPress işi şu anda birçok popüler freelance web sitesinde açık durumda.
 • #3. WordPress geliştiricileri için ortalama saatlik ücret, uzmanlıklarına ve eldeki işe bağlı olarak saatte 20-100 dolar arasında olabilir.
 • #4. Bir özel WordPress teması kendine özgü tasarımı ve eklentileri ile 10.000 $ mal olabilir ve projenin gerekliliklerine bağlı olarak artabilir.
 • #5. WordPress ile ilgili ürünler satan yüzlerce küçük ve büyük işletme, ajans ve geliştirici var.

Bu makalenin bazı yeni WordPress istatistikleri, gerçekleri ve ilginç araştırmalarını keşfetmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

İlginizi çekebilir…

Blog Türleri (En Popüler Blog Konuları)?

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …wordpress wordpress istatistikleri
3 sene / WordPress


Yorumlar