ArmyYazılım

WordPress Yazı İçinde Sayfalama Nasıl Yapılır?

Kasım 18, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress Yazı İçinde Sayfalama. Her blogger’ın uzun içerikleri vardır. Bu blogu okuyan kullanıcılar için sayfayı yüklemede bazı sıkıntılar oluşturur.

Wordpress Yazı İçinde Sayfalama Nasıl Yapılır?
WordPress Yazı İçinde Sayfalama Nasıl Yapılır?

Düşünsenize 5.000 kelimeden oluşan bir blog içeriği hazırladınız. Bu içerik yayınlandığında tek sayfada uzun bir metin olarak görünür.

Bu durum okurlar için can sıka bilir. Okuyucular uzun içerikleri pek okunmaya yanaşmaz.

Hele ülkemizde okuma oranı bu kadar düşükken uzun içeriğinizi tek sayfada uzun bir şekilde göstermeniz biraz göz korkutur açıkcası.

Eğer WordPress Yazı İçinde Sayfalama yaparsanız kullanıcılar aynı içeriği bir kaç sayfada görebilir.

Kısa kısa tutarsanız sayfalardaki içerikleri sayfa sayınız artar ancak sayfa başına okunacak veya incelenecek içerik boyutu azalmış olur.

Kullanıcılar da sitenizdeki içeriklerinizi bir kitap okur edasıyla okur.

Sayfalama yapmanız SEO açısından da önemli. Eğer siz içeriğinizi tek bir sayfada gösterirseniz kullanıcılarınız o sayfayı açmak istediklerinde biraz beklemek zorunda kalır.

Buda site açılış hızınızda düşüşlere neden olur. Ancak sayfalama yaparsanız içeriğinizin ilk sayfası yükleneceğinden içeriğinize ait bir bölüm yüklenecektir buda site açılış hızınızda artı yönde bir eğilim gösterecektir.

Bu sıkıntınıza WordPress çok akılcıl bir yöntem getiriyor. Eğer WordPress kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek sizde uzun içeriklerinizi sayfalara ayırabilirsiniz. Üstelik hiç bir eklenti yüklemenize gerek yok.

WordPress yazı içinde sayfalama yapımı sayesinde daha kullanışlı bir blog’a sahip olabilirsiniz.Bu makalede de bunu nasıl yapacağınızı göstereceğiz.

WordPress sitelerin bir içeriğini iki sayfaya, hatta beş sayfaya böldüğünü ve sayfa numaraları vererek sizleri aynı içerik içinde sayfalarda gezinmeye davet ettiklerini görmüşsünüzdür.

İşte biz de bu makalede bu işlemin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

WordPress Yazı İçinde Sayfalama ile Yayınları birden çok sayfaya nasıl bölersiniz?

“<! –– nextpage ––>” Etiketini bölmek istediğiniz kısımlara koyarak bölme işlemini yapabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra İçeriğinizin sayfalara ayrıldığını göreceksiniz.

“<! –– nextpage ––>” Etiketini koydum, ancak sayfalandırma görünmüyor. Diyebilirsiniz. Endişelenmeyin işimiz bitmedi.

Daha sonra;

Sonraki sayfa etiketlerini yapıştırdıktan sonra sayfalandırma görünmüyorsa, aşağıdaki kodu single.php’de “While” döngüsü içine eklemeniz gerekir.

<?php wp_link_pages(); ?>

Bunu ekledikten sonra, sayfalandırma numaralarını göstermeye başlayacaktır. Bu işlev için kullanabileceğiniz çeşitli parametreler vardır. Styling Page-Links için kodeks sayfası bunu açıklar.

İlginizi çekebilir…

WordPress İş Bulma Eklentileri ve Temaları! (En iyi 7)

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …wordpress wordpress sayfaiçi sayfalama wordpress sayfalama
3 sene / WordPress


Yorumlar