ArmyYazılım

WordPressin Sahibi Kimdir ve WordPress Nasıl Para Kazanır?

Kasım 25, 2019 | İbrahim Bozkurt

WordPress’in Sahibi Kimdir ve WordPress Nasıl Para Kazanır?
WordPress’in Sahibi Kimdir ve WordPress Nasıl Para Kazanır?

WordPressin sahibi kimdir merak ettiyseniz ve WP nasıl para kazanır diye düşünüyorsanız, o zaman doğru yerdesiniz.

Bu yeni başlayanlar rehberinde, ortak soruları yanıtlayacağız ve bununla birlikte WordPress’in sitenizin sahiplik haklarını ve blog içeriğinizi nasıl etkilediğini ele alacağız.

Makaleye baqşlamadan önce şunu belirtmeliyizki WordPressin gerçek sahibi bizleriz. Hadi başlayalım!

WordPress.com vs WordPress.org arasındaki farkları anlama!

WordPressin sahibi hakkındaki soruları yanıtlayabilmemiz için, hangi WordPress hakkında konuştuğunuzu anlamanız önemlidir.

Kafa karışıklığının en önemli nedenlerinden biri, çoğu zaman insanların WordPress.com ve WordPress.org’un farklı kişilere sahip iki farklı ürün olduğunu bilmemeleridir.

WordPress.org , her zaman duyduğunuz popüler içerik yönetim sistemidir (CMS). Bu gerçek WordPres ve % 100 ücretsizdir. Genellikle kendi kendini barındırılan WP olarak adlandırılır.

WordPress.com , blog yazmanızı kolaylaştırmak için WordPress’in aşağı indirilmiş bir sürümünü sunan bir web barındırma hizmetidir. Eklentiler, özel temalar vb. Gibi tüm WP güzelliklerini alamazsınız.

Bu makaleye odaklamak için, ikisinin özellik karşılaştırmasına girmeyeceğiz. İki ürün arasındaki farkı anlamak, iki ürünün arkasındaki sahiplik ve iş modellerini anlamak için gereklidir.

WordPress.org’un ve popüler WordPressin yazılımının sahibi kimdir?

WP açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu, herkesin kodu görmesini ve yazılımı daha iyi hale getirmesi için katkıda bulunduğunu gösterir.

Bugün dünyanın her yerinden gelen binlerce bağımsız insanın katkılarından dolayı WordPress’i bugünkü haline getirdik.

WP GPL lisansı altındadır ve GPL lisansının faydalarını anlamanız önemlidir, çünkü bu, mülkiyeti daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

GPL’yi üç ana faydayla özetleyeceğiz:

  • WordPress’i herhangi bir kısıtlama olmaksızın istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.
  • WordPress’te herhangi bir kısıtlama olmaksızın herşeyi özelleştirebilir, ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.
  • WordPress’i, GPL lisansı kapsamında yayınlanması dışında herhangi bir kısıtlama olmaksızın yeniden paketleyebilir, yeniden pazarlayabilir, satabilir ve dağıtabilirsiniz.

Son kısım genellikle insanların aklını uçurur. Evet, gerçekten WordPress’i alabilir, logoyu ve ismi değiştirebilir ve satmaya başlayabilirsiniz (% 100 yasal).

Başka bir deyişle, WordPress’in kod tabanı topluluğa aittir (siz). Bu kar amacı gütmeyen projeye katkıda bulunan binlerce kişi, herhangi bir doğrudan tazminat ödemeden yapabilir bunu. Bu makalenin iş modeli bölümünde daha ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Özet: Kendinden barındırılan WP yazılımını kullanarak oluşturduğunuz herhangi bir web sitesi% 100 sizindir. Bu sitelere yüklediğiniz içeriklerin % 100’ü size aittir.

WP ticari markası ve WordPress.org etki alanın tek amacı, WordPress’in serbestçe kullanılabilir olmasını sağlamak, korumak ve geliştirilmesini sağlamaktır.

WP ticari markası ve WordPress.org etki alanı, kâr amacı gütmeyen bir 501 (c) (3) kuruluşu olan WP kuruluşuna aittir.

WordPress.com’un sahibi kimdir?

WordPress.comAutomattic adı verilen özel bir şirkete aittir .
Açık kaynaklı WP projesinin tarihçesini, Autotic’in katkılarını ve WP ticari markasını ve ücretli WordPress.com alanını ücretli ürününün bir parçası olarak kullanan bir şirkettir Automattic.

Automattic açık kaynak WP yazılımı, Matt Mullenweg’in kurucu geliştiricisi tarafından başlatıldı.

Matt, WordPress’ten neredeyse iki yıl sonra 2005 yılında Automattic’i oluşturdu. WordPress’i daha kolay barındırma ve WP ile bir blog başlatmak için çok az teknik bilgiye sahip olan kullanıcılara öncelik vermeyi amaçladı .

WordPress.com platformu açık kaynaklı WP yazılımı tarafından çalıştırıldığından beri, ücretsiz WP yazılımının daha da geliştirilmesinde Automattic’in yararı olmuştur.

Eski Automattic çalışanlarının birçoğu, şirketten önce WordPress’in geliştiricilerine katkıda bulundular. Bu nedenle, AutoPlus’un WordPress’e yatırım yapmasının tek nedeni finansal faiz olmadığını söylemeliydi.

Açık kaynaklı proje başlangıçta hiç para kazanmadığından, Matt ilk önce WP ticari markasını Automattic’ten kaydettirdi.

WP , popülaritesi arttıkça, kar amacı gütmeyen projenin uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için WordPress markasını 2010 yılında WordPress Foundation’a bağışladı.

Matt Mullenweg’in Automattic’in CEO’su olduğunu ve ayrıca WP temeli kurulunda yer aldığını belirtmek önemlidir.

Artık tarihe aşina olduğunuza göre, WordPress.com’daki içeriğin sahipliği hakkında konuşalım.

WordPress.com’u kullanarak bir site oluşturduğunuzda, kendi Hizmet Şartları politikasına uymanız gerekir

İçeriğinizin kontrolünü ve sahipliğini size vermek için tasarlandığını açıkça belirtmesine rağmen, politikalarını ihlal ettiğinize inanırlarsa sitenizi kapatırlar.

Sitenizde% 100 kontrole sahip olmanıza rağmen siteniz, eklentileri, özel temaları vb. içermeyen özellik kümesiyle sınırlıdır.

Şimdiye kadar, WordPress’in kim olduğu konusunda sorunuza cevap vermelisiniz.

Ve gelelim WordPress’in nasıl para kazanacağına bir bakalım.

WordPress İş Modeli ve Automattic İş Modeli!

Automattic’in iş modeli, hosting, yedekleme ve diğerleri gibi WP ile ilgili hizmetleri satmaktır. Bu yüzden bu konuda fazla zaman harcamayacağız.

Kısacası, Automattic, ücretsiz sitelerinize reklam vererek, WordPress.com’da para kazanıyor.

Hosting planları için ödeme yapmayı seçerseniz, reklamları gizleme, alan satın alma, ek disk alanı, ticari temalar vb. ek prim yükseltmeleri alırsınız.

Bu bölümdeki amacımız, açık kaynaklı WP yazılımının arkasındaki iş modelini açıklamak ve WP geliştiricilerinin gönüllü olarak ücretsiz bir kar amacı gütmeyen projeye katkıda bulunmaları halinde nasıl para kazanabilecekleri gibi ortak soruları yanıtlamaktır.

Geliştiriciler ödeme almıyorlarsa WordPress’e neden katkıda bulunuyorlar?

Kişisel nedenler olsa da, iki temel parasal nedenlere odaklanacağız:

  • WP ürünlerini veya hizmetlerini satıyorlar (özel eklentiler, temalar, web geliştirme, danışmanlık vb.)
  • WP ürünlerini veya hizmetlerini satan bir şirkette çalışıyorlar.

Diğer bir deyişle, para kazanıyorlar, ancak WP vakfı tarafından ödeme yapılmıyor.

WordPress’in popülerliği arttıkça, WP ile ilgili ürün / hizmet satan işletmelerin sayısında bir artış olmuştur. Bu açık kaynaklı WP yazılımının daha da geliştirilmesi için ticari ilgiyi artırdı.

Başlangıçta Autotic’in neler yapabileceğini bir düşünün, şimdiyse WordPress’in gelişmesine katkıda bulunacak olanları bir düşünün!

WP projesinin büyümesine katkıda bulundukları için gelir fırsatları oluyor ve çok sayıda şirketin personeli işe aldıklarını görüyoruz.

Peki, WordPressin resmi sahibi ve yeri nerededir?

WP vakfı kar amacı gütmeyen bir kuruluştur, bu nedenle birincil gelir kaynağı bağışlar yoluyla gerçekleşir .

Bu bağışlar, kendiniz gibi bireyler ve para kazanmak için WP kullanan kurumlar tarafından yapılır.

Tüm bunlar kullanıcı olarak size nasıl uygulanır?

İlgili iş modelleri nedeniyle alan durumu hakkında çok az şey yapılabilir.

Bunu çözmenin tek gerçek yolu, iki bölümden oluşan bir eğitimdir.

Her şeyden önce medyanın rolü.

TechCrunch, Recode, TheNextWeb, vb. gibi başlıca teknoloji medya satış noktalarının, WordPress’in ana şirketi olan Automattic’i daha iyi açıklaması gerekiyor.

Bunu WordPress.com’un arkasındaki ana şirketi söylemekle halledebilirler.

WordPress ana şirketi” terimini basitçe anlatabilir ve yanlış bilgi veren büyük teknoloji medya kuruluşlarından tonlarca makale bulabilirsiniz. İkinci rol,  WP temeli ile Automattic’in uygulanmasıdır.

Genellikle bir WP standını gördüğünüzde, bloglama etkinliklerinde, genellikle bir Automattic (WordPress.com) stantıda görürsünüz. Pazarlamada yaşanan aksaklıklar iyileştirilebilirken, standında soruları cevaplayan çalışanların şahsen görülmesi, son derece yararlı olur.

( WordPressin Sahibi ) Sonuç

Bu yazıda, WordPress’in kime ait olduğunu, WordPress’in nasıl para kazandığını ve web sitenizin kontrolü ve mülkiyeti için gerçekten ne anlama geldiğini açıkladık.

İlginizi çekebilir…

WordPress Spam Yorumlarla Mücadele için Önemli İpuçları ve Araçlar!

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen WordPress video eğiticileri için YouTube Kanalımıza abone olun . Bizi Twitter ve İnstagram‘da da bulabilirsiniz …Ücretli Ücretsiz WordPress Temaları wordpress WordPress Destek ve WordPress İpuçları WordPress Eklentileri WordPress Rehberi wordpress.com wordpress.org
3 sene / WordPress


Yorumlar