category.php # html # tag.php # wordpress # wordpress etiket sayfası # wordpress kategori sayfası

WordPress Kategori ve Etiket Sayfalarının Yapımı!

İbrahim Bozkurt
WordPress
WordPress Kategori ve Etiket Sayfalarının Yapımı

WordPress Kategori ve Etiket Sayfalarının Yapımı. WordPresste bir kategoriye yada bir etikete ait yazıları listelemek için özel sayfalar yapabilirsiniz.

WordPress Kategori ve Etiket Sayfalarının Yapımı!
WordPress Kategori ve Etiket Sayfalarının Yapımı!

WordPress Kategori ve Etiket Sayfalarının Yapımı. Düzenli bir içerik oluşturucusuysanız wordpress sitenizde zaman geçtikçe içerik sayısıda artar. İnsanlara belirli kategorilerde içerikler sunarsınız ve insanları o kategoriler çerçevesinde bir araya getirirsiniz.

Her kategorinin farklı okuyucusuda olabilir tabiki. Gün geçtikçe siteniz daha karmaşık bir hal almaya başlar ve kullanıcılarınız istediği içerikleri bulmaz. Eskiden aradığı içerikleri bulamaz noktaya gelebilir.

Durum böyle olduğunda devreye category.php, search.php, tag.php, archive.php ve date.php girer.

Biz bu makalemizde sizlere category.php ve tag.php den bahsedeceğiz.

Kullanıcılarınız bir kategoriye ait yazıları listelemek isteyebilir bunun için category.php yi kullanmanız gerekecektir.

Yada kullanıcılarınız bir etikete ait yazıları listelemek isteyebilir ve burada da tag.php devreye girer.

Bu iki dosya kullanıcıların yolunu bulmasında önemli rol oynar. Bu iki dosyayı oluşturmanız ve bunları kullanmaları için kullanıcıları teşvik etmeniz sizler açısından çok önemlidir. Sitenize bir düzen ve profesyonellik katar.

Aslında her haber sitelerinde görürsünüz kategorileri. WordPress teki kategori mantığı da aynıdır. Siz ilgili içeriklerinizin genel bir kapsamını oluşturan bir kategoriyi bir çatı gibi görür ve içeriklerinizi bu çattı altında toplarsınız.

Kullanıcılar da sitenizin derinliklerini inmeden sitenizde kaybolmadan istedikleri içerikleri bu kategoriler vasıtasıyla bulabilir.

İşte bu nedenle category.php kullanmak çok büyük bir öneme sahiptir.

Tabii burda tag.php yi de göz ardı etmemek lazım. Bazı etiketler kullanıcılar için önemlidir.

Etiketlerin sayfası olan tag.php kategori sayfasına da benzer bir mantıkla çalışıyor. Siz diyebilirsiniz şimdi neden gerek var canım o zaman tag.php ye. Evet haklısın ancak etiketler kategoriler gibi değildir.

Kategoriler genel bir çatıdır ve bir birinden bazen bağımsız yazılar da aynı kategoriyi içerebilir. Bu iki yazı birbirinden farklı olsa da aynı kategorinini yazısıdır.

Fakat etiketler daha detaycıdır ve sadece o yazılan yazıda ne ifade ediyor. O yazıda en çok vurgulanan nedir? Bunlardan yola çıkarak etiketleri oluşturabiliriz.

Örnek vermek gerekirse; iki yazı var birincisi samsung’un exynos işlemcilerinin 9. serisinden bahsediyor diğeri de qualcomm snapdragon 865 işlemcisinden bahsediyor.

Burada her iki yazının genel çatısı yani kategorisi “işlemciler” dir ve etiketleri tamamen farklıdır.

Birisinin etiketi ” exynos 9. seri” diğerinin ki” snapdragon 865″ dir. İşte etiketler tamane farklı olduğu halde kategoriler aynıdır.

Kısaca Kategoriler genel çatıdır etiketler ise yazıldığı yazının detayındaki vurgulanan kelime / kelimeler bütünüdür.

WordPress Kategori ve Etiket Sayfalarının Yapımı Neden Önemlidir?

Çünkü etiklerin birine ait yazılar kategorilerdeki kadar fazla değildir. Mesela bir kategoride bin tane yazı varken bin tane yazıda 10 binden fazla etiket vardır.

Etiketler wordpress’te detay/ vurgulanmış bir kelime yada kelime topluluğundaki yazıları bulmak içindir.

Umarım anlaşılmışızdır. Aşağıdaki videoda category.php ve tag.ph ‘yi nasıl oluşturacağınıza dair adım adım açıklamalar yapılmıştır.

İyi seyirler dileriz.

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim