ArmyYazılım

WordPress wp_head ve wp_footer fonksiyonları!

Kasım 16, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress wp_head ve wp_footer fonksiyonları WordPress temanıza eklenecek en önemli bir kaç fonksiyonda ikisidir.

WordPress-wp_head-ve-wp_footer-fonksiyonları
WordPress-wp_head-ve-wp_footer-fonksiyonları

Bu iki fonksiyon “Eylem Kancaları” olarak bilinir. Tema geliştirme hakkında ne kadar şey bildiğinizle orantılı olarak, eylem kancalarının anlaşılması kolay veya zor olabilir sizzler için. Eylem kancaları, kodun dinamik olarak bir temaya eklendiği yer tutuculardır.

Bunun anlamı, wp_head ve wp_footer işlevlerinin, eklentilerin sırasıyla temanın <head> ve <footer> kodlarını eklemeleri için yer tutucu görevi görmesidir.

Örneğin, WordPress web sitenize yüklenmiş bir Google Analytics eklentisi varsa, eklenti Google Analytics’in ziyaretleri izleyebilmesi için web sitenizin <head> bölümüne bir javascript eklemek için wp_head’i kullanır. Bu kod olmadan eklenti kodu temanıza ekleyemez.

Yani eklentiler sizin temanızda görevlerini yerine getirebilmesi için kendilerine ait javascript kodlarını ve css düzenlemelerini yine sizin temanıza eklemesi lazım.

Bu nokta da bu iki fonksiyon sizin temaniz ile eklentiler ve WordPress arasında köprü oluşturuyor ve WordPress ile eklentiler bu köprü sayesinde temanızda kendi dosyalarını çalıştırabiliyor.

WordPress wp_head ve wp_footer fonksiyonları nasıl eklenir?

Wp_head işlevini WordPress temanıza doğru şekilde eklemek için, temanızın header.php dosyasını açmanız ve head kapanış etiketinin hemen önüne (</head>) aşağıdaki PHP kod satırını eklemeniz yeterlidir:

<?php   wp_head();?>   

Wp_footer işlevini WordPress temanıza doğru bir şekilde eklemek için, temanın footer.php dosyasını açın ve kapanış </body> etiketinden önce aşağıdaki PHP kod satırını ekleyin:

<?php wp_footer();?>

Makalenin videosunu izleyerek sizde WordPress wp_head ve wp_footer fonksiyonları nasıl eklenir öğrenebilirsiniz. Videodaki adımları takip edip kolayca halledebilirsiniz. İsterseniz temanın kaynak doslyalarını dahi indirebilirsiniz.

Dilerseniz diğer videolarımız ve WordPress te Sıfırdan tema yapmak adlı video listemizi ziyaret ederek kapsamlı bir WordPress eğitimini ücretsiz alabilirsiniz.

WordPresste wp_head ve wp_footer fonksiyonları!

Çalışmayan Eklentiler!

Web sitenizde bir WordPress eklentisinin çalışmadığını görebilirsiniz.

Belki eklenti bir noktaya kadar çalıştı, fakat sonra eklentiyi veya WordPress’i güncellediniz ve çalışmayı durdurdu. Belki de eklenti hiç çalışmadı.

Bir eklenti ile ilgili sorun yaşarsanız, ilk adımınız şablonunuza wp_head ve wp_footer fonksiyonlarının doğru birşekilde eklenip eklenmediğini kontrol etmeniz olsun.

Sonuç

Wp_head ve wp_footer gibi eylem kancaları, eklentilerin WordPress temanızla nasıl etkileşimde bulundukları için çok önemlidir.

Geçmişte bu işlevler her zaman gerekli değildi, bu yüzden bir süre önce güncellenmemiş bir temanız varsa, temanızı gelecekteki sorunlardan korumak için bu eylem kancalarını eklemek iyi bir fikir olur.

İlginizi çekebilir…

İçerik Nasıl Yazılır? (Bir WebSitesi için 9 Adımda)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …wordpress wordpress wp footer wordpress wp head wordpress wp_head ve wp_footer fonksiyonları
3 sene / WordPress


Yorumlar