ArmyYazılım

WordPress Yedekleme (BackUp ) Eklentileri!

Kasım 3, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress Yedekleme. WordPress kullanıyorsanız sitenizi yedeklemede kullanabileceğiniz birbirinden güzel eklentileri sizin için sıraladık.

Dünyadaki hiçbir websitesi 100% güvenli değildir. Hal böyle olunca bütün website sahipleri içeriklerini ve websitelerinin bütününü uzak bir sunucuya yedekleme ihtiyacı duyar.

Bu yedekleme süreci online ve offline olmakla beraber otomatik ve manuel de yapılabilir.

Manuel yapılması uzun vakitler alacağından otomatik sistemler kullanılıyor. WordPress ‘te bu noktada yedekleme işlemleri için onlarca eklentiye ev sahipliği yapmaktadır.

Burada ki eklentileri kullanarak uzak bir sunucudaki depolama alanınıza websitenizin yedeklemesini belirli periyotlarla yapabilirsiniz.

Yedeklemenizi ister Goog Drive ‘a ister Dropbox ‘a isterseniz de diğer ünlü Cloud depolama sistemlerine yapabilirsiniz.

Hosting şirketiniz sizin adınıza yedeklemeleri halihazırda yapıyor. Neden? Çünkü hosting firmasında saldırıya uğrayan içerikler ve websiteleri very kaybettiğinde hosting firması da imajını yitirmiş olacağından hizmet kalitesi konusunda taviz vermemek adına sizin yedeklemenizi yaparlar.

Fakat hosting firmalarının geneli yedeklemeleri yine kendi sunucularının içinde bir bölüm ayırarak yapıyor. Bu da istenmeyen bir saldırıda yedeklemelerinizin de ortadan kaybolma ihtimali olduğunu gösteriyor.

Oysa WordPress yedekleme eklentileri sizin bütün WebSite içeriklerinizi ve veritabanı bilgilerinizi uzak ve daha güvenli sayılabilecek bulut depolamalara yedekler ve WebSitenizin yedekleme verilerini daha güvenli bir ortamda saklar.

İhtiyacınız olduğu taktirde istediğinzi zamana ait verileri tekrar geri yükleyebilirsiniz. Umarız hiç kullanmak zorunda kalmazsınız.

WordPress için BackUp (Yedekleme) Eklentileri!
WordPress için BackUp (Yedekleme) Eklentileri!

#Hosting firmaları sunucu arızalarının neden olabileceği kayıpları engellemek adına barındırdıkları siteleri varklı bir sunucuya yedekerler.

Buda kaybı minimize eder. WordPress bu konuda size ekstra özellikler sunuyor.

İsterseniz kendi sitenizin yedeklerini kendi belirlediğiniz bir depolama sunucusuna aktarmanızı sağlayan eklentiler mevcut.

WordPress Yedekleme eklentilerden en işlevselleri …

1. BackupBuddy

WordPress Yedekleme BackupBuddy
WordPress Yedekleme BackupBuddy

BackupBuddy en popüler premium WordPress eklentisidir. Bu eklenti sayesinde kolayca günlük, haftalık ve aylık yedekleme yapabilirsiniz.

Ayrıca atomatik bir şekilde Dropbox, Amazon S3, Rackspace Cloud, FTP, Stash (their cloud service) servislerinde de yedeklerinizi tutabilirsiniz. Ve en güzeli mail adresinize bile yedekleriniz gönderilir.

2. UpdraftPlus

UpdraftPlus
UpdraftPlus

Bu eklenti ücretsizdir. Bu eklentiyle yedeklemelerinizi bilgisayara indirebilirsiniz yada cloud’a kaydedebilirsiniz.

Yine bu eklentiyle Dropbox, Google Drive, S3, Rackspace, FTP, SFTP servislerini kullanabilir yada mail adresinize yedeklerinizi gönderebilirsiniz.

UpdraftPlus’ın ücretli versiyonuda vardır fakat ücretsiz versiyonu sizin ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

3. WordPress Yedekleme BackWPUp

WordPress Yedekleme BackWPUp
WordPress Yedekleme BackWPUp

Bu eklenti ücretsizdir kullanımı kolaydır. Yine popüler sevisleri destekler.

Bu eklenti WordPress’inizin tamamını tamamen yedeklemenize olanak tanır diğerleri gibi.

Yine bu eklenti ile beraber sitenizi taşıdıktan sonra yedeklerinizi geri yükleme noktasında size çok büyük kolaylıklar tanır.

4. BackUpWordPress

BackUpWordPress
BackUpWordPress

Bu eklenti de kısmen ücretsizdir. Ücretsiz bölümüyle otomatik yedeklemeler yapabilirsiniz fakat bu yedeklerinizi popüler servislerde tutmak isterseniz premium sürümüne geçmeniz gerekecek.

Yedeklemelerinizi ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Diğer eklentileri açıklama gereği görmüyorum zaten hepsi aynı görevi üstleniyor …

5. WordPress Yedekleme Duplicator

Duplicator
Duplicator

Yine bu eklenti de diğer eklentilerin sahip olduğu temel özellikleri bünyesinde barındırıyor.

6. WP-DB-Backup

Bu eklenti, WordPress’in son 3 ana dağıtımı ile test edilmemiş. Artık bakımı yapılmıyor veya desteklenmiyor olabilir ve WordPress’in daha güncel sürümleriyle birlikte kullanıldığında uyumluluk sorunları olabilir.

İnceleyebilirsiniz…

İnstagram Hakkında İlginç Bilgiler ve İstatistikler!

Verimli çalışmalar dilerim …
İyi günler …

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …BackupBuddy BackUpWordPress BackWPUp Duplicator UpdraftPlus wordpress WP-DB-Backup
3 sene / WordPress


Yorumlar