ArmyYazılım

WordPress’in İlk .Htaccess Dosyasındaki Kod Dizini!

Ekim 27, 2019 | İbrahim Bozkurt

Merhaba arakdaşlar;

.Htaccess kelimesi makalenin bazı bölümlerinde kısaltma amaçlı .htc olarak geçecektir.

Sizde WordPress sitenizin güvenlik önlemlerini alırken ::htaccess dosyasıyla fazlasıyla haşır neşir olmuşsunuzdur.

Bu makalede de .htaccess dosyası nedir ve ne işe yarar kısaca ondan bahsedip WordPress’in bize sunduğu ilk htaccess dosyasının kodlarını paylaşacağız.

İlk olarak .htaccess nedir?

Htaccess dağıtılmış bir konfigürasyon dosyasıdır ve Apache’nin konfigürasyon değişikliklerini her bir dizinde nasıl yönettiğini belirtir.

WordPress, Apache’nin kök dizininden ve alt dizinlerinden dosyalara nasıl hizmet ettiğini değiştirmek için bu dosyayı kullanır. 

En önemlisi, WP bu dosyayı güzel kalıcı bağlantılarla başa çıkmak için değiştirir.

WordPressin default htaccess dosyası, bozuk bir htaccess dosyasını geri yüklemek için kullanılabilir. 

WordPressin-ilk-htaccess-dosyasi
WordPressin ilk htaccess dosyası

Yaptığınız onca değişiklikten sonra sitenizin (.htc dosyası kaynaklı) bozulduğunu görmüşsünüzdür.

İşte bu şikayetten dolayı ::htaccess dosyasının ilk sürümünü arayan arkadaşlar için paylaşıyoruz;

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress

Bu dosya yüklediğiniz eklentilerden dolayı da bozulabilir. Eklentiyi silseniz de bazı durumlarda eklentinin düzenlediği .htc dosyası kalıcı olur ve dosyayı el ile düzenlemeniz gerekebilir.

Bu nedenle direkt bu kod buloğunu .htc dosyanızdaki bütün kodları silip eklediğinizde aldığınız bütün hataları gidermiş olursunuz. Fakat bununda şöyle bir problem oluşturduğunu görürsünüz.

Sorunsuz çalışan eklentilerinde kodları .htc dosyasındaydı ve siz onlarıda silmiş bulundunuz. Bunu düzenlemenin de yolu bütün eklentilerinizin ayarlarını tekrar yapmanızdır.

Bu sizin canınızı sıkan bir durum gibi gözükebilir fakat WordPress’te çok az eklenti bu dosyaya doğrudan müdahale eder.

O yüzden böyle bir problemi çözmeniz çok kolaydır. Sitenizin .htc dosyasındaki yanlışlıktan dolayı hiç çalışmamasından daha iyi bir durumdur.

Bu dosyanızda hiçbir hata olmadığı halde de hata almanız mümkün bununda bir nedeni CMOD ayarlarınızdır.

Bazı eklentiler yüklendiği zaman .htc ayarlarınızı yapmak için sizden CMOD yetkilendirmesi ister. Cmod yetkilendirmesi sizin sunucularınızdaki dosyaların görüntülenme, düzenleme ve tekrar yazma ayarlarınıza verilen addır.

Bu ayarları diğer makalede kaleme alacağız. Bazı eklentileriniz çalışmıyorsa bunun bir sebebi de Cmod yetkilendirmesi olacağından sitenizin bozulduğunu düşünmeyin.

Eğer eklenti hatası alırsanız ilk durağınız CMOD ayarlarınız olsun.

Tüm bu ayarlarınız doğru ise ve .htc dosyanızın default versiyonunu düzenlediyseniz ve tekrar aynı hataları alıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizlemenizi öneririz.

Hata hala devam ediyorsa sunucu sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekmektedir. Sunucu sağlayıcınız sizin sitenizi belirli aralıklarla yedekler.

Siz de sunucu sağlayıcınıza giderek sitenizin çalışır durumdaki tarihe geri getirilmesini sağlayabilirsiniz ve bunun için ek bir ücret ödemezsiniz.

Diğer Makaleyide İnceleyebilirsiniz;

Php ile #Hashtag yapım mantığı!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun. Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz ….htaccess .htaccess dosyası wordpress wordpress .htaccess wordpress .htaccess dosyası
3 sene / WordPress


Yorumlar