ArmyYazılım

WordPress Tema Bilgilerini Düzenleme!

Kasım 16, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress Tema Bilgilerini Düzenleme. Tema bilgilerini düzenleyerek temanın kime ait olduğunu ve tema ile alakalı açıklamaları WordPress ekosistemine bildirirsiniz.

WordPress Tema Bilgilerini Düzenleme!
WordPress Tema Bilgilerini Düzenleme!

WordPress Tema Bilgilerini Düzenleme Neden Gerekli?

WordPress ekosisteminde bir tema havuzu vardır. Bu tema havuzunda yaklaşık 15.000 den fazla tema vardır.

Her tema kullanım alanına göre özelleştirilmiştir ve her temanın kullanım alanı farklıdır.

Bazı temalar haber yayınları yapmak için bazıları ise kişisel bloglarınızı oluşturmak içindir.

Bazıları ise tamamen bir firmanın kurumsal sitesini oluşturmak için tasarlanır.

Her temanın amacı farklıdır fakat her tema aynı havuzda bulunur.

Tek bir havuzda oldukları için birbirinden ayırt edilmeleri adına bazı kod dizini kullanılıyor.

Bu kod dizininde yaptığınız düzenlemeler sayesinde temanız gerçekten ihtiyaç sahiplerinin radarına girer.

Bu da temanızın amacına göre kullanıldığını gösterir ve tema kullanım miktarınız artar. Bir de temayı satıyorsanız satışlarınızda artışa neden olur.

Tek faydası bu değil tabiki. Internet dünyasında bazı siteler var. Bu siteler WordPress sitelerinin Temaları hakkında bize bilgi verir.

Mesela bir wordpress kullanan sitenin temasını beğendiniz. İşte bu noktada o sitenin url sini bu linkini verdiğimiz siteye ekler ve analiz ettirirseniz o sitenin teması hakkında bilgi alırsınız.

Ve hatta nerede satılıyor onu bile görebilir ihtiyacınıza göre satın alabilirsiniz.

Bundan dolayı bütün profesyonel geliştiriciler bu tema ayarlarını mutlak suretle yapar.

WordPress Tema Bilgilerini Düzenleme!

Video da anlattığımız adımları takip ederek sizde geliştirdiğiniz temanızın meta bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Video da izlediğiniz kod düzeni aşağıdakidir.

Buradan kopyalayıp düzenlemeye başlayabilirsiniz. Ancak videoyu izlemelisiniz çünkü tam açıklama videoda yapıldı.

Birde video da temamız için açıklama görseli nasıl eklediğimizden bahsedildi.

/*
Theme Name: AY Kişisel Blog Teması
Theme URI: https://armyyazilim.com
Author: İbrahim Bozkurt
Author URI: https://armyyazilim.com
Description: ArmyYazılım sitesi için ibrahim bozkurt tarafından kodlanmıştır. 
Version: 0.1
License: GNU General Public License v2 or later
License URI: http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.html
Tags: black, brown, orange, tan, white, yellow, light, one-column, two-columns, right-sidebar, flexible-width, custom-header, custom-menu, editor-style, featured-images, microformats, post-formats, rtl-language-support, sticky-post, translation-ready
Text Domain: armyyazilim

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit. Perspiciatis magni, pariatur, illo provident a sit necessitatibus laudantium quisquam recusandae deleniti doloribus. Quod tenetur voluptate nisi distinctio, quaerat animi cumque obcaecati!

*/

Theme Name: Sizin temanızın adıdır. Bu alanıo doldurmanız gerekir. Eğer bu alanı boş bırakırsanız temanızın adını wordpress otomatik olarak klasör adınızdan alır.

Theme URL: Eğer temanızın bir satış veya sunuş sayfası varsa buradan linkini paylaşabilirsiniz. Eğer özel bir tema ise bir satış yada sunuş sayfası yoksa kendi sitenizi yazabilirsiniz.

Author: Temanızı kodlayanın ismi yazılır. Temayı bir ekip kodladıysaa ekibin ismi yazılır. Örnek: ArmyYazilim.com Ekibi.

Author URL: Temayı kodlayan kişi veya kurumun linkinin yazıldığı kısımdır.

Description: Temanın genel açıklamasının yapıldığı alandır. Bu temanın ne amaçla yapıldığı, ne için kullanılabileceği vs. açıklamaların yapıldığı alandır.

Version: Tema versiyonunun belirtildiği alandır. Genelde ilk tema ise 1.0 yazılır. Tema güncelleştirildiği zaman 2.0 veya 1.1 gibi sürüm numaraları verilebilir. Bu tamamen sizin insiyatifinize kalmış bir durumdur.

License: Eğer temanız bir şirket yada şahsa özelse farklı bir lisanslama yapmışsanız burada lisans türünü yazabilirsiniz. Genel lisans ise yukarıda belirtilen lisans ismini değiştirmeyin.

License URL: Kendi lisans haklarınızı kullanıyorsanız bu hakları açıkladığınız bir web sayfası olmak zorunda. İşte bu noktada bu Alana url yi yapıştırmanız gerekir. Eğer genel lisans kullanıyorsanız yukarıdaki url yi bırakabilirsiniz.

Tags: Daha önce size tema havuzundan bahsettim. İşte o tema havuzuna bir tema gönderdiyseniz kullanıcılar buradaki etiketler sayesinde temanızı bulabilir. Bu etiketler temanızda ne özellikleri sunduğunuzu açıkladığınız alandır.

Text Domain: Bu bölüm ise yazdığımız fonksyionlarda temanızın ismini kullanmanız gerektiği yerlerde kullanılır v url deki yapı gibidir. Türkçe karakter kullanmamalısınız.

İlginizi çekebilir…

WordPress Özel Giriş Formu Nasıl Yapılır? (ve Neden Olmalı)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …wordpress wordpress tema bilgileri wordpress tema bilgileri düzenleme wordpress tema bilgileri ekleme wordpress tema geliştirici bilgileri
3 sene / WordPress


Yorumlar