404.php # archive.php # attachment.php # category.php # comments.php # date.php # front-page.php # home.php # image.php # index.php # page.php # search.php # single.php # tag.php # taxonomy.php # wordpress

WordPress Tema Dosyaları Tanıtımı!

İbrahim Bozkurt
WordPress
WordPress-Tema-Dosyaları-Tanıtımı

WordPress Tema Klasörünüzde olması gereken WordPress Tema Dosyaları nı tanımak ister misiniz? O zaman klavuzumuzu mutlaka incelemelisiniz!

WordPress Tema Dosyaları asgari gereklilikte tema dosyalarını içerir. Siz WordPress Tema Dosyaları nı istediğiniz miktarda arttırma lüksüne sahipsiniz ancak wordpress asgeri miktarda sizden dosya ister ve bu asgari miktardaki dosyalara kafanıza göre isim veremezsiniz.

WordPress Tema Dosyaları
WordPress Tema Dosyaları

WordPress bu noktada kendi sistemine uyan isimler ister ancak bu asgari oluşturulan dosyalardan sonar siz istediğiniz miktarda ve işlevsellikte dosyalar oluşturabilirsiniz.

WordPress Tema Dosyaları en az index.php ve style.css dosyalarını ister. Bu iki dosya mutlaka tema klasörünüzün anadizininde olmak zorundadır.

Bununla beraber bahsedeceğimiz diğer dosya türlerininde hepsi tema klasörünüzün anadizininde olmak zorundadır.

WordPress Farklı Tema Dosyaları na Neden İhtiyaç Duyar?

Çünkü her sayfanın farklı tasarımları olmak zorunda. Örneğin anasayfanızda son 10 yazınızı listeliyorsunuz ancak her yazının detaylarını anasayfada vermiyorsunuz.

Bir link verip detay sayfasına yönlendiriyorsunuz. Detay sayfası da ayrıca bir dosya olmak zorunda çünkü her yazının detay sayfasında bir uzun açıklaması var.

Bir diğer örnek vermek gerekirse sizin WordPress sitenizde birden fazla kategori var ve siz yine anasayfada son 10 içeriği gösteriyorsunuz ancak her bir içerik farklı kategorilerde.

Kullanıcı da bana a kategorisindeki tüm yazılar lazım diyor. İste bu noktada WordPress sitenizde tek kategoriye ait yazıların listelendiği bir tekil kategori sayfası yapmak zorundasınız.

İşte tüm bu etmenler doğrultusunda WordPress bize bir dizi direktiflerde bulunuyor ve biz WordPress in bize sunmuş olduğu yolları takip ederek her türlü sorunlarımızı çözebiliyoruz.

Bir problemde WordPress Tema Dosyaları dır. Bunun çözümü için de WordPress bize aşağıdaki dosyaları oluşturmamızı söylüyor.

WordPress Tema Dosyaları Şablon Dosyaları Listesi

WordPress Tema Dosyaları Tanıtımı!

 İşte WordPress tarafından tanınan Tema dosyalarının listesi. Tabii ki, Temanız diğer stil sayfalarını, görüntüleri veya dosyaları içerebilir.

Aşağıdakilerin WordPress için özel bir anlamı olduğunu unutmayın – daha fazla bilgi için Şablon Hiyerarşisine bakın .

style.css

Bizim ana stil dosyamızdır. Başak bir stil dosyası bulundursanız dahii bu dosya mutlak suretle olmak zorundadır.

rtl.css

Html tasarım normal düzeyde soldan saga doğru ilerler. Metinler gibi. Ancak bazı diller sağdan sola doğru ilerler Arapça gibi.

Websitemizde çoklu dillere destek veriyorsak ve bu desteklerden biriside Arapça gibi sağdan sola doğru yazılan bir dilse bütün tasarımımızı sağdan sola doğru tasarlamamız lazım.

Bu durumda ana tasarımımızı bozmadan bu dosyada yaptığımız tasarım çizgisini Arapça dili için kullanabiliriz.

Bu sayede başka bir wordpress sitesi kurmaktan kurtulmuş oluruz ve ana stil dosyamız da değişiklik yapmak zorunda kalmayız.

index.php

WordPress Tema Dosyaları nın başıdır. Ana tema dosyasıdır. Sadece bu dosya ve stil dosyanızla WordPress e temanızı Kabul ettirebilirsiniz. Anasayfamızın gözüktüğü dosyadır.

comments.php

single.php sayfasında yazılar için yapılan yorumların listelendiği dosyadır. Buradaki tasarımlarınız ile yorumlarınızı bir şablon içinde gösterebilirsiniz.

front-page.php

Ön yüz sayfasıdır. Eğer bu sayfayı oluşturusanız sitenizi kullanan kullanıcılar ilk bu sayfayla karşılaşır.

Bu sayfa genelde bir bilgilendirme için kullanılır fakat kullanımı azdır. İndex.php her ihtiyacınızı görür.

home.php

bu dosya yine index.php yerine kullanılabilir. Eğer bu dosyayı oluşturursanız siteniz giren kullanıcılar ana sayfanızda home.php yi görürler.

Ancak front-page.php de varsa ilk front-page.php açılır. Sıralaması şöyledir: front-page.php – home.php – index.php.

Fakat yine bunu da kullanmaya gerek yoktur çünkü index.php her ikisininde üstlendiği yükü çok hızlı ve erişilebilir halde yerine getiriyor.

single.php

İçeriklerimizin detaylarının aktarıldığı sayfadır.

single-{post-type}.php

İçerik türüne göre farklı detay sayfası oluşturmak için kullanılan sayfadır. Örneğin bir video içeriğini normal yazılaıın detay sayfasında değilde videoya özel bir tasarıma sahip detay sayfasında açmak istiyorsunuz; işte tam bu noktada yardımınıza bu dosya koşuyor.

page.php

Genelde kullanım koşullarının, gizlilik politikalarının detaylarının paylaşıldığı sayfadır. Bu sayfaya genelde yorum yapılmaz ve bu sayfadaki içerikler sürekli güncellenmez.

category.php

Her bir kategoriye özel yazıların listelendiği sayfadır. Mesela ana sayfanızda birden fazla kategoride onlarca içerik var.

Fakat siz bir kategoriye ait yazıları listelemek istiyorsunuz. İşte yine bu noktada bu sayfa yardımınıza koşuyor.

tag.php

Her bir etikete ait yazıların özel olarak listelendiği sayfadır. Mantık olarak category.php mantığıyla çalışır.

taxonomy.php

WordPress te temel olarak iki içerik türü vardır. Biri yazılar diğeri sayfalar.

Siz başka bir içerik türü oluşturmak istiyorsanız taxonomy.php yi kullanmalısınız. Yine bunun kullanım mantığıda kolay ve anlaşılırdır.

author.php

Her bir Yazarların kendine ait kaleme aldıkları içerikleri, yaptıkları son yorumları vs. listeledikleri sayfadır.

date.php

İçerikleri yıla, aya, haftaya, güne, sate, dakikaya ve hatta saniyeye ayıran ve istenilen parametrelerde içerikleri listeleyen sayfadır.

archive.php

Date.php mantığıyla çalışır. Arşivler için kullanılan sayfadır. Category.php, author.php, date.php yerine kullanılabilir.

search.php

Site içinde aradığımız kelimeye / kelimelere ait yazıları listelediğimiz dosya.

attachment.php

Siteye eklediğimiz medyaların detaylarının paylaşıldığı sayfadır.

image.php

Attachment.php ile aynı mantıkta çalışır. Site içinde içerik içinde galeri oluşturmak için kullanılır.

404.php

Kullanıcılar sizin sitenizde daha önce silinmiş veya hiç oluşmamış içeriklere ulaşmak istediklerinde hata sayfasına yönlenirler. İşte o hata sayfasının adıdır.

Bu hata sayfasını düzenleyerek kullanıcılara ulaşmak istedikleri içerik hakkında daha detaylı bir açıklama yapmak isteyeceğiniz tema sayfasıdır.

İlginizi çekebilir…

WordPress Spam Yorumlarla Mücadele için Önemli İpuçları ve Araçlar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


ArmyYazilim