wordpress # wordpress tarihi

WordPress Tarihi (Ekran Görüntüleri ile)

İbrahim Bozkurt
WordPress
wordpress tarihi

WordPress Tarihi. 2003 yılından günümüze kadar uzanan WordPress tarihinde sizinle bir yolculuğa çıkmak isteriz. Hadi Gelin!

WordPress Tarihi (Ekran Görüntüleri ile)
WordPress Tarihi (Ekran Görüntüleri ile)

WordPress tarihi ni bilmek ister misiniz? Bu makalede, dünya internetinin %34’ den fazlasına güç veren bir sisteme ve onun zaman içinde nasıl geliştiğine değineceğiz.

WordPress tarihi , açık kaynak toplulukların, yazılım özgürlüğünden ödün vermeden bu kadar kullanışlı bir şey yapmak için nasıl çalıştığını anlatıyor .

WordPress projesi, adanmış geliştiriciler, kullanıcılar ve destekçilerden oluşan bir topluluk tarafından yönetilmektedir.

WordPress tarihi, mevcut bir blog yazılımı b2 / cafelog ‘un geliştirilmesinin ana geliştiricileri tarafından kaldırılmasından dolayı başladı.

2003 yılında, b2 / cafelogMatt Mullenweg ve Mike Little adında iki kullanıcı, b2 / cafelog üzerine yeni bir platform oluşturmaya karar verdi.

Muhtemelen, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcıya fayda sağlayacak, binlerce iş imkanı sunacak bir yolculuğa başlamak üzereydiler ve tüm geliştiriciler, tasarımcılar, yazarlar, blogcular ve web yayıncıları endüstrilerini yaşayacaklardı.

27 Mayıs 2003 tarihinde,

MattWordPress’in ilk sürümünün kullanılabilirliğini duyurdu. Topluluk tarafından iyi karşılandı. Önemli gelişmeler ile b2/Cafelog ’a dayanıyordu.

WordPress’in ilk sürümü, yeni bir yönetici arayüzü, yeni şablonlar ve oluşturulan XHTML 1.1 ile uyumlu şablonlar içeriyordu. Yayın editörü şöyle görünüyordu:

WordPress Tarihi
WordPress Tarihi 2003

Mayıs 2004 ‘te,

WordPress’in 1.2 sürümü eklenti mimarisiyle birlikte geldi. Bu, kullanıcıların ve geliştiricilerin WordPress ‘in işlevselliğini kendi eklentilerini yazarak ve bunları topluluğun geri kalanıyla paylaşarak genişletmelerini sağladı.

WordPress kendini topluluğa açarken, o anda blog endüstrisinde tamamen tersi bir şey oluyordu.

Bloglama araçları sektöründe pazar lideri o dönemde Moveable Type ’di. Kullanıcılarının birçoğu tarafından beğenilmeyen yeni lisans şartlarını açıkladılar. Bu, kullanıcılarının birçoğunu yeni bir blog platformu aramaya zorladı.

WordPress 1.2, kullanıcılarına, kendi rakiplerine rakip olan özelliklere sahip, olgun, istikrarlı, kolay ve esnek bir platform sunan iddialı bir proje olarak sunuldu. WordPress’in uyarlama oranı bu sürümle hızlandırıldı.

WordPress Tarihi
WordPress Tarihi 2004

Kullanıcı sayısındaki artışla, WordPress topluluğun yardım ve ilgisiyle daha iyi olmaya başladı.

2005 yılının Şubat ayında , WordPress 1.5, Sayfalar, yorum denetleme araçları, yeni varsayılan tema Kubrick ve tamamen yeni bir Tema Sistemi ile geldi. Matt bu sözlerle temaları açıkladı:

1.5’de, size uyum sağlamanızı beklemek yerine size uyum sağlayan inanılmaz esnek bir tema sistemi oluşturduk.

Tüm web günlüğünüzün tıpkı daha önce olduğu gibi tek bir dosyada çalışmasını sağlayabilirsiniz ya da her bir farklı kategori için farklı bir şablona sahip olabilirsiniz.

İstediğiniz kadar ya da çok az. Ayrıca üstbilgiler, altbilgiler ve kenar çubukları gibi ortak site öğelerini kendi dosyalarına da böldük, böylece tek bir yerde değişiklik yapabilir ve hemen her yerde görebilirsiniz.

Matt Mullenweg – WordPress 1.5’i Duyurdu ”

2005 yılının Aralık ayında,

WordPress 2.0 yeni bir yönetici panosuyla piyasaya sürüldü. Bu yeni yönetici alanı, WordPress’teki yönetim ekranlarının tam bir revizyonudur.

Kullanıcıların bazı basit görevleri gerçekleştirmek için bir sayfa yüklemeleri gerekmediği daha iyi bir kullanıcı arayüzü oluşturmak için JavaScript ve DHTML kullandı.

Kullanıcılar artık yazı düzenleyiciyi terk etmeden mesajlara kategoriler ve etiketler ekleyebilir veya yorumlar ekranını yeniden yüklemeden yorumları silebilir.

Parlak yeni yönetici kullanıcı arayüzü bu sürümdeki tek önemli gelişme değildi.

Önceden yüklenmiş olan “Akismet anti-spam” eklentisi ile gelen ilk sürüm oldu. Aynı zamanda bir WordPress veritabanı yedekleme eklentisi, “wp-db-backup” ile geldi ve daha sonra 2007’de düştü.

Bu sürüm için bir başka özellikte Theme sisteminde bir functions.php dosyasının tanıtımıydı .

WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından kurulan şirket , 1 Mart 2006 tarihinde, WordPress ve WordPress logosu için marka tescili açtı.

2008 yılında,

Happy Cog adlı bir web tasarım şirketi, yeni bir WordPress yönetici arayüzünün tasarlanmasına yardımcı olmak için WordPress projesine katıldı.

Yönetici kullanıcı arayüzünü tasarlamak için bir kullanılabilirlik çalışması yapıldı.

Güncelleştirmeleri tek tıklamayla halletmek , kısa kod kullanmak ve yerleşik eklenti kurulumu gibi özellikler farklı sürümlerle WordPress’e eklendi.

2010 yılının haziran ayında,

WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından kurulan şirket, WordPress markasının ve logosunun sahipliğini WordPress Vakfı‘na devretmiştir .

Bu, WordPress tarihinde önemli bir andı, çünkü WordPress’in büyümeye devam edeceğini ve projeye devam etmek için bir şirkete ya da bir grup geliştiriciye bağımlı olmadığını garanti etti.

17 Haziran 2010’da,

WordPress 3.0 yayımlandı. WordPress CMS olarak büyük bir adımdı. Bu sürüm, özel posta türleri , daha iyi özel taksonomiler , özel arka planlar, başlık, menüler, yönetici ekranlarında içeriğe dayalı yardım gibi pek çok özelliği tanıttı .

WordPress MU projesiMultisite ağları oluşturmak için WordPress çekirdeği ile birleştirildi .

Ayrıca her yıl için yeni bir varsayılan temanın geleneğini başlatan “Yirmi On” ile geldi.

WordPress tarihi ; 2011’de,

Post formatları ve admin çubuğu , WordPress’e giriş yaptı.
O zamanlar, bazı harika WordPress eklentileri WordPress’in üstünde güçlü e-ticaret platformları oluşturuyordu.

Bu, WordPress kullanıcılarının çevrimiçi mağazalar oluşturmasını ve WordPress’i kullanarak güçlü e-ticaret web siteleri oluşturmasını sağladı .

2012 yılında

Tema özelleştirici, tema önizlemeleri ve yeni medya yöneticisi tanıtıldı. Bu özellikler, görüntü galerileri oluştururken ve temaları yeni bir temaya geçmeden önce önizlemede yeni kullanıcılara muazzam bir şekilde yardımcı oldu .

WordPress tarihi ; 2013 yılında,

WordPress 3.7 , WordPress’in sitenizin yazılımını küçük sürümler için otomatik olarak güncellemesini sağlayan yeni otomatik güncellemeler özelliği ile geldi.

Otomatik güncellemeler özelliği, Google Chrome tarayıcısının yaptıklarına çok benzer.

Birkaç kullanıcı bu özelliği beğenmedi, bu yüzden otomatik yanıtların nasıl devre dışı bırakılacağı konusunda bir eğitim yazıldı.

Bu zamana kadar, WordPress zaten dünyadaki en popüler CMS olmuştu.

Aralık 2013’te, yeni WordPress yönetici arayüzü olan MP6‘yı tanıtan WordPress 3.8 yayımlandı.

Bu yeni arayüz duyarlı ve kullanıcılara, herhangi bir cihaza veya ekran boyutuna daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçladı.

WordPress tarihi ; 16 Nisan 2014’te,

WordPress 3.9 yayınlandı. WordPress görsel yazı editörünü geliştirmeye odaklandı. Görüntüler artık doğrudan yazı düzenleyicisine sürüklenip bırakılabilir oldu.

Kullanıcılar artık editörün içinde görüntüleri düzenleyebilir ve editör içindeki galeri önizlemelerini görebilir.

WordPress 3.9 ayrıca canlı widget önizlemelerini, ses çalma listelerini ve diğer bazı geliştirmeleri de tanıttı.

WordPress çekirdeğine, daha sonraki WordPress 4.0 ve WordPress 4.1 sürümleriyle daha fazla ayrıntı verildi .

2014, ayrıcaWordPress için ingilizce olmayan yüklemelerin İngilizce yüklemeleri aştığı ilk yıl oldu.

WordPress tarihi ; 2015 yılında

WordPress 4.2 , 4.3 ve 4.4 yayınlandı. Bu sürümler, iyileştirilmiş yerelleştirme, emoji desteği, tema özelleştirici ve WordPress REST API’sı için altyapı oluşturma üzerine odaklanmıştır.

Aynı yıl, en popüler WordPress eCommerce eklentisi olan WooCommerce , Automattic (WordPress’in kurucu ortağı Matt Mullenweg tarafından kurulan şirket) tarafından satın alındı.

WordPress tarihi ; 2016 yılında,

WordPress 4.5 , 4.6 ve 4.7 yayınlandı. Her sürüm, bazı yeni özellikler ve geliştirmeler getirdi.

Yıl boyunca en dikkate değer değişiklikler eklentiler ve temalar için güncellemeler, tarayıcı depolama kullanarak içerik kurtarma ve tema özelleştirici için özel css özelliği güncellendi.

Yıl sonuna kadar, WordPress .org aktif olarak HTTP‘leri desteklediğini duyurdu.

WordPress tarihi ; 2017 yılında,

WordPress 4.8 ve 4.9 piyasaya sürülmüştür. Bu sürümler ses, video, resim, galeri, zengin metin ve HTML eklemek için birkaç yeni varsayılan widget’lar getirdi.

Bu yayınlar ayrıca WordPress için yeni ve modern bir yayıncılık deneyimi olan Gutenberg Projesi ‘nin temellerini attı .

Gutenberg’in gelişimi 2018‘de devam etti. Bu blok tabanlı düzenleme deneyimi, önümüzdeki sürümlerde WordPress kullanıcılarına kademeli olarak tanıtılacak.

WordPress tarihi ; 2019 yılında,

Gutenberg editörü herkesin kullanımına sunuldu. WordPress admin panelindeki input ve form alanlardan stil değişimleri yaşandı.

WordPress için sırada ne var?

WordPress, dünya çapında milyonlarca web yayıncısının ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli olarak gelişmektedir.

WordPress‘in yönü doğrudan kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlıdır. Dünyanın dört bir yanındaki insanların harika web alanları oluşturmalarına yardımcı olmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu makalenin WordPress’in geçmişini anlamanızda yardımcı olacağını umuyoruz.

İlginizi çekebilir…

WordPress Spam Yorumlarla Mücadele için Önemli İpuçları ve Araçlar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim