ArmyYazılım

WordPress Tema Klasörü, İndex.php ve Style.css Nasıl Oluşturulur!

Ekim 23, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress Tema. WordPress internet dünyasının en popüler ve kullanılan CMS sistemidir.

Binlerce tema ve eklentiyi bünyesinde barındıran WordPress, site kurduğunuz zaman sizlere bunların bir çoğunu halihazırda ücretsiz sunuyor.

Ücretli temalarda bulunan sistemde her zaman size hitap eden tema ve eklentiye rastlamayabilirsiniz. Bunun için sizlere “WordPress Tema Yapımı Video” Serisi hazırladık.

WordPress’te tema yapabilmeniz için öncelikle bir tema klasörü oluşturmanız ve ardından index.php ve style.css dosyalarını oluşturmanız lazım. Bu videoda bu işlemleri adım adım anlatmanın yanında WordPress’te yaygın olarak kullanılan “bloginfo” fonksiyonundan ve aldığı birkaç parametreden bahsedildi.

Bu Videoda WordPress temamızın gerekli klasörü oluşturuldu, index.php ve style.css dosyaları oluşturuldu.

Bloginfo fonksiyonu ve bloginfo fonksiyonunun aldığı parametrelerden bahsedildi.

WordPress Tema Klasörü, index.php ve style.css oluşturuldu
WordPress Tema Klasörü, index.php ve style.css oluşturuldu

WordPress Tema İyi Seyirler…

WordPress Tema Klasörü, index.php ve style.css oluşturuldu

İstersen direkt Youtube ‘da izle…

WordPress ile isterseniz Sosyal Medya sitesi, isterseniz haber sitesi, isterseniz de kişisel blog sitesi yapabilirsiniz. Çok esnek bir yapısı olduğundan istediğiniz platforma dönüştürebilirsiniz. Biz bu seride kişisel blog teması kodluyoruz.

Çünkü aramızda WordPress ile hiç tanışmamış olan arkadaşlar olacağından WordPress ‘i en temelden anlatmaya başladık. WordPress ‘in en temel tema yapım aşaması da kişisel blog temasıdır.

Kişisel blog temasını kodladığımızda bir “WordPress Haber teması nasıl yapılır?” konusuna değinmeyi düşünüyoruz. Tabiki derslerimiz bununla da sınırlı değil. Bir eklenti nasıl yazılır onlardanda bahsedeceğiz.

WordPress ‘in basit ve sık kullanılması sizde biraz sıkıcılığa neden olabilir. Herkes ilk önce WordPress ‘te neymiş ben kendi WebSitemi kodlarım WordPress ‘ten daha iyi olur der fakat bunu diyenlerin çoğu soluğu WordPress ‘te alır.

Çünkü WordPress basit, anlaşılır ve temiz kodlama ürünüdür ve arkasında binlerce geliştiricinin imzasını taşır. WordPress basit ve temiz kodlamanın yanı sıra arama motorlarının da yakından tanıdığı bir sistemdir.

Google yaptığı açıklamda WordPress sitelerinin indexleme hızının custom WebSitelerine göre daha fazla olduğunu söylemiştir.

WordPress SEO açısından kendi içerisinde belirli ayarları ve kalıpları taşıdığından Google ‘ın sitenizi hızlı bir şekilde çok iyi tanımasını sağlıyor.

İşte bu nedenle biz de WordPress ‘I istediğimiz bir projede nasıl kullanırız onu göstereceğiz. Unutmamak gerekirki bir Google gerçeği var.

Google ‘da aramalarda çıkmak için iyi özgün içeriklere sahip olmanın yanında iyi bir WebSite altyapısına sahip olmanız lazım. Bunun için ise WordPress sizin adınıza biçilmiş bir kaftan diyebiliriz.

Microsoft gibi bir yazılım devi bile WordPress ‘I bazı alanlarında kullanıyorken bizim de fazla olumsuz eleştiri yapmamız saçma olurdu.

Diğer videolar için Youtube Kanalımızda bulunan ” WordPress Rehberi ve Sıfırdan İleri Düzey Tema Yapımı” Oynatma listemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …wordpress wordpress blog WordPress Eklentileri wordpress giriş wordpress site kurma wordpress tema wordpress tema düzenleme wordpress tema yapımı wordpress.com
3 sene / WordPress


Yorumlar