ArmyYazılım

WordPress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin!

Aralık 4, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress Nedir?
WordPress Nedir?

WordPress nedir? Özünde, WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur.

Aslında, WordPress, internet’teki tüm web sitelerinin %24’ünden fazlasına güç sağlar. Evet – ziyaret ettiğiniz dört web sitesinden en az biri WordPress tarafından desteklenmektedir.

Biraz daha teknik bir düzeyde, WordPress GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir; bu, herhangi birinin WordPress yazılımını ücretsiz kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir.

Bir içerik yönetim sistemi temelde, web sitenizin – içerik gibi – önemli yönlerini programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan yönetmeyi kolaylaştıran bir araçtır.

Sonuçta WordPress, web sitesi oluşturmayı herkes için erişilebilir hale getirir – geliştirici olmayanlar bile.

Twitter’da Takip edebilirsiniz: @ArmyYazilim

WordPress Nedir? WordPress Ne Tür Web Siteleri Yapabilir?

Yıllar önce, WordPress daha geleneksel web siteleri yerine, bir blog oluşturma aracıydı. Bu, uzun zamandır doğru değildi. Günümüzde, temel koddaki değişiklikler ve WordPress’in büyük eklenti ve tema ekosistemi sayesinde WordPress ile her tür web sitesini oluşturabilirsiniz.

Örneğin, WordPress çok sayıda ticari siteye ve bloga güç vermekle kalmaz, aynı zamanda bir e-Ticaret mağazası oluşturmanın en popüler yoludur!

WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

 • İşletme web siteleri
 • e-Ticaret mağazaları
 • Bloglar
 • Portfolyolar
 • Özgeçmişler
 • Forum
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri
 • … Web dünyası adına hayal edebileceğiniz başka her şey.

WordPress.org ve WordPress.com Arasındaki Fark Nedir?

WordPress.org ve WordPress.com arasındaki farkı çok daha ayrıntılı olarak ele almamız gerek, ancak kısa açıklama:

 • WordPress.org sık olarak adlandırılan, kendi kendine barındırılan WordPress. % 100 sahibi olabileceğiniz bir web sitesi oluşturmak için kendi web barındırma alanına yükleyebileceğiniz ücretsiz, açık kaynak WordPress yazılımıdır.
 • WordPress.com, WordPress.org yazılımı tarafından desteklenen kar amacı gütmeyen, ücretli bir hizmettir. Kullanımı kolaydır, ancak kendi kendine barındırılan WordPress’in esnekliğinin çoğunu kaybedersiniz.

Çoğu zaman, insanlar “WordPress” derken, WordPress.org’da mevcut olan kendi barındırdıkları WordPress’i akıllarına getirir. Web sitenize gerçekten sahip olmak istiyorsanız, kendi kendine barındırılan WordPress.org neredeyse her zaman en iyi seçenektir.

Kendi kendine barındırılan WordPress ile başlamak için yapmanız gereken tek şey web barındırma ve alan adı satın almak.

WordPress Nedir? WordPress’i Kim Yaptı ve Ne Zamandır Etkili?

WordPress, 2003 yılında tamamen bağımsız bir proje olarak kuruldu ve b2 / cafelog adlı önceki bir projenin bir parçası olarak ortaya çıktı.

WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde büyük bir katılımcı topluluğu tarafından yapılmaktadır. Fakat eğer WordPress’in kökenlerini köklerine kadar izleyeceksek, asıl oluşturucu unsur Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki işbirliğiydi.

O zamandan beri, Matt Mullenweg büyük ölçüde WordPress’in yüzü oldu. Ayrıca, kâr amacı gütmeyen WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusu.

WordPress tarihi; onun 2003 yılında bir blog platformu olarak kurulduğundan ile bugün arasında uzun bir çizgidir…

Ancak şunu söylemek yeterli: WordPress, katkıda bulunan büyük topluluk sayesinde, herhangi bir web sitesi türünü oluşturmak için en popüler çözüm haline gelmiştir.

WordPress Nedir? WordPress’i Kimler Kullanıyor?

WordPress bireyler, büyük işletmeler ve aralarındaki herkes tarafından kullanılıyor! Hemen hatırlatalım, bizde WordPress kullanıyoruz! Yani şu anda baktığınız site WordPress tarafından desteklenmektedir. Diğer pek çok tanınmış varlıkların birçoğu da WordPress kullanıyor. İşte favori örneklerimizden bazıları:

Whitehouse.gov

WhiteHouse.Gov Resmi Sitesi Ekran Görüntüsü
WhiteHouse.Gov Resmi Sitesi Ekran Görüntüsü

Resmi Whitehouse.gov web sitesi WordPress tarafından desteklenmektedir.

Microsoft

Microsoft Blog Ekran Görüntüsü
Microsoft Blog Ekran Görüntüsü

Microsoft , resmi blogunu güçlendirmek için WordPress kullanıyor. Ayrıca, Windows ve Skype gibi belirli ürünler için blogları güçlendirmek üzere WordPress’i kullanır.

Rolling Stones

Rolling Stones Web Sayfası Ekran Görüntüsü
Rolling Stones Web Sayfası Ekran Görüntüsü

Ünlü gruplar bile WordPress’i seviyor! Rolling Stones’un web sitesi tamamen WordPress tarafından desteklenmektedir.

Tüm bunların yanında Sony gibi devler de WordPress kullanmaktadır.

WordPress Nedir? Neden WordPress Kullanmalısınız?

Tamam, Internet’teki tüm web sitelerinin% 24’ünden fazlası WhiteHouse ve Microsoft gibi iyi bilinen varlıklar da dahil olmak üzere WordPress kullanıyor.

Peki ya sen? WordPress’i neden kullanmalısınız?

Ne tür bir web sitesi oluşturmak istediğiniz ne olursa olsun, WordPress’i kullanmanın birçok nedeni vardır .

İşte en önemli nedenlerden bazıları:

WordPress Ücretsiz ve Açık Kaynaklıdır

WordPress’in en büyük avantajlarından biri, özgür ve açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Barındırma için biraz ödeme yapmanız gerekecek olsa da, Squarespace gibi alternatifleri olmayan WordPress yazılımını kullanmak için hiçbir zaman ödeme yapmanız gerekmeyecek .

Bunun ötesinde, web sitenizin görünüşünü ve çalışma şeklini değiştirmek için birçok açık kaynaklı eklenti ve tema bulabilirsiniz.

WordPress Genişletilebilir

Geliştirici olmasanız bile, WordPress’in tema ve eklentilerin ekosistemi sayesinde web sitenizi kolayca değiştirebilirsiniz:

 • Temalar – bunlar öncelikle web sitenizin görünüşünü değiştirir.
 • Eklentiler – bunlar öncelikle web sitenizin çalışma şeklini değiştirir. Eklentiler, bir iletişim formu gibi küçük veya e-ticaret mağazası oluşturmak gibi çok büyük bir şey olabilir .

Halen, 50.000‘in üzerinde ücretsiz WordPress eklentisi ve 5.000 adet ücretsiz WordPress teması ve bir çok premium seçenek bulunmaktadır. Söylemek istediğim – çok seçeneğin var!

WordPress Kurulumu Kolay

Kendi web sitenizi oluşturmak için teknoloji dehası olmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Tekrar düşün! Birkaç düğmeyi tıklatabilirseniz, WordPress’i sitenize yükleyebilirsiniz.

Sunucu satın aldığınız firmaya:

 • Sitenizin hemen kullanıma hazır olması için WordPress’i önceden yüklemeyi teklif edin.
 • Size yükleme işlemini çok başlangıç ​​dostu hale getiren özel araçlar isteyin.

WordPress Esnektir

Bu konuya zaten değinmiştik, ancak WordPress harika çünkü hemen hemen her türlü web sitesini oluşturmanıza izin veriyor. Daha da iyisi, web siteniz de sizinle birlikte gelişebilir.

Mevcut WordPress sitenize bir forum eklemek ister misiniz? Hiç sorun değil – sadece bbPress eklentisini kurun ! Bir sosyal ağ eklemek ister misiniz? Telaşa gerek yok! Sadece BuddyPress eklentisini kullanın.

Asla belirli bir fonksiyonlar dizisine kilitlenmeyin – daima adapte olabilir ve gelişebilirsiniz.

WordPress Yardımını Bulmak Çok Kolay

WordPress çok popüler olduğu için, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız yardım bulmak kolaydır.

Bir sürü…

 • Bloglar
 • Öğreticiler
 • Forum
 • Facebook Grupları
 • Geliştiriciler

… Gerekirse ücretsiz ve ücretli yardım için başvurabilirsiniz.

Özet Olarak WordPress Nedir?

“Bir Web Sitesi Oluşturmanın En İyi Yolu”

WordPress, bir sebepten dolayı bir web sitesi kurmanın en popüler yoludur.

Bir blogdan bir e-ticaret mağazasına kadar herhangi bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, WordPress mükemmel bir seçenektir.

Sadece kendi kendine barındırılan WordPress.org ve WordPress.com’un aynı şey olmadığını unutmayın.

Ve çoğu durumda, kendi kendine barındırılan WordPress.org, bir web sitesi oluşturmak istediğiniz şeydir.

Kendi kendine barındırılan WordPress.org, size WordPress topluluğunun tüm avantajlarına ve avantajlarına erişimin yanı sıra daha fazla sahiplik sunar.

İlginizi çekebilir…

WordPress Kişisel Blog Temaları! (Ücretli – Ücretsiz)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …b2 / cafelog Matt Mullenweg microsoft microsoft blog Mike Little rolling stones whitehouse.gov wordpress wordpress.com wordpress.org
3 sene / WordPress


Yorumlar